ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

PGA Tour – Humana Challenge (19.1. – 22.1.2012)

23.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Humana Challenge, PGA West – Palmer Course, La Quinta, Kalifornie, USA (19. – 22. 1. 2012, -9 hod)Mark Wilson

Neděle – 4. kolo
Zvítězil Američan Mark Wilson, loňský vítěz Sony Open a Waste Management Phoenix Open, hráč z druhé padesátky světového žebříčku. Ačkoli dal coby lídr svou pozici všanc, protože do desáté jamky zahrál jen jedno bogey a jinak samé pary, pak si vzal vedení zpět. Čtyřmi birdie se dostal na 69 ran (-3) a celkové skóre -24. Když proměnil poslední třímetrový putt do birdie na finálové jamce, znamenalo to konečný náskok dvou ran před trojicí na děleném druhém místě, kde jsou jeho krajané Johnson Wagner, John Mallinger a Robert Garrigus.
Rozhodovalo se opravdu až v samém závěru, kdy na hřiště rychle padala tma. Garrigus si vytvořil šanci na eagle, jímž by dostal svého partnera z flightu Wilsona pod tlak nutnosti jít do play-off. Rozehrávka by ještě týž byla za ubývající viditelnosti sotva možná, navíc vítěz předvedl jistou ruku. “Na té osmnáctce jsme si to opravdu užili,” potvrdil Wilson, že vnímal atmosféru dané situace. “Nechtěl jsem mu dát šanci, aby se mnou srovnal krok. Proto hrajeme, aby někdo vyhrál, a není nutné, aby byl někdo poražen.”
Sedmatřicetiletý hráč získal svůj pátý titul na PGA Tour. Dodával si psychickou sílu tím, že na rozdíl od většiny ostatních, kteří v chladnoucím počasí oblékali svetry, on z pověrčivosti zůstával v triku s krátkým rukávem. “Je to otázka pocitu. Hrál jsem tak celé kolo a nechtěl jsem, aby se najednou mé rozpoložení měnilo,” vysvětlil.
Na Palmer Private, vybraném ze tří turnajových hřišť jako finálové, si zajistil milionovou finanční prémii a posun na druhé místo FedEx Cupu. “Snažil jsem se myslet na to dobré, co mě potkalo v minulém roce. V přestávce jsem si v listopadu a prosinci vyčistil hlavu od golfu, takže jsem šel do hry s jasnou hlavou.”
V těžkých podmínkách byl nedělní program plný dalších nízkých výsledků. Mallinger hrál šest ran pod, Wagner dokonce sedm. Jeff Maggert, jemuž bude zanedlouho osmačtyřicet let, obsadil samostatnou pátou pozici díky výkonu 64 (-8) a vůbec nejlepší byl ve čtvrtém kole Pat Perez, jenž se ke svým 63 ranám (-9) dostal přes jedno bogey a deset birdie. Pět z nich zahrál mezi 13. a 18. jamkou. Posunul se na dělenou čtrnáctou příčku. Až na děleném 49. místě skončil Phil Mickelson, jenž na závěr předvedl 69 úderů, stejně jako vítězný Wilson.
Další pořadí: 6. Senden, Toms (-20), 8. Crane, Snedeker, Z. Johnson (-19), 14. Sabbatini, Laird (-17), 19. Villegas (-16), 22. Kuchar (-15), 30. Na (-13), 42. Pettersson (-11), 49. Mickelson (-10), 54. Overton, Leonard (-9), 66. Steele (-7).

Dohrávka 3. kola
Mark Wilson se udržel v čele, jeho bilance 21 ran pod par je o tři údery lepší, než jaké mají na děleném čtvrtém místě jeho američtí krajané Zach Johnson, Robert Garrigus, Ben Crane a Brandt Snedeker. Cut nakonec vystoupal na bilanci -6.
Cutem neprošli: Appleby, Frazar, Imada, Vegas, Kim.

Sobota – 3. kolo
Program byl přerušen kvůli špatnému počasí. Flighty, které vyšly na jednotlivá hřiště jako poslední, absolvovaly sedm až devět jamek. Nikdo nemá za sebou celé kolo. Předpokládaný cut má momentálně hodnotu šest ran pod par. Nejlepší je v průběžném pořadí Mark Wilson, jenž končí základní program na La Quintě. Po patnácti jamkách je na denním skóre -5 a v součtu s předchozími kompletními koly už je to -21. Druhý po neúplném třetím kole je další Američan Ben Crane se ztrátou tří ran.

