Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

PGA Tour – AT&T Pebble Beach National Pro-Am

13.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – AT&T Pebble Beach National Pro-Am, Pebble Beach, Kalifornie, USA
(9. – 12. 2. 2012, -9 hod)Neděle – finálové kolo
Phil Mickelson si došel pro své čtyřicáté vítězství v PGA Tour a prokázal, že do starého železa ještě zdaleka nepatří. „Pebble Beach… je to úžasné, bez ohledu na číslo,“ nechal se trochu unést jedenačtyřicetiletý harcovník. Ve čtvrtém kole zahrál jedno eagle a šest birdie, osm pod par a jeho celkové skóre činí -17. Korejce Charlieho Wi (-15), který hrál poslední kolo v paru, nechal za sebou na druhém místě o dvě rány.
Tiger Woods poslední kolo pokazil pěticí bogey, hrál 75 (+3) a ze třetího místa se odsunul na konečnou 15. pozici. „Moje hra nebyla tak špatná, jak naznačuje skóre, ale patoval jsem příšerně,“ vystihl příčinu neúspěšného útoku na vytoužený titul bývalý světový hráč číslo 1. „Cokoli jsem zkusil, to nefungovalo. Následkem toho jsem na greenu udělal tunu chyb.“
Jaký kontrast oproti Mickelsonově hře, zvlášť proto, že oba dávní konkurenti šli nedělní kolo ve společném flightu. Rozdíl mezi nimi činí nakonec propastných jedenáct ran. To, že Woods tvořil pouze stafáž triumfální cestě vítěze vstříc ovacím, muselo být frustrující. Zvlášť když v úvodu sezony nic nenasvědčovalo tomu, že Mickelson má formu. „Cítil jsem, že ta hra tam je, ale v předchozích týdnech jsem přinesl několik mizerných skóre a začal jsem pochybovat. To, jak jsem zahrál tuhle poslední osmnáctku, znamená hodně.“
Pro něj a taky pro statistiku. Stal se teprve devátým mužem zámořské série se čtyřmi desítkami výher na kontě, na Pebble Beach vyrovnal čtvrtým titulem rekord Marka O´Meary. Předtím to bylo v letech 1998, 2005 a 2007. Na své konto připíše Mickelson 1 152 000 dolarů.
Další umístění:
3. Barnes (-13), 4. Baddeley (-12), 5. Na, D. Johnson (-11), 7. Harrington (-10), 15. Mahan, Woods (-8), 25. V. Singh, Ogilvy (-6), 29. O´Hair, Z. Johnson (-5), 40. Watney, Furyk (-3), 50. Poulter (-2), 67. Points, Appleby (+3).


Sobota – 3. kolo
Úpornost, s jakou se „nový“ Tiger Woods snaží získat další turnajový titul, je obdivuhodná. Co mu chybí do svého „starého“ vydání, je lehkost. Ve čtvrtém kole dostane příležitost ukázat její znovunabytí, pokud – tak jako dřív – ve finále smete konkurenci atakem z pozice v závěsu za lídrem. Tím je i nadále Jihokorejec Charlie Wi s průbžným skóre 15 ran pod par. Woods na něj z děleného třetího místa ztrácí čtyři údery. Mezi ně se ještě vklínil další Američan Kevin Duke, jehož odstup od Wiho je tři rány.
První muž celkového pořadí si náskok vytvořil díky kolu za 69 ran (-3) na Spyglass Hill. Stačilo mu nechybovat a třikrát zapsat birdie. Nad možností tlaku ve finálovém kole mávl rukou: „Je mnohem zábavnější být první, než útočit zezadu. I když vím, že se nevyspím tak dobře jako když jsem padesátý. Ale kvůli tomu přece hrajeme,“ zasmál se Wi.
Jako on, tak také Duke měl na Monterey čistou skórkartu s pěticí birdie a Woods, jehož diváci konečně viděli na Pebble Beach, se mu vyrovnal, i když k dennímu skóre -5 dospěl přes jedno bogey a šest birdie. Začínal na desátém odpališti a pět ze svých birdie zapsal mezi jamkami 13 a 18. „Několikrát to vypadalo, že sotva udržím par, a přitom jsem dal birdie. Občas potřebujete tenhle typ ran. No a taky jsem proměnil pár puttů,“ přiznal částečně Woods, že při něm stálo i štěstí. Jako třeba na třináctce, kde začal řádit. Z bunkeru hrál devítku železo a trefil hustý rough, z něj se ale míč překvapivě odrazil doleva na green a skončil kousek od jamky. Pak se rozjel a kdyby se mu to povedlo v neděli zopakovat, jednalo by se o vskutku pekelný závěr.
Naopak konec z rodu hrůzných má na kontě Alex Čejka. Německý golfista českého původu byl ještě na čtrnácté jamce v cutu, ale následně jím propadl vinou čtyř po sobě jdoucích bogey. Na Monterey znamená 74 ran +4, byl z toho celkový pokles na +1, kdežto hranice cutu je even par. Čejka by však k výraznějšímu finančnímu zisku, kterým by zásadně pomohl svému kontu a naději na udržení karty na US PGA Tour, potřeboval zahrát -1. Pořadatelé vyplatí drobné částky dvanácti účastníkům těsně nad cutem s bilancí E, avšak ti vzhledem ke zkrácení finálového pole podle pravidla MDF čtvrté kolo neabsolvují.
Další pořadí: 4. Mickleson, D. Johnson, Mahan (-9), 9. Harrington (-8), 12. V. Singh (-7), 20. Watney (-6), 37. Z. Johnson (-3), 45. Furyk (-2), 55. Poulter (-1).
Neprošli cutem: Čejka, Sabbatini, Fowler.

Pátek -2. kolo
Korejec Charlie Wi  zahrál na Pebble Beach eagle na 13. jamce, přidal k němu pět birdie a čtyři bogey. Celkové tři rány pod par znamenají posun do čela turnaje se součtem -12. „Tohle hřiště je těžké, udivuje mě, že na něm někdo dokázal zahrát osm či devět pod. Navrtání je skutečně zrádné,“ uvedl hráč, jenž valnou většinu kola odehrál ještě před tím, než se přihnaly mraky a trávu zkrápěly kapky vody. 
O tři rány zpět je Američan Dustin Johnson, o třetí místo se dělí pět hráčů s odstupem další jedné rány. Domácí favorit Tiger Woods mírně klesl na 17. pozici. „Nic moc,“ ulevil si po dalším dnu průměrného výkonu na greenech. Na Monterey do jeho statistiky přibylo 33 puttů. „Byl jsem spokojen se svými ranami a vedením míče. Chybělo jen, abych trefil několik míčů dovnitř,“ posteskl si Woods, jehož přihrávky končily často nad jamkou, a z těchto pozic se skórovalo hůř.
Ve slabém dešti, který vystřídal původně slunečný den, obecně nebyla k vidění tak nízká skóre jako v prvním kole, maximem bylo šest pod Pádraiga Harringtona na Pebble Beach. Irčan se vzdor jednomu bogey posunul právě na dělenou třetí příčku. Jeho výsledek zopakoval už jen Američan Ryan Moore na Monterey a zařadil se v průběžném pořadí po bok Woodse.
Alex Čejka má ve skórkartě sice double bogey na čtyřparové šestce hřiště Spyglass Hill a také dvě bogey, nicméně 70 ran (-2) znamená zlepšení a postup do nadějně vyhlížející čtvrté desítky leaderboardu.
Další pořadí: 3. V. Singh, Harrington (-8), 8. Mahan, Mickelson (-7),  17. Woods (-6), 21. Points (-5),  28. Furyk (-4),  37. Čejka, Z. Johnson (-3),  61. Laird, Poulter (-1), 121. Fowler (+3), 132. Immelman, Sabbatini (+4).
Čelo amatérského turnaje: 1. Harrington/McManus -25, 2. Harman/Ontiveros -18, 3. Teater/Wagner, Saunders/Ferris, Mickelson/McGee, Walker/Peyton všichni -17, …50. Woods/Romo -10. 81. Čejka/Strothotte -8.

Čtvrtek – 1. kolo
Že se hned tři hráči dostanou na bilanci -9, není zase až tak neobvyklé, ovšem dva z nich to dokázali na hřišti Pebble Beach Links, což se cení. Jsou jimi Novozélanďan Danny Lee a Američan Dustin Johnson. Znamená to, že zahráli 63 ran. Spolu s nimi je ve vedení Jihokorejec Charlie Wi, jenž ovšem začal na Monterey, takže potřeboval pouze 61 ron, což je neméně pozoruhodný výkon.
Wi má ve skórkartě sedm birdie a jeden eagle, Lee pět birdie a rovnou dva eagly. To se povedlo i Johnsonovi, jenž ovšem zahrál i jedno bogey, takže musel přidat o birdie víc. „Dvouíglových“ hráčů se ve startovním poli ostatně našlo víc a čelo leaderboardu je nabité. Se ztrátou pouhé jedné rány se o čtvrté místo dělí domácí hráči Ken Duke s Brianem Harmanem. Další už za nimi mají odstup dvou a více úderů.
Nejpozoruhodnější eagle zaznamenal Johnson na třetí jamce „hlavního“ hřiště. Dvojnásobný vítěz tohoto turnaje na něm ztratil vedení o tři rány na US Open v roce 1990. Právě na zmíněném pětiparu tehdy poslal drive do hustých křovisek a nenašel míč. Tentokrát poslal z odpaliště ránu přes stromy s dopadem blízko greenu. „Řekl jsem svému caddiemu, že takovou jsem měl použít na US Open,“ komentoval věc později a dokázal, že mu situace stará dvanáct let leží v žaludku. Když odkráčel ze třetího greenu se dvma ušetřenými ranami, dodal ještě ke svému caddiemu Bobbymu Brownovi: „Tahle jamka mi dluží víc než jen jednu odplatu.“
Tehdejší major nevyhrál nikdo jiný než Tiger Woods, jenž se na Pebble Beach teprve dostane. Začal na Spyglass Hill a dokončil úvodní den s výsledkem 68 ran (-4). „Nevím, jestli je to dobrý zápis, zvlášť s ohledem na to, jak začali jiní. Mohl jsem hrát nižší číslo,“ řekl a dělí se o 15. pozici, přibržděn dvěma bogey. Druhé bogey dne mrzelo také Alexe Čejku, neboť ho zahrál na poslední jamce Pebble Beach a klesl na denní skóre 71 (-1), znamenající dělenou 63. pozici.
Další pořadí: 6. Watney (-6),  10. Mahan (-5), 15. V. Singh, Woods (-4), 27. Z. Johnson, Furyk (-3), 41. Harrington, Mickelson (-2), 63. Čejka, Sabbatini, Poulter, Fowler (-1).
Čelo amatérského turnaje: 1. Harrington/McManus, Lee/Green (-13), 3. Perez/Lund, Harman/Ontiveros (-12), 5. Lee/Morse (-11)… 25. Woods/Romo (-7), 101. Čejka/Strothotte (-3).

Turnaj hrají profesionální hráči a celebrity v týmech. První kola turnaje se hrají na třech hřištích: Pebble Beach Golf Links, Spyglass a MPCC Shore Course. Čtvrté kolo se pro 60 hráčů a 25 týmů uskuteční na Pebble Beach Golf Links.
Z profesionálů bude hrát Tiger Woods, Phil Mickelson, Jim Furyk, Rickie Fowler, Dustin Johnson, Ian Poulter, Vijay Singh, Nick Watney, Hunter Mahan či Alex Čejka.
Z celebrit bude hrát Bill Murray, Andy Garcia, Ray Romano, Chris O’Donnell (herci) či Clyde Drexler (basketbalista)
Minulý rok zvítězila dvojice D.A. Points a herec Bill Murray. V turnaji zvítězil též D.A. Points.

Pebble Beach Golf Links má par 72 a délku 6.437 metrů. Rekord hřiště je 62 úderů. Rychlost greenů je 10 stop. SpyGlass Hill má par 72 a délku 6.248 metrů. Rekord hřiště je 62 úderů. Rychlost greenu je 10 stop. Monterey Peninsula CC – Shore Course má par 70 a délku 6.252 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6,4 mil. dolarů (122,2 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,152 mil. dolarů (22 mil. korun českých).

Odkazy: … Pebble BeachSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček

.