PGA Tour – Honda Classic, McIlroy získal prvenství i ve světovém žebříčku

04.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Honda Classic, PGA National Golf Club, Palm Beach, Florida, USA
(1. – 4.3.2012, -6 hod)

 


Neděle – finálové kolo
Tak, a golf má zase novou světovou jedničku, Stal se jí Rory McIlroy, jenž splnil roli favorita a udržel své vedení o dvě rány. „Vždycky jsem chtěl být světovou jedničkou, nebo nejlepším hráčem světa. Říkejte tomu, jak chcete. Ale nenapadlo by mě, že to přijde tak rychle,“ zářil první muž profesionálního golfu, sám dosud jinoch.
Finálové kolo mělo však dva hrdiny. Spolu s vítězným Severoirem se o slávu podělil Tiger Woods. Skončil druhý (společně s krajanem Tomem Gillisem) a předvedl úžasné představení.
McIrloy udržel nervy a odrazil Woodsův útok, který přišel možná nečekaně. „Uvědomil jsem si, že budu-li hrát jedno birdie za druhým, je tu šance,“ potvrdil svůj hlad po titulech Woods. Všichni byli zvyklí, že v dávných časech své slávy Američan útočil v posledních kolech, ale nikdy, ano nikdy se mu v žádném nepodařilo zahrát 62 ran. Až teď. Pomohl si k tomu dvěma eagly, z toho ten druhý zapsal na osmnácté jamce. Řev diváků, kteří sledovali hru domácího miláčka, musel dolehnout až k McIlroyovi, jenž se v tu chvíli pohyboval někde na třináctce. „Slyšel jsem to. Rozhodně to nebyl řev po birdie…“ potvrdil později vítěz.
To měl dvaadvacetiletý Evropan v hlavě bogey z jamky číslo 12, ale vzápětí ukázal, že tlak zvládá, a zapsal birdie. Ve zbytku kola měl ještě několikrát potíže s polohou míče (rough, bunker), ale vždy jistil parem a náskok dvou ran pokaždé uhájil. „Věděl jsem, že hra na par bude pravděpodobně stačit,“ potvrdil McIlroy, že stačil souběžně s hrou taká kalkulovat. V neděli zapsal 69 ran (-1) a celkově 12 pod par. Mladší světovou jedničkou než on byl svého času jen Woods.
Ten se nyní, ve věku šestařiceti let, při sledování McIlroyovy hry z klubovny postupně smiřoval s tím, že ani vynikající výkon mu nedopřeje play-off, a tedy možnost připravit coby bývalý světový hráč číslo 1 cestu na trůn jednomu ze svých následovníků. Byl smířen, protože věděl, že i tak měl docela štěstí na podmínky. „Vítr už nefoukal tak silně jako kolegům ráno,“ upozornil. „Kdyby býval foukal dál, asi bychom se nedostali tak nízko.“ Takhle se však aspoň divákům odvděčil za jejich zájem a přízeň, kterou mu věnovali za to, že po dvaadvaceti letech startoval na turnaji v jejich sousedství. Sice nevytvořil rekord hřiště, zaostal za ním o jednu ránu, ale s viditelnou úlevou přijímal ovace.
Další pořadí: 4. Westwood (-8), 5. Schwartzel, Rose (-7), 7. Fowler (-6), 9. McDowell (-5), 12. K. Bradley (-4), 21. Els, Love III (-1), 30. Yang, Wilson (+1), 36. Cink (+2), 71. Harrington (+9), 74. Olazábal (+12).

Sobota – 3. kolo
Bojoval a vyhrál – po třetím kole vede Rory McIlroy ze Severního Irska, jenž se na průběžné skóre -11 dostal i proto, že několikrát skvěle napravil předchozí chybu. Na druhé devítce takto dvakrát zachránil par a na osmnáctce zahrál birdie, přestože se jeho míč ocitl v bunkeru před greenem. Nejlepší část svého představení však dvaadvacetiletý lídr předvedl na jedenácté jamce. Zariskoval úderem přes vodu sedmičkou železem. Balon dopadl metr za překážku a soustředěný hráč pak proměnil dlouhatánský putt ze semiroughu.
McIlroy vede o dvě rány před dvojicí Američanů Harris English, Tom Gillis.  Zlepšující se Tiger Woods se vytáhl o třináct míst na 18. pozici (-2). Jenže ztráta devíti ran není něco, co by Američana uspokojilo. „Cítil jsem, že bych se mohl dostat tak na pět pod par,“ pravil autor kola za 69 ran (-1). Poslední ze svých tří birdie zahrál na sedmičce, zbývajících jedenáct jamek, to byly buď pary, nebo ještě druhá bogey kola. „Rory hrál skvěle,“ uznal Woods a převedl část pozornosti, jež se v Palm Beach soustřeďuje na jeho osobu enormně, také na evropského mladíka.
Ani ten nedokázal stlačit skóre na mínus pět, ale 66 ran (-4) stačí na nejlepší výchozí pozici pro finálový den. Pokud vyhraje turnaj, stane se světovou jedničkou. Před týdnem už tu šanci měl, ale prohrál finále světové jamkovky. „Před týdnem jsem nevedl o dvě rány, v tom je rozdíl,“ usmál se McIlroy. „Zítra se to pokusím vyhnat z hlavy. Prostě se soustředím na to, abych vyhrál turnaj,“ komentoval velkou šanci být na špici světového žebříčku.
Další pořadí: 4. Rose, Bradley (-6), 7. Schwartzel (-3), 10. McDowell (-4),  14. Love III (-3), 18. Els, Wilson (-2), 27. Westwood (-1), 34. Sabbatini, Crane (+1), Harrington (E), 41. 52. Oosthuizen, Cink (+2).

Pátek – 2. kolo
Jeden výrazný a jeden významný posun leaderboardem nahoru znamenají dohromady střídání na špici. O první místo se dělí Američan Tom Gillis s Angličanem Justinem Rosem. Prvně jmenovaný zahrál denní skóre 64 (-6) a poskočil nahoru o nepřehlédnutelných osmnáct míst. Druhý měl výsledek o dvě rány horší a jen se tak pošoupl z dělené druhé příčky na tu nejvyšší. Oba jsou na průběžné bilanci osm pod a mají náskok jednoho úderu před dvojicí na místě třetím, kde figurují Rory McIlroy ze Severního Irska a další Američan Dicky Pride. Zlepšil se Tiger Woods a do finálové části turnaje jde z dělené 31. pozice.
Jestli se u někoho dá hovořit dokonce o mohutném posunu, pak u Briana Harmana, jehož 61 ran (-9) je zdaleka nejlepším výsledkem letošního ročníku. Američan zahrál eagle, osmičku birdie a jedno bogey. Ze čtvrtečního 102. místa se dostal až na dělené páté se skóre -6.
To Gillis měl v pátek čistou skórkartu a v ní šesti birdie. Rose jich zahrál stejný počet, ale k tomu dvě bogey. „Gillis je typický kočovník, jenž procestoval 26 zemí světa. Hrál v Evropě, Asii i Jižní Africe, několikrát neprošel kvalifikací na PGA Tour. „Už jsem byl doma v Michiganu a poohlížel jsem se po nějaké práci. Ale neměl jsem toho moc, co bych nabídl, a tak jsem se zařekl, že to ještě zkusím,“ svěřil se golfista, jenž prožil své golfové peklo. „Někdy vás ta hra dožene až k slzám,“ potvrdil.
Naopak Woods ze hry vytěžil, co mohl. Tentokrát se však ke svým 68 ranám dostával klopotněji. Na tříparu číslo 5 totiž zapsal double bogey a předtím zaváhal na čtrnáctce – prosté bogey. Začínal totiž z desátého odpaliště, takže jeho dvě rány do plusu na jedné jamce přišly krajně nevhod, když už šel do finále a mířil do top 10. Dvěma birdie na osmičce a devítce se ještě zachránil na dohled čelu turnaje. „Takový závěr byl fajn, protože jsem se jinak lehce trápil. Pokoušel jsem se dostat do rytmu a odvést svou práci,“ komentoval hráč kolo, v němž ho poprvé sledoval jeho tříletý syn.
Další pořadí: 8. K. Bradley (-5), 11. Crane, Love III (-4), 18. McDowell, Schwartzel, Cink (-3), 26. Els, Harrington (-2), 31. A. Kim, Westwood, Woods (-1), 41. Olazábal, Yang, Wilson (E), 60. Fowler, Oosthuizen (+1).
Cutem neprošli: Furyk, Villegas, Wagner, Stanley, Clarke.

Čtvrtek – 1. kolo
To je kapitán rydercupového týmu! Davis Love III, jenž povede na podzim Američany v zápase proti výběru Evropy, ukázal i ve vyšším věku, jak ještě umí hrát golf. Jeho nejlepší kolo má hodnotu 64 ran (-6), což je o dva údery lepší, než kolik zahrálo osm konkurentů na děleném druhém místě, mezi nimi například Severoir Rory McIlroy, jenž je o čtvrtstoletí mladší než sedmačtyřicetiletý lídr. Nejsledovanější muž startovního pole Tiger Woods zahrál 71 (+1), což znamená dělené 68. místo.
Love III měl na kontě čtyři pary, když se postavil na páté odpaliště a jednou ranou poslal míč do jamky. „Trefil jsem to na špatné jamce. Tedy na správné pro mě, ale na špatné pro auto. Hondu nemám,“ smál se v komentáři ke své hole-in-one. Závěr jeho první devítky, to byla trojice birdie, a po jediném bogey kola na desítce se lídr nadechl k dobrému závěru celého dne. Zbylá dvě birdie zahrál na jamkách 17 a 18 a vyrovnal rekord hřiště. Američan je desátým mužem, jemuž se podařilo tak nízké skóre v PGA National zahrát.
„Trefoval jsem míč dobře už na několika turnajích, ale nikdy se mi nepovedl tak dobrý start, až teď, což mě těší,“ pochvaloval si rodák ze Charlotte, jenž hraje profesionálně dokonce už víc než čtvrtstoletí. Zasáhl čtyři pětiny greenů v regulaci a napočítal celkem 26 puttů.
Woods se s hřištěm trochu pral, postupně nasbíral tři birdie a čtyři bogey. Pozitivní jako vždy to komentoval: „Trefoval jsem míč líp než jak vypadá skóre. Také jsem dobře patoval. Skoro jsem nekazil a doufám, že zítra to bude lepší.“
Další pořadí: 2. McIlroy, Rose, R. Palmer, Pride, Flores, Stadler, Noh Seung-yul, English (-4), 10. Crane, K. Bradley, Oosthuizen (-3), 19. Furyk (-2), 29. Fowler (-1), 40. Yang, Wilson, Westwood, A. Kim, Harrington, Cink (E), 68. Woods, Schwartzel (+1), 88. Wagner (+2), 107. Olazábal, McDowell, Clarke (+3), 132. Stanley (+5).

Turnaj s vynikajícím obsazením. Hrát bude Tiger Woods, Rory McIlroy, Lee Westwood, Ian Poulter, loňský vítěz Rory Sabbatini, Justin Rose, Vijay Singh, Ben Crane, nováček a vítěz z minulého týdne John Huh, Graeme McDowell, Jim Furyk či Alex Čejka.
Po dlouhé době zařadila i Česká televize přímé přenosy, tak se můžeme těšit od čtvrtka do neděle na večery plného golfu. Vysílací čas naleznete zde.

Hraje se v resortu PGA National Golf Club na hřišti Champion, které má par 70 a délku 6 545 metrů.

Turnaj je dotován částkou 5,7 mil. dolarů (107,1 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,03 mil. dolarů (19,2 mil. korun českých).

Odkazy: … PGA National Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček