WGC Accenture Match Play Championsip 2013 – mistrem je Matt Kuchar

24.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

 

PGA Tour – World Golf Championship, Accenture Matchplay Championship, Marana, Arizona, USA
(20. – 24. 2. 2013, časový posun -8 hodin)

 

 

 

Matt Kuchar

Neděle – finále  
Vítězství Matta Kuchara nad předpokládaným favoritem a obhájcem titulu Hunterem  Mahanem vypadá vcelku bezproblémově ve světle toho, že jakmile se dostal do vedení, už ho nepustil. Ovšem zápis o utkání hovoří trochu jinak. Už už se zdálo, že své premiérové prvenství na akci World Golf Championship čtyřiatřicetiletý Američan pustí. Ale chyba jeho krajana na sedmnácté jamce rozuzlila zápletku náhle a nečekaně. „Cítil jsem tlak na každé jamce. Být první po šesti zápasech v turnaji 64 top hráčů na světě je neuvěřitelný pocit,“ zářil Kuchar. Získal prémii 1,5 milionu dolarů, posunul se na osmé místo světového žebříčku a už je druhý ve FedEx Cupu za zatím suverénním Brandtem Snedekerem, jenž v Maraně nestartoval.
V utkání  o třetí místo porazil Australan Jason Day lehce demotivovaného Angličana Iana Poultera po podobném průběhu. Poražený dotahoval, ale nestačil dotáhnout tak, aby si vynutil aspoň pokračování na 19. jamce a případně dál.
Finále jako by mělo po tom neuvěřitelném a trochu bláznivém průběhu turnaje zklamat. Nikdo by se po porci hry, jakou museli účastníci hlavně od pátku do neděle absolvovat, nemohl divit. Tady tíha situace dopadla na Mahana, jenž pustil soupeře do vedení vinou vlastních dvou bogey na čtyřparových jamkách 4 a 5. Povzbuzený Kuchar vzápětí zahrál první finálové birdie a hned další na osmičce. „Na první devítce se mu nedařilo a nechal si mě utéct,“ komentoval průběh zápasu golfista, jenž byl ve světové jamkovce předloni třetí a loni vypadl ve čtvrtfinále. Jaká maličkost rozhodla: oba drajvovali do bunkeru, měli míče na metr a půl od sebe, ale Mahanův se do písku zabořil o trochu víc. Poražený se nedokázal dostat na green, místo toho poslal přihrávku do hustého porostu za fairwají a jamka se ani nemusela dohrát. Aniž by balon spadl do prostoru, odkud ční praporek, stal se Kuchar vítězem. Při své čtvrté účasti na World Match Play Championship vylepšil svou zápasovou bilanci na 15 – 3, což je nejlepší procentuální výsledek mezi účastníky, kteří mají na kontě více než deset utkání.

 

Neděle – semifinále
Hunter Mahan si vydobyl právo obhajovat titul nečekaně bezproblémovou výhrou nad Angličanem Ianem Poulterem a o konečné prvenství se střetne v americkém souboji s Mattem Kucharem. Ten zdolal stejným poměrem 4/3 australského protivníka Jasona Daye. Poražení změří síly o třetí místo.
V chladném počasí, které přimělo hráče nasadit kulichy, zareagoval Poulter na Mahanovo vedení z druhé jamky na čtvrté, kdy poprvé a naposledy vyrovnal. Hned na pětce se Američan opět ujal vedení a postupně ho zvyšoval – na osmé, dvanácté a čtrnácté, vždy díky birdie. Když se dopustil bogey (jedenáctka), protivník  toho nedokázal využít. Angličanův útok, birdie na patnáctce, přišel pozdě, protože Američan ho zapsal taky a zápas ukončil.
Ve druhém semifinále se vedení na druhé jamce ujal Day, ale jen tím, že Kuchar hrál bogey. Australan neměl svůj den, za celý zápas nedosáhl jediného birdie, a tak domácí hráč trpělivě zvyšoval náskok až do konce zápasu, který dospěl také jen na patnáctou jamku.

 

Sobota – čtvrtfinále
Semifinálový duel mezi Angličanem Ianem Poulterem a Američanem Hunterem Mahanem je považován za předčasné vyvrcholení turnaje. Naopak složení druhé dvojice je překvapením. Až do závěrečné fáze totiž postoupil nenápadný Australan Jason Day, který zdolal Graema McDowella ze Severního Irska 3/2 a střetne se s dalším domácím golfistou Mattem Kucharem. Ten porazil Roberta Garriguse na 16. jamce 3/2, stejně jako Poulter Steva Strickera. Obhájce titulu Mahan, který zatím procházel pavoukem suverénně, tentokrát porazil krajana Webba Simpsona nejtěsnějším rozdílem na poslední jamce. Až tak daleko se ve světové jamkovce dostal naposledy loni v úvodním kole, pak končil své duely vždy dříve.
„Webb si zaslouží uznání,“ řekl muž, jenž se stal čtvrtým vítězem uplynulého ročníku, jemuž se podařilo postoupit alespoň do semifinále. „Ale poznal, jak jsem nerad, když jde soupeř na týčko jako první,“ potvrdil Mahan, co jej spojuje s příštím sokem Poulterem. Je to absolutní zanícení do hry jeden proti jednomu. Simpson dvakrtá dotáhl ztrátu jedné jamky, ale po Mahanově birdie na patnáctce, kde získal náskok potřetí, už poražený nezareagoval, na zbývajících třech jamkách hráli oba pary.
Vítěz z roku 2010 Poulter udolal vítěze z roku 2001 Strickera v den jeho šestačtyřicátých narozenin. „Je vždycky těžké ho porazit a dnes to dokázal,“ přiznal Angličan, že musel zabojovat, aby vylepšil svou zápasovou bilanci šampionátu na 24 – 9. Zkomplikoval si situaci tím, že na rozdíl od předchozích dvou duelů se dopustil jednoho bogey. To ale bylo už na první jamce a Poulter měl dost času převzít iniciativu. Podařilo se mu to okamžitě. Na následujících dvou jamkách totiž hrál birdie a tlačil dál. Když se po dvanáctce dostal do vedení o čtyři, bylo rozhodnuto, přestože Stricker ještě jednou snížil.
Day po Bubbu Watsonovi vyřadil v jediném dni druhého vítěze majoru. „Ani já ani G-Mac jsme nehráli nejlepší golf, ale moje hlava fungovala i tak dobře.“ Dodal, že totéž bude potřebovat proti semifinálovému soupeři, jenž hraje pomalu a vyrovnaně. Kuchar přiznal, že měl štěstí, protože Garrigus mu několik jamek daroval nějakou chybou. Také on se dopustil tří bogey, přesto vyhrál. „Držím se navzdory tolika odpalům mezi stromy. Když se zítra udržím na fairwaji, budu mít větší šanci,“ vyjádřil Američan víru ve své zlepšení.
Semifinálové dvojice: Jason Day – Matt Kuchar  a  Hunter Mahan – Ian Poulter.

 

 

Sobota – 3.kolo
Hra byla kvůli ranním mrazíkům zahájema s pětačtyřicetiminutovým zpožděním. Favorité už se rýsují, avšak v případě dalšího postupu na sebe narazí v semifinále. Angličan Ian Poulter tentokrát nepotřeboval ani tolik jamek jako v předchozích duelech a Jihoafričana Tima Clarka vyřadil výsledkem 5/3. Americký obhájce titulu Hunter Mahan, jenž je zatím v Maraně sebejistý, udělal podobné krátký proces s Němcem Martinem Kaymerem: 5/4.  Svého mistra našel přemožitel Roryho McIlroye, irské překvapení Shane Lowry. Jiný jeho krajan ze severní části ostrova Graeme McDowell si s nim poradil v poměru 3/2.
Mahan rozhodl o svém vítězství hned v úvodu. Postupně zvyšoval své vedení až na rozdíl pěti jamek a ukončil zápas parem na čtrnácté jamce. Zahrál šest birdie, vyhrál šest jamek a podlehl jen na jedné, kde Kaymer vystřihl eagle. To byl však ojedinělý počin v Evropanově výkonu.
Poulter nastoupil Clarkovi na třetí jamce, ale na páté jeho sok vyrovnal, pokaždé to bylo díky birdie. Další však začal sázet do skórkarty hlavně prvně jmenovaný. Sérií na jamkách 7, 8 a 9 už vedl o tři a když Lowry na dvanáctce vinou bogey své postavení ještě zhoršil, byl úkol pro vítěze už snadný.
McDowell sice prohrával, ale ještě na první devítce zahrál pět birdie, vývoj utkání s Lowrym otočil a protivníka už nepustil k žádné stíhací jízdě.
Čtvrtfinálové dvojice: McDowell – Day, Garrigus – Kuchar,  Simpson – Mahan, Stricker-Poulter.

 

 

Pátek – 2.kolo
Sedm Američanů, sedm Evropanů, jeden Jihoafričan a jeden Australan. Takové je složení čtvrtfinálového pole, v němž kdo chce, najde dva favority. Prvním je Ian Poulter, považovaný za mistra jamkové hry, druhým obhájce titulu Hunter Mahan. Někteří ze zbylých účastníků turnaje pak přebírají jiné role. Černým koněm se například stal Shane Lowry, přemožitel Roryho McIlroye. Celkem snadno si totiž poradil se Švédem usídleným v zámoří Carlem Petterssonem a nyní narazí na dalšího krajana Graema McDowella.
Mahan zatím postupuje pavoukem suverénně, své soupeře přehrál vždy výrazným poměrem. Po Italu Matteu Manasserovi, jehož vyřadil na 14. jamce, si tentokrát poradil s Jihoafričanem Richardem Sternem výhrou na jamce číslo 15. „Moje sebevědomí je hodně vysoké,“ prohlásil muž, jenž na světové jamkovce vyhrál už osmé utkání za sebou. Ve třetím kole narazí na Němce Martina Kaymera. „Vím, že na tomto hřišti mohu porazit kohokoli,“ dodal Mahan.
Ještě před ním ukončil svůj zápas Angličan Poulter výhrou nad Američanem Bo Van Peltem 3/1. „Hrál jsem tak, že bylo těžké mě porazit,“ pochválil se vítěz a zároveň složil poklonu protivníkovi, jenž si zdaleka nepočínal tak špatně. Ale na čistý Poulterův výkon bez bogey nestačil, vítěz připustil jednu špatnou ránu na celé kolo.
Těžkou porážku 7/6 utrpěl jeden z tajných favoritů Luke Donald z Anglie. Připravil mu ji nečekaně Američan Scott Piercy. „Hrál jsem dnes celkem solidně, ale z nějakých nevysvětlitelných důvodů jsem neproměňoval putty,“ posteskl si Donald. Z dalších velkých jmen je pryč to, které patří jeho krajanovi Justinu Roseovi, Louis Oosthuizenovi. Přemožitel posledně jmenovaného dal všem recept na úspěch v jamkovce: „Podíval jsem se na hráče, které mám ve své části pavouka, a sám k sobě jsem si řekl: „Můžeš je porazit. Můžeš je porazit. A ještě: můžeš je porazit.“

Čtvrtek – 1. kolo
„Jamkovka je bláznivá,“ řekl Charles Howell III. Jakožto muž, jenž vyřadil Tigera Woodse, byl pro taková slova tím pravým autorem. V prvním kole ovšem nevypadl jen trojnásobný vítěz turnaje, nýbrž i jediný protivník, jenž ho nyní dokáže zastínit, Rory McIlroy. Ten podlehl Shanu Lowrymu a jeho irský souputník prohlásil: „Někde vskrytu duše jsem věřil, že to mohu dokázat.“  A to ani jeden z poražených vůbec nehrál špatně. Woodsův soupeř dvakrát vedl a on dvakrát stav vyrovnal, pokaždé skvělým dlouhým puttem. Pak však Howell získal výhodu znovu díky dvojici birdie na patnácté a šestnácté jamce. To byl pro favorizovaného hráče kritický stav, který už nedokázal zvrátit, a na následující jamce musel uznat porážku. „Myslím, že jsem trefil spoustu dobrých ran,“ snažil se najít pozitiva. „Ale tenhle formát je už takový. Musíte porazit toho, kdo jde proti vám, a já to dnes nedokázal.“
Severoirský světový hráč číslo 1 McIlroy dospěl až na osmnáctou jamku. Předtím se přitom Lowry potýkal s nervozitou a vinou tří bogey za sebou na první devítce byl o dvě dole. Zabojoval a na šestce a sedmičce heroicky ztrátu dohnal, jenže pak zase vypadl z koncentrace a po polovině zápasu opět prohrával. „Cítil jsem tlak. Ale každý ho cítí, je to přece světová jamkovka. Tak jsem řekl svému caddiemu: On je tady přece pod tlakem.“ Slova, jimiž se povzbudil, dala pozdějšímu vítězi sílu k trháku. Když se mu na třinácté jamce podařilo zahrát eagle skvělým chip-inem, získal výhodu a už ji nepustil. „Zahrál jsem dnes málo birdie,“ postěžoval si McIlroy. Sice jsem chytil Shaneův nástup na druhé devítce, ale nakonec jsem nestačil,“ dodal. A tak se historie opakovala, protože Lowry je třetím hráčem, který v posledních čtyřech letech  porazil nasazenou jedničku hned v úvodním kole turnaje. 
Další z favoritů prošli do druhého kola. Obhájce titulu Američan Hunter Mahan vyřidil italského protivníka Mattea Manassera výsledkem 6/5 a Angličan Ian Poulter zdolal v ostrovním souboji Stephena Gallachera 2/1. V letošním ročníku, pronásledovaném počasím, zůstaly dva zápasy nedohrány: Carl Pettersson vede na sedmnácté jamce o jednu nad Rickiem Fowlerem a prozatím nerozhodný mač mezi Gonzalem Fernandezem-Castaněm a Franceskem Molinarim byl přerušen po patnácti jamkách. Ani druhý hrací den nebyl totiž zpočátku příznivější co se týče povětrnostních podmínek.
Ledová krusta na hřišti, pět centimetrů nového sněhu a teploty jen těsně nad bodem mrazu. V takovém počasí nebylo možné pokračovat ve hře v původním rozpisu a trvalo čtyři a půl hodiny, než pořadatelé pustili účastníky do hry. Předpověď počasí na pátek je už příznivější, takže je předpoklad, že se uskuteční šestnáct zápasů druhého kola. Kolo třetí a čtvrtfinále se odehrají v sobotu, semifinále a finále v neděli, kdy má opět přijít mírné ochlazení, už ale bez sněhu.

Středa – 1. kolo
Předpověď počasí se vrchovatě naplnila. Hřiště zkrápěl déšť, pokryl ho sníh a teplota klesla ke čtyřem stupňům Celsia. Na greenech se vytvořila ledová krusta. Těžká oblaka navíc značně zhoršovala viditelnost. Krátce před třetí hodinou (23:00 SEČ) pořadatelé zrušili program, aniž by deset zápasů bylo zahájeno, ani jeden nebyl dohrán. Nejdál došli Sergio García a Thongchai Jaidee, po patnácti jamkách vede Španěl nad Thajcem o dvě. Pokud promění putt do birdie, což je stav, kdy bylo utkání přerušeno, stane se prvním vítězem. To ale bude jasné až ve čtvrtek, kdy bude hra pokračovat.
Accenture Match Play. Ve čtyřech skupinách po šestnácti se 64 světových hráčů podle postavení ve světovém žebříčku k datu 10. února utká v prvním ze čtyř turnajů série World Golf Championship. Účast na jamkovém mistrovství odřekli pouze Phil Mickelson a Brandt Snedeker. V prvním semifinále se střetnou vítězové skupin Bobbyho Jonese a Bena Hogana, ve druhém první ze skupin Garyho Playera a Sama Sneada.
Sedmadvacetijamkové hřiště v Dove Mountain navrhl Jack Nicklaus, otevřeno bylo v roce 2009. Mělo splňovat tři základní požadavjky – aby měli komfort diváci pro sledování turnaje světové špičky, aby se nacházelo v top turistické destinaci a aby na něm privátní členové měli luxusní podmínky. A nádherné jsou tu jak přírodní scenérie, tak interiér hotelu Ritz-Carlton. Hraje se na devítkách Saguaro a Tortolita. Hřiště má par 72 a délku 7 162 metrů.
Dotace turnaje je 8,75 milionu amerických dolarů, podle dnešního kurzu asi 166 milionů českých korun. Vítěz obdrží 1,4 milionu dolarů, zhruba 27 milionů korun. Loňským vítězem je Hunter Mahan (celková bilance 10 výher – 4 porážky). Nejúspěšnějším účastníkem je Tiger Woods s bilancí 33 – 9, jenž naposledy jamkovku vyhrál před pěti lety, druhý je David Toms (24 – 10) , vítěz z roku 2005. Alespoň padesátiprocentní úspěšnost mají vítězové z let před Mahanem Luke Donald (16 – 7) a Ian Poulter (18 – 9), stejně jako Henrik Stenson (12 – 5), jenž slavil titul v roce 2007. Ve startovním poli je dvanáct nováčků.

 

Pavouk jamkovky

Odkazy: .. GC Dove MountainHřiště na sat. mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz¨

.