PGA Tour – BMW Championship (15. – 18.9.2011)

19.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – BMW Championship, Lemon, Illinois, USA
(15. – 18.9.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Jak se čekalo, nebylo to v podání Justina Rosea tak suverénní jako po předchozí tři dny, ale co může udělat golfista, aby si byl jistý, že nejspíš dojde úspěchu? Svou pozici si takzvaně hlídá. Pravda, nepřiznají to většinou a také je to kumšt, protože když se nedaří, žádná hra na jistotu není co platná. Tady ale bylo patrné, že Angličan hlídá zejména postup do finálového turnaje FedEx Cupu a první místo bere tak trochu až ve druhém plánu, i když po něm samozřejmě toužil. Místy honil míč po roughu a jako by hledal spojitost mezi svou hrou a místními podmínkami. Ale nakonec se podařilo. Rose se povětšinou dobře z trablů vyhrabal, zapsal nedělní even par, vyhrál třetí turnaj play-off se skóre 13 ran pod par, přijal prémii 1,35 milionu dolarů a poletí do Atlanty jako třetí muž celkového pořadí.
Trochu to Američanům ve dvojici s krajanem Lukem Donaldem pokazili. Světový hráč číslo 1 se totiž zase zlepšil a po 68 ranách ve finálovém kole se vyhrabal na -8, což znamená samostatné čtvrté místo  jak v turnaji, tak ve FedEx Cupu. Ten vede dvojice domácích hráčů Webb Simpson (v Cog Hill pátý), Dustin Johnson (po dalším nepovedeném kole až 65. ze 70) a od páté pozice už jsou seřazeni zase další golfisté z USA, ale to evropské duo bude zlobit.
Rose nastřádal po třech birdie i bogey a kolem 15. jamky v deštivém počasí možná sám váhal nad svou taktikou, ale právě mokro bránilo konkurentům, aby se pustili do velké a úspěšné stíhací jízdy. Zvlášť když spousta z nich také vlastně tak trochu hájila své pozice. Proč by riskoval třeba právě takový Simpson, když věděl, že Johnson zůstal daleko vzadu a on po nadcházejícím resetu bodů dostane největší příděl, když se udrží někde kolem top 5, top 10? Také Američan zapsal ve čtvrtém kole even par, nikam dopředu se zbytečně nehnal.
Nejdivočejším mužem na hřišti byl Camillo Villegas. Kolo mu vyšlo, protože 66 ran za daných podmínek bylo vynikajících. Leč stačilo to pouze na 33. pozici a Kolumbijec se ve finálovém turnaji neukáže.
Totéž platí o Jihoafričanovi Charlu Schwartzelovi, jenž končí FedEx Cup jen jedno místo před Villegasem, a skotskému harcovníkovi Martinu Lairdovi, na nějž zbylo nepopulární první nepostupové místo. Poprvé se mezi třicítkou nejlepších neukáže ani jihoafrický veterán Ernie Els, v konečném pořadí až 67. Zázrak se v jeho případě tentokrát nekonal.
Další pořadí: 2. Senden (-11), 3. Ogilvy (-10), 4. Donald (-8), 5. Simpson (-7), 6. Villegas, Dufner (-6), 8. Reavie (-5), 12. García (-2), 22. Watney, Kuchar, Furyk (E),  37. Scott (+2), 42. Els, Schwartzel (+3), 49. Day (+5), 56. Mickelson (+7), 65. D. Johnson (+14).

Sobota – 3. kolo
Tak tohle Justin Rose opravdu neměl dělat! Odsoudil ostatní do rolí statistů a pro neděli vytvořil docela průhlednou zápletku. Aspoň co se týče prvního místa. Bude to hon na jednoho muže, jenže ten muž má náskok čtyř a více ran na ostatní, takže na zrádném hřišti v měnících se povětrnostních podmínkách se spíš než drama čeká případné lídrovo selhání. Hon to tedy bude, ale jaké zbraně lovci vytáhnou, to je otázka. „Všude slyšíme, jak je před Atlantou důležité být mezi prvními pěti, takže případné vítězství by pro mě mohlo být důležité,“ uvedl Rose.
Ve třetím kole nezahrál nic moc zajímavého – tři birdie a jedno obligátní bogey. Ale i 69 ran (-2) stačí. Celkově se vedoucí muž dostal na 13 ran pod par, zatímco druhý John Senden z Austrálie má -9.
Turnaj má ovšem několik jiných příběhů než je ten Roseův, jehož výrazné umístění posune vysko ve FedEx Cupu, výhra až na třetí místo. Tedy před jeho krajana Luka Donalda, jenž ovšem opět svou pozici v turnajovém leaderboardu vylepšil. Zahrál 67 ran (lépe to v sobotu nikdo nedokázal) a figuruje na dělené sedmé pozici. Za lídrem sice zaostává o osm ran, ale za Sendenem jen o čtyři. „Justin hraje výborně a má to ve svých rukou. Já doplácím na zkažené první kolo,“ pokrčil rameny Donald.
To ale ještě není ta nejdrásavější zápletka. Čelo FedEx Cupu totiž zůstane zhruba ustálené a nezmizí z něj ani Dustin Johnson, jenž má za sebou další nepříliš povedený den. Vydrží i Matt Kuchar, jenž dokonce výrazně kazil – 78 úderů (+7). Vedoucí hráč seriálu Webb Simpson si pozici hlídá, v Cog Hill je pátý. Tlak je hlavně na místa kolem postupové třicítky.
Zuby nehty se v ní drží například Martin Laird, Jason Dufner či Korejec Yang a v neděli budou svou účast ve finálovém turnaji hájit, nejblíže k ní mají mimo postupové pozice Bo Van Pelt, Aaron Baddeley a také Charl Schwartzel.
Další pořadí: 3. Ogilvy, Haas (-8), 5. Simpson (-7), 6. Bradley (-6), 7. García, Donald, Jobe, Furyk, Wilson (-5), 12. Reavie (-4), 14. Snedeker (-3), 36. Day, Kuchar (+2), 42. Mickelson (+3), 47. Schwartzel, Els, Watney (+4), 54. Scott, B. Watson (+5), 63. D. Johnson (+8), 67. Singh (+13).

Pátek – 2. kolo
Tomu se říká tlačenice! Kolo přineslo takové výsledky, že spousta hráčů z předních příček FedEx Cupu se tlačí i do horních pozic turnajového leaderboardu. O to těžší je úloha těch, kdož nutně potřebují vysoké umístění k postupu do finálového víkendu.
S Justinem Rosem, jenž je jedním z nich, se do společného vedení dostal Mark Wilson. Jemu by taková pozice pomohla posílit už tak dobrou pozici. Rose přinesl i tentokrát zajímavou skórkartu s eaglem na pětiparové patnáctce. I s jejím přispěním srazil průběžnou bilanci o další tři rány na -11. „Nikdy nevíte, co čekat po takovém dobrém startu,“ připomněl Rose vrtkavost svého sportu. „Ale dneska to bylo taky dobré.“ Wilson pro změnu minimálně chybuje, stejně jako v úvodním kole zapsal pouze jedno bogey a postoupil na Angličanovu úroveň. „Už je to docela dlouho, co jsem hrál v nejlepší formě,“ připomněl, že jeho dvě letošní vítězství se zrodila už na jaře. „Ale cítím, že jsem blízko formy ze začátku roku. Moje myšlenky jsou klidné, prostě akceptuji své výsledky.“
Na třetí pozici za vedoucím duem se drží lídr seriálu Webb Simpson. Má ztrátu dvou ran, ale v polovině turnaje to je takřka zanedbatelný údaj.
V konkurenci zbylých 70 hráčů už může zahrát kdokoli skvělé kolo. Tentokrát byli autory nejlepšího denního zápisu 64 ran (-7) Brendon de Jonge ze Zimbabwe a Američan Brandt Jobe. Oba by museli zahrát ještě jedno stejné a další nadprůměrné, aby se jich týkal i následující hrací týden.
Dvě naprosto rozdílná kola (75 a 66) má za sebou Luke Donald. Vypadá to, že přišel na kloub zrádnému hřišti Cog Hill a posunul se díky tomu na dělenou 27. pozici, tedy už do kýženého mínusu. Naopak nic takového se nedaří některým domácím favoritům v čele s Dustinem Johnsonem.
Další pořadí: 5. Haas, Allenby (-6), 7. Snedeker, Ogilvy, Bradley, Toms, Kuchar (-5), 12. Furyk (-4), 27. Schwartzel, Donald, García (-1), 38. Day (E), 45. Els (+1), 51. Scott (+2), 55. Mickelson (+3), 59. B. Watson, Watney, Stricker (+4), 64. D. Johnson (+6), 68. Singh (+9).

Čtvrtek – 1. kolo
O své místo na slunci si řekl Justin Rose, jenž by se vítězstvím na turnaji dostal do první trojky FedEx Cupu, přestože jeho dosavadní výsledky nebyly zdaleka přesvědčivé. Angličan byl po polovině play-off mimo postupovou finálovou třicítku, a tak se mohl do hry pustit stylem všchno, nebo nic. „Přesně tak jsem ke hře přitoupil, protože tady nemám co ztratit, naopak mohu jen získat. Ti, co jsou na 26., 27., 28. a 29. místě, hrají pod tlakem. Dařilo se jim v sezoně  a mají pocit, že na svá místa patří,“ rozkryl situaci jasně Rose, jenž se na 34. místo FedEx Cupu posunul zejména s přispěním šestého místa na The Barclays. Letos na PGA Tour, která je jeho domovskou, skončil pětkrát v top 10 a jedenáctkrát v top 25, ale dosud nemá na kontě žádné vítězství. Tentokrát předvedl kolo za 63 ran (-8) s jedním bogey a devíti birdie.
Na druhém místě je vedoucí muž průběžného pořadí Webb Simpson se ztrátou dvou ran a dělí se o tento post s dalším americkým objevem této sezony Markem Wilsonem. Útok na finále zahájili také Jim Furyk a Camillo Villegas, naopak ještě výrazně přidat by musel Ernie Els, aby si ho zahrál. Vysloveně zkažené kolo má na kontě Američan Dustin Johnson. Vítěz z The Barclays sice zapsal eagle na pětiparové patnáctce, ale krom toho už jen sedm bogey. Podobně začala světová jednička Luke Donald. Angličan si přitom vytkl za cíl, jít do závěrečného dílu play-off s nejvyšším bodovým ziskem. Vůbec nejhorší výsledek má ovšem po čtvrtku na kontě další z ambiciozních domácích hráčů Bubba Watson.
Další pořadí: 4. Choi (-4), 5. Furyk, Villegas, Senden (-3), 8. Fowler, Z. Johnson, García (-2), 25. Watney, Snedeker (E), 37. Kuchar, Els, Mickelson (E), 46. Schwartzel (+2), 50. Scott (+3), 56. Donald (+4), 60. Stricker, Singh, D. Johnson (+5), 65. Day (+6), 69. B. Watson (+7).

Třetí a předposlední turnaj Playoff FedEx Cupu je před námi. Na tomto turnaji startuje již pouze 70 hráčů dle žebříčku FedEx Cupu. Hrát bude vedoucí muž FedEx Cupu Webb Simpson, loňský vítěz Dustin Johnson, Matt Kuchar, světová jednička Luke Donald, Brandt Snedeker, Jason Day, Nick Watney, Steve Stricker, Phil Mickelson, Gary Woodland, Ernie Els či Bubba Watson.

Hraje se na hřišti Cog Hill G&CC s parem 71 a délkou 6 700 metrů.

Turnaj je dotován částkou 8 mil. dolarů (144mil. korun českých) a vítěz si odnese šek v hodnotě 1,44 mil. dolarů (26 mil. korun českých) a získá 2 500 bodů do FedEx Cup žebříčku.

Turnaje Playoffs.
První se hraje  The Barclays, 25. – 28.8. v Edisonu v New Jersey, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 2. – 5.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 15. – 18.9. v Lemontu v Illinois a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 22. – 25.9 v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Edisonu je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70  a  poslední turnaj v Atlantě bude hrát  nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx.  Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … Cog Hill G&CC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Světový žebříček …  Finanční žebříčekFedEx Cup žebříček