PGA Grand Slam of Golf

23.10.2012 | Martin Kučera | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – PGA Grand Slam of Golf, Port Royal Golf Course, Southampton Parish, Bermuda, USA (22. – 24.10.2012, -4 hod)

 

Středa – 2. kolo
V závěru to ještě Padraig Harrington udělal dramatickým, ale své vítězství nakonec o jednu ránu před Webbem Simpsonem uhájil. „Nějaký čas jsem teď nic nevyhrál, takže je to skvělý popcit,“ řekl Irčan. Na osmnácté jamce muž, jenž byl ve vedení po celou dobu finálového dne, zapsal své jediné bogey. Když šlo do tuhého, zábava ve flightu přece jen mírně opadla a na ruce ostříleného major vítěze padla i nervozita. Proto dal ještě svému americkému konkurentovi, jenž ze všech tří vydržel nejdéle, šanci na play-off. Simpson ale potřebné birdie nezahrál a skončil druhý.
„Říkal jsem si, že poslední dvě jamky musím odehrát v klidu,“ pokrčil rameny Harrington by býval bez onoho bogey zopakoval svůj úterní výsledek, takhle zapsal 67 ran (-4) a jeho vítězný výsledek zní: devět ran pod par. Simpson byl ve středu o dva údery lepší. Těžil zejména z výkonu na první devítce, kde se díky čtyřem birdie dotáhl vedoucímu muži těsně za záda a neustále na něj dotíral. Na druhé devítce však nejvážnější pronásledovatel zapsal už jen dvě birdie a ta nestačila.
Ještě do čtrnácté jamky se dobře držel i Bubba Watson. Pak ale přišly jeho slabé chvilky – bogey na čtyřparu a vzápětí dokonce double bogey na tříparu. V tu chvíli už ztráta vítěze letošního Masters narostla na nedohnatelnou velikost. A tak jej překotným finišem nakonec dostihl Keegan Bradley. Poslední z hráčů USA sice na druhé devítce po riskantních ranách zapsal dvě bogey, ale také eagle na čtyřparové čtrnáctce. Svým pátým birdie dne na poslední jamce dorovnal Watsona a společně se podělili o třetí příčku.

Konečné pořadí:

Úterý – 1. kolo
Původní náhradník Padraig Harrington  začal nejlépe. Sice má ve skórkartě i dvě bogey (jamky 3 a 16), ale to první ho nezastavilo v rozletu a to druhé přibrzdilo jen tak, že přesto uhájil náskok před americkými ohaři. Irčan, nominovaný dodatečně „last minute“ za zraněného Ernieho Else, zahrál 66 ran (-5).
Kvarteto strávilo takřka pět hodin hry v družném hovoru, což lídrovi vyhovuje. „Vždycky, když jdu na hřiště, snažím se ten den si užít a to se neklépe stane, když si s kolegy ve flightu poklábosím,“ potvrdil svůj styl. Pak dodal potutelně: „Jestli to ti kluci pochopí, zítra na mě už nepromluví.“
Harrington, jemuž přece jen občas dělalo problémy čtení greenů, se na první devítce přetahoval hlavně s Bubbou Watsonem, jenž předvedl jediný eagle dne, a to na pětiparu číslo sedm. Pak ale mezi jamkami 10 a 13 předvedl sérii bogey – birdie – bogey – bogey a nechal evropského účastníka duelu ve vedení. Postupně se na něj dotáhl Webb Simpson, jenž byl ještě v polovině kola na bilanci even par, ale tři birdie mu vynesly dělené druhé místo spolu s Watsonem. Tak přišli na poslední jamku, tam ale Simpson opět zahrál bogey, takže je po prvním dnu třetí a Watson druhý se ztrátou dvou úderů na lídra.
Obhájce titulu Keegan Bradley po třech parech zapsal double bogey na čtyřce, vzápětí dvě bogey za sebou a skončil jednu ránu v plusu. „No, nebylo to ode mě nic moc, zato Padraig hrál skvěle. Jestli to zítra zopakuje, nebudeme mít moc šancí. Nezbývá než dostavit se na hřiště a zahrát milion birdie,“ použil nadsázku Bradley. Situace by se mohla otočit s větrem, který má být na atlantickém ostrově proměnlivý.

Pořadí po 1. kole:

Třicáté  utkání vítězů Masters,  U.S. Open,  British Open a  vítěze PGA Championship pořádá americká PGA a odehraje se tradičně na Bermudách. Čtyři hráči hrají dvě kola o 1,35 milionů dolarů, 25,9 milionů českých korun. Hrají Padraig Harrington,  Bubba Watson, Webb Simpson a Keegan Bradley. Poslední jmenovaný se turnaje zúčastní již podruhé za sebou a bude obhajovat svůj loňský triumf. Z turnaje se omluvili Ernie Els a Rory McIlroy. Els z důvodu zraněného kolena a McIlroy kvůli turnaji BMW Masters v Číně.

Historicky nejvíce vítězství drží bývalá světová jednička Tiger Woods.

Z celkové dotace 1,35 milionu dolarů vítěz  dostane  600.000, druhý 300.000, třetí 250.000 a na posledního čeká útěcha ve výši 200.000 dolarů.

Hřiště Port Royal Golf Course má par 71 a délku 6.240 metrů.

Odkazy:  … Port Royal GC … Hřiště na satelitní mapěStránka turnaje