PGA Tour – The Barclays 2012

27.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – PlayOffs – The Barclays, Bethpage State Park, Farmingdale, NY, USA
(23. – 26.8.2012, -8 hodin)Nick Watney

Neděle – finálové kolo
Při dalším vzmachu evropských golfistů v posledním období je s blížícím se Ryder Cupem vítězství Nicka Watneyho pro Američany vzpruhou. Zvlášť když domácí hráč zdolal Sergia Garcíu. Španěl už je jistým členem týmu hostů pro zápas s USA a vinou nevydařené neděle klesl až na konečné dělené třetí místo. A spolu s ním je tam i Dustin Johnson, zatímco samostatně druhý skončil Brandt Snedeker, jinak oba Američané. Jejich tým pro Ryder Cup se uzavře za týden, zatímco ten evropský už nyní.
„Proměnil jsem víc puttů než za celý rok,“ zářil Watney. Ten neměl po tři předešlá kola příliš dobré druhé devítky, i tentokrát v této části hřiště zapsal tři bogey, avšak nakonec dokázal předvést i tři birdie, což v součtu s devítkou první dalo dohromady kolo se skóre 69 ran (-2). Birdie zahrál i na poslední jamce a sklidil bouřlivé ovace. Sám na to, že by reprezentoval USA v týmovém klání, zatím nemyslí. „Jsem rád, že pojedu do Atlanty,“ připomněl, že posun z devětačtyřicátého na první místo ve FedEx Cupu mu dává šanci hrát play-off až do konce. „Jsem rád, že pojedu do Kapaluy,“ připomněl, že se ho bude týkat turnaj rezervovaný jen pro vítěze podniků US PGA Tour. „Ale Ryder Cup je mimo mou kontrolu. Samozřejmě bych si ho rád zahrál, ale nemohu říct nic než, že v příštím týdnu budu připraven hrát a uvidíme, jak to dopadne.“
Watneyho vítězné skóre má hodnotu -10, což je o plné tři údery lepší číslo, než jakého dosáhl Snedeker. Hlavní uchazeč o výhru García se držel jen do sedmé jamky, kdy ještě držel denní par. Následovala ovšem už jen čtyři bogey a zklamání. Španěl si ovšem po výhře z minulého týdne může do statistiky zaznamenat další příznivý výsledek. Jiní aspiranti poct nejvyšších nikoli.
Tigeru Woodsovi začalo být po chvíli jasné, že žádnou velkou díru do světa neudělá, a tak místo aby se zhostil se ctí role hráče druhé desítky průběžného pořadí, vlomil se až překvapivě snadno do role frustrovaného golfisty, jemuž je všechno šuma fuk. Stojí zato, připomenout si jeho začátek nedělního kola: bogey – birdie – bogey – birdie – bogey – par – birdie. Ještě po jedenácté jamce byl na denním even paru, jenže pak zapsal double bogey a to byl konec jeho koncentrace na hru. Přidal bogey na jamkách 13, 14 a 16, což znamenalo výsledek 76 ran (+5). Konečné osmatřicáté místo je něčím, co v kariéře někdejšího fenoména zůstane rychle zapomenuto.
Woods však pokračuje v play-off, ne už jako první, ale jako třetí muž průběžhého pořadí FedEx Cupu. Jiní skončili. Z těch, co se nejvíc snažili protlačit do stovky postupujících na druhý turnaj nadstavby, neuspěl hlavně Angličan Gary Christian, jenž má sice za sebou zážitek v podobě sobotního kola po Woodsově boku, nicméně v neděli klesl na konečnou 46. pozici a zůstal tři příčky od postupu. Jeho nezdar zároveň znamená, že jako poslední stý si Deutsche Bank Championship zahraje Američan Martin Flores, byť ve Farmingdale neprošel cutem.
Turnaj jinak nedal příliš mnoho vodítek evropskému kapitánovi rydercupového týmu Josému Maríovi Olazábalovi při jeho hledání hráčů pro dvě divoké karty. Svou volbu oznámí v pondělí a je dost možné, že bude hledat spíš mezi účastníky skotského Johnnie Walker Championship. Na Bethpage Black neuspěl Pádraig Harrington, jenž měl jasný úkol vyhrát, a sotva podle takto přísně nastavených kritérií obstál kdokoli další z Evropanů. Po Garcíovi se do top 10 propracovali Angličané Lee Westwood a Luke Donald, o jejichž startu v Ryder Cupu nebylo pochyb. Dál jsou Harrington, světová jednička Rory McIlroy, Švéd s americkým pasem Carl Pettersson a Ian Poulter, jenž skončil šestatřicátý…
Další pořadí: 19. Harrington (-2), 24. Fowler, Pettersson, McIlroy (-1), 36. Huh (E), 38. Z. Johnson, Kuchar, Woods, Mickelson (+1), 46. Rose, Singh (+2), 54. Stricker, Els (+3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Sergio García zůstal v rozmezí tří ran a taková konsistence mu stačí na vedení v turnaji. Od čtvrtečních 66 ran se sice neustále zhoršuje, avšak jen minmálně, a tak i 69 ran (-2), což je Španělův nejhorší výkon turnaje, znamená vedení s bilancí -10. Ve třetím kole se to sice tradičně mlelo,  ale nikdo nedokázal na Garcíu zaútočit. Druhý je se ztrátou dvou úderů Američan Nick Watney. Chyboval sice víc, než je zdrávo (pět bogey), ovšem pět birdie mu zachránilo denní even par i místo v nedělním finálovém flighu.
„Greeny jsou jedny z nejrychlejších, co jsem kdy zažil. Bylo mi jasné, že dnes to bude extrémně těžké,“ vylíčil García dojem z podmínek, jaké hráči mají. „Prostě  musíte doufat, že ze sebe vydáte to nejlepší.“ Watney to potvrdil: „Tohle je ten typ hřiště, které vás lapí.“
Poněkud zklamání přinesl tentokrát výkon Tigera Woodse.  „Nepamatuju se, že bych takhle kazil putty ze tří metrů. Šokovalo mě to,“ vystihl Američan příčinu svého nezdaru a potvrdil tím nepřímo slova úspěšnějších konkurentů o hřišti. Měl původně zaútočit na přední příčky, nicméně první plusové číslo turnaje 72 (+1) znamená, že šest ran ztráty na vedoucí pozici bude pro velkého favorita příliš velkým soustem a vedoucí muž FedExCupu přijde o podstatnou část svého náskoku. Tedy pokud v sobě ve finálovém kole nenajde mimořádnou sílu, jakou dokázal v nedávné minulosti uplatnit  mnohokrát.
Kombinace těžkého hřiště a nervozity přináší takové výsledky, jaký zahrál Gary Christian. Angličan má sérii 66 – 71 – 77 a sobotní zhoršení ho odsunulo na první nepostupové 101. místo ve FedEx Cupu.
Další pořadí: 3. Stadler (-7), 4. Snedeker (-6), 10. Mickelson, Westwood, Woods (-2), 18. D. Johnson, B. Watson (-3), 22. McIlroy, Donald, V. Singh (-2),  27. Els, Pettersson, Fowler (-1), 32. Kuchar, Stricker (E), 43. Harrington, Huh (+1), 53. Z. Johnson (+2), 69. Rose (+5).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Propad Pádraiga Harringtona o patnáct míst dal brzy prostor, aby se o vedoucí pozici poprali jiní. A jsou to hned dva hráči, kteří s průběžnou bilancí -8 vévodí startovnímu poli: Američan Nick Watney a Španěl Sergio García. Oba sice své lepší výsledky zaznamenali ve čtvrtek, ale i tak to stačí. Na dohled se stále drží i Tiger Woods, jenž je se skóre -5 na děleném sedmém místě. Nebýt dvou nebo tří birdie puttů, které skončily v nejtěsnější blízkosti jamek, mohlo to být ze strany někdejšího fenoména světového golfu ještě o poznání lepší.
Watney byl po patnácti pátečních jamkách dokonce deset ran pod parem, ale bogey na šestnáctce a osmnáctce znamenala denní skóre 69 ran (-1). Toho využil vítěz z minulého týdne García. „Golf je už takový, že když máte pocit, jako byste měli všechno pod kontrolou, pěkně vás doběhne. A naopak někdy vás náhle obdaruje,“ pokrčil rameny muž, jenž na Bethpage Black nezáří vynikajícími ranami, ale hraje ty, co potřebuje. Jeho jediné bogey z jamky číslo 3 a čtyři birdie dorovnaly nejlepší dosavadní výkon. O jednu ránu zpět na dělené třetí příčce jsou Vijay Singh z Fidži a Američan Bob Estes.
Průnik do stovky postupujících na druhý turnaj play-off se podařil mimo jiné Angličanovi Garymu Christianovi, jenž je momentálně sedmý po Woodsově boku. Naopak třeba Robert Allenby, Davis Love III a další, kteří neprošli cutem, se s letošním FedEx Cupem rozloučí.
Woods se potýká s nezvyklým problémem. Několikrát to na hřišti vypadalo, že je zraněn, ale jelikož se v závěrečných fázích smál a konverzoval se svými partnery ve flightu Zachem Johnsonem i Rorym McIlroyem, nebyl to jeho problém. Ten byl jinde. „Na hotelu jsou měkké postele, mizerně spím a jsem celý rozlámaný. Cítím to celý den. Asi budu spát na podlaze. Ostatně, není to pro mě nic nového, v Evropě to dělám vždycky,“ objasnil situaci Američan.
Další pořadí: 11. Stenson, D. Johnson (-4), 16. Poulter, Snedeker, Rose, Pettersson, Harrington (-3), 27. Els, Kuchar, Stricker (-2), 42. Westwood (-1), 52. Mickelson, Donald, McIlroy (E), 62. Z. Johnson (+1).
Neprošli cutem: Furyk, Simpsn, K. Bradley, Piercy, McDowell, Mahan.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Osm birdie a jediné bogey vyneslo do vedení Pádraiga Harringtona. Trojnásobný irský vítěz majorů měl hlavní sérii mezi jedenáctou a sedmnáctou jamkou, kdy skóre snížil celkem šestkrát. Výsledek 64 ran (-7) je nečekaným startem hráče, jenž se pouze na jediný green nedostal v regulaci a vede tuto část statistiky. O druhé místo se s odstupem jednoho úderu dělí Američané Nick Watney a Brian Harman.
Víc otázek než na vlastní výkon dostal Harrington na Ryder Cup. Pokud uspěje na Bethpage Black, stal by se žhavým kandidátem na jednu ze dvou divokých karet. Problém je, že s kapitánem Josém Maríou Olazábalem nemají zrovna vřelé vztahy. „Upřímně řečeno, nevím, co bych k tomu mohl říct. Rozhodně se tam nepohrnu a nebudu se nijak zvlášť nabízet. A nebudu se nikomu omlouvat. Nechám to být a budu hrát golf,“ odtušil muž, jenž v prestižním klání proti týmu USA startoval šestkrát za sebou.
Incident je starý už devět let a stal se v závěrečných singlech při Seve Trophy. Harrington chtěl, aby rozhodčí povolil Olazábalovi upravit pitch marky, které byly v dráze jeho puttu. Jenže zatímco se sháněl po rozhodčím, soupeř normálně putt odehrál. Zbylých patnáct jamek se odehrálo za ledového mlčení, až na osmnáctém greenu si oba vše snažili vyříkat, ale rozešli se ve zlém. Harrington tehdy díky úspěšnému puttu na poslední jamce uhrál remízu a tým Velké Británie a Irska zvítězil o dva body.
To, že je teď ve vedení, vrací dosud nevyřešenou záležitost na scénu. Britská a irská média referují, že Španěl dal Harringtonovi jedinou šanci, jak by se mohl do týmu dostat. „Vyhrát,“ řekl Olazábal, jenž uchazeče na divoké karty hledá momentálně na Johnnie Walker Championship ve Skotsku. „Když porazí startovní pole s devíti z deseti hráčů světového žebříčku,“ nastavil jasně laťku přes celý oceán. Harrington ovšem ví své: „Jsem Ir. Řečeno sázkovou terminologií, musela by to být velká trefa, abych se dostal do týmu.“
Zpět do New Yorku: Tiger Woods začal výsledkem -3, které znamená dělenou 14. pozici. Zaujímá ji mimo jiné společně s Lukem Donaldem. Světová jednička Rory McIlroy je na tom o jednu ránu hůř, ale i 26. příčka znamená pro Severorira solidní výchozí postavení pro případný útok výš. V této konstelaci by vedení ve FedEx Cupu převzal Harrington, kdežto Woods byl klesl na druhé místo a McIlroy na třetí.
Další pořadí: 14. Woods, Mickelson, Donald, V. Singh. Els, Z. Johnson (-3), 26. Westwood, Stricker, McIlroy (-2), 35. B.Watson (-1), 52. K. Bradley, Furyk, Simpson (E),  74. Kuchar (+1), 87. Mahan, Pettersson (+2).

Top 10 prvního kola:

Tento týden je na programu první ze čtyř turnajů PlayoOffs. Čekají nás čtyři víkendy špičkového golfu. Jedná se také o čtyři z nejštědřeji dotované turnaje sezóny. Celkový vítěz FedEx Cupu vzešlý z Playoffs získá kromě turnojové prémie také 10 mil. dolarů za vítězství ve FedEx Cupu. Prvního turnaje se zúčastní 125 nejlepších hráčů za letošní rok na žebříčku FedEx Cupu.

Nebude chybět loňský vítěz turnaje Dustin Johnson. Z dalších hvězd můžeme jmenovat vedoucího muže FedEx Cupu Tiger Woodse, Rory McIlroy, Lee Westwood, Sergio Garcia, Steve Stricker, Webb Simpson, Phil Mickelson, Luke Donald, Bubba Watson, Keegen Bradley, K.J. Choi, Rickie Fowler, Vijay Singh, Jim Furyk a Ernie Els a další.
Celé startovní pole můžete nalézt zde.

Hraje se na hřišti Bethpage State Park s parem 71 o délce 6 828 metrů.

Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (161 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,440 mil. dolarů (29,1 mil. korun českých) a získají 2 500 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Turnaje Playoffs.

První se hraje  The Barclays, 23. – 26.8. v New Yorku, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 31.8 – 3.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 6. – 9.9. v Lemontu v Illinois a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 20. – 23.9 v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Farmingdale je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70 a poslední turnaj v Atlantě bude hrát nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx.  Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … Bethpage State ParkSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček