obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

99. PGA Championship – zvítězil Justin Thomas

09.08.2017 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
ThomasJustinPGA17

Justin Thomas

PGA of America – 99. PGA Championship, Charlotte, Severní Karolína, USA (10. – 13.8.2017, časový posun -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Zvítězil Američan Justin Thomas.
Jeho krajan Kevin Kisner vedl tři kola, ale do vítězného konce turnaj nedotáhl. Čím blíže závěru, tím horší jamkové výsledky. První devítku  hrál jednu nad par, druhou dvě nad par. Kolo a turnaj uzavřel double bogey na osmnáctce. Celkem 74 úderů. Výsledek ho odsunul na konečnou 7. pozici (-4).

Své první vítězství na turnaji kategorie major získal čtyřiadvacetiletý Američan Justin Thomas. V posledním kole hrál šest birdie a tři bogey, 68 ran. S celkovým součtem -8 si došel pro letošní čtvrté vítezství na PGA Tour. Nezapomenutelný je jeho výsledek 59 ran na lednovém Sony Open na Havaji.
Syn profesionála Mike Thomase, bývalého člena vedení PGA,  vystoupil ze stínu svého dlouholetého  kamaráda Jordana Spiethe a postavil se na výsluní. Získal částku 1,89 milionu dolarů a na světovém žebříčku OWGR vyskočil o osm příček na 6. místo.
O druhé místo (-6) na 99. PGA Champiosnhip se podělili Ital Francesco Molinari, Američan Patrick Reed a Jihoafričan Louis Oosthuizen.

Letos neuspěli favorité. Světová jednička Dustin Johnson se mocným finišem vytáhl z 34. místa alespoň na 13. pozici (E). Jordan Spieth  se musel spokojit s 28. místem (+2).  Rory McIlroy také zabral až v posledním  kole a vyskočil z 47. na 22. příčku (+1). Jason Day skončil devátý (-1). Jon Rahm nedosáhl výše než na 58. místo (+7).  Sergio Garcia a Phil Mickelson dokonce neprošli cutem.
Výjimkou je Hideki Matsuyama, který aspiroval na prvního japonského vítěze PGA Championship. Byl stále v čelních pozicích, aby nakonec obsadil 5. místo (-5).

Další umístění:  5. Fowler (-5), 7. De Laet (-4), 9. Kuchar (-1), 13. Koepka, Stenson, Casey (E), 48. Schwartzel (+5), 54. Stricker (+6), 61. Scott, Fleetwood (+8), 67. Westwood, Noren (+11).

Konečné výsledky

*

KisnerKeviPGAChamp17

Kevin Kisner

Sobota – 3. kolo
Vedení udržuje houževnatý Kevin Kisner (-7).  Pětadvacátý hráč světového žebříčku má zatím pouze dvě vítezství v PGA Tour. Naposledy vyhrál Dean & Luca Invitational v květnu.  Třiatřicetiletý Kisner je o ránu před dvojicí Chris Stoud a Hideki Matsuyama (-6)..
Matsuyama je aktuálně třetí hráč světového žebříčku. V případě úspěchu by byl první Japonec, který kdy vyhrál PGA Championship v  99 leté historii.

Světová jednička Dustin Johnson pokračuje v propadu výsledovkou. Po kole s šesti bogey a třemi birdie spadl o dalších mnoho míst na 47. příčku (+4), kterou sdílí d Rory McIlroyem.
Jordan Spieth se už rozloučil s myšlenkou na Grand Slam. Je na 37. místě (+3), kde mu dělají společnost Ian Poulter a Jon Rahm.
Sergio Garcia a Phil Mickelson neprošli  cutem. Pro Mickelsona je to po 22 letech první cut na PGA Champiosnhip, kterým neprošel.

Další pozice: 4. Thomas, Oosthuizen (-5), 7. DeLaet (zahrál na čtyřech jamkách šest ran pod par sekvencí birdie, eagle, eagle, birdie), Reed, Woodland, F.Molinari (-2), 12. Fowler (-1), 16. Casey, Day (E), 18. Stenson (+1), 26. Kuchar, Koepka (+2), 37. Schwartzel, DeChambeau (+3),  47. Leishman, Stricker (+4), 59. Fleetwood, Noren (+5), 64. Westwood (+7),  68. Scott (+8).
Cutem neprošli: Rose, R.Fisher, Uihlein, Wiesberger, Luiten, Donald, Hatton, Berger, McDowell, Cabrera Bello, Fitzpatrick, Walker, Vegas, Steele, Els, Colsaerts, Grace, Furyk, Hadwin, Pieters.

Leaderboard

 

Logo_PGAChampionship17_129Pátek – 2. kolo přerušeno
Druhé kolo bylo pro tmu přerušeno, dohrává se v sobotu ráno. Lídry s plným počtem jamek jsou Američan Kevin Kisner a Japonec Hideki Matsuyama (oba -8). Na třetí pozici je Jason Day (-6).
K prvnímu místu dopomohlo Matsuyamovi sedm čistých birdie, zahrál 64 ran. Matsuyama je jediný z první pětky světového žebříčku, který  mluví do pořadí v čele turnaje.

Stejný výsledek jako Matsuyama donesl Ital Francesco Molinari. Ten k jednomu eagle přidal pět birdie a prolétl výsledovkou o 40 míst na 4. pozici (-5).

Favorizovaný Jordan Spieth se spíše než o Grand Slam se musel starat, aby postoupil do dalších kol.  Ani druhý hrací den se nedostal pod par a je v páté desítce (+3), dvě rány od aktuální hranice cutu.

Dustin Johnson hrál 74 ran a ustoupil do čtvrté desítky (+2).

Ani McIlroy nezáří. Ani on se na druhý pokus nedostal pod par a zatím je ve čtvrté desítce průběžného pořadí.

Ještě hůře je na tom Sergio Garcia. Má score 75,75 (+8) a zřejmě neprojde cutem.

Leaderboard

 

Logo_PGAChampionship17_129Čtvrtek – 1. kolo
Dán Thornbjorn Olesen a Američan Kevin Kisner  hráli 67 ran, čtyři pod par a dělí vedení PGA Championship. O ránu zpět je pětice se skore -3. Tvoří ji američtí hráči Grayson Murray, Gary Woodland, Brooks Koepka, Chris Stoud a D.A. Points.
Dustin Johnson začal třemi birdie a dvěma bogey, jeden úder pod par a obsadil 15. příčku (-1).
Jordan Spieth a Rory Mc Ilroy došli kolo  jednu ránu nad par, 72 úderů a jsou na 33. místě (+1). Spieth pro výsledek spotřeboval čtyři bogey a tři birdie, McIlroy jednou double bogey, tři bogey a čtyři birdie.
Špatnou nohou vykročil Sergio Garcia. Až do 15. jamky byl jednu pod. Pak přišla smolná série double bogey, bogey, double bogey na posledních třech jamkách, kde nasekal pět ran nad. Usadil se na 80. místě (+4).

Další pozice: 8. Fowler, Casey (-2), 15. Matsuyama, Fleetwood, Day, Rahm (-1), 25. Scott, Kuchar (E), 44. Thomas, Berger, Wiesberger (+2), 62. Poulter, Noren  (+3), 80. Leishman, Stricker (+4), 95. Fitzpatrick, Furyk, Rose (+5), 108. Bubba Watson, Hatton, Grace (+6), 119. Vegas (+7), 127. Pieters, Mickelson, Hadwin (+8), 138. Els (+9). 

Leaderboard

 

Logo_PGAChampionship17_129Úvod
Po Masters, U.S. Open a The Open přichází čtvrtý a poslední major sezóny. Pořádá ho americká PGA  v Charlotte, největším městě státu Severní Karolína.

Účastnit se mohou hráči podle mnoha výběrových kritérií, od vítězů majorů po veterány. Kompletní přehled kritérií je zde.
Hrát budou Spieth, Mc Ilroy, Dustin Johnson, Matsuyama, Mickelson, Noren, Fowler, Garcia Berger, Day, Dufner, Els, Fleetwood, Furyk, Kuchar,  Poulter, Rose, Scott a další hráči světové špičky.

Hřiště Quail Hollow má par 71 a délku 6.949 metrů.

Dotace turnaje je 10,5 milionu dolarů. Na vítěze čeká tučný šek na 1,89 milionu dolarů. Loni zvítězil Američan Jimmy Walker.

Odkazy:    Quail Hollow     Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje     

 *