PGA Tour – Farmers Insurance Open (26. – 29.1.2012)

30.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Farmers Insurance Open, Torrey Pines, San Diego, Kalifornie, USA (26. – 29. 1. 2012, -9 hod)

Brandt Snedeker - vítěz Farmers Insurance Open

Neděle – finálové kolo
Příklad toho, jak snadno v golfu uteče vítězství, předvedl Kyle Stanley takřka učebnicově. Přestože vedl od prvního kola a v posledním měl v jednu chvíli náskok až sedmi ran, nevyhrál. Na poslední jamce zahrál triple bogey a byl nucen absolvovat rozehrávku. V ní pak na druhé jamce triumfoval Brandt Snedeker. „Z toho, co se dělo v té jedné půlhodince, mi jde hlava kolem. Soucítím s Kylem, že si tím musel projít,“ komentoval vítěz náhlý obrat. Druhý v pořadí jen kroutil hlavou a uslzeně dodal: „Jsem v šoku.“

Stanleyho problémy začaly na druhé devítce. Dvě bogey za sebou na jedenáctce a dvanáctce srazily hráčovo sebevědomí pramenící z velkého náskoku a on už nebyl schopen snížit skóre. Nebo možná hrál své pary na jistotu, protože nic nenasvědčovalo, že by měly nastat velké problémy. Na poslední pětiparovou jamku přišel ještě s náskokem tří ran. Jenže přihrávce na green dal příliš velký backspin a míč ze značné vzdálenosti sjel zpět mimo jamkoviště a přes krátký svah až do vody, aniž by hustší tráva jeho běh zastavila. „Není to přece těžká jamka. Hrál jsem ji snad tisíckrát a nikdy ne na osm ran,“ nemohl uvěřit hráč. Ale všechno spělo k takovému konci. Při puttu do double bogey z krátké vzdálenosti objel Stanleyho balon hranu jamky a konečný zápasi zní: triple bogey 8. Jeho závěrečné kolo za 74 ran (+2) znamenalo konečné skóre -16, k němuž se Snedeker dostal přes nedělních 67 (-5), vytvořených ze šesti birdie a jednoho bogey.

V play-off nejprve oba soupeři absolvovali osmnáctku na birdie a pak je pořadatelé zavedli na tříparovou jamku číslo 16. Snedeker sice přehrál z odpaliště green, ale po dropu si přihrál na krátkou vzdálenost k jednomu puttu do paru. Stanley naopak završil svůj zmar tím, že první dlouhý putt nedohrál a druhým zhruba z metru a půl minul. „Je těžké to překousnout, ale vím, že se vrátím,“ prorokoval. Ve své druhé sezoně na PGA Tour se čtyřiadvacetiletý profesionál připravil o premiérové vítězství, o vytoužený start na Masters a další výhody včetně automaticky prodlouženého členství k okruhu na další dva roky.

„Nemám v oblibě takový styl vítězství, ale určitě se mi líbí pocit vitěze,“ sdělil konečně o sedm let starší Snedeker, jenž nejprve vyjádřil účast poraženému. Poznal chuť turnajového vítězství už v roce 2007 na Wyndham Championship a druhý titul získal loni na The Heritage za podobných okolností jako ten letošní. Tehdy stáhl náskok šesti ran na lídra a v play-off porazil soka, jímž nebyl nikdo jiný než světový hráč číslo 1 Luke Donald.
Další umístění: 3. Rollins (-14), 4. Haas (-12), 6. Mahan (-11), 8. Points (-10), 13. V. Singh, Fowler, Cink, B. Watson, Išikawa (-9), 22. K. Bradley, Allenby, Villegas (-8), 33. Rose, Immelman (-6), 43. D. Johnson (-5), 52. Els (-3), 60. Vegas (-2).


Sobota – 3. kolo
Američan Kyle Stanley pokračuje ve spanilé jízdě. Dnes hrál -4, celkové skore má -18 a svůj odstup od nejbližšího soupeře zvýšil na pět úderů. Na druhém místě (-13) přenocují  John Huh a John Rollins.
Další pozice:
8. Leonard (-10), 11. Points, Ishikawa, Villegas (-3), 19. B. Watson, D.Johnson, Mahan (-8), 25. Rose, Fowler, Cink, Ogilvy (-7), 34. Singh, Bradley Vegas (-6), 49. Immelman, Watney (4), 57. Els (-3).

