PGA Tour – Arnold Palmer Invitational

26.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Arnold Palmer Invitational, Bay Hill Club & Lodge, Florida, USA
(22. – 25.3.2012, -6 hod)Neděle – finálové kolo
Tak přece Tiger Woods. Po osmnácté jamce kráčel už jako jistý vítěz. Zahrál vcelku bezpečný par a tisícovkám diváků kolem posledního greenu pokynul smeknutím čepice. Čekal na výhru na PGA Tour přece jen dost dlouho na to, aby oslavoval nějak přehnaně bouřlivě. „Pocity jsou fantastické. Je za tím spousta tvrdé práce a jsem rád, že to přišlo před Masters. Už se na něj těším,“ zhodnotil vítěz, jenž se místy neubránil doprovodit svůj komentář úsměvem od ucha k uchu.
„Jsem rád, že jsem mohl z první řady sledovat to, jak největší v této hře dělá, co umí nejlíp – vyhrávat turnaje,“ uznal nadvládu teď už sedminásobného vítěz turnaje Arnolda Palmera jeho partner ve finálovém flightu Graeme McDowell.
Po pravdě, žádný strhující výkon to v kole vysokých skóre ani od jednoho z nich nebyl, ale tak už to v Bay Hill bývá. Nedělní navrtání vytváří hráčům skutečné výzvy a často muka. McDowell to věděl, v sobotu sám předpověděl a nakonec se tak trochu stal jednou z obětí, ačkoli vydržel na samostatném druhém místě. Ale triumf vítězného Američana tentokrát nedokázal ohrozit.
„Čistá práce,“ utrousil pak Woods, jenž rozhodl vlastně už na první devítce. Po bogey na dvojce všechna  svá čtyři birdie vměstnal mezi třetí a osmou jamku, pak už přišlo jen jediné bogey, a to na jamce č. 14. Jinak na druhé devítce už jen pary a stačilo to. Stačilo to na -13.
McDowell totiž tak trochu divočil. Double bogey na začátek srazilo jeho šance, až eagle na šestce je zase vykřesal, jenže to by Severoir býval musel finišovat. Stal se opak, na druhé devítce evropský konkurent domácího favorita postupně ztrácel na konečných 74 (+2). A v konečném pořadí má McDowell o pět ran horší skóre než Woods. A další byli ještě horší. Pod 70 ran zahráli jen dva mužové – Brian Harman (celkově 15.) a J.B. Holmes (29.).

Woods vyhrál Arnold Palmers Invitational po sedmé a odnáší si 1,08 milionu dolarů. Je to jeho 72. vítězství na turnaji PGA. Naposledy zvítězil v turnaji PGA právě tady na Arnold Palmers Invitational v roce 2009.

Konečná top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Mohlo to být vedení o tři nebo víc ran, ale nakonec Tiger Woods vydržel v čele pouze o jednu před Graemem McDowellem.
Na vině je zkažený závěr kola. Na čtrnácté jamce zahrál lídr druhé bogey dne a na patnácté dokonce double bogey. Ačkoli vzápětí ještě zkorigoval skóre posledním z pěti birdie, líp než71 ran (-1) v třetím kole už mu to nevyšlo a přesně stejný výsledek se skví za druhým v pořadí, takže hodnoty, s nimiž půjdou do nedělního finále, jsou -11 a  -10. To je ještě přijatelné pro dva muže na děleném třetím místě průběžného pořadí, jimiž jsou Ernie Els a Ian Poulter, oba na skóre -8.
Všichni se zaobírají otázkou, zda dokáže Tiger Woods po hubených letech konečně zvítězit v oficiálním turnaji PGA Tour. Vždyť to byl právě McDowell, kdo mu před rokem a půl v play-off překazil nadějně rozehraný vlastní turnaj Chevron World Challenge. Naposledy se kdysi suverénní Američan radoval na BMW Championship v září 2009, kdy rovněž po 54 jamkách vedl. „Taková pozice se mi líbí,“ dodal spokojeně navzdory tomu, že ji mohl mít výrazně lepší, nebýt zmíněného závěru. „Znamená to, že jsem hrál dobře. Ne že bych ostatní převálcoval, ale když jste ve vedení, znamená to, že jste udělali spoustu dobrých věcí. Tak se na to chci dívat.“
Jak upozornil McDowell, rozdíl jedné rány nemusí nic znamenat. „Hřiště bude v neděli těžší,“ zavětřil, že pořadatelé v Bay Hill mají určitě vymyšleno, jak to hráčům ztížit. V tom spatřuje možnost i Els: „Nechci mluvit o Tigerovi špatně, ale třeba zase udělá pár bogey, což bude zítra moje malá šance.“
Další pořadí: 3. Howell III, Wagner (-7), 7. Wi (-6), 9. O´Hair, Z.Johnson, B.Watson (-5), 14. Rose (-4), 25. Furyk, García, V. Singh (-2), 32. Mickelson, Kim (-1), 38. Mahan, Villegas (E), 45. Haas (+1), 50. Wilson (+2), 70. Snedeker (+7).

 

Pátek – 2. kolo
Charlie Wi se ve vedení udržel, znovu se o něj dělí, ale tentokrát s hráčem zcela jiného kalibru, než byl Jason Dufner. Na společné první pozici je s ním Tiger Woods. Dva lídři mají shodnou bilanci 10 ran pod par. Dufner klesl na dělenou třetí pozici, na které je společně s ním ještě Graeme McDowell ze Severního Irska.
„Bylo to kolo solidního golfu. Pocitově jsem včera hrál líp než dnes,“ zhodnotil Woods svůj páteční výkon. „Samozřejmě, proměnil jsem víc puttů, opravdu jsem se s putterem cítil mimořádně v pohodě. Měl jsem dobrou rychlost. Několik puttů nedojelo do jamky, ale mířily přitom přímo na střed,“ potvrdil Američan. Jeho výkon byl prvotřídní. Mezi čtvrtou a sedmou jamkou zahrál sérii čtyř birdie za sebou a ukázal svou sílu. Na druhé devítce přišla ještě tři – na dvanáctce a dvojička na jamkách 16 a 17. Ty korunovaly čisté kolo za 65 ran (-7) a stlačily průběžné skóre na -10.
Woods potvrdil, že je hladový po nějakém úspěchu. „Chci vyhrát, to je samozřejmé. Ale ještě není hotovo, máme před sebou dlouho cestu, celých 36 jamek,“ vytáhl staré golfové klišé. Jeho spoluhráč z flightu Ernie Els, jenž byl shodou okolností u toho, když Woods zahrál nedávno 62 ran ve finálovém kole Honda Classic, lakonicky poznamenal: „Dneska mu to šlo, stejně jako mu to šlo na Hondě. Velice mu to šlo.“ Konkurenty, kteří by chtěli čelit Woodsovu zlepšení, varují tato lídrova slova: „Jsou místa, kde se cítím uvolněně, a tohle je jedno z nich. Z nějakých důvodů vím, jak tady hrát.“
Další pořadí: 5. Rose (-6), 6. B. Watson, García, V. Singh, Simpson, Z. Johnson (-5), 12. Poulter, Wagner (-4), 15. Els (-3), 35. Furyk, Mickelson (E), 38. Haas, Mahan (+1), 47. Snedeker (+2). Neprošli cutem: Crane, Garrigus, Byrd, Sabbatini, Duval, Cink.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Už poněkolikáté dal o sobě letos vědět Charlie Wi, ačkoli pronikavějšího úspěchu se zatím nedočkal. Tentokrát nebyl sám, kdo zahrál nejlepší zahajovací kolo, i tak je ale jeho 66 ran (-6) dalším solidním počinem. Všech sedm Korejcových výher je z Asian Tour, jedna platí i pro European Tour, kdežto v Americe zatím nic. Přitom několikrát si už Wi šanci dal. Teď má další díky sedmičce birdie a jednomu bogey. Jeho souputníkem s vyrovnaným nejlepším skóre je Američan Jason Dufner, v jehož skórkartě je také jedno bogey, ale i eagle z pětiparové šestnáctky.
Wi letos vedl v Pebble Beach před finálovým kolem o tři rány, ale v neděli na úvod zahrál double bogey a skončil druhý. Před týdnem na Transitions Championship se také pohyboval v popředí, ale veškeré naděje pohřbil tím, že při pokusu prostřelit shluk stromů třikrát za sebou trefil kmen. „Ověřil jsem si, že mohu na Tour předvést něco zásadního. Takhle si mě budou spíš pamatovat,“ vrátil se s úsměvem ke svému počinu.
Na samostatném třetím místě figuruje další z domácích mužů Nick Watney se ztrátou tří ran. Velmi dobře začal Tiger Woods a je jedním ze sedmi golfistů, dělících se o průběžnou čtvrtou pozici s výsledkem -4. Někdejší světový hráč číslo 1 zapsal čtyři birdie a jedno bogey. „Nezahrál jsem nic skvělého, ale předváděl jsem solidní hru,“ zhodnotil Woods, jenž proměnil dva těžké dlouhé putty, což značí, že i jeho hra na greenu se dostává do někdejší kvality. „To je příjemné zjištění,“ přitakal.
Diváci na sedmičce viděli hole-in-one v podání Ryana Morea, zatímco těm u sedmnácté jamky totéž předvedl Anthony Kim.
Další pořadí: 4. Woods, Rose, B. Watson (-3), 16. Els, Poulter, Wagner, V. Singh (-1), 27. Mahan, Furyk, García, McDowell (E), 38. Mickelson, Simpson, Haas, Snedeker (+1), 98. Wilson (+5).

Další turnaj, kde bude startovat Tiger Woods a všichni (nejen) fanoušci čekají, zda-li již konečně zvedne nad hlavu pohár pro vítěze turnaje. Dále budou hrát Phil Mickelson, Ernie Els, který jde ve flightu s Tigerem Woodsem, Justin Rose, Jim Furyk, Sergio Garcia Matt Kuchar, Bubba Watson, Nick Watney, Webb Simpson, Vijay Singh, K.J. Choi. Minulý rok zvítězil Martin Laird.

Hraje se na hřišti Bay Hill Club & Lodge, které má par 72 a délku 6 749 metrů.

Turnaj je dotován částkou 6 mil. dolarů (103,4 mil. korun českých) a pro vítěze je připraven šek v hodnotě 1,08 mil. dolarů (18,6 mil. korun českých).

Odkazy: … Bay Hill Club & LodgeSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFedEx Cup žebříček … Světový žebříče,