PGA Tour – Crowne Plaza Invitational at Colonial

28.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Crowne Plaza Invitational at Colonial, Colonial CC, Ft. Worth, Texas, USA (24. – 27.5.2012, -6 hod)

 

Zach Johnson

Neděle – finálové kolo
Dva míče ve vodě a souboj o první místo byl rozhodnut. Zach Johnson zahrál přesně to, co bylo potřeba. Ačkoli na poslední jamce měl problémy také on, protože nevrátil posunuté markovátko do správné pozice a byl penalizován. „Nikdy předtím se mi to nestalo,“ kroutil hlavou golfista, jenž měl naštěstí už dost velký náskok, aby jej trest nestál titul.
Jason Dufner byl v tu chvíli za normálních okolností mimo hru, neboť měl zmíněné problémy s vodními překážkami. Ze dvou amerických hráčů si proto po souboji ve finálovém flightu vítězství odváží ten, jenž na Colonialu už jednou triumfoval, a sice v roce 2010, což bylo doposud jeho poslední turnajové vítězství. Tentokrát ho zopakoval s konečným skóre -12 a ve čtvrtém kole mu na to stačilo skóre 72 ran (even par). „Žádná sláva, žádná chyba. Až na tu jednu na poslední…“ okomentoval styl, jakým se svého výsledku dobral.
Byl to totiž Dufner, vítěz z minulého týdne, kdo kazil. „Jsem trochu zklamán,“ přiznal, „hrál jsem dnes opravdu slabě. Ale celkově ve mně převládá spokojenost,“ dodal. Dufner skutečně nehrál to, nač od něj byli diváci zvyklí ze dvou turnajů, které v nedávné době vyhrál, ale hlavně se mu nepovedly dvě druhé rány, a sice na čtyřparových jamkách 9 a 15, kde si připsal vždy po jedné trestné. Na první zapsal double bogey a na druhé dokonce triple bogey. „To rozhodlo turnaj,“ uznal Dufner. Pozici lídra pustil Johnsonovi už předtím na jedenácté jamce a zpátky ji i vinou velkého nezdaru na patnáctce nezískal. Na konečném druhém místě má o jeden úder horší skóre než vítěz. Zbytek startovního pole zaostal výrazně vzadu.
Další pořadí: 3. Gainey (-7), 4. Furyk (-6), 5. Fowler (-5), 13. García (-2), 19. Oosthuizen (-1), 26. Pettersson, Kuchar (E), 37. Mahan (+2), 41. Daly (+3), 47. Singh (+4), 55. B. Haas (+5), 66. Wilson (+8).

Sobota – 3. kolo
Mohla by to být v neděli zajímavá stíhací jízda, nebo aspoň bitva o každý míč. Zach Johnson stál v  předposledním kole náskok svého amerického krajana a kamaráda Justina Dufnera o jednu ránu a ve finále spolu opět vytvoří závěrečný flight. „Vypadá to, že jeden z nás vyhraje, a ten druhý bude druhý,“ usmál se Dufner při pohledu na leaderboard.
On sám zahrál 66 ran (-4) a dostal se na průběžné skóre -15. Mohl na tom být líp, nebýt dvojice bogey, následujících krátce za sebou na jamkách 14 a 16. Na sedmnáctce ale díky poslednímu ze svých šesto birdie přece jen udržel vedení.
Johnson zahrál v sobotu o ránu lepší výsledek než jeho konkurent, konkrétně 65 (-5), i když na čtrnácté jamce, zrádném čtyřparu připsal bogey také. Rozhodne se pravděpodobně už jen mezi nimi, protože Tom Gillis na samostatném třetím místě už má ztrátu osmi, respektive sedmi ran. „Dokážu předpovědět, co Dufner udělá,“ ušklíbl se Johnson. „A moc špatných věcí to nebude,“ předpověděl, že rozhodující osmnáctka nabídne výborný golf.
Další pořadí: 7. Furyk, Oosthuizen, Fowler (-4), 16. Kuchar, Mahan (-2), 25. Singh (-1), 34. García, Pettersson (E), 57. B. Haas (+3), 65. Wilson (+4).


Pátek – 2. kolo
No a v čele je… Jason Dufner! Jako by americký golfista neměl dost a jako by neměl slitování se zbytkem zámořské špičky. Jen pár dní poté, co získal své druhé  letošní turnajové vítězství, se hlásí do seznamu nejvážnějších uchazečů o další. Jeho výkon 64 ran (-6) znamená posun na průběžných 11 ran pod par a zároveň vedení o dva údery před Zachem Johnsonem na druhém místě. Dvojice Bo Van Pelt, Tommy Gainey na pozici třetí je o další dvě rány zpět, takže ve víkendové části bude mít zbytek startovního pole co dělat, aby Dufnera ohrozil.
Dufner ve druhém dnu zapsal šest birdie, a protože se vyvaroval chyb, zlepšil se oproti úvodnímu kolu o jednu ránu. Začínal na desátém odpališti a jeho rozhodující nástup se odehrál mezi jamkami 1 až 5, kde zaznamenal čtyři birdie. „Doufám, že budu dál předvádět dobrý golf a napíšu trochu té golfové historie,“ předsevzal si skromně a zároveň směle lídr. Stejně dobře jako on dokázali v pátek zahrát jen Van Pelt a další Američan Bryce Molder, jenž se dělí o průběžnou osmou příčku.
Další pořadí: 8. Fowler (-4), 17. Oosthuizen, Furyk (-4), 31. Pettersson, Singh, Daly, García (-1), 30. Mahan (E), 42. Kuchar (+1), 57. Wilson (+2), 69. B. Haas (+3).
Cutem neprošli: Overton, Išikawa, Stanley, Wagner, Stenson.

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší start do turnaje měl Zach Johnson, jehož bezchybné kolo se šesti birdie (čtyři v sérii mezi 13. a 16. jamkou) znamená výsledek 64 (-6) a vedení o jednu ránu před čtyřmi konkurenty z řad amerických krajanů. Jsou to Harris English, Tom Gillis, Jason Dufner a Kyle Reifers.
„Dneska to bylo skvělé,“ řekl vítěz z roku 2010 Johnson, jemuž hřiště sedí. „Zahrál jsem spoustu dobrých ran a ani jednou jsem se nedostal do nějaké svízelné situace.“ Statistici vytáhli čísla a doložili, že to bylo třinácté Johnsonovo kolo v Colonialu pod 70 ran za sebou.
Dufner se po výhře z minulého týdne nemůže nabažit dobrých výsledků, a přestože zapsal dvě bogey, na jiných jamkách je dokázal kompenzovat. Dobře si vede i španělský obhájce titulu Sergio García, jenž se s bilancí -4 dělí o šesté místo.
Další pořadí: 15. Fowler (-2), 20. Furyk, Mahan (-1), 31. Pettersson, Singh (E), 53. Wilson, Oosthuizen (+1), 71. Haas, Kuchar, Stanley (+2), 119. Wagner (+6).

Turnaj s průměrným obsazení, neboť většina nejlepších bude hrát na evropské tour. Hrát budou Zach Johnson, David Toms, Jim Furyk, Rickie Fowler, Matt Kuchar, Sergio Garcia, Vijay Singh, Nick Watney, Charlie Wi, Y.E. Yang, Ryo Ishikawa či Louis Oosthuizen.

Hraje se na hřišti Colonial CC, které má par 72 a délku 6 552 metrů.
Hřiště je 5. nejnáročnější na okruhu PGA Tour.

Turnaj je dotován částkou 6,4 mil. dolarů (130,65 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,152 mil. dolarů (23,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Colonial CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček