PGA Tour – AT&T Pebble Beach National Pro-Am

11.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

AT&T Pebble Beach National Pro-Am, Pebble Beach Golf Links, Pebble Beach, Kalifornie, USA
(7. – 10. 2. 2013, časový posun: -9 hodin)

 

 


 

Neděle – finálové kolo
Dvakrát druhý a teď konečně vítěz. Brandt Snedeker před svým závěrečným vystoupením na turnaji podotkl, jak je těžké přenést si formu z jednoho dějiště do druhého, ale on dokázal protáhnout úspěšnou šňůru dokonce přes tři akce. Po dvou druhých místech, kdy se na záda díval vždy nějaké veličině světového golfu (Tiger Woods, Phil Mickelson) dokázal, že ne nadarmo vede průběžné pořadí FedEx Cupu, a ještě v čele tohoto bodování zvýšil náskok. Je zároveň jeho loňským vítězem. „Je to bláznivé, uvědomit si, co všechno se seběhlo v uplynulých čtyřech měsících,“ vrátil se ještě k loňskému Tour Championship, jímž vyvrcholil jeho úspěšný rok na PGA Tour.
Snedeker na ní vyhrál svůj pátý turna a první letošní. Spolu s Tournament of Champions ze začátku ledna už má na kontě čtvrté umístění v top 10. Při zbylém pátém startu v této sezoně skončil třiadvacátý a spolu s prémií 1,152 milionu dolarů z Pebble Beach si už od začátku roku vydělal bezmála tři miliony. „Tohle je mimořádné místo. Vyhrát tady v tento nádherný den… Je to až příliš dokonalé,“ dodal s širokým úsměvem. 
Když někdo své nejlepší kolo zahraje v neděli z pozice lídra, bývá těžko k poražení. Snedekerových 65 ran (-7) bylo druhým nejlepším výkonem dne, o ránu nižší skóre zahrál jen Bryce Molder, tomu to ale stačilo jen k posunu na dělené dvanácté místo. Z nejbližších konkurentů držel s vítězem krok americký krajan Kevin Stadler a postoupil díky tomu na dělenou třetí pozici se ztrátou pěti úderů. Jelikož spolulídr ze třetího kola James Hahn tempu nestačil a o dvě příčky klesl, aspoň trochu na suveréna turnaje tlačil pouze další z domácích hráčů Chris Kirk. Zbrzdila jej ale dvojice bogey z deváté a desáté jamky, takže ani osm birdie nebylo tlakem dostatečně silným.
Na Snedekera, jenž se uvedl eaglem hned na jamce číslo 2, nikdo neměl. Když také on na devítce přece jen poprvé (a naposledy) chyboval, ihned to kompenzoval dvojicí skvělých dlouhých puttů do birdie a třetím na záchranu paru. To mu dodalo sebevědomí, v tu chvíli už vedl o čtyři rány. I když se tento náskok ztenčil na polovinu, překypoval držitel trofeje velkou jistotou. „Takové výhry ze mě dělají sebejistějšího hráče. Půjdu mnohem silnější na Masters, US Open a na všechny ty skvělé akce. Protože major, to je teď můj další cíl,“ prohlásil přesvědčivě dvaatřicetiletý momentální král americké scény, jenž by se měl posunout na čtvrté místo světového žebříčku.
Obhájce titulu Mickelson po triumfu z minulého týdne skončil daleko vzadu, Pebble Beach jej tentokrát chytilo do svých pastí. Hrál na něm jak v sobotu, tak v neděli, s celkovým skóre +1. To bylo i vinou double bogey, jímž se s turnajem rozloučil. Na rozdíl od prvního kola, kdy hlavní hřiště absolvoval Lee Westwood, nezářil tento Angličan ani při návratu na něj. Pohoršil si o čtyři údery a umístění v páté desítce je pod jeho očekávání při letošním zámořském debutu. Z neamerických golfistů pronikli do první desítky tři – Australan Jason Day, Švéd a americký rezident Fredrik Jacobson a Jihoafričan Retief Goosen.
Další pořadí: 16. Mahan, Potter Jr. (-9), 22. Garrigus (-8), 26. Simpson (-7), 30. Furyk (-5), 46. Westwood, Clark (-3), 50. V. Singh (-2), 60. Mickelson (-1).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Třetí kolo a opět dva hráči ve vedení.  K Brandtu Snedekerovi se tentokrát přidal James Hahn, oba se dostali na úroveň 12 ran pod parem. Za nimi skóre vždy o jeden úder klesá, třetí až pátá příčka jsou obsazeny samostatně jejich americkými krajany. „Zdá se, že ze všech, kdo se budeme ucházet o výhru, mám největší zkušenosti s tím, jak se to dělá,“ prohlásil Snedeker. Jeho spolulídr z druhého kola Ted Potter Jr. si pohoršil, po 73 ranách na Spyglass Hill se propadl 11. pozici. Ani vítěz minulého turnaje a obhájce titlu Phil Mickelson se nedostal pod par, hrál 73 úderů na Pebble Beach a s celkovou bilancí -1 klesl na 56. pozici, poslední postupovou. Hluboko pod hranici cutu klesl Alex Čejka, jenž po kole bez birdie 77 (+5) na Spyglas Hill skončil s +8 na děleném 123. místě.
„Nikdy nevíte, co přinese zítřek, ale cítím, že moje pozice je skvělá,“ nerozpakoval se vyjádřit radost nad svou formou Snedeker, jenž si konečně vyzkoušel i Pebble Beach připravené pro finálové kolo. A stejně jako v prvním kole na Monterey donesl dvě bogey. Přidal ovšem a výsledek 68 (-4) jej udržel na prvním místě. Od dvanácté do osmnácté jamky zapisoval samé pary, při jedom dalším snížení by se býval dostal do vedebí sám, avšak už si nevytvořil tolik příležitostí.
Stejně tak šest birdie, ovšem žádné bogey, nasázel do skórkarty Hahn na Spyglass Hill a díky zápisu 66 (-6) si polepšil o šest míst a byl nejvýraznější postavou velkého pohybu ve výsledkové listině, pro sobotu obvyklého a zde podpořeného tím, že se účastníci turnaje konečně srovnali po absolvování celé trojice hřišť. „Já ani nejsem na startovní listině příštího turnaje, takže každé umístěni v top 10 by pro mě bylo úžasné,“ zařadil Hahn sám sebe do hráčské hierarchie PGA Tour. V nedělním finálovém flightu půjde golfista korejského původu narozený v Soulu vůbec poprvé. 
Další pořadí: 11. Simpson (-7), 17. Wi, Mahan (-6), 32. V. Singh, Teater (-4),  36. Westwood , DeJonge (-3),  43. Furyk (-2), 56. Mickelson, Clark (-1).
Cutem neprošli mj.: Villegas, Harrington, Watney, Daly, Čejka.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Je to poněkud nesourodá, ale rozhodně zvláštní a originální dvojice, která se sešla v čele průběžného pořadí. Copak Brandta Snedekera by tam každý očekával, ale co dodat k tomu, že stejně jako on má po polovině turnaje na kontě bilanci -8 také Ted Potter Junior? Dodat k tomu lze přitom mnohé. Tak především: Prvně jmenovaný Američan už se etabloval coby člen užší domácí i světové špičky. Zato jeho krajana do takové společnosti nikdo neřadil.
Snedeker byl v minulých týdnech dvakrát druhý. Jednou za Tigerem Woodsem, jednou za Philem Mickelsonem. „Stíhat tyhle borce, kteří jsou to, co jsou, znamená mířit do Síně slávy,“ žertoval před turnajem. Teď za svou výhodu považuje, že bude hrát dvakrát za sebou na Pebble Beach. „Jde o to, umístit balon správně na green. Doufám, že se mi to povede co nejvíckrát,“ předsevzal si. Jeho nejvážnější konkurent Potter letos jednou neprošel cutem, ale byl už 24. a 26. Nějaký ten průlom by mohl přijít. Loni vyhrál devětadvacetiletý golfista The Greenbrier Classic. „Ta loňská výhra mi dodala sebedůvěry,“ potvrdil a  vycítil šanci.
Rozhodně větší než třeba Lee Westwood. Angličan chtěl na Monterey zaútočit, avšak po devíti parech to nakonec přes dvě birdie a dvě bogey nedotáhl dál než k dennímu paru a klesl na dělenou sedmnáctou pozici. Ani obhájce titulu Mickelson se nemůže dostat do takového tempa, jež mu před necelým týdnem vyneslo titul. Ten se dlouho na Spyglass Hill držel statečně, avšak na víc než na další jednu ránu pod par to nestačilo.
Komu hřiště nesvědčilo, byl tentokrát i Alex Čejka. S přechodem na Monterey dostala jeho hra trhliny a on se oproti prvnímu dnu zhoršil o pět ran. Páteční výkon 75 (+5) jde mimo jiné na vrub double bogey na čtyřparové osmičce, ale chyb bylo tentokrát ve hře mariánskolázeňského rodáka víc.
Další pořadí: 11. Knox (-5), 17. Westwood (-4), 39. Mickelson (-2), 56. Harrington, Clark (-1), 70. Furyk, Villegas, D. Johnson, Simpson (E), 89. Watney (+1), 96. V. Singh (+2), 109. Čejka (+3), 131. Daly (+5).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Russell Knox potřeboval osm birdie. Při dvou bogey musel své skóre takto vylepšit, aby se dostal na -6, což je nejlepší výkon dne. Skotský golfista hrál na Monterey, takže jeho počet ran je 64. Přidal se k němu Američan Hunter Mahan a tomu při jednom bogey stačilo sedm birdie. Začínal ovšem na Pebble Beach, a tak jeho zápis eviduje 66 úderů. O jeden hůř zahrálo hned šest konkurentů a dělí se tudíž o třetí pozici. Je mezi nimi i Jihokorejec Noh Seung-yul, jenž jako jediný absolvoval Spyglass Hill. Toto třetí hřiště dělalo na úvod účastníkům největší problémy.
Mahan dostal do hry radost taky kvůli počasí. „Čekali jsme déšť a žádný nepřišel. V naší skupině byla pohoda,“ přitakal. Prý si uvědomil, jak má právě tohle hřiště rád, ale také i proto svůj výsledek nepřeceňuje, protože teď ho čekají dvě jiná a možná i jiné počasí. Knox má sice rodinné kořeny v Kalifornii, ale vyrostl v severním Skotsku a nějaká ta kapka jej nemůže rozházet. A taky byl natěšený do hry. „Cítil jsem, že mi to jde, ale zatím jsem nedostal šanci hrát. Tohle je opravdu dobrý začátek,“ pochvaloval si.
Výsledková listina je našlapaná, do tří ran se vejde čtyřiatřicet hráčů. Dva údery za lídry na dělené deváté pozici je Angličan Lee Westwood (Pebble Beach), spolu s ním pak i domácí vedoucí muž FedEx Cupu Brandt Snedeker (Monterey). Vítěz z minulého týdne Phil Mickelson odstartoval přece jen vlažněji. Měl na Monterey nakročeno až do první dvacítky, ale dvě bogey na jamkách 14 a 17 jej srazila v leaderboardu mnohem níž. 
Rozhodně ne špatně vstoupil do sezony Alex Čejka. Tři bogey na Pebble Beach už byla dost na to, aby musel takovou ztrátu pro dobrý výsledek stahovat, ale německému profesionálovi českého původu se to podařilo ve druhé polovině kola, originálně na první devítce. Z průběžné bilance +2 se díky čtyřem birdie dostal na stejnou hodnotu s opačným znaménkem. Jeho bilance na pětiparech je rozkolísaná – dvě bogey, dvě birdie.
Další pořadí: 18. Villegas (-3), 35. Čejka, Watney (-2), 57. Mickelson (-1), 78. V. Singh, Harrington (E), 95. Simpson (+1), 125. Furyk, D. Johnson (+3), 138. Clark (+4), 145. Daly (+5).

Top 10 prvního kola:

111

Američané se těší na celebrity z řad amatérů. Z pohledu českých fanoušků bude zajímavý návrat Alexe Čejky na scénu. Mariánskolázeňský rodák sice loni přišel o kartu na PGA Tour, ale nějakou tu pozvánku ještě určitě dostane. Letos mu ji první udělil promotér turnaje hraného na třech hřištích s cutem po třetím kole. Z letošních vítězů vynechávají Russell Henley a Brian Gay, nadále odpočívají jak Tiger Woods, tak Rory McIlroy. Evropskou ekipu, jíž se zatím v této sezoně v zámoří nedaří, přiletí podpořit Angličan Lee Westwood. Zatím je mezi přihlášenými i Fidžan Vijay Singh, nad nímž se vznáší trest zákazu startů pro nedovolené užití podpůrných prostředků.

Američan Phil Mickelson, jenž triumfoval minulou neděli na TPC Scottsdale, bude obhajovat titul, s nímž je spojena prémie 1,16 milionu dolarů, na podniku s dotací 6,5 milionu (122,824 milionu korun). Hlavním dějištěm je Pebble Beach Golf Links s parem 72. Hřiště, jehož greeny často chrání nejen bunkery, ale také stromy, a pobřeží Pacifiku se zrádnými větry na něm hraje také roli, má délku 6 816 yardů/6 233 metrů a nejlepší si to na něm rozdají v neděli o konečné pořadí. Parametry zbylých jsou: Spyglass Hill Golf Course – 72 – 6 858/6 271 a Monterey Peninsula Shore Course – 70 – 6 838/6 253.

Odkazy:  … Pebble Beach Golf LinksHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz

 

.