PGA Tour – RBC Canadian Open

30.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – RBC Canadian Open, Hamilton G&CC, Ontario, Kanada
(26. – 29.7.2012, -9 hodin)

 

Scott Piercy

Neděle – finálové kolo
Američan Scott Piercy zabojoval, vrátil se do hry a nakonec dotáhl své snažení do vítězného konce. „Nemám slov. Být šampionem je opravdu úžesné,“ zářil. Konzistentním výkonem – po rekordu 62 ran zahrál třikrát za sebou 67 – dosáhl konečné bilance 17 ran pod par a o jeden úder porazil krajany Roberta Garriguse, jemuž se závěr nepovedl, a Williama McGirta, na které zbylo druhé místo, přestože oba ještě na čtrnácté jamce chovali naději na turnajový titul. Domácí Kanaďané tentokrát propadli, nejlepší z nich Graham DeLaet obsadil až dělené šestapadesáté místo.
Piercy si došel pro první letošní vítězství v samotném závěru. Na patnáctce zapsal díky chip-inu své poslední birdie, jímž se dostal na denní bilanci -3. „Tu a tam se mi povedlo trefil brejk, což vždycky potřebujete,“ připomněl jiné jamky, kde si pro změnu poradil dobře na greenu. Pak třemi pary jistil pozici golfem na jistotu, který jinak nemá rád, a čekal v klubovně, co členové posledního flightu.
Na oné patnácté jamce totiž zahrál Garrigus par a McGirt bogey, takže všichni tři byli na stejné úrovni a ve vzduchu byla možnost rozehrávky. Jenže každý z konkurentů pozdějšího vítěze ještě jednou chyboval – Garrigus na jamce 16 a McGirt dokonce na té úplně poslední.
Zatímco za své loňské premiérové vítězství na PGA Tour inkasoval Piercy 540 tisíc dolarů, tentokrát mu patří šek na 936 tisíc. A hlavně musí měnit program, což ovšem udělá rád. Místo aby letěl obhajovat titul na Reno-Tahoe Open, zamíří v tomto týdnu na Bridgestone Invitational, kde se bude hrát skoro o třikrát větší peníze. Bude to jeho první start na podniku World Golf Championship a hlavně odteď ví, že napřesrok v dubnu jej čeká poprvé v kariéře Augusta a Masters.
Další pořadí: 15. Noh, Davis (-9), 19. Duke, Palmer (-8), 34. Snedeker, Kuchar (-6), 42. Schwartzel, Išikawa (-4), 48. Mahan, Daly (-3), 56. Huh (-2), 61. Stanley, Overton (-1), 77. Levin (+4).

Konečné Top 10:


Sobota – 3. kolo
Dosavadní lídři Scott Piercy a William McGirt zahráli opět dobré výsledky – první 67 (-3), druhý dokonce 66 (-4) -, ovšem už to na vedení nestačí. Předstihl je jejich americký krajan Robert Garrigus. Ten na hřišti, mokrém po dešti, zaznamenal několik vynikajícíh puttů a zopakoval své první kolo, tedy 64 (-6) a posunul se do čela s průběžným skóre -16. McGirt je s odstupem jedné rány druhý, Piercy třetí se ztrátou dalšího úderu.
Garrigus zahrál po třech zahřívacích parech na pětiparové čtyřce eagle a do dvanácté jamky k němu přidal čtveřici birdie. Ani pak už nechyboval a stačilo mu to ne nejlepší výchozí pozici do finálového kola. I když měl namále jak s výsledkem, tak se zdravím. Na poslední jamce poslal míč trojkou železem až mostu přes vodní překážce, a protože nemohl založit hůl, měl před sebou obtížnou záchrannou ránu. „Kdybych to býval trefil o milimetr blíž, zlomil bych si zápěstí,“ přitakal Garrigus, že hodně riskoval. Tentokrát se mu to vyplatilo, neboť trefil perfektně.
Ovšem na skórovacím hřišti v Hamiltonu nebyl v sobotu nejlepší. Hned tři konkurenti jej s denní bilancí ještě o jednu ránu předstihli. Scotta Stallinges (mj. jeden eagle a jedno bogey) a Chrise Kirka (sedm birdie) to vyneslo na dělenou čtvrtou pozici a Jihoafričana Retiefa Goosena (rovněž sedm birdie) na dělenou jedenáctou. První desítka patří kompletně Američanům, nejlepší domácí golfisté Graham DeLaet a David Hearn jsou až na konci první padesátky.
Další pořadí: 11. Goosen, V. Singh (-9), 15. Duke, Davis (-8), 25. Kuchar (-6), 43. Huh (-3), 50. Snedeker, Schwartzel (-2), 58. Išikawa, Levin (-1), 62. Overton, Stanley (E), 68. Daly, Mahan (+1).

Top 10 po třetím kole:

Pátek – 2.kolo
Ke Scottu Piercymu, jenž zahrál solidních 67 ran (-3), se do vedení přidal William McGirt, ve druhém kole o jeden úder lepší. „Ještě zbývá šestatřicet jamek,“ brzdil optimismus nový co-leader. Při jednom bogey ve skórkartách obou lídrů zahrál druhý jmenovaný o jedno birdie víc. Oba mají skóre -11 a náskok jednoho úderu před svým americkým krajanem Robertem Garrigusem, samostatně zaujímajícím třetí pozici.
Někteří účastníci na hřišti se spoustou stromů volí opatrný přístup. „Takový golf je pro mě nudný. Já hraju stylem udeř a běž. A na tomhle hřišti trhám sladké plody,“ pochvaloval si dosavadní průběh Piercy, jehož rekord 62 z prvního kola vyrovnal Tim Clark, kterého to katapultovalo o 61 míst dopředu na dělenou pátou pozici s průběžným skóre -8. Jihoafričan startoval z desátého odpaliště, hned zapsal birdie a na první devítce byla čtyři. Když se mu podařilo zahrát eagle na čtyřparové dvojce, povzbuzen tímto výkonem srazil skóre do mínusu ještě dvakrát. „Skvělý den pro mě. Jsem rád zpátky v Kanadě, na kterou mám ty nejlepší vzpomínky,“ smál se autor vynikajícího výsledku. V roce 1998 vyhrál Canadian PGA Championship  v New Brunswicku.
Vítěz The Open a Clarkův krajan Ernie Els neprošel cutem, totéž platí o dalším známém americkém golfistovi s major vítězstvím na kontě Jimu Furykovi.
Další pořadí: 17. Duke (-5),  26. Tringale, Išikawa, Kuchar (-4), 39. Snedeker, Huh (-3), 53. Thompson, Daly (-2), 66. Levin, Mahan, Overton, Schwartzel (-1).
Cutem neprošli: Trahan, Bohn,  Furyk, Hoffman,  Allenby, Curtis,  Els, Points, Stadler, Sabbatini,  O´Hair.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Rekordem hřiště 62 ran (-8) začal Američan Scott Piercy. Zahrál dva eagly (oba na pětiparech – jamky 17 a 4), pět birdie a jedno bogey. Měl úžasný finiš, protože na závěrečných šesti jamkách první devítky hřiště (hrál ji jako svou druhou) odečetl do mínusu pět ran, včetně birdie na devítce. Žádný zázračný recept na takový výsledek Piercy nepodal: „Zasáhl jsem hodně fairwají i greenů, kontroloval jsem dobře míč. A k něčemu takovému pochopitelně potřebujete také proměnit pár puttů.“ Forma se ho drží delší dobu, protože před dvěma týdny se dělil o konečnou třetí pozici na John Deere Classic.
Třiatřicetiletý vítěz loňského Reno-Tahoe Open vede o jeden úder před Angličanem Gregem Owenem a dalším Američanem Wiliam McGirtem. Vítěz The Open Ernie Els začal výsledkem 72 (+2), což znamená až dělené 112. místo průběžného pořadí. „Je to hratelné hřiště, když se dostanete pořádně do hry, což se mi nepodařilo,“ řekl víceznačně Jihoafričan. Byl až příliš často v roughu a mnohokrát se mu stalo, že třásl a kroutil hlavou nad tím, jaké putty neproměnil. Triple bogey na jedenácté jamce označil Elsův caddie Dan Quinn za kolaps. „I když jsme si mysleli, že to půjde, tohle hřiště nelze zahrát naslepo,“ připomněl, že vítěz britského majoru se v kanadě pustil do hry bez tréninku.
Další pořadí: 15. Išikawa, Kuchar, Huh (-3), 24. Trahan, Goosen (-2), 39. Villegas, Stallings (-1), 66. Snedeker, Furyk, Mahan (E),  112. Els (+2), 128. Curtis (+3),  137. Sabbatini (+4),  144. Casey, O´Hair (+5).

Top 10 prvního kola:

Startovní pole sčítající 156 hráčů se přesune z Ameriky do Kanady, kde hráči budou bojovat o titul a šek v hodnotě 918 tis. dolarů. Loňský vítěz Sean O´Hair bude obhajovat titul, který získal až v playoff nad Krise Blankse. Konkurenci bude veliká, hrát bude vítěz British Open z minulého týden Ernie Els, Brandt Snedeker, Kyle Stanley, John Huh, Hunter Mahan, Matt Kuchar, Scott Stallings, Vijay Singh, Jim Furyk či John Daly.

Hraje se na hřišti Hamilton G&CC s parem 70 o délce 6 369 metrů.

Dotace turnaje je 5,2 mil. dolarů (110,2 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 936 tis. dolarů (19,8 mil. korun českých).

Odkazy:Hamilton G&CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříčeki