PGA Tour – Children’s Miracle Network Hospital Classic

12.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Children’s Miracle Network Hospital Classic, Lake Buena Vista, Florida, USA
(8. – 11.11.2012, -6 hod)

 


Neděle – finálové kolo
Američan Charlie Beljan strávil během turnajových dnů hodně času v nemocnici, a přesto vyhrál. I proto, že hřiště Walta Disneyho, kde se závěrečný díl Podzimní série hraje, má v názvu slovo „zázrak“, víc než kdy jindy pro letošní ročník platí, že na takovém místě se sny stávají skutečností. „Já vím, že se to říká často, ale tohle je opravdu splněný sen,“ řekl, jako by sám nevěřil tomu, co dokázal. Od greenu jej sledovala manželka, s níž se oženil v dubnu, a chvíli choval na ruce syna, který se narodil před sedmi týdny.
Beljan, málo známý hráč ze 139. místa finančního žebříčku PGA Tour, hrál stejně jako mnozí jiní o šanci udržet se na okruhu i v příštím roce. Teď to právo získal rovnou na dva a ziskem 846 tisíc dolarů výrazně vylepšil osobní bilanci, doposud byl ve svém nováčkovském roce někde na půl milionu. „V této hře nikdy nevíte, co se stane. Ani v té hře zvané život,“ dodal. Během pátečního kola, které se mu tak mimořádně podařilo, měl najednou zvýšený krevní tlak, srdce mu bušilo a noc strávil v nemocnici s panickými myšlenkami na smrt. Dobře se necítil ani v neděli ráno, bolela ho hlava a obcházel svůj hotelový pokoj, aby se uklidnil.
Na první jamce zahrál bogey, pak ale svůj náskok začal zvyšovat. Přestože zahrál ještě jedno bogey a dokonce double bogey na čtyřparové třináctce, dostatečným počtem birdie se udržoval ve vedení. Na poslední jamku si přinesl pohodlný náskok tří ran, a přestože opět zasadil do skórkarty bogey, poslední zhruba třímetrový putt hrál už poměrně klidný. Po výsledku 68 ran (-3) dosáhl celkového skóre -16. Své pronásledovatele Matta Everyho a Roberta Garriguse za sebou nechal o dvě rány. „Je to neuvěřitelné, ještě pořád nechápu, že se to opravdu stalo,“ dodal Beljan. Ještě nedávno se smiřoval s myšlenkou, že bude hrát druhou fázi kvalifikace, teď se může chystat na elitní turnaj vítězů v havajské Kapalue.
Štěstí se v Lake Buena Vista drželo i jiných. Tim Herron, jenž ve finálovém kole zahrál 69 ran (-3) a děleným devátým místem si zajistil 124. místo v money listu. To poslední postupové obsadil Kevin Chappell, ale poté, co sám dohrál, trnul u výkonů Charlieho Wiho a Joshe Teatera, aby na poslední jamce zapsali par. Dokázali to a přinesli Chappellovi radost. Kdyby jeden z nich hrál bogey, dostal by se na 125. pozici Jerry Kelly. Ten tak poprvé v kariéře nemá jistou kartu pro celou PGA Tour na příští sezonu.
Ani Alex Čejka ji nemá. Atak předních pozic se mu nevyvedl, skončil na děleném 71. místě. To je výrazný propad zaviněný výkonem 77 ran (+5) a konečná hodnota jeho turnajového výsledku je plus jedna. V letošním finančním žebříčku skončil německý profesionál českého původu na 183. místě.
Další pořadí: 19. Blixt , de Jonge, Stenson (-9), 28. Imada, Villegas (-8), 40. Cink (-6), 62. Curtis (-2), 71. Čejka (+1).

Závěrečné  Top 10:

Sobota – 3. kolo
Jedno drama je snad zažehnáno, protože Charlie Beljan se vrátil do hry aspoň na první pohled zdráv a výkonem 71 ran (-1) udržel vedení. Startoval ovšem navzdory doporučení lékařů a po pouhé hodině spánku. Noc strávil v nemocnici, skoro si ani nezul boty. Jeho problémem byl záchvat paniky poté, co měl během druhého kola problémy s krevním tlakem a cítil se v ohrožení života. „Upřímně řečeno, nemyslel jsem si, že to překonám. Ale byl jsem silný,“ vylíčil osmadvacetiletý nováček zámořské série. „Bylo skvělé jen tak se procházet a smát se. Včera jsem chtěl jen přežít.“ Na finálové kolo pozval manželku, sedmitýdenního syna a tchyni. 
Dramata sportovní se odehrávají i na jiných místech výsledkové listiny než na pozici lídra. Ačkoli právě vedoucí Američan, jenž má před finálovým kolem bilanci -13, je příkladem boje o příslušnost k PGA Tour i na příští sezonu.  Před zahájením posledního turnaje té letošní byl na 139. příčce finančního žebříčku, tedy mimo pozice, z nichž se získávají celosezonní hráčské karty.
Útok na post mezi stopětadvacítkou jejich držitelů se ve třetím kole podařil dalšímu z Američanů Vaughnu Taylorovi, jenž je momentálně na děleném pátém místě, a při současné konstelaci by mu to přesně stačilo, dostal by kartu jako poslední. Potvrdit to ovšem musí ještě v neděli.  A potvrzovat své pozice budou i Beljanovi pronásledovatelé, jimž patřily ještě ve středu v money listu pozice mezi 100. a 125. místem. Platí to na Joshe Teatera a Briana Gaye, oba se o druhou pozici v Lake Buena Vista dělí se ztrátou dvou úderů na lídra. Doplňuje je ještě Korejec Charlie Wi, jenž by pro změnu potřeboval vyhrát kvůli účasti na dubnovém Masters.
Zatím mimo vytoužené pozice je populární Kolumbijec Camillo Villegas, jenž je sice dělený pátý, ale teď to znamená jen posun na virtuální 132. místo celkového pořadí okruhu. Daleko vzadu je Alex Čejka, a to navzdory zlepšení. Německý profesionál českého původu zahrál 69 ran (-3) a mrzet ho musí zejména tři slepená bogey na jamkách 14 až 16. Čejka začínal na desátém odpališti a čtyřmi birdie na své druhé devítce se dostal z nejhoršího, poslední jamka ovšem opět znamenala bogey. Momentálně mu celkových -4 stačí na dělené 45. místo.
Další pořadí: 12. de Jonge (-9), 26. Blixt (-7), 39. Love III (-5), 45. Čejka (-4), 54. Cink (-3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Jestli by se někomu měl splnit sen na poslední chvíli, pak je to třeba Charlie Beljan. Hráč, jenž je na finančním žebříčku PGA Tour stále ještě 139. díky zisku 527 528 dolarů, by si výrazným výsledkem pomohl ke kartě na příští sezonu. Vypadá to, že na ni má, protože se dostal do čela turnaje a s bilancí -12 má náskok hned tří úderů na druhé místo. Jenže je otázka, zda se lídr vůbec představí ve víkendovém programu, protože ho po odevzdání skórkarty odvezla ambulance.
Beljanův caddie Rick Addcox pak oficiálnímu webu série vysvětlil, že hráč se cítil mizerně a dokonce prý hovořil o tom, že je mu na umření. Jeho krevní tlak nebyl v pořádku a ošetření si vyžádal už po deváté jamce. „Myslím, že byl vystrašený,“ usoudil nosič holí. „Nevím, proč to tak bylo, ale bylo to zvláštní.“ Beljanův partner z flightu Edward Loar dodal: „Špatně se mu dýchalo, a tak jsem mu zavolal zdravotníky. Nevím, co to bylo, ale na jeho hru to nemělo žádný vliv. Bylo to bizarní.“
Kdyby vedoucí muž nemohl svou pozici hájit, je dost takových, kteří by ho o ni rádi přípravali. Za Beljanem figuruje hned sedm jmen a jejich nositelé mají velice různou pozici v osudí, které v neděli rozhodne o mnohém. Třeba Japonci Rjudžimu Imadovi ani Australanovi Mattu Jonesovi by nebyla nic platná. Ti mají jednou šanci, v Lake Buena Vista vyhrát. Z takzvaně postupových pozic naopak klesl populární Kolumbijec Camillo Villegas.
Přitom třeba Jonesovo denní skóre si s Beljanovým v ničem nezadá. Oba zapsali 64 ran (-8). Lídr má ovšem na kontě  mimo jiné mimořádné dva eagly na pětiparech 1 a 11. 
Alex Čejka těsně prošel cutem, ze své 182, pozice ve finančním žebříčku se ovšem nijak zvlášť nepohne, pokud současné výkony náhle nepovýší někam jinam. Ve druhém hracím dnu byl o něco málo lepší, po třech birdie a dvou bogey zapsal 71 ran (-1).
Další pořadí: 19. de Jonge (-7), 21. Cink (-6), 30. Curtis (-5), 42. Blixt (-3), 70. Čejka (-1).
Neprošli cutem: Points, Davis, Allenby, Sabbatini, Compton.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Korejec Charlie Wi zahrál jen 22 puttů, nejméně z celého startovního pole, a to byla dominující položka jeho skórkarty s konečným číslem 64 (-8). Lídr je an tom o jedenu ránu líp než dvojice na děleném druhém místě, kterou tvoří Američan Tommy Gainey a Kolumbijec Camilo Villegas. Ten na rozdíl od svých dvou konkurentů nemá na příští sezonu nic jistého a musí bojovat o podobné umístění, na jakém se teď nachází. Ze 150. místa finančního žebříčku by se posunul mezi majitele herních karet na PGA Tour 2013. O totéž usilují nejméně další tři hráči, usídlení pr prvním dnu v top 10.
Ovšem každý má své cíle, Wi také. Při svém 184. startu na okruhu stále čeká na vítězství a to první by mu mohlo vynést start na Masters. „Chci skončit do třicátého místa na money listu,“ potvrdil. Když mu to půjde jako v prvním hracím dnu, má šanci. Například na sedmé jamce patování úplně vynechal, protože zde zapsal eagle 3. Vůbec si skvěle přihrával, takže krátká hra mu ke statistice na greenu výrazně pomohla. Už po jedenácté jamce byl na průběžné bilanci -7,  do konce kola se přece jen dopustil dvou bogey, ale nakonec skóre dokázal ještě stlačit.
Eagle zahrál i Gainey, a to na jiném pětiparu, číslo 13. „Chci využít toho, jak se mi teď daří, a vyhrát,“ potvrdil muž, jenž se premiérového titulu dočkal před třemi týdny, což jej katapultovalo na pozice, o nichž se mu předtím jen snilo. Ovšem ani druhá výhra mu Augustu nezajistí, o tu bude muset bojovat na začátku příští sezony. A Villegas, pětinásobný účastník prvního majoru sezony, má tentokrát jiné startosti. Projevil se jako fatalista: „Život je fajn, prostě jdi dál. Když jsi v téhle hře dobrý, nebo špatný, ono to zase přijde. Kdo ví?“
Co určitě nebude stačit na průnik do stopětadvacítky postupujících, bude výkon na úrovni even par. Má ho na kontě mimo jiné Alex Čejka, jenž zatím marně zachraňuje bývalou pozici. Mariánskolázeňský rodák v německých barvách zahrál po čtyřech birdie a bogey, z nich dva v závěru na jamkách 16 a 18, takže si o třicet příček pohoršil proti pozici, na které mohl být.
Další pořadí: 13. Garrigus, Stenson (-4), 23. Cink, de Jonge, Curtis (-3), 38. Blixt (-2), 68. Čejka (E).

Top 10 prvního kola:

Turnaj se hraje v resortu Walt Disney World, kde hráči budou hrát na dvou hřištích Palm a Magnolia. Loňský titul nebude obhajovat Luke Donald, který zvítězil o dvě rány před Justionem Leonardem. Startovní pole má spíše průměrný charakter. Hrát budou Davis Love III, Rober Garrigus, Chris Kirk, Charles Howell III, Charlie Wi, Brendon de Jonge, Tommy Gainey, Greg Owen, John Mallinger a nebo český rodák Alex Čejka.

Hraje se na dvou hřištích Palm s parem 72 a délkou 6 410 metrů a Magnolia s parem 72 a délkou 6 451 metrů.

Dotace turnaje 4,7 milionu dolarů (93,5 milionů českých korun). Na vítěze čeká šek v hodnotě 846 tis. dolarů (16,8 milionů českých korun).

Odkazy: … Stránky hřiště PalmStránky hřiště MagnoliaSatelitní mapy obou hřišťStránky turnaje … Finanční žebříčekSvětový žebříček