PGA Tour – CIMB Asia Pacific Classic

30.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – CIMB Asia Pacific Classic, Mines Resort & Golf Club, Selangor, Malajsie
(27. – 30.10.2011, +6 hod)

 

 

Bo Van Pelt, vítěz Pacific Classic

Neděle – finálové kolo
Místo údržby se Bo Van Pelt dobral k titulu frontální ofenzívou. Jeho nedělní kolo za 64 ran (-7) patřilo k tomu nejlepšímu, co bylo za čtyři dny v Malajsii k vidění. Američan se tím dostal na konečnou bilanci 23 ran pod par a unikl mimo běžnou dimenzi, v níž zůstali ostatní účastníci turnaje.

Druhý v konečné klasifikaci a další ze zámořských hráčů Jeff Overton zaostal za vítězem o plných šest úderů. Definitivně své šance pohřbil vinou bogey na dvanácté a třinácté jamce.

Van Pelt se držel ve vedení od začátku prostřednictvím birdie na třetí a čtvrté jamce. Až do desáté to nevypadalo na tak jednoznačný triumf, chvíle šestatřicetiletého golfisty přišly vzápětí. Mezi jamkami 11 a 17 zapsal pět birdie a položil konkurenci na lopatky. Pohár pro vítěze mu patří i proto, že stejně nízké skóre přinesl do klubovny i v pátek. V posledním kole se mu vyrovnal jen krajan Cameron Tringale, jenž se díky tomu vyšvihl na dělenou čtvrtou pozici za samostatně třetího Švéda Fredrika Jacobsona.

Za své jediné vítězství na US PGA Tour inkasoval Van Pelt předloni 720 tisíc dolarů, takže šek na 1,3 milionu z Tichomoří je jeho rekordním jednorázovým finančním ziskem. „Letos už jsem měl několik šancí vyhrát, ale nedokázal jsem to. Byla to hořká sousta, co jsem musel spolknout,“ přiznal s výrazem zadostiučinění vítěz. „Jsem spokojen se svou dnešní hrou. Je vidět, že jsem se dokázal poučit.“

Jeho působení na malajsijském hřišti je vlastně snem každého hráče: „Přijel jsem v úterý, šel na driving a zjistil jsem, žemůj švih funguje velmi dobře. Pak se mi na hřišti dařilo, takže jsem spokojen.

Další pořadí: 4. Tringale, Villegas, M. Wilson (-15), 7. Senden, V. Singh, Palmer (-14), 10. J.M. Singh (-13), 13. Snedeker, Allenby, Cink (-12), 20. Byrd (-10), 23. Vegas (-9), 28. Sabbatini (-7), 31. Appleby (-6), 37. Glover (-4), 45. Cabrera (+7).

 

Sobota – 3. kolo

Američan Jeff Overton (-15) neudržel vedení a klesl na druhé místo. Třetí kolo obešel pouze za -2, což nestačilo na Boa Van Pelta (-16). Nikdo by ale Van Pelta ve vedení nečekal po jeho začátku. Na úvodních dvou jamkách zahrál totiž bogey. „No, nebyl to zrovna dobrý začátek, ale řekl jsem si, že to není konec světa, a prostě jsem se koncetroval na své rány,“ zasmál se už ulehčeně Američan. Svou ztrátu smazal díky birdie na trojce a pětce. Na druhé devítce zahrál čtyři birdie, z toho tři za sebou na jamkách 15. až 17. Jeho denní skóre se zastavilo na -4.

„Mám rád soutěžení. Tady už nejde o peníze,“ řekl trochu protismyslně Van Pelt v narážce na to, že je uzavřen finanční žebříček zámořské PGA Tour. Dobře ví, že vítěz z Malajsie získá více než milionovou odměnu, ale nedbal: „Tohle dává mé hře nový náboj.“

Zlepšenou hrou se do popředí dostává Vijay Singh (-11). Po prvním kole to s ním nevypadalo nejlépe, byl na 41. místě. V pátek zahrál jedno z nejlepších kol na turnaji (-7) a posunul se na dělené 13. místo. Tentokrát si připsal pět birdie a posunul se na dělenou pátou pozici, kde ztrácí pět ran na lídra. Singh sdvakrát za sebou odevzdal čistou skórkartu, poslední bogey so připsal ve čtvrtek na čtrnáctce.

Další pořadí: 3. Jacobson (-13), 8. Villegas (-10), 14. Vegas, Allenby, Cink (-8), 27. Stanley, Stallings (-4), 36. Glover (-1), 44. Hoffman (+4).

 

Pátek – 2. kolo

Jedním ze svých nejlepších kol v životě se do společného vedení dostal Jeff Overton, jenž se svěřil, že před několika týdny změnil hole, a teprve teď se s nimi sžil. Rád by na konci sezony získal turnajový titul, což se mu na žádném ze základních podniků US PGA Tour nepodařilo. Stejně jako Američan se na 13 ran pod par dostal také Švéd Fredrik Jacobson, jenž ve druhém turnajovém dnu zahrál rovněž skvěle a zakončil kolo skvělým bunker shotem.

Na Overtona tentokrát ale nestačilo ani hřiště. Birdie na něm začal sázet od první do třetí jamky, na první devítce už byl na bilanci -5. „Hrát tady je fakt zábava,“ usmál se nad svým výsledkem. „Když se vám daří dobře trefovat míč, vytváříte si dost skórovacích příležitostí,“ dodal Overton, jenž se do startovního pole dostal na poslední chvíli místo indisponovaného Davida Duvala. Jeho vrcholný okamžik přišel na čtyřparové patnáctce, kde poslal první ránu na dva metry od praporku a po jednom puttu zapsal eagle. Dohromady z toho bylo 62 ran (-9).

Jacobson byl v pátek také vynikající, dostal se až na mínus sedm. Dalším hráčem, kdo to dokázal, byl Bo Van Pelt. Ten měl ale z úvodního dne lehčí ztrátu, takže po polovině podniku je na samostatné třetí pozici se ztrátou jednoho úderu na dvojici lídrů. Další hráči už mají větší mezeru.

Další pořadí: 4. Wilson, Cink, Walker, Vegas (-9), 9. Villegas, Kelly, Petterson, Allenby (-7), 13. V. Singh (-6), 18. Byrd, Senden (-5), 25. Sabbatini (-4), 28. Appleby, Snedeker (-3), 38. Glover (-1), 46. Cabrera (+4).

 

Čtvrtek – 1. kolo

Úvodní kolo turnaje se nejlépe povedlo Robertu Allenbymu: 63 (-8). Australan zahrál čisté kolo a svá birdie rozložil po čtyřech na každé devítce. Hlavní trhák předvedl na závěr, od 15. do 17. jamky vždy jednu ránu ze skóre ubral. „Začal jsem dnes několika dobrými putty a dobře jsem trefoval míč. Zvlášť dobře jsem trefoval železa, tohle je moje hra,“ pochvaloval si čtyřicetiletý golfista.

O ránu zpět je Jhonattan Vegas (-7) a nebýt bogey na třetí jamce, mohl se dělit o vedení s Allenbym. Třetí je Švéd Frederik Jacobson se ztrátou dvou ran na vedení. Kolo prošel bez ztráty a na čtyřparové patnáctce si připsal eagle.

V omezeném startovním poli 48 golfistů jsou už teď poměrně značné rozdíly. Například dvojnásobný major vítěz Ángel Cabrera z Argentiny už na lídra ztrácí deset ran, zejména vinou double bogey na čytřce a dokonce triple bogey na devítce. Výsledkovou listinu však po výsledku 73 (+2) neuzavírá, tato nelichotivá pozici patří S.S.P. Chowrasiovi z Indie, jenž zakončil první den s bilancí +4.

Další pořadí: 4. Van Pelt (-5), 7. Overton, Cink, Senden (-4), 12. Stanley (-3), 19. Crane, Barnes, Villegas (-2), 33. Glover (E), 41. V. Singh (+1), 45. Cabrera (+2).

Turnaj pro 48 hráčů složených z 30 nejlepších dostupných hráčů v žebříčku FedEx Cup, 10 nejlepších hráčů z Asian Tour 2011 Order of Merit a 8 pozvaných hráčů. Na tomto turnaji nebude chybět loňský obhájce Ben Crane, který vyhrál před 14 dny McGladrey Classic na okruhu PGA Tour. Dále budou hrát Jason Dufner, Bo Van Pelt, Angel Cabrera, Vijay Singh, Camilo Villegas, Carl Pettersson, Brandt Snedeker, Spencer Levin či Chez Reavie.

Hraje se na hřišti Mines Resort & Golf Club s parem 71 a délkou 6 369 metrů.

Dotace turnaje 6,1 milionu dolarů (110 milionů českých korun). Na vítěze čeká šek v hodnotě 1,3 mil. dolarů (23,4 milionu českých korun).

Odkazy: … Stránky hřištěSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříček