Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

PGA Tour – AT&T National

02.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – AT&T National, Congressional Country Club, Bethesda, Maryland, USA
(28.6. – 1.7.2012, -6 hod) 

Tiger Woods

Neděle – finálové kolo
Pevnější nervy a jistější ruku v závěru osvědčil Tiger Woods proti svému americkému krajanovi Bo Van Peltovi a zvítězil s konečným skóre -8. Ani on se nevyhnul zaváhání, ale oklepal se z něj, zatímco jeho partner ve flightu pozici neustál a vinou tří bogey na závěrečných třech jamkách skončil samostatně druhý se ztrátou dvou úderů.
Po Arnold Palmer Invitational a The Memorial Tournament je to již třetí letošní Woodsovo vítězství na PGA Tour a 74. v kariéře, čímže se dostal před jacka Nicklause na druhé místo historického pořadí, osm výher od vedoucího muže Sama Sneada. „Je to fantastický pocit,“ radoval se Woods z další mety.
Samozřejmě myslí na majory. Letos však na obou dosavadních (Masters a US Open) neuspěl, a tak si bude chtít formu podržet do třetího v letošním roce, jímž bude britské The Open v termínu 19. – 22. července. Paradoxní je, že někdejší světový hráč číslo 1 se po příletu do Congressional Country Clubu svěřil, že v týdnu skoro netrénoval, protože trávil čas s dětmi.
V závěrečném dějství nejprve odpadl sobotní lídr Brendon de Jonge, z tříčlenného posledního flightu nakonec zdaleka nejhorší s denním skóre 77 (+6), které mělo za následek vypadnutí zimbabwského hráče z první desítky. Laťku k uzmutí titulu tak stanovil Australan Adam Scott, jenž nejlepším výsledkem dne 67 (-4) postoupil na -5, znamenající v konečném účtování samostatnou třetí pozici.
Jak Woods, tak Van Pelt se přes ni brzy přehoupli a na druhé devítce to už bylo jen mezi nimi. Woods byl po svém druhém birdie na devítce o ránu napřed, Van Pelt ho dorovnal na jedenáctce. Svá poslední birdie zahráli oba na jamce číslo 15, pak přišly potíže. Na šestnáctce oba bogey, takže šli stále ještě vyrovnaně, ale pak přišel zmíněný Van Peltův zkažený finiš.  
„Byla to otázka času. S Seanem Foleyem jsme pilně pracovali na švihu, musel jsem jen počkat, až si všechno sedne,“ dodal Woods, jenž vyhrál třikrát ze sedmi posledních turnajových vystoupení. „V šestatřiceti toho mám ještě hodně před sebou. Cítím, že mě čeká spousta úspěšných let,“ předpověděl si. Do konce roku má Woods ještě šanci posunout se ze současného čtvrtého místa světového žebříčku zpátky na první, ale musel by zvládnout oba zbylé majory, i závěrečný PGA Championship (9. – 12. srpna).
Další pořadí: 11. Laird, de Jonge (-1), 17. Huh (+1), 22. Overton, Stanley, Cink (+2), 20. Leishman (+4), 34. Furyk (+5), 44. D. Johnson (+7), 49. Singh (+8).

Závěrečné Top 10

 

Sobota – 3. kolo
Brendon de Jonge zahrál opět vyrovnaně, což mu vyneslo vedení. S průběžným skóre -7 je samostatně první před trojicí konkurentů, mezi nimiž je také Tiger Woods. Američan vyrazí do finálového kola s odstupem jednoho úderu, stejně jako jeho krajan Bo Van Pelt a Noh Seung-yul z Jižní Koreje.
Vinou větrné smršti, která poškodila řadu korun stromů na Congressional pořadatelé evakuovali diváky pryč a umožnili sledovat hru pouze dobrovolníkům, personálu a členům klubu. „Už jsem hrál před takovým publikem, ale nikdy celých osmnáct jamek,“ komentoval bezpečnostní opatření Woods. Hřiště však bylo připraveno a opět ukázalo zuby, nejlepší výkon 66 (-5) předvedl Billy Hurley III, momentálně na dělené páté pozici společně s Hunterem Mahanem, jenž se zhoršil na 73 (+2).
De Jonge jde turnajem vyrovnaně: 68+69+69. „Tentokrát bylo těžké udržet hladinu adrenalinu, když kolem není žádný šum. Tohle zažijete v úterý při tréninkovém kole nebo v kvalifikaci. S námi šli dnes asi tři lidé. Nejdřív čtyři, jeden se po pár jamkách vytratil,“ usmál se de Jonge, ale dodal: „Samozřejmě chápu, že za těchto okolností to  bylo nezbytné.“ V sobotu rozdělil svá birdie rovnoměrně, zahrál je na jamkách 2, 6 a 12, což jsou ve stejném pořadí trojpar, pětipar a čtyřpar. O lepší výchozí pozici pro neděli se připravil na čtrnáctce, kde zaznamenal jediné bogey.
Woods byl při chuti a vrátil se ke čtvrtečnímu výsledku 67 (-4). Výtrysk kvality ukázal mezi pátou a devátou jamku, které obešel se zápisem birdie – birdie – par – bidrie – birdie.
Další pořadí: 7. Vegas (-4), 12. Leishman, Singh (-2), 19. Huh, Scott, Cink (-1), 31. Stanley (+2), 39. D. Johnson (+4), 62. Furyk (+7).

Top 10 třetího kola

 

Pátek -2. kolo
Rapidním zlepšením se na první příčku vyšvihl Hunter Mahan, jehož celkové skóre -7 znamená vedení o dvě rány před trojicí konkurentů. Trio tvoří jeho krajané Jimmy Walker a Robert Garrigus s Brendonem de Jongem ze  Zimbabwe. Polepšil si Tiger Woods, jenž postoupil na dělenou 11. pozici, na první místo má ztrátu pěti úderů.
Mahan zahrál vynikající kolo 65 ran (-6) s jedním bogey, které mu uteklo hned na druhé jamce, kde vymazal náskok v podobě zahajovacího birdie. Pak už ale hrál jen pary nebo birdie. Důležitá byla ta na jamkách 16 a 18, protože byla rozhodující pro vytvoření jeho náskoku v polovině tunaje. Na nečekaně obtížném hřišti Congressional, kde loni na US Open padaly rekordní výsledky, je to letos skvělá bilance. „Zahrál jsem spoustu dobrých ran, trefil mnoho fairwají a mnoho greenů. Na tomto hřišti je to nutné, protože vás vytrestá, když se dostanete mimo směr,“ potvrdil zkušenost všech hráčů Mahan.
Stejně dobré kolo jako Mahan dokázal v pátek zahrát už jen jeho americký krajan Cameron Tringale, jenž se posunul na 10. příčku. Naopak o výrazně plusové výkony nebyla tentokrát  nouze.
Woods si pochvaloval hlavně to, jak se po týdnu bez tréninku rozehrál. „Ty pary na jakmách 14 a 15 mě dostaly do pohody,“ vrátil se k momentům, kdy bylo jeho skóre v ohrožení, ale on dokázal v pravý čas zabojovat. Na šestnáctce pak předvedl eagle fenomenálním puttem přes tři čtvrtě greenu.“To byla odměna za tvrdou práci,“ řekl.
Další pořadí: 5. Cink, Singh (-4), 11. Woods (-2), 37. Huh (+3), 46. Furyk, D. Johnson (+4), 59. Stanley (+5).
Cutem neprošli: Allenby, Wagner, Cabrera, Villegas.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Vede Američan Bo Van Pelt, který začal eaglem.  Hned na první jamce,  čtyřparu o délce 368 metrů,  dostal míč do jamky druhou ranou.  „Zapracoval jsem na svých wedžích,“ vysvětlil. „To byla část hry, ve které jsme nevynikal. Trénoval jsem to zrovna před tímto kolem a tady je výsledek,“ dodal. Povzbuzen skvělým startem přidal ještě birdie. Pak následovaly samé pary, až na předposlední jamce přišlo poslední birdie. Nejlepší výsledek dne má hodnotu 67 ran (-4). „Mezi desátou a čtrnáctou jamkou jsem zahrál spoustu dobrých ran a měl šance na birdie, ale žádné tam nespadlo. Ale zachránil jsem nějaký par puttem. Moje patování bylo na nejlepší úrovní, jaké jsem schopný dosáhnout,“ dodal Van Pelt.
Fidžan Vijay Singh, který dělí druhé místo se dvěma hráči,  došel k výsledku -3 jiným způsobem. Hrál sedm birdie a čtyři bogey. Na druhé pozici jsou se Singhem ještě Brendon de Jonge ze Zimbabwe a Američan Jimmy Walker.
Tiger Woods začal vlažně, hrál tři bogey a dvě birdie, jeho 72 úderů (+1) a znamená průběžnou 30. pozici. „Je zřejmé, že je to takový trest za minulý rok,“ připomněl Woods, že když se loni na Congressional hrálo US Open, pro zranění ho vynechal. Teď se teprve seznamuje se změnami hřiště. „Nemějte o mě strach, nehrál jsem tady,“ předpověděl, že z nových zkušeností se poučí.
Další pořadí:  8. Mahan, D. Johnson, Leishman, Cink (-1), 30. Huh, Stanley, Laird, Ch. Hoffman (+1), 48. Wagner, Gay, Furyk (+2), 61. Davis, Sabbatini (+3), 108. Villegas (+7).

Top 10 prvního kola:


Nick Watney vyhrál turnaj minulý rok. Letos to bude mít s obhajobou těžké. Bude hrát Tiger Woods, Bubba Watson, Hunter Mahan, Jim Furyk, Dustin Johnson, K.J. Choi, Ryan Palmer, Rory Sabbatini, Brian Davis či Jason Day. Vyhraje Tiger Woods svůj letošní druhý turnaj.

Hraje se na hřišti Congressional Country Club, které má par 71 a délku 6 884 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6,5 mil. dolarů (135,2 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,17mil. dolarů (24,3 mil. korun českých).

Odkazy: … Congressional Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříčekSvětový žebříček