PGA Tour – FedEx St. Jude Classic

10.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – FedEx St. Jude Classic, TPC Southwind, Memphis, Tennessee, USA
(6. – 9. 6.2012, -6 hod)Dustin Johnson

Neděle – finálové kolo
Ohromné drama, v němž o titul usilovala takřka desítka hráčů, skončilo triumfem Dustina Johnsona, jenž zapsal birdie na 16. a 17. jamce, čímž postavil konkurentům, kteří ještě byli na hřišti, laťku na úroveň devíti ran pod parem. Nikdo ji nedokázal překonat ani vyrovnat, druhý v pořadí John Merrick má konečnou ztrátu jednoho úderu. O dvě rány za vítězem a jeho americkým kolegou se o třetí pozici dělí čtyři hráči a není mezi nimi Rory McIlroy. Ambiciózní Severoir se opět „pral“ s hřištěm a jeho sympatický atak na titul skončil špatně – na poslední jamce zapsal double bogey.
Johnson zahrál ve finále nejlepší svůj výsledek ze všech čtyř kol, což se vždy cení. Má ve skórkartě sice i jedno bogey z deváté jamky, ale nakonec ji odevzdal vyplněnou konečnou hodnotou 66 ran (-4). Nejlepší nedělní výkon má hodnotu o úder nižší a podobně se dařilo i dalším, nikdo však neměl takové výchozí postavení, aby se yvšvihl do čela. Johnson to ostatně udělal až v popsaném závěru, předtím se na nejvyšší pozici leaderboardu střídali jiní. Avšak „konec dobrý – všechno dobré“ tentokrát platilo.
„Je to příjemné, vyhrát po tak dlouhé době nečinnosti,“ připomněl Johnson, že hrál teprve druhý turnaj po téměř tříměsíční přestávce, v níž si léčil zraněný zádový sval. Johnson se stal druhým mužem po Tigeru Woodsovi, jenž získal turnajový titul v každé z pěti sezon na PGA Tour poté, co na ni přešel z univerzitních soutěží. Má už šest prvenství, čímž se žádný současný golfista americké série pod třicet let nemůže pochlubit. Příští pátek mu bude osmadvacet let. „Moc to pro mě znamená,“ přitakal těmto svým primátům.
Ze sobotních lídrů se nejdéle držel Merrick a sahal po nečekaném titulu, jenže se sám přibrzdil vinou double bogey na devítce a vyrovnaný životní výsledek, jímž je i druhé místo, si vzal až dvojicí birdie na stejných jamkách, kde uspěl i vítěz – 16 a 17. Davis Love III a Nick O´Hearn se drželi v kontaktu se špicí rovněž, vždy jim však kousek chyběl. A McIlroy, jenž měl po jedenácti jamkách čtyři birdie, tempo nevydržel. Zapsal 69 (-1) a klesl na konečnou dělenou sedmou pozici.
Další pořadí: 13. Stenson, Overton, Harrington (-4), 19. Daly (-3), 24. Laird (-2), 38. Išikawa (+1), 49. Stanley (+3).

Sobota – 3. kolo
Společný pozdní finiš spojený s trápením Roryho McIlroye vynesl do čela nečekanou trojici. Tvoří ji Australan Nick O´Hearn s Američany Johnem Merrickem a Davisem Lovem III. U posledně jmenovaného se přece jen až tak o překvapení nejedná ve chvíli, kdy si připomeneme jeho druhou pozici z minulého týdne na Memorialu za vítězným Tigerem Woodsem. Na otázku, co by pro něj znamenalo první vítězství od roku 2008, odpověděl rychle: „Spoustu rydercupových bodů.“
Všichni tři mají průběžné skóre -6. To, že je nejlepší, je ovšem jen relativní výhoda, protože jen o ránu zpět na dělené čtvrté pozici čeká dalších šest ohařů na zisk titulu. Turnaj slibuje dramatické rozuzlení. „Je to zrádné hřiště,“ ocenil Merrick. „Není nutné hrát na něm tuny birdie, musíte postupovat chytře a hrát pary tam, kde se to má.“
Jestliže sobota měla splnit očekávání, jaké se klade na „moving day“, pak ovšem nijak nezklamala, přestože totéž se tentokrát čeká od neděle. Merick například zahrál 69 (-1), rozhodující dvě birdie zahrál na jamkách 16 a 17. Love III na šestnáctce rovněž finálně snižoval a dostal se tím na ještě lepších 68 (-2). Vrcholem pak byl výkon O´Hearnův s trojící po sobě jdoucích birdie na jamkách 14, 15 a 16.
McIlroy měl sice dobrý absolutní závěr v podobě birdie na osmnáctce, ale jeho zápis zní: 72 (+2). Absolutní pohoda nevydržela, poměr birdie/bogey 4:6 je výmluvný. Severoir se Merrickovou poučkou neřídil a své rozdílné výsledky střídal bez ohledu na par jamky i na to, jak zrovna zahrál jamku předešlou.
Další pořadí: 4. D. Johnson, Allenby, Kisner, Campbell, Stadler, McIlroy, 11. Harrington (-3), 20. Stenson (-2), 24. Laird (-1), 46. Išikawa (+2), 56. Daly (+3), 66. Stanley (+4).

Pátek – 2. kolo
SeveroIr Rory McIlroy se oproti čtvrtku o tři rány zlepšil, zahrál 65 ran (-5) a posunul se do čela turnaje s průběžným skóre -7. Dává tak jasně najevo, že nezdary v podobě tří po sobě jdoucích cutů neudělají ze světové dvojky podprůměrného hráče. Tentokrát zapsal i eagle na pětiparové trojce a navzdory zaváhání v podobě po sobě jdoucích bogey na jamkách 12 a 13 se oklepal a uhájil vedení.
„Je hezké vidět své jméno na takovém místě leaderboardu,“ prozradil na sebe McIlroy, že takové věci mu v posledních týdnech scházely. „Je pěkné být ve hře celý týden,“ doplnil. Ve své hře nalezl spoustu pozitivních věcí, což potřeboval, a ujistil, že jeho myšlenky jsou nasměrovány k výhře. „Zvlášť s ohledem na příští týden je to dobré,“ připomněl nadcházející US Open, kde bude obhajovat titul.
O druhou pozici se dělí trojice hráčů se ztrátou jedné rány na lídra. Jeden z nich  J.B. Holmes byl autorem nejlepšího kola dne. Zatímco McIlroyovi se několik golfistů dokázalo vyrovnat, on sám přidal ještě lepší skóre 64 (-6). Na bilanci -6 jsou v polovině turnaje společně s ním dva američtí krajané Jeff Maggert a Kevin Stadler.
Velký průlet výsledovkou předvedl švédský hráč Daniel Chopra. S výkonem rovnajícím se tomu McIlroyovu se posunul o 52 míst na 12. pozici. Podobně se jeho krajan Henrik Stenson, jenž hrál 66 úderů, vyšvihl o 46 příček na osmnáctou.
Další pořadí: 8. Harrington (-4),  12. Daly (-3),  18. D. Johnson, Allenby (-2), 22. Išikawa (-1), 52. Stanley (+1), 65. Laird (+2).
Neprošli cutem: Villegas, Z. Johnson, Karlsson.

 

 

Čtvrtek – 1. kolo
Nejostřejší tempo nasadili Američané Jeff Maggert a John Merrick (-4). Na třetím místě je za nimi skupina hráčů Atwal, Overton, Henry, Noh (všichni -3).   Favorit Rory McIlroy je na 7. místě (-2), dvě rány za čelem turnaje.
Další pozice: 7. Daly (-2), 18. Stadler, Molder, Clark, Howell III (-1),   28. D.Johnson, Weekley (E),  95. Z.Johnson +3), 126. McDowell (+5).

Turnaje se zúčastní Rory McIlroy, který bude chtít nechat zapomenout na své poslední tři turnaje, ve který neprošel cutem a bude se snažit, si napravit reputaci. Dále bude hrát Zach Johnson, David Toms, Graeme McDowell, Justin Leonard, John Daly. Alex Čejka se z turnaje odhlásil.

Hraje se na hřišti TPC Southwind, které má par 72 a délku 6 643 metrů.

Turnaj je dotován částkou 5,6 mil. dolarů (116,5 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,008 mil. dolarů (21 mil. korun českých).

Odkazy: … TPC SouthwindSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříčekk