PGA Tour – BMW Championship

09.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – PlayOffs: BMW Championship, Crooked Stick GC, Carmel, Indiana, USA (6. – 9. 9. 2012, -8 hodin) 

Rory McIlroy

Neděle – finálové kolo
Zapomeňte na to, co bylo. Tady je král. Rory McIlroy si vzal další turnaj a bez ohledu na to, jak dopadne celý FedEx Cup, vládne světovému golfu. Tímto vítězstvím, druhým za sebou v nejdůležitější fázi americké sezony, si řekl o absolutorium. Zakončil BMW Championship se skóre -20 a nedělním výkonem přesvědčil všechny o tom, že světovou jedničkou zůstane ještě nějaký čas. „Kvůli tomu to dělám, abych na konci týdne zvedal nad hlavu trofej,“ smál se hráč, jenž jako třetí v historii po Jacku Nicklausovi a Tigeru Woodsovi dokázal na PGA Tour vyhrát dvakrát po sobě coby třiadvacetiletý.

Bude vyhlášen i nejlepším hráčem PGA Tour? Více napoví až The Tour Championship za dva týdny, protože teď nastává týdenní přestávka a v ní budou ihned resetovány body v dlouhodobé bodové soutěži tak, aby šanci získat desetimilionovou prémii pro vítěze FedEx Cupu měla nejlepší pětka. „Rory předvádí velkou šou, ale máme ještě jeden turnaj,“ připomněl Woods, jenž zůstal jedním z pěti uchazečů o titul.
McIlroy je ovšem až příliš suverénní. Přestože na poslední jamce zahrál bogey a připravil se o úplný triumf se vším všudy. Takhle musel po očku sledovat, zda Phil Mickelson náhlým vzedmutím sil nezharaje eagle na finálovém čtyřparu a nevynutí si play-off. Nestalo se. Američan se parem na osmnáctce podělil o konečné druhé místo s Angličanem Leem Westwoodem, oba zaostali za lídrem o dva údery. „Rory je čím dál dospělejší. Měl jsem možnost s ním hrát, když mu bylo třináct, sleduju ho velice bedlivě,“ prozradil Westwood a Mickelson dodal: „Spousta z nás zůstala na svém a Rory za to prostě vzal.“
Třiadvacetiletý Severoir vyučil ostatní kolem za 67 ran (-5). Přestože se našli dva konkurenti, kteří zahráli líp (Australan Greg Chalmers 66 a Američan Bubba Watson 65), McIlroy zahrál to, co mu stačilo k vítězství.
A to třeba Woods nedokázal. Opět byl o malý kousek horší než McIlroy. Rovněž s jedním bogey zapsal výsledek o jeden úder horší než jeho mladší následovník a s bilancí -17 se podělil o čtvrtou pozici s krajanem Robertem Garrigusem.
S letošním ročníkem se loučí Vijay Singh. Přestože po druhém kole vedl a o první místo se dělil ještě před začátkem nedělní hry, výkon 73 ran (+1) a osmé místo znamenají pokles mimo postupovou třicítku hráčů na finálový turnaj. Singh byl ve hře ještě na třináctce, jamky 14, 16 a 17 v jeho podání však znamenaly bogey a ani birdie na jamce závěrečné už nic nespravilo.
Na první nepostupové místo klesl Američan Kyle Stanley vinou nedělních 75 ran, naopak po výkonu 68 úderů se jako poslední do Atlanty protlačil jeho krajan Scott Piercy.
Další pořadí: 12. B. Watson, Poulter, Z. Johnson (-12), 16. Oosthuizen (-10), 24. García (-9), 26. Stricker (-8), 28. Dufner, Donald, Els (-7), 37. Snedeker (-5), 41. Fowler (-4), 45. Watney (3), 51. Simpson (-2), 54. Kuchar (-1), 59. Bradley (+1), 69. Pettersson (+8), 70. Mahan (+12).
Pořadí FedEx Cupu: 1. McIlroy, 2. Woods, 3. Watney, 4. Mickelson, 5. Snedeker.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Staly se dvě důležité věci. Lídr Vijay Singh dal ostatním lehkou šanci a Phil Mickelson ji využil. To je za prvé. Rory McIlroy a hlavně Tiger Woods se na druhé devítce vzpamatovali, takže zůstávají ve hře o titul, byť budou muset útočit z druhé vlny. Tak to by bylo za druhé. A pak je tu vlastně ještě za třetí: Nejde jen o čtyři jmenované. Jedenáct hráčů se vejde do rozmezí čtyř ran, takže finálové kolo bude našlapané jako málokdy.
Singhovy trampoty přišly v závěru kola. Na poslední sérii jamek zapsal následovně: bogey- birdie – bogey – birdie – bogey. Po osmnáctce mohl být v samostatném vedení, stačil by mu par, jenže tlak neustál. „Jsou tam rezervy. Bylo tam až příliš mnoho chyb,“ ocenil svůj výkon a vzápětí si dodal odvahy do neděle: „Měl bych hrát líp, než jak jsem hrál dnes. Myslím, že jsem toho schopen.“
Mickelsonovo skóre křičelo z leaderboardu velkou výzvu. Američan, jenž v těchto fázích kariéry střídá velké okamžiky s vyloženě slabými, nasázel do zápisu hned deset birdie. Dvě bogey tento výkon lehce zkazily, i tak ale 64 ran (-8) znamená vyrovnaný nejlepší výkon letošního ročníku. „Ve čtvrtek na první devítce jsem se až moc snažil. Pak jsem se uvolnil a hraju tady docela dobrý golf. Těším se na neděli,“ dodal. Spolu s Fidžanem jsou dlouholetí rivalové ve společném vedení s bilancí 16 ran pod parem.
McIlroy je jedním z hráčů, kteří na dělené druhé pozici ztrácejí na vedoucí duo jeden úder. Severoir, hájící pozici prvního muže FedEx Cupu, byl po bogey na devítce na denním even paru, ve druhé polovině hřiště přece jen tři birdie znamenala zlepšení. Spolu s prvním hráčem světového žebříčku je na skóre -15 Lee Westwood, jenž loni rovněž okusil, co taková pozice znamená, zapsal devět parů, než na druhé devítce začal atakovat přední příčky.
A do třetice si jamky 10 až 18 propachtoval Woods. Už to s ním vypadalo zle, po osmi jamkách byl na skóre +3, ale zlepšil se na -1. Ona čtyři birdie zapsal od devítky do třináctky, pak zase následovalo pět parů. Američan je samostatně osmý se ztrátou tří úderů na Singha. A do toho všeho se mísí další golfisté, takže odhadnout, jak to dopadne, je úkol pro věštírnu. Woods odhadl, co bude k výhře zapotřebí: „Musím zahrát 63, nebo 64, abych měl šanci.“
A stejné je to s tím, předpovědět složení třicítky nejlepších, kteří si za dva týdny zahrají finále FedEx Cupu a čtvrtý díl play-off The Tour Championship. Momentálně je mimo třeba Ryan Moore, ačkoli po pátku zasahoval do pořadí na předních příčkách, jenže v sobotu se dostal do plusu a klesl na dvanáctou příčku. Povážlivě se půda otřásla pod Rickiem Fowlerem (aktuálně  27.) i Billem Haasem (28.), neboť tentokrát nezahráli nejlíp. Naopak Adam Scott i Robert Garrigus, shodně se v Crooked Stick dělící o páté místo , průnikem do top 10 výrazně posílili šance na postup.
Další pořadí: 12. Oosthuizen (-11), 17. Furyk (-10), 24. Els (-8), 27. García, Snedeker, Stricker (-7), 34. Donald (-6), 37. Watney, B. Watson (-6), 43. Dufner, Simpson (-4), 53. Kuchar (-2), 61. K. Bradley (E), 64. Pettersson (+1), 70. Mahan (+7).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tak je najednou všechno jinak a Vijay Singh, jenž hraje o účast ve finálovém turnaji play-off, opět jednou ukázal starou formu, díky níž byl svého času schopen sesadit Tigera Woodse z pozice světové jedničky. Vede se skóre -13 a Američan na něj ztrácí jednu ránu. Čelo je našlapané, o druhou  pozici se s odstupem jednoho úderu za Singhem dělí vedle Woodse ještě současný první hráč světa Rory McIlroy ze Severního Irska a další hráč, jenž musí být hodně vysoko, aby se kvalifikoval na The Tour Championship, Američan Ryan Moore. V závěsu za nimi je další muže, jenž pozici čísla 1 okusil, Angličan Lee Westwood.
Fidžan Singh po sedmi birdie a jednom bogey dosáhl denního skóre 66 ran (-6), což znamená, že oproti výtečnému čtvrtečnímu startu se jen o jeden úder zhoršil. „Jdu dál. Zahrál jsem zase jednou dvě dobrá kola, ale k úspěchu potřebuju čtyři,“ odmítl se předčasně radovat zkušený muž, jenž v tomto roce nejméně dvakrát útočil na přední příčky, ale v závěru odpadl.
Nicméně neskrýval, že položil dobrý základ k tomu, aby zůstal mezi třicítkou finalistů pro Atlantu. Kdyby v Crooked Stick zvítězil, posunul by se na čtvrté místo v průběžném pořadí FedEx Cupu za McIrloye, Woodse a Nicka Watneyho, ačkoli tomu se nadále nedaří proniknout výš v leaderboardu a okupuje místo až ve čtvrté desítce.
Woods tenotkrát zahrál bezchybné kolo a díky birdie na sedmnácte oplatil McIlroyovi čtvrtek, kdy třiadvacetiletý Severoir právě na předposlední jamce (to ovšem byla osmička) poprvé předstihl svého velkého rivala. Závěrečnou jamku oba zahráli na birdie v prvním dnu a stejně tomu bylo i tentokrát.
„Na tomhle hřišti jsem nepředpokládal, že někdo bude po dvou kolech 13 pod,“ přiznal překvapení Woods. „Já jsem dneska trochu bojoval se švihem. Ale dal jsem si za cíl, být na dvouciferném čísle, a jsem tam,“ přijal svou pozici. Zkompletoval kolo za 67 (-5), McIlroy měl 68 (-4). Evropanova skórkarta je mnohem divočejší, obsahuje čtyři bogey, ale také eagle z pětiparové deváté jamky. „Nebylo to tak dobré kolo jako včera, ale i tak jsem dokázal jít na mínus čtyři a  připravil jsem si výbornou pozici pro víkend. Jsem spokojený,“ dodal McIlroy.
Nejlepší výkon dne předvedl Američan Bill Haas, jehož 64 ran (-8) znamená vyrovnaný nejlepší výsledek čtyř čtvrtečních lídrů, ale hlavně i pro něj posun na prozatímní postupovou 27. pozici ve FedEx Cupu. Z takové pro změnu spadl Robert Garrigus (aktuálně 31.) a ani momentální dělená pozice v turnaji by nebyla dost pro Korejce Noh Seung-yula (nyní 32.).
Další pořadí: 13. Scott, Rose, Mickelson (-9),  22. Fowler, Oosthuizen  (-7), 28.  Donald, García (-6), 33. Els, Dufner, Furyk, Watney (-5), 44. B.Watson (-4),  46. K. Bradley, Stricker (-3),  50. Kuchar (-2), 55. Mahan (-1), 64. Pettersson (+3).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Opakovat se bývá nuda, ale tohle se neomrzí: zase je nachystaná řežba mezi Rorym McIlroyem a Tigerem Woodsem, přičemž kdokoli další může do boje o přední příčky zasáhnout. Přesně tak jsou rozdány karty po úvodní osmnáctce, v níž si oba hlavní sokové nic nedarovali a znovu okupují čelo leaderboardu. McIlroy je se skóre 64 ran (-8) ve společném vedení s Američany Webbem Simpsonem a Bo Van Peltem i Kanaďanem Grahamem DeLaetem, zatímco Woods všem čtyřem dýchá na záda s odstupem jednoho úderu, děleně pátý spolu s Vijayem Singhem z Fidži.
„Samozřejmě, že vás to pozvedne,“ vrátil se McIlroy ještě ke svému pondělnímu vítězství na Deutsche Bank Championship, po němž stačil v dějišti třetího dílu play-off odehrát pouze šestnáct tréninkových jamek. „Přijdete na hřiště a věříte si, chcete prostě zahrát dobré číslo. A já jsem byl dnes schopen ho zahrát.“
Woods na tom byl přitom lépe, nebo se poměr mezi ním a McIlroyem nakrátko zastavil na pomyslném all square, až do šestnácté jamky. Na sedmnácté se do popředí poprvé prodal Severoir a na poslední, což byla pro oba devítka, zahráli velcí rivalové birdie. Předtím se McIlroyovi na pětiparu č. 15 podařilo zahrát eagle, zatímco Woods má v zápisu dvě bogey, o jedno víc než jeho partner ve flightu. „Hraje dobře, patuje dobře a ještě ke všemu je to dobrý kluk. Golf je v dobrých rukou,“ vyjádřil se už poněkolikáté uznale o světové jedničce.
Je to úplně jiné, než když vládl profesionální scéně sám a sekundoval mu krajan Phil Mickelson. Oba se sobě co nejvíc vyhýbali a i když ve FedEx Cupu není zbytí, aby nejlepší podle průběžného pořadí hráli spolu, mezi Woodsem a McIlroyem není problém. „Vždycky se mi líbí hrát s Tigerem,“ potvrdil třiadvacetiletý Evropan. Když byl z titulu čerstvého držitele výhry na PGA Championship dotázán, zda si myslí, že šestatřicetiletý majitel čtrnácti majorů může ještě nějaký vyhrát, udělal si legraci: „Je starý,co?“ Ale vzápětí přesvědčivě dodal, že pevně věří ve Woodsovu velkou budoucnost, i na majorech.
V Indianě ale hráli skvěle také jiní. Simpson i Van Pelt odevzdali skórkarty bez jediné rány navíc, DeLaet jediné bogey kompenzoval podobně jako McIlroy eaglem, ovšem pro změnu na pětiparové devítce. Oba Američané by se při tomto pořadí prodrali před Woodse dokonce i ve FedEx Cupu, k tomu je ale ještě dlouhá cesta, aby to skutečně dokázali. A stejně těžko se naopak bude zpátky nahoru drápat vítěz prvního turnaje play-off Nick Watney, jenž zahrál v Crooked Stick na úvod dvě rány pod par, což jej řadí až na konec čtvrté desítky průběžného pořadí turnaje.
Těžký boj se zároveň rozpoutal o členství v první třicítce FedEx Cupu a tím pádem o právo startu ve finálovém turnaji The Tour Championship. Statečně se o něj přihlásili například Robert Garrigus a Ryan Moore, figurující v turnajovém top 10, zatímco těsně mimo je momentálně John Huh, ale i Singh, přestože je tak vysoko.
Další pořadí: 16. Westwood, Oosthuizen, D. Johnson, Stricker (-4), 29. Mickelson, Kuchar, García, B. Watson, Snedeker (-3), 41. Mahan, Watney (-2), 51. K. Bradley (-1), 56. Dufner (E), 65. Pettersson (+3).

Top 10 prvního kola:

Předposlední turnaj play-off FedEx Cupu je tu. Na tomto turnaji již bude hrát pouze 70 nejlepších hráčů ze žebříčku FedEx Cup. Zbývají už jen dva víkendy špičkového golfu. Jedná se o čtyři z nejštědřeji dotovaných turnajů sezóny. Celkový vítěz FedEx Cupu získá prémii 10 mil. dolarů.
Minulý týden na Deutsche Bank zvítězil Rory McIlroy, který by rád zopakoval vítězství a upevnil si pozici leadera FedEx Cup. Tiger Woods zaostal na Deutsche Bank pouze o dvě rány za vítěz McIlroyem a dá se očekávat, že bude znovu útočit na vítězství. Vyjde mu to tentokrát a připíše si letošní čtvrtý turnajový titul? Dále budou hrát Lee Westwood, Sergio García, Steve Stricker, Webb Simpson, Phil Mickelson, Luke Donald, Bubba Watson, Keegen Bradley, Rickie Fowler, Vijay Singh, Jim Furyk, Ernie Els a další.
Celé startovní pole můžete nalézt zde.

Hraje se na hřišti Crooked Stick GC s parem 71 o délce 6 596 metrů.

Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (161 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,440 mil. dolarů (29,1 mil. korun českých) a získá 2 500 bodů do žebříčku FedEx Cup.

Turnaje Playoffs.

První se hrálo The Barclays, 23. – 26.8. v New Yorku, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 31.8 – 3.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 6. – 9.9. v Carmel v Indianě a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 20. – 23.9 v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Farmingdale je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70 a poslední turnaj v Atlantě bude hrát nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx. Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … Crooked Stick GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

.