PGA Tour – The Honda Classic 2019 – zvítězil Keith Mitchell

03.03.2019 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Keith Mitchell

Keith Mitchell

PGA Tour – The Honda Classic, Palm Beach Gardens, Florida, USA (25.2. – 3.3.2019, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Finálové kolo Honda Classic přineslo překvapivé rozuzlení. Zvítězil Američan Keith Mitchell (-9). Pětimetrovým puttem do birdie na poslední jamce odvrátil rozehrávku a utekl o ránu velkým favoritům Brooksi Koepkovi a Rickie Fowlerovi (oba -8).
Pro sedmadvacetiletého Mitchella je to  první vítězství na PGA Tour v pětileté profesionální kariéře. Přineslo mu prémii 1,224 milionu dolarů, plnou kartu na sezónu 2020-2021, účast na The Players Champioship za dva týdny, na Masters příští měsíc a na PGA Championship v květnu.
Brooks Koepka a Rickie Fowler  se musí spokojit s děleným druhým místem. Za druhou pozici získali každý 598.400 dolarů.
Spoluvedoucí hráč třetího kola, šestapadesátiletý Fidžan Vijay Singh se nestal nejstarším vítězem PGA Tour. Finálové kolo došel v paru a odsunul se na konečné 6. místo (-6).
Druhý lídr předchozího kola Wyndham Clark došel ve finále dvě rány nad par a obsadil 7. místo (-5).
Papírový favorit, světová trojka Justin Thomas neuspěl. Zbylo na něj až 30. místo se skore Even par.
Skokanem kola je Ryan Palmer. Osm birdie a jediné bogey, 63 ran ho v posledním kole vyneslo z 39. na konečné 4. místo (-7).

Další umístění: 5. Glover (-7), 9. Furyk, Garcia (-4), 16. Vegas (-2), 20. Els (-1), 36. Woodland (+1), 59. Z.Johnson (+3), 67. Kaymer (+1).

Konečné výsledky

Finálové kolo

Co měl v bagu Keith Mitchell:

Driver: Mizuno ST190 9.5 °, shaft Project X HZRDUS T1100
Fervejová dřeva: Titleist 917F2, 16.5°, Titleist TS2 21°, shafty Mitsubishi Tensei CK Blue 90X
Železa: Mizuno MP-18 (4-PW), shafty True Temper Dynamic Gold Tour Issue X100
Wedge: Titleist Vokey SM7  50° a 54°, Titleist Vokey Proto 60V 59°, shafty True Temper Dynamic Gold Tour Issue S400
Putter: TaylorMade Spider X
Míče: Titleist Pro V1

.

Wyndham Clark

Wyndham Clark

Sobota – 3. kolo
Po třetím kole nastoupil na první místo pětadvacetiletý Američan Wyndham Clark (-7). Se šesti birdie a třemi bogey hrál 67 ran, tři pod par. Na druhé pozici (-6) se usadila trojice hráčů: Vijay Singh, Kyoung-Hoo Lee a lídr předchozího kola Keith Mitchell.
V nedělním finálovém kole půjdou spolu v posledním flightu Clark se Singhem. Šestapadesátiletý Fidžan Vijay Singh získal své první vítězství na PGA v červnu 1993. Wyndham Clark se narodil o šest měsíců později.
Pokud Singh v neděli vyhraje Honda Classic, stane se nejstarším vítězem v historii PGA Tour.
Je však třeba počítat s Fowlerem, Koepkou a Garciou.
Rickie Fowler  po dvou kolech klesl na 32. místo a zdálo se, že je ze hry. Omyl. Fowler se skvělým třetím kolem rázně do hry vrátil. S pěti birdie a jediným bogey došel s výsledkem 66 ran, čtyři pod par a zařadil se na 4. místo (-5), pouhé dvě rány za vedoucího hráče.
Brooks Koepka hrál 70 ran, v paru a ustoupil na 6.pozici (-4), tři údery od vedoucího hráče.
Sergio Garcia hrál podruhé v paru, 70 ran a zůstává na 12. místě (-3). Od vedoucího hráče je vzdálen čtyři údery.
Justin Thomas také napravil nepovedené druhé kolo. Následující den se zlepšil, hrál čtyři birdie a jediné bogey, 67 ran a vylétl výsledovkou o 38 pozic nahoru, na 29. místo (-1).

Další pozice:  6. Vegas (-4), 12. Glover (-3), 19. Woodland (-2), 29. Furyk, Kaymer, Schwartzel (-1), 39. Els (E).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

.

PGA National Palm Beach Gardens

PGA National Palm Beach Gardens

Pátek – 2. kolo
Lídr prvního kola Venezuelan Vegas se druhý hrací den zhoršil o devět úderů, hrál 73 ran a odsunul se na 13. pozici (-3). Na první místo se postavili Korejec Sungjae Im a Američan Keith Mitchell (oba -6). Třetí pozici obsadil Američan Lucas Glover (-5).
Světová trojka Justin Thomas druhé kolo pokazil. Do skorkarty zapsal od každého trochu: eagle, dvě birdie, tři bogey, double bogey a šest ran na tříparu.
Světová čtyřka Brooks Koepka si polepšil o dvě pozice. Je na čtvrtém místě (-4) , dvě rány od čela turnaje. Hrál 69 ran, jednu pod par.
Sergio Garcia se zhoršil o tři údery, došel druhé kolo v paru (70), což ho stálo sedm příček pořadí. Nyní je na 13. místě (-3).
Rickie Fowler se dvěma birdie a čtyřmi bogey hrál 72, dvě rány nad par a klesl o 26 příček na 32. místo (-1).

Další pozice: 13. Schwartzel, Lahiri (-3), 22. Horschell, Cauley, Z.Johnson (-2), 32. Singh, Els (-1), 51. Simpson, Kaymer, Furyk (+1), 67. McDowell (+2), 67. Woodland (+2).
Cutem neprošli: Scott, Schniederjeans, Trainer, Kizzire, List, Smith, Grillo, Noren, Aphibarnrat.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

.

 

Jhonattan Vegas

Jhonattan Vegas

Čtvrtek – 1. kolo
Ze 144 hráčů začal  nejlépe Venezuelan Jhonattan Vegas. Šest čistých birdie dalo výsledek 64 ran (-6). Vegas vede o dvě rány před čtveřicí hráčů, tvořenou Zachem Johnsonem, Ernie Elsem, Benem Silvermanem a Lucasem Gloverem se skore -4.
Světová trojka Justin Thomas měl skvělou první devítku se čtyřmi birdie. V druhé devítce k dalším dvěma birdie přidal double bogey a dvě bogey. Kolo došel s výsledkem 68 ran, dvě pod par a je na 19. pozici (-2).
Světová čtyřka Brooks Koepka zahrál kolo s šesti birdie, jedním bogey a jedním double bogey. S výsledkem 67 ran se zařadil na 6. místo (-3), které sdílí se Sergiem Garciou a Rickie Fowlerem.
Alex Čejka byl diskvalifikován pro použití nepovolených prostředků čtení greenů. Jeho birdie karta měla vetší rozměr a rozsah informací, než odpovídá novým pravidlům. Viz níže.

Další pozice: 6. Schwartzel (-3), 30. Furyk, (-1), 62. Kaymer , List (+1), 86. Woodland, McDowell  (+2), 139. Noren (+7).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

Porovnání velikosti a obsahu loňské birdie karty a podle pravidel 2019
(foto Michael Jon)

PravidlaCejkaDisk

Vysvětlení Dalibora Procházky, šéfa pravidel ČGF:

Ve zkratce je to následovně: Kromě Birdie Book pro vrcholové hráče často existuje ještě tzv. Green Book, kde je velmi detailně zmapován grýn (jednotlivé sklony). Ze v zásadě dobré myšlenky a pomůcky se to ale posunulo až tak, že hráči víc koukali do knížky, než aby sami očima četli kontury grýnu. Takže u podobných materiálů teď byly omezeny jak rozměry, tak i povolené měřítko, aby nemohly být příliš podrobné a zmírnil se tak jejich vliv na hru. Alex měl patrně nějaký starší materiál nesplňující nově stanovené limity. A protože ho zřejmě použil opakovaně (tedy více než jednou), přišla diskvalifikace. Dané omezení ale není obsaženo v základních pravidlech, ale pouze v interpretacích/rozhodnutích v rámci Oficiálního průvodce. Konkrétně rozhodnutí 4.3a/1.

V.

FlagHonda645-250x188[1]Úvod
Tento turnaj se netěší přízni hráčů světové špičky. Z první desítky se neúčastní  Rose, Johnson, DeChambeau, McIlroy, Schauffele, Rahm ani Molinari. Hrát nebudou ani Woods, Finau, Fleetwood, Reed, Kuchar nebo  Mickelson. Většina se objeví až příštím Arnold Palmer Invitational.
Na startu budou obhájce Thomas, Koepka, Fowler, Garcia, Woodland, Els, Kaymer, McDowell, Noren, Schwartzel, Simpson, List a pro nás zajímavý Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Champion PGA National Resort & Spa. Má par 72 a délku 6.515 metrů. Rekord hřiště je 61 úderů. Od roku 2012 ho drží Brian Harman.

Dotace turnaje je 6,8 milionu dolarů Loni Zvítězil Justin Thomas v rozehrávce s Luke Listem.

Leaderboard

Odkazy:     PGA National     Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

.