Chevron World Challenge. Tiger Woods je zpátky.

05.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Chevron World Challenge, Sherwood CC – Thousand Oaks, Kalifornie, USA
(1. – 4.12.2011, +6 hod)Tiger Woods

Neděle – finálové kolo
Dlouho očekávané nastalo. Po více než dvou letech a třech desítkách turnajů bez úspěchu zvítězil Tiger Woods (-10) díky birdie na poslední jamce, na kterou přicházel se stejným skore jako Zach Johnson (-9).

Čekání na 83. vítězství trvalo Woodsovi 749 dnů. Naposledy zvítězil  15. listopadu 2009 na Australian Masters. Vítězství ho posunulo  na 21. místo světového žebříčku.

„Letos jsem byl dvakrát blízko vítězství, to není moc. Toto byla moje třetí šance vyhrát. Tentokrát jsem to dokázal,“ řekl Woods.

Když na šestnácté jamce zahrál Johnson birdie, byla to pro pozdějšího triumfátora výzva. V tu chvíli byl o ránu zpět a usiloval alespoň o play-off. Na stejnou úroveň s americkým krajanem se Woods dostal vzápětí. „Zach na mě vyvinul pořádný tlak. Zbývaly dvě jamky a na nich se mi povedly ty putty,“ vrátil se zpět k dramatickým chvílím Woods.

Birdie na sedmnáctce, což je třípar, zahrál díky puttu ze vzdálenosti asi pěti metrů. Na poslední čtyřparové jamce si druhou ranou přihrál na necelé dva metry od praporku a završil svůj triumf. Hráč, jenž v předchozích kolech téměř nedával najevo pozitivní emoce, vzápětí nechal hovořit své tělo.

„Nevím, co cítím, ale je to skvělé,“ vylétlo mu z úst, roztažených od ucha k uchu k úsměvu. Johnson vzal porážku sportovně. „Když je zdravý, je k nepřekonání,“ uvedl na adresu svého přemožitele. „Je to ten nejzkušenější a nejlepší hráč, s jakým jsem kdy byl na hřišti. Dovede si poradit v jakéjkoli situaci a ví, jaká cesta vede k vítězství.“

Sám Woods se přiznal k určité nervozitě, ale označil ji za normální pocit. „Hrál jsem tady už mnohokrát,“ připomněl, že pocit výhry je pro něj spíš staronový, ale jinak mu připadalo vše známé, skoro až okoukané. „Lidé ale nevědí, jak těžké je vyhrávat turnaje. Já to vím,“ dodal.

Na třetím místě za Johnsonem skončil Paul Casey, jehož konečný výsledek -5 naznačuje, že nikdo jiný vedoucí duo už v neděli neohrožoval. Naopak na některých hráčích, jimž se v sezoně dařilo, bylo vidět, že po úvodních nevydařených kolech hráli bez větší motivace.

Další pořadí: 4. Mahan, Kuchar (-4), 6. Furyk, Fowler, Laird, B. Watson (-1), 10. Van Pelt, Woodland (E), 12. Choi (+1), 13. Simpson, Haas (+2), 15. Day (+3), 16. Stricker (+4), 17. Bradley (+10), 18. Watney (+11).

 

Sobota – 3. kolo
Na Tigera Woodse opět padl syndrom nevyrovnanosti. Nejenže zahrál nejhorší kolo turnaje ve chvíli, kdy měl být „v laufu“, nakonec přišel i o vedení. Do čela výsledkové listiny se díky skóre 68 ran (-4) dostal Zach Johnson, před svým americkým krajanem má náskok jedné rány.

Na Woodsovi bylo patrné, jak je jeho skvělost zranitelná. Neustávající vítr ji tentokrát rozfoukal. Ačkoli do soboty vstoupil hned odpočtem jedné rány, už na druhé jamce se zasekl. Tam, kde o den dřív zapsal první ze dvou eaglů, dopustil se tentokrát bogey. Znejistěl a pak střídal lepší okamžiky s horšími, míchal birdie, pary a bogey, až nakonec dokončil kolo se skóre 73 ran (+1) a klesl na průběžných -7. „Ačkoli jsem zahrál tři bogey na pětiparech a měl jsem dva trojputty, nehrál jsem špatně,“ povzbudil se před finále.

Jeho hra byla nicméně vodou na Johnsonův mlýn, ačkoli ani jeho koleso se neotáčelo rovnoměrným klapotem. První devítku obešel hráč v paru. Když na desáté jamce zahrál eagle, bylo to povzbuzením a dvojice birdie, která následovala, jej poslala na Woodsovu úroveň. Jenže blízkost vedení vedla ke dvěma bogey na jamkách 16 a 17. Typicky pro golf, až tehdy se už poměrně zkušený profesionál uvolnil, na poslední jamce vystřihl druhý eagle a vrátil se na -8. „Býval bych se spokojil s číslem 4, liboval bych si za 3, ale 2, to už je pecka,“ zasmál se po své poslední ráně, jíž byla trefa sedmičkou železem ze sto padesáti metrů. Johnson si doslova doběhl pro míč do jamky a na způsob jiných sportovců si plácal s kordonem diváků do dlaní.

Johnsonův výkon nebyl nejlepší, den se nejvíc povedl Angličanovi Paulu Caseymu, jenž se dostal na 67 (-5), měl ale ztrátu z předchozích kol. A protože podobně proměnlivé jsou výkony ostatních, příliš mnoho uchazečů o titul nezbylo, skoro polovina startovního pole, nabitého úspěšnými jmény z této sezony, je před závěrečným kolem v plusu.

Další pořadí: 3. Jang (-5), 4. Woodland, Mahan, Kuchar (-3), 7. Casey (-2), 8. B. Watson (-1), 9- Haas, Fowler (E), 11. Laird, Van Pelt (+1), 13. Stricker, Furyk (+2), 15. Day (+3), 16. Simpson (+4), 17. Watney (+6), 18. Bradley (+9).

 

Pátek – 2. kolo
Tři rány náskoku, tomu už se říká trhák. A jelikož se do něj dostal Tiger Woods, vypadá to na návrat starých časů. Američan ale bude muset svoje postavení potvrdit, protože v živé paměti jsou ještě jeho výkyvy z poslední doby. Naposledy vedl v polovině turnaje Australian Open, ale o víkendu se propadl. Tentokrát předvedl pozitivní výkyv, zahrál kolo za 67 ran (-5) a vede s celkovou bilancí -8. S uvedenou mezerou druzí jsou jeho krajan Matt Kuchar a Jihokorejec Čche Kjong-ču (K.J. Choi).

„Dva dny jsou hezké, čtyři budou hezčí. Vím, že hraju dobře, a tak mě těší, že to také znamená být v čele,“ uvedl vedoucí muž. Není to tak, že by Woods oslňoval jako kdysi. Stejný výsledek druhého dne zapsali i Matt Kuchar a Zach Johnson, ale v těžkých povětrnostních podmínkách to byl pouze vítěz čtrnácti majorů, kdo se už dvakrát dokázal dostat pod 70 ran. Čtvrteční lídr Choi byl v pátek dokonce o jednu ránu plusový.

Woodsův herní zápis nese stopy agresivní hry, touhy po velkém výsledku, skvělého umění, ale také zásahů přírody a nezdarů při neuváženém risku. Někdejší první hráč světa v něm má především dva eagly. Zahrál je na pětiparech 2 a 11. K nim přidal ještě pětici birdie, ale také dvě bogey a double bogey na tříparové patnáctce, kde poslal míč do vody. „Trefil jsem to, jak jsem chtěl, ale nemohl jsem s tím nic dělat,“ komentoval ránu, před níž neodhadl vítr, trápící účastníky už druhým dnem. Však také americkému hostiteliu ubylo konkurentů, protože čím níž na leaderboardu, tím horší skóre. Pouze osm golfistů je v mínusu.

První Woodsův eagle na jamce číslo 2 přišel po nádherné druhé ráně pětkou železem. Z vyšší trávy zahrál fade přes vodu a míč se zastavil kousek nad praporkem. Na jedenáctce, kde se stejným výsledkem dostal poprvé do vedení před Korejce, byl od greenu dál, ale v komfortnějším postavení. K přiblížení použil čtyřku železo a pak proměnil putt z pěti metrů. Jeho partner z flightu mu složil poklonu. „Hrál jako umělec. Je naprosto jasné, že se zotavil a je v bývalé formě. Neproměnil pár puttů, ale bylo skvělé vidět ho hrát tak dobře,“ pronesl Choi, jenž pohřbil své šance právě na patnácté jamce, kde zapsal quadruple bogey a z -2 šel rázem na +2.

Další pořadí: Z. Johnson, Mahan (-4), 6. Fowler (-3), 7. Day (-2), 8. Woodland (-1), 9. Furyk, B. Watson, Stricker (+1), 12. Van Pelt (+2), 13. Haas, Casey (+3), 15. Watney (+5), 16. Bradley, Laird (+7), 18. Simpson (+8).

 

Čtvrtek – 1. kolo
Na takový začátek, jaký předvedl Čche Kjong-ču/K.J. Choi, šlo jen těžko odpovědět. Pět birdie za sebou, to je i jinde výjimečný výkon, natož pak na hřišti, nastaveném tak, aby působilo hráčům co nejvíc obtíží. A tak i přesto, že Korejec pak už srazil své skóre dolů jen o jednu ránu, jeho 66 (-6) znamená vedení, dokonce výrazné.

Tiger Woods a Steve Stricker na druhém místě hrají -3 a prvně jmenovaný hostitel prohlásil: „Cokoli pod par bylo dnes dobré.“ Ono navíc ještě místy řádně foukalo a někteří golfisté na špatný odhad větru, nebo jeho nenadálý poryv doplatili velkými ztrátami.

Přítomní si hned vzpomněli na nedávný Prezidentský pohár, kde byl vítr rovněž důležitým faktorem, lídr ale připomněl jinou okolnost, kterou si mohl vzít na pomoc: „Jsem zvyklý hrát v takových podmínkách, naučil mě to život v Dallasu, kde vane vítr každý den.“

Jelikož některé jamky jdou v Sherwoodu proti sobě a nejsou mezi sebou chráněny žádným stromovím, mohl Choi sledovat občas Woodsovy rány, protože je dělily pouze dva jiné flighty. Na adresu nejsledovanějšího muže startovního pole, s nímž absolvoval nejedno kolo, Jihokorejec poznamenal, že po období zranění a změnách švihu je podle něj připraven na 80 až 90 procent. „Jsem rád, že si s ním na druhý den zase zahraju. Je to dobrý přítel. Má silnou vůli a prodělává mentální vzestup. Když jsem ho teď viděl, byl to skoro ten Tiger ze starých dobrých časů,“ dodal asijský golfista.

Woods měl také dobrý start, po pěti jamkách měl čtyři birdie, ale vinou tří bogey si pohoršil. Poměr birdie a bogey ve Strickerově skórkartě je pět ku dvěma.

Další pořadí: 4. Watney, Furyk, Fowler (-1),  7. Kuchar, Mahan (E), 9. Woodland, Simpson, Z. Johnson  (-1), 12. Day, VanPelt (+2), 14. B. Watson (+3), 15. Bradley (+4), 16. Laird (+5), 17. Haas (+6), 18. Casey (+7).

 

Turnaj pro 18 hráčů, který se nese v charitativní a exhibiční duchu, budou hrát jedni z nejlepších hráčů na okruhu PGA Tour. Hostitelem tohoto turnaje je samotný Tiger Woods, který se pomalu ale jistě dostává zpět do bývalé formy. V turnaji ho doplní Keegan Bradley, Bill Haas, Steve Stricker, Paul Casey, Zach Johnson, Bo Van Pelt, K.J. Choi, Matt Kuchar, Nick Watney, Jason Day, Martin Laird, Bubba Watson, Rickie Fowler, Hunter Mahan, Gary Woodland, Jim Furyk či Webb Simpson.

Loni zde zvítězil Graeme McDowell, který porazil Tigera Woodse až v playoff díky birdie hned na první jamce.

Hraje se na hřišti Sherwood CC – Thousand Oaks s parem 72 a délkou 6 426 metrů.

Dotace turnaje 5 milionu dolarů (96 milionů českých korun). Pro vítěze je přichystán šek v hodnotě 1,2 milionu dolarů (23 milionů českých korun).

Odkazy: … Sherwood CCSatelitní mapa hřištěStránky turnaje

.