Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

PGA Championship

11.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – PGA Championship, Oak Hill CC, Rochester, New York, USA
(8. – 11. srpna 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 


Jason Dufner

Neděle – finálové kolo
Přímočará jízda, kterou Jason Dufner ke konci sice přibrzdil, ale už si to mohl dovolit. A na konci velký titul pro šestatřicetiletého Američana. Žádné drama, a přesto impozantní styl výhry. Zatímco před dvěma lety si Dufner titul z posledního majoru sezony sám zhatil v závěrečných fázích (nakonec prohrál play-off s Keeganem Bradleyem), tentokrát naopak ve stejných fázích turnaje udeřil ze zadní pozice. Posledním zápisem 68 ran (-2) se dostal na mínus deset a o dva údery za sebou nechal krajana Jima Furyka, jenž výkonem 71 (+1) ztratil sobotní vedení. Třetí místo obsadil Henrik Stenson a švédský dvojblok uzavírá čtvrtý Jonas Blixt.
„Nemohu tomu uvěřit. Bylo to těžké hřiště, já jsem na něj přišel sebevědomý a vyšlo mi to,“ zářil vítěz. „Měl jsem v hlavě vzpomínky na tu předloňskou situaci a teprve teď mi dochází, že je mohu zahodit,“ pokračoval v hovoru na téma vlastního kolapsu, který mu od té doby spousta lidí připomínala, tady tím spíš. Na hřišti byl soustředěný a bezprostředně po dohrání ještě nedal najevo žádné velké emoce, ale postupně do nich přece jen upadl, aspoň jak mu jeho povaha povolila. „Už jsem ale zkušenější hráč a dával jsem si pozor, abych nehrál bogey. Na závěrečných dvou jamkách sice přišla, ale už o něčem nerozhodovala,“ dodal Dufner.
Opět těžil ze skvělé hry železy, naproti tomu Furyk věřil svému putteru. Víc se s ním však zachraňoval, než aby skóroval, a jeho defenzivní taktika s čekáním na příležitosti tentokrát nebyla dost na titul. Třiačtyřicetiletému Furykovi tak zůstává major z US Open 2003. Jelikož není tak dlouhým hráčem, nemohl být dost agresivní, jak to tentokrát bylo zapotřebí. Spousta jamek byla kratších než v sobotu a říkala si o jiný styl. Dufner ho dokázal použít a už na první devítce se dostal před svého partnera ve finálovém flightu. Při chybách ostatních konkurentů zbyli v boji o Wannamaker Trophy sami dva. Na desáté odpaliště vešli s dvoubodovým odstupem mezi sebou a ten mezi nimi vydržel, neboť kopírovali své výkony – samé pary a pak birdie na šestnáctce a zmíněná bogey na jamkách 17 a 18. Dufner se ještě snažil zakončit turnaj jak se sluší na jeho věhlas a lehce zariskoval, ale vzhledem k potížím jeho soka to nevadilo.
Nejlepší závěrečné kolo předvedl Američan Scott Piercy a pronikl na dělené páté místo, kde dlí společně s Australanem Adamem Scottem, jehož snažení ohrozit vedoucí dvojici skončilo střídavými úspěchy a nezdary – pět birdie a pět bogey dalo dohromady even par 70. Tento výsledek předvedl na závěr i Tiger Woods, jenž třemi birdie zachraňoval ztrátu tří ran (double bogey a bogey) z první devítky. Zůstal na bilanci +4 a podělil se o konečnou 40. pozici.
Další pořadí: 12. McDowell, Weekley, Streelman, Stricker (-2), 19. K. Bradley, Fowler (-1), 22. Kuchar (E), 25. Haas (+1), 29. Jiménez (+2), 33. Kaymer, Rose, Westwood (+3), 40. Woods (+4), 61. Poulter, García (+8), 66. Snedeker (+9), 68. V. Singh (+10), 72. Mickelson (+12).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Sveřepý Jim Furyk se v kole plném chyb a drobných zvratů nakonec vrátil do čela a osamostatnil se tam s průběžným skóre -9. Podruhé za sebou zapsal 68 ran (-2) a vystřídal v čele amerického krajana Jasona Dufnera, jenž se zhoršil o osm ran oproti pátku na 71 (+1) a na druhém místě ztrácí jeden úder. Třetí je Švéd Henrik Stenson, jenž jediný z top 5 minulého dne udržel s Furykem krok. O něco víc ztratil Australan Adam Scott, ale ještě ho registrujeme ve špici, pak už se tam ale většinou natlačili jiní. Ještě samostatně čtvrtý je překvapivě další švédský hráč Jonas Blixt. Naděje na úspěch oživil Rory McIlroy, naopak sám sebe už odepsal Tiger Woods.
Furyk začal dvěma bogey a mohl napodobit řadu hráčů, kteří hned zkraje na těžkých greenech s několikerým rafinovaným navrtáním pohořeli a už se nevzpamatovali. Naopak on přinutil svůj putter k poslušnosti a ačkoli pak ještě jedno bogey hrál, znovu své skóre vylepšil. „Občas vás tahle hra skolí, ale vy na to musíte zapomenout a uvědomit si, že máte vždycky možnost předvést, co je ve vás nejlepší. Co jiného taky dělat?“ konstatoval třiačtyřicetiletý hráč. S jeho slovy by souhlasil Dufner, ačkoli jeho výsledek na to nevypadá. Ztratil pozici vinou double bogey na pětce a už si ji nedokázal vzít zpět. „Mohl z toho být rychlý pár, šestka a sedmička jsou těžké jamky. Ale ustál jsem to na nich a dal se dohromady. Na druhé devítce jsem byl mnohem lepší, ale hřiště bylo těžší a v tom větru byla obtížnější volba hole.“
Kdo tentokrát dokázal jít hlouběji pod par, nebývale si polepšil. Nejde jen o Blixta, jenž jako jediný odevzdal čistou skórkartu a poslední ze svých čtyř birdie na čtyřparových jamkách hrál na osmnáctce. Lepší než jeho 66 ran (-4) byl výkon Dustina Johnsona, jenž se díky výkonu 65 (-5) posunul o jednapadesát míst na dělené deváté.
Za jistých okolností může pozlobit ještě dokonce McIlroy, jenž předvedl v závěru dne dvě birdie a z osmnáctky odešel tak nabuzený a rozhicovaný adrenalinem, jak jsme ho znávali dřív. „Nemohl jsem zahrát dokonalejší pitch,“ pojmenoval ránu z prostoru mimo green, která mu přinesla úspěch na osmnáctce. O jamku předtím uspěl díky dlouhému přesnému puttu.
Definitivní ztrátu šance na zisk patnáctého major titulu v kariéře si Woods docela protrpěl, protože jeho kolo bylo nejhorší, jaké v Oak Hill zahrál. Jediné birdie v zápisu, naopak čtyři bogey, čehož výsledkem je 73 ran (+3). Se čtyřmi ranami v plusu spadl americký favorit favoritů až někam k padesátému místu průběžného pořadí. „Nehrál jsem dobře, nic jsem neudělal. To je golf. Nemůžeme hrát dobře každý týden,“ uzavřel Woods kapitolu PGA Championship 2013, přestože ho na něm čeká ještě jedno vystoupení. Se svým trenérem Seanem Foleyem se přes noc pokusili zvrátit klesající výkonnost, ale Tiger nebyl schopen dát švih dohromady. „Takže je to pryč,“ konstatoval lakonicky.
Podobné zklamání a pár leaderboardem přineslo kolo dalším ambiciozním hráčům. Angličan Justin Rose hrál 77, Němec Martin Kaymer s Američany Hunterem Mahanem a Philem Mickelsonem 78.
Další pořadí: 12. Z. Johnson, Haas, Kuchar (-1), 21. Fowler, Day (E), 28. Weekley, Rose (+1), 34. McDowell, García (+2), 38. Snedeker, K. Bradley (+3), 48. Woods, Kaymer (+4), 52. V. Singh, Jiménez (+5), 63. Mahan (+6), 74. Mickelson (+10).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Nový rekord hřiště má hodnotu 63 ran (-7), autorem je Jason Dufner a v jeho osobě má turnaj nového lídra. Trochu překvapivého, vždyť v této sezoně je šestatřicetiletý Američan spíš nevýrazný. Ovšem majory mohou být polem pro jeho golfový um, na US Open skončil podruhé za sebou na čtvrtém místě. Tady spolu se solidním čtvrtečním vstupem dal po polovině posledního majoru sezony dohromady průběžné skóre -9, které zase jemu dává náskok dvou úderů před trojicí Adam Scott, Matt Kuchar, Jim Furyk. Tiger Woods už za lídrem zaostává o deset ran, o velkou část nadějí přišel ztrátou tří ran na závěrečných dvou jamkách Lee Westwood, jenž se předtím držel na paru, a na obhajobu titulu už asi nemyslí Rory McIlroy, jehož even par po dvou kolech nestačí ani na top 25.
Když si Dufner na osmnácté jamce přihrál do vzdálenosti zhruba čtyř metrů od jamky, tato birdie šance znamenala možnost vytvořit absolutní rekord majorů. Ale putt nedohrál, a tak hranice 62 ran znovu odolala. „Byl to asi nejhorší můj putt za celý den, což je samozřejmě zklamání,“ odkýval vedoucí muž. „Věděl jsem jak situace stojí, ale nedal jsem do toho dost důrazu,“ dodal. Po dvou letech tak opět někdo dokázal zahrát 63 a Dufner je autorem již šestadvacátého zápisu do historie s tímto výkonem na turnajích velké čtyřky. Právě předloni, kdy se to povedlo Stevu Strickerovi, prohrál Dufner play-off o výhru na PGA Championship s Keeganem Bradleyem. Ozdobou jeho čerstvého kola zůstane eagle ze čtyřparové druhé jamky, kde se trefil z devadesáti metrů.
Jestli někdo ne a ne najít tu správnou trefu, pak je to Woods, jenž po čtyřech birdie a čtyřech bogey, které střídal v podivném rytmu, zapsal 70 (E) a zůstává s jednou ranou v plusu až osmatřicátý. „Je to měkké hřiště, je v pohodě hratelné,“ Jde o to, držet míč ve hře, hnát ho blízko k jamkám a pak agresivně patovat,“ předsvezal si světový hráč číslo 1 a předpověděl si „opravdu dobrý víkend“.
McIlroy čelil zprvu nebezpečí, že neprojde cutem. Po bogey na desítce, kde kolo začal, přišlo double bogey na tříparové patnáctce a dvojice bogey na jamkách 17 a 18. „Vypadalo to, že se ztrácím. Pak mi přišly nějaké docela pěkné rány a důležité bylo, že mi tam spadlo několik puttů. Na víkend se těším,“ ulevil si Severoir.
Další pořadí: 13. García (-3), 15. Day, Mahan, Fowler, Haas (-2), 22. Westwood, McDowell (-1), 28. Jiménez, McIlroy (E), 38. Poulter, K. Bradley, Woods (+1), 50. Mickelson (+2), 60. Snedeker, D. Johnson (+3).
Cutem neprošli: B. Watson, Schwartzel, Donald, Henley, Els, Horschel, Harrington, Uihlein, Spieth, T. Watson.

Top 10 po druhém kole:

Čtvrtek – 1. kolo
Něco přes hodinu trvala přestávka, kterou si vynutilo bouřkové počasí a déšť. Jeden ze dvou nejlepších výsledků se zrodil předtím, druhý potom. Jim Furyk zahrál 65 ran (-5) už v dopoledním programu, Adam Scott ho doroval k večeru. Vedou o ránu před Kanaďanem Davidem O´Hearnem a Angličanem Leem Westwoodem. Největší favorit Tiger Woods se dělí o 50. místo se ztrátou šesti úderů na dvojici lídrů.
„Cítil jsem, že mám všechno pod kontrolou. Hned jsem začal proměňovat putty,“ pochvaloval si Furyk, jenž byl ještě před poslední jamkou, což byla v jeho příopadě devítka, na bilanci -6,, útočil tedy na vyrovcnání rekordu hřiště. To se ale nepovedlo. „Když hrajete na závěr bogey, je to vždycky zklamání, ale není to celkově tak špatné,“ usmál se. Zlepšení práce s putterem ukázal Američan už při předchozích dvou startech na RBC Canadian Open a bridgestone Invitational, kde skončil devátý.
Scott začíná být démonem majorů. Poté, co vyhrál Masters, na nedávném The Open skončil dělený třetí a rok předtím tam také po prvním kole vedl, do čela se vrátil po třetím a po známých peripetiích nakonec pustil před sebe na druhé místo Ernieho Else. Dařilo se mu i na jiných velkých akcích. „Ty výsledky ukazují, že něco umím,“ přikývl.
Tak trochu nmahoru a dolů (pět birdie, čtyři bogey) hrál obhájce titulu Rory McIlroy. „Výsledek 69 je solidním základem na každém majoru,“ konstatoval lakonicky. Na jeho příkladu šlo ukázat, jak se podmínky deštěm změnily. Severoir použil devětkrít driver, aby byl dostatečně dlouhý, zatímco Woods v dřívějším programu jen jednou.
Bývalo by to nemuselo být špatné kolo, co zahrál Tiger Woods, jen nebýt osudné poslední jamky. V jeho případě to byla devítka a světový hráč číslo 1 na ní zahrál double bogey. Tím pádem se ze skóre -1 dostal na +1, což v konečném pořadí znamenalo propad o osmadvacet míst. Zkažený par 4 zavinil další z jeho nepřesných odpalů. Přihrávkou se Američan nedokázal dostat na green v regulaci a k dovršení všeho skončil jeho chip v bunkeru. „Rána do ztracena,“ ulevil si. Ještě málem zachránil prosté bogey. „Byl to nádherný putt, ale jamku jen lízl,“ želel své první rány na posledním jamkovišti. „Podle toho, jak jsem hrál, mělo to kolo skončit mínusovým výsledkem,“ dodal si kuráže.
Stejně jako on dopadl i Phil Mickelson, jenž se postupně dostával ze špatného úvodu, bogey a double bogey na jamkách 3 a 4. „To vůbec nebylo z mojí hry,“ komentoval drive do autu na čtyřce. „Zahrát double bogey na pětiparové jamce, kde se normálně skóruje, je mizerné,“ ulevil si. Když se po sérii birdie dostal do mínusu, další double bogey zapsal na osmnáctce a pak už nebylo možnost nápravy. „Zítra budu trochu agresivnějí a začnu víc útočit,“ slíbil.
Další pořadí: 11. Stricker, Haas, Jiménez, Kaymer, Rose (-2), 22. Horschel, García, K. Bradley, McIlroy (-1), 36. McDowell, Snedeker, B. Watson, Poulter (E), 50. Woods, Mickelson, Schwartzel, Donald (+1).

Top 10 prvního kola:

Před turnajem:
Kde ty staré dobré časy jsou? Otázka nutně směřuje na Roryho McIlroye. Loni nadešel jeho čas. Vítězstvím v resortu Kiawah Island zahájil severoirský mladík skvělé období, zahrnující dva tituly ze zámořského play-off a celkové prvenství v Race To Dubai. Jenže do Oak Hill rozhodně nepřiletěl jako favorit. Letos se nemůže dostat do tempa a pokud nedokáže zázrak, propadne se ve světovém žebříčku ještě níž (je třetí), protože body z minulého roku sotva obhájí. Tady je bodů k dispozici samozřejmě dost, jde o čtvrtý major. Do FedEx Cupu jich jde 600 a k zahození nejsou finance – osmimilionová dotace, což je i letošní major standard a v přepočtu to znamená 156,5 milionu korun, vynese vítězi 1,445 milionu dolarů.

Favoritem je samozřejmě Tiger Woods. Z tradice, protože přece po těch více než pěti letech už patnáctý major vyhrát „musí“, ale i z racionálních důvodů. Způsob, jakým se v minulém týdnu prezentoval na Bridgestone Invitational, nenechává nikoho na pochybách, čeho je schopen. O formu nemusí mít strach, ta prostě je. Ostatně, jen on sám dokázal vyhrát tyto dva turnaje v jednom roce. Bylo to v letech 2007, kdy se PGA Championship hrál v Southern Hills v Oklahomě. O dva roky to málem zopakoval, skončil však druhý, protože v Hazeltine zkazil finálové kolo. Byla to jedna z mála příležitostí vidět Woodse ztrácet vedení po 54 jamkách, nakonec jej předstihl Jihokorejec Y. E. Yang.

Koho ještě považovat za favorita letos? Jestliže se sejde celá špička, dá se vybírat z padesáti hráčů a on nakonec zvítězí jedenapadesátý. Jako se to stalo v roce 2003, kdy čtvrtý major hostil právě Oak Hill Country Club. Tehdejší vítězství zůstává zcela ojedinělým počinem Shauna Micheela, jenž pak sice ještě v roce 2006 skončil v Medinah druhý za Woodsem, ale jinde a jindy se tak vysoko už neprosadil. Čtyřiačtyřicetiletý Američan se na místo činu pochopitelně vrací s velkou pompou. Ovšem je to také trochu labutí píseň. Letos ze čtyř startů na PGA Tour ani jednou neprošel cutem a z pěti na nižší Web.com Tour také čtyřikrát selhal a jednou odstoupil.

Woods skončil před desetil lety na děleném 39. místě, takže na Oak Hill nemá valné vzpomínky. A z jiných důvodů je nemá ani Phil Mickelson, letošní vítěz British Open a jeden z tajných favoritů PGA Championship. V roce 1995 se tady hrál Ryder Cup a Američané podlehli Evropě 13,5:14,5. Mickelson v posledním singlu prohrál se Švédem Perem-Ulrikem Johanssonem a bylo po domácích nadějích. V roce 1989 se na Oak Hill hrálo US Open a to už nepamatuje ani Mickelson, jenž až rok poté nahlédl do světa majorů a velkého golfu jako amatér.

Když se klub přestěhoval od řeky Genesee na nové místo, nechal vybudovat dvě osmnáctijamková hřiště, z nichž East Course získalo brzy věhlas a začalo hostit významné podniky. Od roku 1949, kdy tu bylo amatérské mistrovství Spojených států, jich bylo deset, takže letošní zahajuje druhou desítku. Je to par 70 a měří 6 550 metrů, oproti minulému PGA Championship bylo jen nepatrně prodlouženo. Má jen dvě pětiparové jamky, ta první, čtyřka, je nejjednodušší z celé osmnáctky. Následuje ovšem extrémně těžký čtyřpar se všemi představitelnými překážkami včetně stromů a pak zase odlehčení v podobě krátkého trojparu, na kterém v roce 1989 čtyři účastníci US Open trefili hole-in-one. A takový rytmus má vlastně celé hřiště.

Odkazy: … Oak Hill CCSatelitní mapa hřiště Stránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.