PGA Tour – HP Byron Nelson

20.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – HP Byron Nelson Championship, TPC Four Seasons Las Colinas, Irving, Texas, USA, (17. – 20.5.2012, -6 hod)

Neděle – finálové kolo
Tři týdny a PGA Tour oslavuje stejného vítěze. Po dubnovém Zurich Classic přidal Jason Dufner do sbírky výher v krátkém časovém úseku druhý titul. Dokázal to díky dlouhému puttu do birdie na osmnácté jamce, jímž završil kolo za 67 ran (-3) a v konečném součtu se dostal na -11. „To si nevysníte ani v nejsmělejších snech,“ usmál se. Prémie 1,17 milionu dolarů je jen jednou z mnoha odměn, jež na konto amerického golfisty plynou. Dostal se do vedení ve FedEx Cupu a upevnil si kvalifikační pozici do amerického týmu pro letošní Ryder Cup.
Pětatřicetiletý Dufner v průběhu finálového kola přišel o své vedení, ale jak se jednotlivé konkurenti začali svých dobrých výkonů bát, nebo z nich znervózněli, on se vrátil na scénu. Birdie zahrál i na šestnáctce a pak totéž zopakoval na jamce poslední. Skoro jako přes kopírák zopakoval putt, který se lehce stáčel doleva, jaký chvíli předtím zahrál z podobného místa na osmnáctém greenu jeho krajan Dicky Pride. Ten skončil druhý se ztrátou jedné rány.
„Už když jsem na osmnáctce odpálil, věděl jsem, že jsme nastejno. takže když zahraju birdie, vyhrál jsem, par bude znamenat play-off,“ přiznal Dufner. „A play-off, to není nic moc. Moje zkušenost s ním vůbec není skvělá,“ dodal v připomínce své prohry na loňském PGA Championship. Přitom bilanci z rozehrávky má už 1:2 po výhře nad Erniem Elsem právě na Zurich Classic.
Jiní aspiranti na titul, kteří v závěru finálového kola naopak spíš chybovali, se dělí o třetí pozici – Australan Marc Leishman, Švéd Jonas Blixt i další domácí golfista J.J. Henry, jenž ozdobil nedělní skórkartu skrze hole-in-one na páté jamce.
Alex Čejka se vrátil na začátek. První a poslední kolo za 65 ran, ačkoli v neděli přece jen zapsal jedno bogey. To bylo hned na první jamce. Pak se německý golfista českého původu zahříval samými pary, až na devítce spustil své první birdie. Do sedmnáctky jich bylo rovnou šest. Denním skóre -5 se Čejka dostal na konečnou jednu ránu pod par, což znamenalo návrat na solidní pozice, až do třetí desítky konečného pořadí.
Další pořadí: 15. Harrington, Kuchar (-4), 24. Bradley (-2), 29. Čejka (-1), 41. Els (+1).

Sobota – 3. kolo
Několikrát to vypadalo na změnu ve vedení, ale Jason Dufner se coby člen posledního flightu ze své pozice nenechal sesadit. Ačkoli na poslední jamce neproměnil nadějný putt do birdie, průběžné skóre -8 stačí na pozici samostatného lídra. Po jednom bogey a dvou birdie zahrál Američan denní výsledek 69 ran (-1). O ránu zpět na děleném druhém místě je před finálovým kolem trojice J.J. Henry, Dickie Pride, Jason Day.
Alex Čejka se po špatném dnu propadl o pětačtyřicet příček leaderboardu dolů, avšak těsně uhájil účast v nedělním kole, pro něž bylo startovní pole podle pravidla MDF zkráceno na 71 golfistů. Čejka začal skvěle, jeho birdie na jedničce a čtyřce ho držela v top 20 a výš, ale na šesté jamce přišlo první z jeho dvou double bogey. Začal se s hřištěm prát a denní skóre 76 ran (+6) znamenalo posun na průběžných +4 a dělené 65. místo.
Zatímco německý hráč českého původu klesal a klesal, na špici se situace proměňovala. Nejprve na Dufnerovu pozici zaútočil překvapivě Švéd Jonas Blixt, jenž při jedenácti letošních startech pětkrát neprošel cutem. Na 16. a 17. jamce však zahrál bogey. Pak to vypadalo na Dayův útok, Australan však zapsal bogey na jamce poslední. Ani Pride ani Vijay Singh nevydrželi hrát bezchybně.
Výsledek kola 65 ran (-5) zahráli Bob Estes a Joe Durand. Oba to vystřelilo o 44 míst na dělenou osmou pozici. Druhým směrem se vydal Matt Kuchar, který na stejnou pozici spadl ze druhého místa.
Další pořadí: 5. Singh (-6), 8. Bradley, Kuchar (-4), 16. Harrington (-3), 21. Mickelson (-2), 28. Els, Points, Garrigus (-1), 65. Čejka (+4).


Pátek – 2. kolo
Čtyři birdie na posledních pěti jamkách, výsledek kola 66 ran (-4) a Jason Dufner se posunul o destet míst do čela turnaje, s celkovým skóre -7. Naopak Alex Čejka se oproti úvodnímu dnu zhoršil o osm ran a klesl na dělené 20. místo.
Dufner měl obě devítky podobné. Na první nejprve posbíral dvě bogey, pak ale vytvořil první sérii birdie (tři mezi šestkou a devítkou). Druhou polovinu hřiště otestoval Dufner už jen skrze jedno bogey a pak předvedl sérii zmíněnou v úvodu. „Pořád jsem se motal kolem paru a říkal jsem si, že musím zůstat trpělivý, a pak jedno dvě birdie přijde,“ usmál se lídr, jenž na patnácté i osmnácté jamce skóroval díky přesným chip-inům.
Čejka se po čtvrtečním bezchybném výkonu představil, jak ho všichni znají – čistou skórkartu vystřídala pestrobarevná. Má v ní čtyři bogey, jedno double bogey na čtyřparové čtyřce a mezi to vklínil sérii tří birdie za sebou na čtyřparech 9, 10 a 11. Klesl na průběžnou bilanci -2.
Na druhou pozici se vměstnala šestice hráčů s výsledkem -6, kterou tvoří Chad Campbell, Ryan Palmer, Matt Kuchar, Patt Perez, Dicky Pride a Marc Leishman. Phil Mickelson a Ernie Els hrají ve společném flightu jako podle kopíráku a oba s výsledkem 70, 69 (-1) figurují na 34. místě.
Další pořadí: 8. Bradley (-5), 15. Points, Harrington (-3), 20. Singh, Rollins (-2), 52. Vegas, Howell III (+1).
Cutem neprošli: Baird, Leonard, Pettersson, Pampling, Scott, Ames, Sabbatini, Weir.

Čtvrtek – 1. kolo
Pod vedoucím Ryanem Palmerem, který se do této pozice dostal díky kolu za 66 ran (-6), čteme v leaderboardu dvě jména na děleném druhém místě. Jedno z nich patří Alexi Čejkovi. Německý profesionál českého původu zahrál jen o jeden úder horší výsledek než Američan a takto vysoko figuruje společně s Australanem Markem Leishmanem.
Palmera s Čejkou pojí fakt, že ani jeden z nich nechyboval, liší se jen v počtu zapsaných birdie. Že by odevzdal čistou skórkartu, si mariánskolázeňský rodák těžko vybaví. Prosadil se zejména díky úspěšné sérii čtyř birdie mezi třináctou a sedmnáctou jamkou. Zakončil ji agresivním pětimetrovým puttem, na poslední jamce jistil par. Leishman měl cestu k dílčímu úspěchu krkolomnější, neboť zahrál i jedno bogey na deváté jamce, ale ve druhé polovině kola předvedl málo vídaný kousek – dva eagly, a sice na čtyřparu č. 11 a pětiparu č. 16.
V loňském ročníku prohrál Palmer v play-off s Keeganem Bradleyem. „Samozřejmě se mi to všechno vrátilo, když jsem přišel na známá místa a viděl tytéž lidi, kteří se přišli podívat“ přiznal golfista, jenž bydlí nedaleko texaského hřiště. „A já jsem se vrátil s úmyslem tentokrát držet ten pohár ve svých rukou.“
Další pořadí: 4. Kuchar (-4), 11. Dufner (-3), 24. Pettersson, V. Singh, Harrington (-2), 56. Mickelson (E), 86. Wagner (+1), 120. Scott, Oosthuizen (+3).

Týden po Players by málokterý golfový fanoušek čekal startovní pole se zvučnými jmény. Hrát bude vítěz z Players Matt Kuchar, Phil Mickelson, Adam Scott, Jason Day, John Rollins, Ernie Els, Louis Oosthuisen, Carl Pettersson, Jason Dufner, Padraig Harrington či Vijay Singh. V minulém roce zde zvítězil Keegen Bradley, když porazil v play off Ryan Palmer.

Hraje se na hřišti TPC Four Seasons Las Colinas, které má par 72 a délku 6 552 metrů.
Hřiště je 5. nejnáročnější na okruhu PGA Tour.

Turnaj je dotován částkou 6,5 mil. dolarů (130,65 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,170 mil. dolarů (23,5 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC Four Seasons Las ColinasSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček