PGA Tour Frys.com – zvítězil Bryce Molder

10.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Frys.com Open, San Martin, Kalifornie (6. – 9.10.2011, -9 hod)

 

Bryce Molder

Neděle – finálové kolo
O vítězi rozhodla takřka nekonečná rozehrávka mezi Američany Brinym Bairdem a Brycem Molderem. Molder zvítězil až na šesté přidané jamce a získal své první vítězství na PGA Tour. „Cítím se jako ve snu,“ prozradil dvaatřicetiletý vítěz. „Golfu bylo dneska dost, ale taky dost potěšení,“ doplnil.

Pro play-off zvolili pořadatelé kombinaci čtyřparů 17 a 18 (hrály se střídavě) , přičemž na tom prvním potřikráte oba duelanti zapsali birdie. Už to udělalo z jejich vzájemného měření historickou událost. Poprvé a podruhé žádný nechyboval ani na finálové jamce, vždy na ní parovali. Až když se na ni dvojice dostala potřetí, Molder dalším birdie udolal Bairda v době, kdy s postupujícím soumrakem hrozilo ukončení nedělního programu. „Je to zklamání, viděl jsem se na Bryceho místě,“ přiznal poražený, o sem let starší hráč.

Ještě předtím totiž všechno zdramatizoval právě Baird, jenž v základním čtvrtém kole na sedmnácté jamce zahrál eagle a po jinak ne zase zvlášť výrazném kole se dostal na 17 ran pod par. Tam už byl v tu chvíli Molder, jenž dokončil skvělý víkend, v němž se nedopustil ani jednoho bogey. V sobotu zapsal šest birdie a v neděli dokonce sedm. „Neustále pracujete, trénujete a čekáte, že se vám ta dřina jednou vyplatí,“ popsal vítěz ve stručnosti život golfistů ze širšího startovního pole, jimž se v angličtině říká journeymen. Jeho kolo za 64 ran (-7) bylo vůbec nejlepším v turnaji. Po čtyři dny dokázali takto zahrát i jiní, v závěrečném dnu ale jen on a jeho americký krajan Shane Bertsch. Naopak dva hráči věhlasných jmen v neděli mírně ustoupili z pozic. Jihoafričan Ernie Els po 68 úderech na dělené čtvrté a Angličan Paul Casey po 71 na dělené sedmé místo.

Pořadatelé ztenčili startovní pole na 71 hráčů a nechali flighty v poslední den hrát také z desátého odpaliště. To byl i případ Tigera Woodse, jenž se naštěstí pravidlu MDF vyhnul. A tak mohl předvést třetí stejné kolo, tedy 68 ran (-3). Rozjel ho skvěle, čtyřmi birdie na šesti jamkách. Pak se ale stroj zastavil a až do konce vyprodukoval zhruba stejný počet solidních ran jako průměrných. V tom se liší Woods od svého dřívějšího „vydání“. Nezahraje nic skvělého ani jinak zapamatovatelného. Tentokrát si na první devítce (své druhé) vybral i slabší chvilky a až birdie na pětiparové jamce číslo 9 jej posunulo na celkové skóre -7, což znamená dělenou 29. pozici v konečné klasifikaci.

Woodsova přítomnost vyvolala nejen zvědavost diváků, jak si po dvouměsíční herní přestávce povede, ale také nízké pudy u jednoho z přihlížejících. Když se golfista chystal na dlouhý putt do birdie na jamce číslo 7, zakřičel na něj jeden z mužů v davu „Tigere, Tigere“ a hodil po něm párek v rohlíku. „Jen jsem se otočil a viděl jsem hot dog, jak letí vzduchem. Ten člověk asi chtěl být ve zprávách,“ komentoval Woods incident. Arjun Atwal, jenž s ním hrál v témže flightu, tuto domněnku potvrdil: „Vypadal, jako když se chce nechat zatknout, protože se položil na zem a sepjal ruce za zády.“ Však také policie výtržníka z areálu odvedla do cely.

Další pořadí: 3. Cauley (-15), 4. Els (-14), 7. Casey (-11), 15. Na (-10),  30. Woods (-7), 50. Cabrera (-4), 59. Oosthuizen (-2)

Sobota – 3. kolo

Po dni nízkých výsledků se do vedení dostal Američan Briny Baird, jenž zahrál 64 ran (-7) a celkově hraje 13 pod par. Sám přiznal, že nejpřekvapenější z takového vývoje je on sám: „V minulých několika letech jsem nehrál moc dobře. Takže jsem vedle z toho, že jsem v turnajovém vedení. V neděli se pokusím hrát jako v sobotu, to bych pak byl těžko k poražení,“ naplánoval si.

Baird, jenž by vítězstvím pronikl hluboko do první stovny finančního žebříčku, vede před dvojicíc Paul Casey, Ernie Els. Angličan i Jihoafričan na něj ztrácejí dvě rány. „Na první devítce jsem nešvihal moc dobře, ale připravil jsem si dost šancí skórovat. Na druhé už to bylo lepší, ale celkově jsem netrefoval míč dobře,“ komentoval Casey fakt, že jeho výkon 68 (-3) byl nejhorší z mužů figurujících v průběžné první desítce.

Naopak nejlépe ze všech zahráli v neděli Jim Renner a Will Mac Kenzie, jejichž 62 úderů dokládá, jak někdy vyjde risk v nouzi. Oba hrají v Podzimní sérii o kartu na příští rok PGA Tour, kterou dosud jistou zdaleka nemají.

 

 Tiger Woods, jenž si o nic takového nemusí doživotně dělat starosti, dokončil svůj program mezi prvními a je na dělené 38. pozici (-4) . Zahrál stejný výsledek jako v pátek, tedy 68 (-3). Snížil počet bogey na dvě, ale tentokrát zapsal jen pětici birdie. „Stále to jde dopředu. Den ode dne jsem lepší,“ vyslovil posté svou mantru Američan. Na otázku, zda v neděli tedy zahraje na úrovni nejlepších, Woods odtušil: „Evidentně to potřebuju. Proměňovat putty a dostat se dost nízko.“

Další pořadí: 4. Wi, Molder (-10),  8. Rollins (-9),  13. Na, Steele (-7),  26. Cabrera (-5),  38. Immelman, Matteson (-4),  61. Oosthuizen, Mediate (-1).

Dohrávka 2. kola

 

 Vedení udržel Angličan Paul Casey (-8) před dvojicí Bud Cauley, Ernie Els (oba -7). Jihoafričan své dvě zbylé jamky paroval a nikdo další se do špice nedotáhl. Tiger Woods prošel do finálové části turnaje na děleném 41. místě. „Když zahrajete šet pod, znamená to, že jste hráli dobře,“ komentoval vysoký golfista výsledek se stoickým klidem a odešel na rychlou snídani. Ihned se skončením dohrávky totiž začalo třetí kolo.

Cutem neprošli: Duval, Gainey, Imada,  Trahan, Sabbatini.

Pátek – 2. kolo

 

 Druhé kolo začalo vinou ranní mlhy se zpožděním 2 hodiny a 20 minut. Bylo přerušeno pro tmu a 53 účastníků čeká sobotní dohrávka.  Lídrem k v klubovně je  Angličan Paul Casey. Ten již absolvoval kompletní program a právě druhým kolem se skóre 64 ran (-7) si pomohl k vedoucí pozici s průběžnou bilancí -8. „Takhle dobře jsem míč letos asi ještě netrefoval,“ pochvaloval si návrat formy hráč, jenž na konci minulého týdne slavil výhru na turnaji korejského okruhu. Na PGA Tour se Angličan, jenž část sezony vynechal vlivem zraněného palce, vrátil proto, že chce dvěma starty zkompletoval nutný počet 15 turnajů, aby měl plnohodnotnou kartu i v příštím roce. „Mým  hlavním cílem je být zdravý. Momentálně jsem fit tak ze 70 procent,“ přiznal.

Ze dvou hráčů, kteří mají v turnaji o jeden úder horší skóre, už Caseyho neohrozí Američan William „Bud“ Cauley, jenž rovněž dokončil polovinu herního programu. Jedenadvacetiletý golfista překvapením turnaje. Čerstvý profesionál, který debutoval na U.S. Open 2011, hraje teprve svůj pátý profesionální turnaj. Naproti tomu Ernie Els má k dispozici ještě dvě jamky. Jihoafričan si připomněl časy ještě stále nedávné, kdy okupoval přední příčky turnajových pořadí.

V dopoledním programu se představil Tiger Woods a tentokrát v mnohem lepší formě než o den dřív. Zahrál 68 (-3), srazil skóre na jednu ránu pod par, a to v době, kdy se hranice cutu ustálila na hodnotě +1. Američan nehrál oslnivě a trojice bogey tomu nasvědčuje, tentokrát se mu ale dařilo skórovat na greenu, čehož výsledkem je šestice birdie. Důležité bylo hlavně to závěrečné na deváté jamce, kterou hrál Woods jako svou poslední. Předtím měl sérii šesti parů. „Dnes jsem netrefoval míč tak dobře jako včera, ale putter byl rozhodující,“ přitakal Woods. „To je velice pozitivní zjištění, můj cit se vrací,“ doplnil.  Tiger Woods je nyní dva údery od předpokládaného cutu a do třetího kola se nejvyšší pravděpodobností vejde.

Čtvrtek – 1. kolo

Velký návrat Tigera Woodse se mezi kalifornskými kapkami deště zatím nekoná. Po kole se dvěma birdie, dvěma bogey a jedním double bogey, což je dohromady 73 ran (+2) je někdejší světová jednička na 86. místě, tedy až ve druhé polovině průběžného pořadí. Vede čtveřice Američanů Brendan Steele, Briny Baird,  Garrett Willis, Matt Bettencourt. Všichni zahráli 67  (-4).

Woods se o lepší výsledek připravil hlavně na greenech. Minul dva putty di birdie, jeden z necelých dvou metrů, další ještě kratší. „Co se týče patování, bylo to moje snad nejhorší kolo vůbec,“ pravil rozmrzele. „Nedokázal jsem se vpravit do mého stylu patování, ztrácel jsem sebedůvěru a ta spirála mě zavedla dolů,“ dodal Woods. Přesto se dokázal přimět k tradiční větě: „Pokusím se dostat do konkurenceschopné formy a vyhrát turnaj.“ Američan, jenž nic takového nezažil od listopadu 2009, kdy zvítězil v Austrálii, se letos potýkal se zraněním a na Frys.com Open přiletěl napůl z donucení, protože kapitán týmu pro Presidents Cup Fred Couples podmínil jeho zařazení do kádru na divokou kartu tím, že uvidí Woodse hrát soutěžně. Takže viděl i několik Tigerových chybných ran mimo green. „Ano, pár jich tam bylo, ale taky se mi podařilo dost dobrých úderů,“ zobrazil skutečnost podle sebe sám hráč.

Členové vedoucího kvarteta hrají na Podzimní sérii o vylepšení svých pozic ve finančním žebříčku PGA Tour, o kartu minimálně na příští rok se ale bát nemusí. Nováček okruhu Steele ji má na další dva roky, letos už vyhrál dubnové Texas Open. Jak ráno pršelo a byla zima, míč nelétal jak by měl. Ale jak jsem se do toho dostal, už to šlo. A na druhé devítce jsem chytil dobré počasí,“ připomněl proměnlivé podmínky, v nichž hráči absolvovali celé kolo. Devětatřicetiletý Baird, jenž je po dvanácti letech mezi zámořskou elitou bez výhry, použil silnější výrazivo: „Podmínky nebyly jednoduché. Oproti minulému týdnu létaly míče do nikam.“

Další pořadí: 5. Matteson, Pampling (-3),  11. Na, Els, Rollins (-2),  25. Casey, Immelman (-1),  37. Molder (E).

 


Nijak zvlášť obsazený turnaj mediálně obohacuje přítomnost padlé hvězdy Tigera Woodse, dnes až 51.  hráče žebříčku.  Vítěz čtrnácti majorů je prý zdravotně v pořádku, zranění jsou zahojena a Woods s novým kedíkem pomýšlí na úspěch.  Hrají  obhájce Rocco Mediate, Na, Steele, Oosthuizen,  Casey, Els, Sabbatini, Immelman.

Hraje se na hřišti Corde Valle  Golf  Club, které má par 71 a délku  6 737 m.

Dotace turnaje 5,5 milionu dolarů, 102 milionů korun, na vítěze čeká 900.000 dolarů,  17 milionů českých korun.


Odkazy:.. Stránky hřiště …. Satelitní mapa hřiště …. Mapa hřištěStránky turnaje…. Finanční žebříček