Pátek – 2. kolo
Jeden vydržel, druhý odpadl. Z dvojice čtvrtečních lídrů se po výměně hřišť v popředí udržel jen Kyle Stanley. Na South Course si také prožil své krizové okamžiky v podobě double bogey na čtrnáctce a bogey a šestnáctce. Američan dal šanci ostatním, aby jeho pozici ohrozili, a pořadí se v tu chvíli promíchalo. Jelikož ale začínal na desátém odpališti, měl ještě čas vše napravit. „Bylo těžké se po takovém začátku do toho vpravit, ale zůstal jsem trpělivý a povedlo se,“ komentoval své kolo vedoucí muž. Na poslední jamce hřiště (své deváté) zase ze svého skóre ubral a pak ro udělal ještě čtyřikrát. Dokončil kolo s bilancí 68 ran (-4). Na to už nikdo nezareagoval a Stanley v polovině turnaje vede s průběžným výsledkem -14. „Je to dobré. Na tento rok jsem si dal cíl tvrdě pracovat a dostat se do nejlepší formy, v jaké jsem kdy byl,“ dodal ke svému dosavadnímu postavení v turnaji.
Na druhé místo se přechodem na Severní hřiště vyšvihl jeho krajan Brandt Snedeker. Ve druhém hracím dnu zapsal 64 (-8) a na první pozici ztrácí jediný úder. Skvěle se zatím drží také Jihokorejec Bae Sang-moon, jenž spolu s dalším americkým profesionálem Martinem Floresem zaujímá dělenou třetí pozici.
Druhý z dvojice, vévodící startovnímu poli po čtvrtku, Spencer Levin se přechodem na South Course zhoršil o čtrnáct ran a klesl na dělenou 20. příčku.
Mnohem hůř dopadl Phil Mickelson, jenž se naopak na kratším North Course zlepšil, jenže ne dost, aby prošel cutem. Dnešních 68 ran (-4) bývalé světové dvojky znamená celkový součet +1 a poměrně značný odstup od hranice, znamenající postup do finálové fáze.
Další pořadí: 5. Mahan, Haas (-10), 7. Allenby (-9), 12. Watney, Villegas, Cink, Vegas, K. Bradley (-7), 20. Fowler, D. Johnson, Išikawa (-6), 30. V. Singh, Rose (-5), 41. B. Watson (-4), 54. Els (-3). Cutem neprošli: Jang, Imada, Mickelson, Cabrera, Appleby, Kim.

Čtvrtek – 1. kolo
Dařilo se zejména hráčům na North Course, až na tři výjimky obsadili celou top 25. Dá se tedy předpokládat, že po pátku se pořadí promíchá výrazněji než jindy. A také to, že Američané Spencer Levin a Kyle Stanley budou své vedení obhajovat v těžších podmínkách. Nicméně výkon obou 62 ran (-10) je pozoruhodný. Jen o jeden úder horší byl jejich krajan Bill Haas na samostatném druhém místě.
Sedmadvacetiletý Levin zaútočil na druhé devítce. Tam si připsal sedm ze svých deseti birdie, „vynechal“ pouze dvanáctku a sedmnáctku. Přitom ve své hře neshledal moc šancí snižovat, ale vše vynahradil skvělou prací s putterem. Zlom v jeho hře prý nastal na sedmičce, kde měl druhou ránu z bunkeru do kopce a v cestě na green mu stál strom. „Myslel jsem, že to bude bogey, ale přihrál jsem si osmičkou, naroloval tam pětimetrák a bylo to,“ vylíčil s předstíraným klidem Levin. 
O tři roky mladší Stanley měl cestu na pozici jednoho z lídru o něco málo složitější. Do páté jamky už byl na úrovni čtyři pod, ale na jedenácté zahrál bogey. Pak ale přišla další série pěti birdie na šesti jamkách a dlouhý putt na pětiparové poslední jamce znamenal eagle. „Hrál jsem na tomhle hřiště pro-am, takže jsem věděl, že tady bude spousta příležitostí skórovat, možná ne na těch mínus deset, ale tohle číslo se mi líbí,“ usmíval se golfista, pro nějž zahajovací kolo v La Jolle znamená nejlepší denní výkon ve dvouletém účinkování na PGA Tour.
Zrádnost South Course poznal Phil Mickelson, jenž trefil jedenáct ze zdejších bunkerů. Zdaleka ne vždy to ale byla smůla či náhoda a jindy by se býval trojnásobný vítěz turnaje přesnou krátkou hrou dostal výš. Jenže tady kazil i přihrávky. Někdejší světová dvojka nemá formu, což se ukázalo už před týdnem. „Zahrál jsem několik špatných ran do špatných míst. Vypadalo to, že jsem slušně připraven, a tak nevím co říct, protože skóre je to mizerné,“ uznal Mickelson. Výkon 78 (+5) ho řadí na jednu z nejspodnějších příček leaderboardu.
Další pořadí: 4. V. Singh (-8), 8. Villegas (-7), 13. D. Johnson (-6), 26. Fowler, Allenby (-4), 37. Vegas, K. Bradley, B. Watson, Išikawa, Watney, Mahan (-3), 74. Rose, Els (-2), 83. Ogilvy, Cabrera (E), 116. Jang (+2), 147. Mickelson (+5).

Turnaj se silným obsazením. Loňský titul bude obhajovat Bubba Watson, dále pak Nick Watney, Phil Mickelson, Charles Howell III, Robert Garrigus, Ernie Els, Ben Crane, Dustin Johnson, John Mallinger, Vijay Singh, Angel Cabrera, Keegan Bradley či Ryuji Imada.

Hraje se na hřištích South a North resortu Torrey Pines. South Course má par 72 a délku 6 920 metrů. Rekord hřiště je 62 úderů. North Course má par 72 a délku 6 286 metrů. Rekord hřiště je 61 úderů.

Turnaj je dotován částkou 6 mil. dolarů (111,6 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,044 mil. dolarů (20,1 mil. korun českých).

Odkazy: … Torrey PinesSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček