Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

PGA Championship 2019 – vyhrál Brooks Koepka

20.05.2019 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Brooks Koepka

Brooks Koepka

U.S. PGA  – 101. PGA Champioship, Farmingdale, New York, USA (16. – 19.5.2019, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Zvítězil Brooks Koepka (-8), ovšem až po velkém dramatu. Do finálového kola vstupoval s náskokem sedmi úderů na čtyřčlennou skupinu, ve které byl i Dustin Johnson. Ten začal Koepku pronásledovat. Koepka mu napomohl vinou čtyř bogey v řadě od 11. do 14. jamky, kdy se Johnson berdíkem na 15. jamce přiblížil na jediný úder.  Více se nepodařilo, Koepka se dvěma pary na 16. a 17. jamce srovnal a dvě bogey Johnsona na stejných jamkách pronásledovaní ukončilo. Johnson skončil druhý (-6), dvě rány za Koepkou.
O třetí místo (-2) se podělili Američané Jordan Spieth, Patrick Cantlay, Luke List a Angličan Matt Wallace.
Skvělými třetím a čtvrtým kolem 69,69 se do Top 10 dostal i Rory McIlroy (+1).
Hvězdám skvěle sekundoval thajský hráč Jazz Janewattananod. Druhé a třetí kolo byl mezi nejlepšími. Poslední den však kazil a skončil na 14. místě (+2).

Brooks Koepka obhájil loňské vítězství. Vedl od prvního do posledního kola a je po 36 letech první hráč, který PGA Champioship vyhrál způsobem start cíl. Získal Wanamaker Trophy, prémii 2,25 milionu dolarů a postoupil na 1. místo světového žebříčku.

Konečné Top 10

PGAChamp2019_Top10_4k

Další umístění: 16. Glover, Bjerregard (hole in one), Schauffele, Matsuyama (+3), 23. Day (+4), 29. Casey, Simpson, Rose (+5), 36. Fowler (+6), 48. F.Molinari, Hatton, Fleetwood (+8), 54. Noren (+9), 60. Oosthuizen (+10), 64. Finau (+11), 71. Mickelson (+12).

Konečné pořadí

Sestřih finálového kola                    Všechny údery 4. kola Brookse Koepky

  

.

Brooks Koepka

Brooks Koepka

Sobota – 3. kolo
Brooks Koepka se ve třetím kole sice zhoršil o pět úderů, hrál tři birdie a tři bogey, 70 ran, v paru, ale z náskoku sedmi ran  mu nic neubylo. Udržel skore -12, pouze se za ním  vyměnili držitelé skore -5.
Jordan Spieth a Adam Skot hráli shodně 75 ran, dvě nad par a ustoupili na 8. místo (oba -3).
Na jejich místo se za Koepku na druhé místo (-5) vysunuli Američané Dustin Johnson, Harold Varner III, Luke List a překvapení mistrovství, třiadvacetiletý Thajec Jazz Janewattananod.

Zabrali Rory McIlroy a Tony Finau. Oba hráli 69 ran a vylétli výsledovkou o 31 pozic na 26. místo (+2).
Kolo nevyšlo Philu Mickelsonovi.  Osm bogey a dvě birdie znamenají 76 ran a ústup na 58 místo (+6).

Top 10 třetího kola

PGAChamp2019_Top10_3k

Další pozice:  12. Kang (-2), 14. Fowler (-1), 16. Fleetwood, Rose (E), 26. Day, Li, Hatton, Kuchar (+2), 39. Simpson, F.Molinari, Woodland (+3), 58. Casey (+6).

Leaderboard

Sestřih 3. kola                                            3. kolo – všechny údery Brookse Koepky

  

.

Brooks Koepka

Brooks Koepka

Pátek – 2. kolo
Brooks Koepka hraje turnaj sám pro sebe, Tiger Woods neprošel cutem.
Koepka po  včerejším rekordu hřiště 63 ran dosáhl dnes dalšího úžasného výsledku 65 ran, opět se sedmi birdie, tentokrát však se dvěma bogey. Se skore -12 má na další v pořadí Jordana Spietha a Adama Scotta obrovský náskok sedmi ran.
V poslední době málo viditelný Spieth hrál šest birdie a dvě bogey, 66 ran. Na druhou pozici (-5)  se vyhoupl z 9. místa.
Australan Adam Scott je skokanem kola. Hrál sedm birdie a jediné bogey. Výkonem 64 ran se na jeden úder přiblížil novém rekordu hřiště, přeskočil 39 příček výsledovky a zařadil se na 2. místo vedle Jordana Spietha.
Do Top 10 se probojoval světová dvojka Justin Rose. Hrál pět birdie, dvě bogey, 67 ran. Posunul se o osm pozic na 9. místo (-3).
Tiger Woods se ani v druhém kole neprokousal pod par. Tři birdie a šest bogey dalo výsledek 73 ran, tři nad par. Se skore 72,73 +5 neprošel Woods o jedinou ránu cutem. Na PGA Championship nebude pokračovat.
Nedaří se ani Rory McIlroyovi. Prošel cutem, ale pro hráče jeho úrovně je 57. místo (+3) neobvyklou pozicí.

Top 10 druhého kola

PGAChamp2019_Top10_2k

Další pozice: 19. Cantlay, Schauffele (-1), 26. Mickelson, Kuchar, Hatton, F.Molinari  (E), 36. Casey (+1).
Obtížné Bethpage Black Course důkladně proselo hvězdné pole hráčů. Z těch, co nepostoupili do víkendových kol by se dal uspořádat skvěle obsazený turnaj.
Cutem neprošli: Woods, Rahm, Watson, Garcia, Furyk, Stricker, Kaymer, Poulter, DeChambeau, SW Kim, Reed, Westwood, Pepperell, Harrington, Vegas.

Leaderboard

Sestřih 2. kola                                            Všechny údery 2. kola Brookse Koepky

  

Všechny údery 2. kola Jordana Spietha                         Všechny údery 2. kola Tigera Woodse

  

.

Brooks Koepka

Brooks Koepka

Čtvrtek – 1. kolo
Obhájce Brooks Koepka začal čistou hrou se sedmi birdie a rekordem hřiště 63 ran (-7). Vede o ránu před Novozélanďanem Dannym Lee (-6) a o čtyři před Angličanem Tommy Fleetwoodem (-3). V první desítce úvodního kola jsou také Dustin Johnson, Jordan Spieth, Rickie Fowler a Phil Mickelson.
Do Top 10 se vešel se také překvapivý vítěz nedávného AT&T Byron Nelson Korejec Sung Kang.
Tiger Woods hrál nahoru dolu eagle, tři birdie, tři bogey a dvě double bogey, celkem 72 ran, dvě nad par. Usadil se na 51. pozici (+2). Pozici s ním sdílí Rory McIlroy a Francesco Molinari.

Top 10 prvního kola

PGAChamp2019_Top10_1k

Další pozice:    17. Homa, McDowell, Rose, Schauffele, Finau, Rahm, Kuchar, Casey (E), 41. Scott, Hatton (+1), 51. DeChambeau, Simpson, Conners (+2), 74. Li, Noren, Grace, Stricker, Furyk (+3), 91. Garcia, Reed, Leishman (+4), 112. Westwood, Cabrera Bello (+5), 123. Watson, Pepperell (+6).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

  Všechny údery Tigera Woodse – 1. kolo                  Všechny údery Brookse Koepky – 1. kolo

      

.

  

PGAChmapLogo645Úvod
PGA  Championship je po Masters druhým ze čtyř major turnajů sezóny. Je oficiální akcí PGA Tour, European Tour a Japan Golf Tour. Do loňska byl posledním majorem sezóny, hraným třetí víkend v srpnu. Letos  se poprvé po sedmdesáti letech hraje v půlce května. Účastnit se mohou hráči podle mnoha výběrových kritérií, od vítězů turnajů PGA Tour, posledních pět vítězů Masters, posledních pět vítězů U.S.Open, atd. Kompletní přehled kritérií je zde.

Význam turnaje a vysoká dotace odměn zajišťuje nejlepší možnou účast. S výjimkou zraněného Justina Thomase jsou přihlášeni všichni hráči první světové desítky Johnson, Rose, obhájce Koepka, McIlroy, Woods, Molinari, DeChambeau, Schauffele a Fowler. Nebudou chybět Rahm, Mickelson, Casey, Fleetwood, Hatton, Finau, Garcia, Kuchar, Reed, Watson a čerstvý vítěz z Dallasu Kang.

Divácky nejpřitažlivější je stále lepšící se Tiger Woods. Loni zde skončil na druhém místě za Brooksem Koepkou. Americké sázkové kanceláře vypsaly kurz na Johnsona 11/1, na Woodse, Koepku a McIlroye 12/1. Experi PGA Tour tipují na vítězství Koepku, Woodse a McIlroye. Český Tipsport vypsal stejné skore 12/1 na Johnsona, Woodse a Koepku.

Nejzajímavější flighty prvních kol:
Tiger Woods, Francesco Molinari , Brooks Koepka,
Dustin Johnson, Jon Rahm, Jordan Spieth
Rory McIlroy, Phil Mickelson, Jason Day
Justin Rose, Rickie Fowler, Bubba Watson

PGA Champioship se poprvé hraje na hřišti Black Course Bethpage State Park Golf Clubu na Long Islandu u New Yorku. Má par 70 a délku 6.826 metrů. Dotace turnaje je 12,5 milionu dolarů. Na vítěze čeká odměna 2,25 milionu a pohár Wanamaker Trophy. Loni zvítězil Brooks Koepka.

Leaderboard

Odkazy:   Beth Page State Park      Hřistě na satelitní mapě     Stránky turnaje     Loňské zpravodajství

.