Pátek – 2. kolo
V čele se usadil triumvirát domácích golfistů, jmenovitě to jsou Ben Crane, Davis Toms a Mark Wilson. Všichni mají průběžné  skóre -16, za pozornost však stojí zejména výkon posledně jmenovaného, jenž zahrál ve druhém kole 62 ran (-10). Pomohl si k tomu eaglem na pětiparové jamce č. 11, zbytek doplnil devítkou birdie. Jen o jeden úder horší kolo měl Crane, jenž se k němu ale dostal krkolomnějši, tedy přes dvě bogey.
Wilson prozradil, že když se po jedenácti jamkách dostal na průběžných osm pod, se svým partnerem ve flightu Harrisonem Frazarem rozproudil debatu o magickém golfovém čísle 59. “Ani nevím proč ta konverzace vznikla,” uvedl jeden z lídrů, “ale začal jsem o tom přemýšlet.” Frazar už takové kolo zahrát dokázal.
V Kalifornii hráčům poměrně přeje počasí, Crane se tomu dokonce zasmál, když líčil část konverzace se svým caddiem před jednou z ran: “Ptal jsem se ho: kde je vítr? A on: Nevím. Tak já na to: Oukej, pošlu tam normální ránu.” A přihrávky se mu velice dařily, dokázal posílat balony blízko k praporkům, a to už druhým dnem. V první polovině turnaje má na svém kontě osmačtyřicet puttů. 
Toms se radoval jak z toho, že udržel pozici, tak ze zlepšení hry svého parťáka a kamaráda Phila Mickelsona. Ten si na Nicklaus Course připsal 69 ran, ale na hráče na předních pozic se stále dívá z úctyhodné vzdálenosti. “Byl jsem spokojen s tím, jak jsem hrál před turnajem, ale tahle dvě kola, to je facka do mé tváře,” postěžoval si Mickelson.
Další pořadí: 4. Villegas (-13), 14. Z. Johnson (-11), 31. Wagner, Laird (-9), 39. Sabbatini (-8), 49. Overton (-7), 62. Kuchar (-6), 77. Appelby (-5), 106. Pettersson (-3), 114. Vegas (-2), 124. Mickelson, Norman (-1).

Čtvrtek – 1. kolo
Kolumbijec Camillo Villegas a Američan David Toms se shodným výkonem 63 ran (-9) dostali do vedení. Oba zahráli bezchybné kolo, devětkrát v něm zapsali birdie. Villegasovi se to podařilo na Palmer Course, Tomsovi na La Quintě.
Oba lídři poukázali na to, že jim prospěl odpočinek, ačkoli každý ho popsal jinak. Villegas po poklesu výkonnosti v loňském roce strávil část herní přestávky doma a část na Floridě, golf hrál vysloveně rekreačně a zřídka. “Sice vyjdete ze cviku, ale vyčistíte si hlavu. A mít čistou hlavu je někdy to nejdůležitější,” připomněl populární golfista, jemuž bude letos v létě třicet let. V loňském roce skončil pouze čtyřikrát v top 10, vydělal 1,2 milionu dolarů a v březnu to budou dva roky, co vyhrál svůj zatím poslední turnaj, Honda Classic.
Toms před dvěma týdny oslavil pětačtyřicáté narozeniny a do hry se vydal se svým vrstevníkem, přítelem a úspěšnějším krajanem Philem Mickelsonem. Do šeté jamky to vypadalo, že se do popředí leaderboardu vyšvihnou oba. Tam totiž čtyřnásobný vítěz majorů Mickelson předvedl eagle a Toms své třetí birdie za sebou. Jenže pak šel nahoru jen on. “Když se podíváte na složení flightů, spousta těch, co si jsou blízcí, tady hraje spolu,” připomněl Toms, jenž by Mickelsonovi přál zlepšení.
Dlouholetý hráč první světové desítky, odkud ale loni vypadl, nakonec absolvoval jeden z nejhorších startů do turnaje vůbec. Ve skórkartě má tři birdie, ale i dvě bogey, double bogey a triple bogey. Publikum mu však fandilo s každou zkaženou ránou ještě víc a víc. Toms si toho všiml: “Je tady nejlepší obecenstvo, jaké jsem kdy zažil.”
O třetí místo se dělí čtveřice hráčů s výsledkem -8. Jsou v ní Američané Ted Potter, Brandt Snedeker a Bob Estes spolu s Jihokorejcem Pe Sang-mun (Bae Sang-moon). Vítěz z předchozího týdne Johnson Wagner se dělí o průběžné 31. místo se skóre -4.
Alex Čejka se na poslendí chvíli z turnaje odhlásil. “Ještě nejsem dost fit na to, abych bez problémů absolvoval čtyři kola. A jelikož mám k dispozici jen pět turnajů k udržení karty, rozhodl jsem se nestartovat,” uvedl pro svůj oficiální web.
Další pořadí: 7. DeJonge, Crane (-7), 14. Wilson, Laird, Na (-6), 22. Overton (-5), 31. Sabbatini, Imada, Z. Johnson (-4), 80. Vegas, Kim (-2), 96. Kuchar, Appleby. Pettersson (-1), 117. D. Johnson (E), 127. Mickelson (+2).

Turnaj, který se ponese v nadačním duchu, hrát budou i celebrity jako 42. prezident Spojených států Bill Clinton, hudebníci Alice Cooper a Michael Bolton, nebo herec Morgan Freeman. Výtěžek z turnaje půjde na nadaci Clintnových, která přispívá na boj proti dětským nemocem. Hrát bude loňský vítěz Jhonattan Vegas, který zvítězil až v play-off proti Garymu Woodlandovi a Billu Haasovi (turnaje se zúčastní pouze Haas). Dále budou hrát Phil Mickelson, Matt Kuchar, Anthony Kim, David Toms, Dustin Johnson, Zach Johnson, Jeff Overton, Kevin Na, Paul Goydos, Ryuji Imada.

Hrát se bude na hřišti PGA West – Palmer Course s parem 72 a délkou 6 355 metrů. Turnaj je dotován částkou 5,6 mil. dolarů (111,6 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1 mil. dolarů (20,1 mil. korun českých).

Odkazy: … PGA WestSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

Počet přečtení: 1 927
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017