PGA Championship

11.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory McIlroy

PGA Championship – Valhalla Golf Club, Louisville, Kentucky, USA
(7. – 10. 8. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Cesta Roryho McIlroye mezi golfové legendy má další milník. Pětadvacetiletý severoirský talent získal čtvrtý titul na turnajích kategorie major a navázal na ten červencový z britského The Open. Stal se šestým mužem historie, jemuž se podařilo vyhrát dva turnaje velké čtyřky v jedné sezoně, navíc dva za sebou. V jeho věku to byl Tiger Woods, s nímž je McIlroy často porovnáván, kdo vytvořil historickou sérii čtyř po sobě jdoucích výher na majorech a toto bude v roce 2015 nová meta pro jeho nástupce. Sám se však zdráhal se za takového označit. „Jack Nicklaus a Tiger Woods jsou nejúspěšnějšími hráči v našem sportu všech dob. Já jsem sice na dobré cestě, zároveň mám ale před sebou dlouhou cestu,“ řekl po výhře, jíž dosáhl za zvláštních podmínek, téměř za tmy a po bez precedentním rozhodnutí prolínat hru dvou závěrečných flightů. .

Konkurence je oproti Woodsově zlaté éře na přelomu let 2000 a 2001 o poznání silnější. Jednak se do dubnového Masters může dát dohromady sám nejlepší hráč své generace, jednak bude připraveno dost jiných profesionálů nejrůznějšího věku, jak to ostatně ukázal i právě skončený podnik ve Valhalle. McIlroy musel o velkou výhru bojovat do poslední rány. Mohl si za to trochu sám vinou špatného vstupu do finálového kola, které začalo vinou deště s dvouhodinovým zpožděním. K dramatickému rozuzlení přispělo jak počasí, západ slunce, ale i tlak soupeřů, z nichž tři se v nedělním programu na nějaký čas dostali v leaderboardu před sobotního lídra.

Ten ale na druhé devítce předvedl velký návrat a po výkonu 68 ran (-3) dosáhl vítězného skóre -16. Druhé místo se ztrátou jednoho úderu obsadil Američan Phil Mickelson, jenž chvíli sahal po nečekané výhře a alespoň si řekl o účast v letošním Ryder Cupu. O třetí pozici se podělili jeho krajan Rickie Fowler, představitel téže generace jako vítěz, a nejlepší muž loňské sezony Henrik Stenson ze Švédska. Oba zaostali o dva údery za nejlepším.

Než se takto seřadili, stalo se na privátním louisvillském hřišti hodně věcí. Bogey na jamkách 3 a 6 přivedla McIlroye do pozice, v níž být rozhodně nechtěl. Vzala mu totiž pozici vedoucího hráče, kterou převzal Fowler. Ten naopak měl v té chvíli na kontě bogey a tři birdie. Když vzápětí na sedmičce skóroval znovu, stal se rázem on hlavním uchazečem o prvenství. Rakušan Bernd Wiesberger, pro nějž byla role člena finálového flightu na majoru obtížná, postupně ztrácel a ze hry o prvenství vypadl, nakonec klesl až na dělené patnácté místo.

Pěticí birdie do jedenácté jamky se do ní naopak přidal Mickelson a když na třinácté jamce přidal šesté birdie Stenson, aspiranti na titul byli čtyři. McIlroy do něj patřil, neboť se navzdory špatnému začátku nehodlal vzdát. Na sedmičce poprvé skóre snížil a majstrštyk v podobě eaglu se mu zdařil na pětiparové desítce. Jeho druhá rána fervejovým dřevem přistála dva a půl metru od jamky ve skvělé pozici, zbýval jen čistě rovný putt. S rutinou velkého hráče jej Severoir proměnil a začal se dotahovat na konkurenty, kteří ho mezitím předstihli. „To byl vítězný bod turnaje. Vyplatilo se mi, že jsem po špatném začátku zůstal trpělivý,“ vrátil se o několik hodin zpět do chvil, kdy ještě bylo dobře vidět.

Na čtyřparové třináctce, jejíž green obtéká voda, zaútočil McIlroy odvážnou druhou ranou a opět zhruba ze dvou a půl metru skóroval. Jelikož Fowler i Stenson mezitím ztratili tempo, dotáhl se pozdější vítěz na Mickelsona, jemuž v té chvíli patřilo samostatné vedení. Američan několik okamžiků poté drajvoval na čtyřparové šestnáctce do roughu, druhou ranou byl krátký a po bogey přenechal mladšímu konkurentovi první místo. „Jsem rád, že jsem byl zase ve hře,“ konstatoval Mickelson, „ale nebyla to taková šance, jakou bych si představoval. Měl jsem být na poslední jamce v lepší pozici než dvě rány pozadu.“

McIlroy byl v laufu. Na jeho ranách i gestech bylo znát silné odhodlání a on ho přetavil v další naprosto nečekané birdie na sedmnáctce, přestože zde doplatil na délku svých drivů a po téměř třísetmetrovém odpalu skončil jeho míč ve fervejovém bunkeru. Rána z písku byla vítězná. Balon po ní skončil metr a půl vedle praporku a jistá ruka nejlepšího hráče současnosti znamenala další jednoputt. V tu chvíli se už McIlroy od ostatních odpoutal na rozdíl dvou ran a závěrečný pětipar se v takto rozehrané situaci mohl proměnit v triumfální cestou nového šampiona. Ten však nechal publikum v napětí do poslední chvíle.

Všechno se dělo ve zrychleném tempu pod hrozbou, že tma zabrání dokončit turnaj. „Představoval bych si lepší výhled pro své rány, těžko se jejich dráhy četly,“ potvrdil Fowler. Pořadatelé přišli s návrhem spojit poslední dva flighty na osmnácté jamce do čtveřice. Wiesberger však naproti tomu nabídl jiné řešení. On a McIlroy drajvovali ve chvíli, kdy Mickelson s Fowlerem došli ke svým míčům. „Bylo to od nich velice sportovní gesto,“ poděkoval oběma McIlroy za to, že s takovým řešením souhlasili. Podobným způsobem odehráli Severoir s Rakušanem i druhé rány, tedy v okamžiku, kdy se oba Američané před nimi pohybovali v dopadových zónách a chystali se k chipům před greenem.

Mickelson osvědčil klid i v takové situaci, dokázal zahrát birdie a vytvořil na McIlroye tlak v podobě nutnosti hrát alespoň par, aby se vyhnul play-off. Byl to boj s konkurenty, sebou samým i s okolními podmínkami. Rory prožil chvíle nejistoty, když sledoval svůj míč odpálený z týčka dopadnout jen kousek od vodní překážky ve vyšší trávě. Druhá rána skončila pro změnu v jednom z bunkerů před greenem. I když nebyla zdaleka tím nejlepším, co tu mladý vládce profesionální scény předvedl, otevřela mu cestu k triumfu. Rána z písku a dva putty, ten druhý jen doklepávací, ukončily letošní major sezonu. „Je to pro mne skvělá nová zkušenost, že se dokážu vrátit, když se nedaří. Vím už, že dokážu vítězit i za takových podmínek.“

Další pořadí: 13. Snedeker (-10), 15. Schwartzel, Westwood, Scott, Oosthuizen (-9), 24. Rose (-8), 36. Singh, García (-3), 41. Moore (-2), 47. McDowell (-1), 59. Poulter, Reed (E), 65. B. Watson (+3), 70. Montgomerie, Z. Johnson (+5), 73. Todd (+9).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota  3. kolo
Rory McIlroy stojí na prahu dalšího velkého úspěchu kariéry, jímž by položil další milník své sportovní dráhy. V závěrečném dějství bude usilovat o vítězství z pozice vedoucího hráče a pokud ji uhájí, stane se teprve šestým mužem historie, komu se podařilo vyhrát dva major turnaje v jednom roce. Pětadvacetiletý Severoir před necelým měsícem triumfoval na Open Championship a právě britský major v kombinaci s americkým šampionátem PGA vyhrál Pádraig Harrington v roce 2008. Po Irovi golf na další tak výrazný počin čeká. „To je přesně pozice, ve které chcete být. Proto trénujete, abyste před sebou měli takové mety,“ potvrdil vedoucí muž, že si je vědom velikosti své šance.

Jeho skóre je -13, což McIlroyovi zároveň dává vyhlídky na překonání rekordu turnaje v počtu ran pod parem (zatím -18), případně absolutně nejnižšího počtu ran (dosud 265). K pokoření první mety by v neděli potřeboval zahrát šest ran pod par, ke zdolání druhé dokonce sedm. V silách skvělého irského mladíka to je, i když by musel ještě vylepšit dosavadní výkony ve Valhalle. Jeho série 66 – 67 – 67 je každopádně obdivuhodná jak vyrovnaností, tak tím, jak její autor konkurentům nic nedaruje a zatím pokaždé jim zasadil závěrečný úder na poslední jamce. Birdie na ní hrál i v sobotu a odpoutal se do samostatného vedení s náskokem jedné rány na Rakušana Bernda Wiesbergera.

Překvapivě právě on bude členem závěrečného flightu v rozhodujícím kole, a to díky nejlepšímu výkonu dne 65 ran (-6). o nejž se dělí s domácím hráčem Hunterem Mahanem, ten však figuruje těsně za nejlepší desítkou. Wiesberger, jehož doposud nejlepším umístěním na majoru je 64. místo z loňského The Open, jinak na akcích velké čtyřky čtyřikrát neprošel cutem. K výraznému vylepšení osobní bilanci si pomohl šesticí birdie, z nichž tři zapsal na jamkách 16, 17 a 18, což byl finiš znamenající pro McIlroye výzvu. Rozhodně se jí nelekl, protože v úžasných dostizích hrál birdie na jamkách 15, 16 a 18. Třetím, kdo na sklonku dne uváděl diváky v nadšení, byl Phil Mickelson, jehož birdie byla dokonce čtyři, a to z jamek 14, 15, 16 a 18.

„Není to nejvyšší vedení, jaké jsem kdy měl, je tu spousta velice dobrých hráčů, schopných zaútočit,“ zůstal McIlroy v komentáři při zemi a poukázal na situaci, která slibuje dramatický závěr. Také Amerika v něm bude mít rozhodně svá želízka v ohni. Tím nejžhavějším je samostatně třetí Rickie Fowler, jehož ztráta na první místo činí dva údery, pak už je Mickelson, jenž se s odstupem tří ran dělí o čtvrtou pozici s Australanem Jasonem Dayem. Ten držel v posledním flightu třetího hracího dne krok do čtrnácté jamky, ale do zmíněného birdie finiše se nezapojil.

Když se McIlroy postavil na odpaliště patnáctky, dělil se o vedení nejen s Dayem, ale s dalšími třemi konkurenty. Čtyřpar 15 získal šestimetrovým puttem, čtyřpar 16 díky skvělé druhé ráně na metr od praporku, při níž se balon zarazil do greenu a vůbec neodskočil. Na pětiparu 18 zabojoval třetí ranou, což byl zvládnutý bunker shot, následoval putt z metru a půl na hranu jamky, ale míč sjel čtvrtinu této hrany a zapadl dovnitř. Wiesberger před ním na osmnáctce rovněž nedosáhl druhou ranou green, ale jeho nízká třetí rána mířila přímo na jamku a od eaglu dělil Rakušana pouhý decimetr. Finále právě na takové jamce slibuje velkou nedělní podívanou.

Další pořadí: 13. Mahan, Scott, Westwood, Furyk (-7), 19. Snedeker (-6), 23. García, Walker, Els (-5), 32. Rose, Schwartzel (-4), 38. Donald (-3), 42. Reed (-2),

50. Z. Johsnon, Poulter, Singh (-1), 63. McDowell, Montgomerie (+1), 70. B. Watson (+2).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Z pozice těsně za lídry zaútočil Severoir Rory McIlroy, zahrál 67 ran (-4) a převzal vedení s průběžným skóre -9. O druhou pozici se za ním se ztrátou jednoho úderu dělí Australan Jason Day a Američan Jim Furyk. Tiger Woods opět s bolavými zády zopakoval výkon 74 ran (+3) a neprošel cutem. Za postupovou hranicí zaostal o pět úderů.

Po bogey na třetí jamce, kterou absolvoval, se McIlroy představil ve formě, s níž vyhrál jak The Open, tak v minulém týdnu Bridgestone Invitational. „Bylo to těžší než včera kvůli pozicím, do kterých jsem se někdy dostával,“ oddechl si pětadvacetiletý první muž světového žebříčku, jenž se dokázal vzchopit. Po dvou birdie přišel jeho parádní kousek na pětiparové osmnáctce, kde dokončil první polovinu kola. Parádní druhou ranou poslal míč na kraj greenu a putt do jamky umístěné v levé části za menším z bunkerů k nadšení diváků bezpečně proměnil. Ještě jedno bogey kompenzoval soustředěný hráč skvělým závěrem. Birdie na jamkách 7 a 9 jej definitivně poslala do čela. „Když hraju takhle, je to příjemné a zítra rozhodně nemíním držet se zpátky,“ dodal McIlroy.

Domácí publikum sympatickému severoirskému hráči fandí, ale v jeho pozici by větší část raději viděla domácího golfistu. Šanci Americe dává jeden z nejméně oblíbených, ale jeden z nejzkušenějších Furyk. Zabral na první devítce, s přechodem na druhou zase dvě ze tří ušetřených ran ztratil, přihlížející však nemohli neocenit dvojici birdie ze závěru hřiště (17 a 18), kde čtyřiačtyřicetiletý čekatel na další titul z majoru (po US Open 2003) potvrdil letošní návrat do formy, díky níž se mimo jiné vrací i do rydercupového týmu.

O pocty ve Valhalle bude ale soupeřit nejen s McIlroyem, nýbrž i s nevyzpytatelným Dayem, jenž v minulém týdnu pro další zdravotní potíže nedohrál Bridgestone, ovšem teď vystřihl nejlepší výkon turnaje 65 (-6), a zároveň s řadou krajanů. Spojené státy mají v první desítce dost ohařů lačnících po úspěchu. O čtvrté místo se s odstupem dvou ran za lídrem dělí Rickie Fowler s Ryanem Palmerem, jenž se z trojice čtvrtečních autorů nejlepšího kola udržel nejvýš. Angličan Lee Westwood klesl na deváté a Američan Kevin Chappell na sedmnácté místo.

Pro hostitelskou zemi má velký význam pozice Phila Mickelsona v top 10. Kdyby se tam udržel, řekl by si populární Lefty o divokou kartu pro start v Ryder Cupu a usnadnil tím trochu pozici kapitánovi Tomu Watsonovi, jenž by na sebe vzal velkou zodpovědnost, kdyby nominoval Woodse navzdory špatné formě.

A že po nových problémech nejsledovanějšího muže ve startovním poli se zády opravdu špatná je! Woods podruhé za sebou zahrál tři rány nad par, vzal si šanci na účast ve fedexcupovém play-off a ukončil působení na čtvrtém major sezony dalším nezdarem. Jeho opakovaná prohlášení, že se účastní jen turnajů, kde má šanci vyhrát, se obracejí proti němu. Ač se zdálo, že přijel zdravý, při rozcvičování se mu vrátila bolest zad z neděle. „Navzdory tomu jsem hrál, 74 ran je moc. Byl to dlouhý den,“ konstatoval muž, jenž cutem na major  neprošel teprve počtvrté v kariéře. „Jsem zklamán, protože hřiště bylo měkké a hratelné, bylo možné být agresivní,“ připojil Woods, jenž po první devítce za -4 i s double bogey zapsal birdie až na 15. a 18. jamce, kdy už bylo pozdě na to, aby na svém postavení cokoli změnil.

Další pořadí: 26. Els, Scott, Walker, Schwartzel (-2), 38. Reed, Poulter, Snedeker (-1), 53. García, B. Watson, Donald, Z. Johnson, Rose, Montgomerie (E), 69. McDowell (+1).

Neprošli cutem, mj.: Kaymer, Harrington, T. Watson, Bradley, English, Simpson, Clarke, Spieth, Woods, Daly, Jiménez, Bjorn, …odstoupil Cabrera.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Nejvíce se dařilo domácím hráčům Kevinu Chappellovi a Ryanu Palmerovi, stejně jako Angličanovi Leemu Westwoodovi. Ten jako by pomalu vyklízel pole, v současné fázi kariéry to nevypadalo, že by směřoval k zisku prvního major titulu, leč nejednou se už stalo, že takový golfista překvapil. Výkon 65 ran (-6) jmenovanou trojici předurčuje k boji o nejvyšší pocty. Bude to ale ještě dramatické, mezi pěticí na děleném druhém místě je i velký favorit Rory McIlroy ze Severního Irska. Tiger Woods naopak začal v plusu a na lídry ztratil devět ran. „Nebylo to moc dobré. Spousta špatných ran a ani jeden proměněný putt,“ konstatoval.

Westwoodova skórkarta přitom obsahuje i bogey a dokonce double bogey z jamky číslo 1, kterou absolvoval jako desátou. Třetí ránu z roughu zkazil, musel hrát znovu skoro z téhož místa a se dvěm putty na tomto čtyřparu byla zkáza dokonána. Ještě šest jamek před koncem byl muž, jenž je momentálně i mimo pozice zajišťující účast v Ryder Cupu, byl na bilanci -1. Pětice birdie všechno změnila.

Osmadvacetiletý Chappell by si vítězstvím pomohl nejen ke zdaleka největší individuální poctě kariéry (dosud má jen jeden titul z Nationwide Tour, dnešní Web.com Tour), ale také do top 25 FedEx Cupu. V úvodním kole ani jednou nechyboval. To až do předposlední jamky platilo také o Palmerovi, jenž byl průběžně v samostatném vedení s bilancí -7. Na osmičce, kdy už se blížil závěru, zapsal jediné bogey.

Dva starty prožil v jediném dnu McIlroy. na první devítce si budoval pozici s pomocí tří birdie, vinou nezdarů na jamkách 10 a 11 (double bogey po ráně do autu a bogey po trojputtu) se vrátil na even par. Nedeprimován posbíral ihned čtyři birdie za sebou a páté přidal na osmnáctce. „Způsob, jakým jsem se vrátil do hry, jak to zase pokračovalo, to bylo skvělé,“ pochvaloval si první hráč světa, že jeho jistotou dílčí nezdary neotřásly. „Mohl jsem být o něco lepší, ale takový začátek beru,“ dodal.

Woodsův vstup odpovídá stavu, v jakém Američan do dějiště turnaje přicestoval. Nerozehraný a sotva vyléčený golfista zapsal 74 ran (+3) a na pozice, z nichž se útočí na tituly, to
u něj letos nevypadá. Po dvou bogey zapsal jediné birdie dne na čtyřparové šestnáctce perfektním chip-inem z pozice pod greenem. Na jamkovištích však nepředvedl nic speciálního a mnohdy ani nemohl, neboť na green se v regulaci dostal jen desetkrát. „Na drivingu byl můj švih stabilizovaný, bohužel jsem ho nedokázal přenést na hřiště,“ řekl v sebehodnocení Woods. S přechodem na první devítku si hned připsal další dvě bogey a od trojky do devítky, kde kolo zakončil, hrál už jen pary.

Velký zápas s hřištěm vedou i někteří hráči kategorie playing pro. Frank Esposito má v zápisu i quintuple bogey 9 z dvanáctky, celkově hrál 83 ran (+12). Aaron Krueger se nedočkal ani jednoho birdie a jeho skóre je ještě o úder horší.

Z turnaje po deseti jamkách odstoupil obhájce titulu Jason Dufner a odvolal se na bolesti v krční páteři. Začal sérií double bogey – bogey – bogey a po triple bogey na desítce se s partnery ve flightu i hřištěm rozloučil. „Cítil jsem se celý týden špatně, minulý týden také. Nezahrál jsem birdie už 45 jamek,“ řekl rozmrzele. Že by mohl vypadnout z týmu pro Ryder Cup v jeho rozhodnutí nehrálo roli. „Nejsem schopen hrát konkurenceschopný golf. Vrátím se, až to bude možné. Nevím, jestli to bude na The Barclays, v příští sezoně, nebo v roce 2016,“ dodal na dané téma.

Další pořadí: 11. Poulter (-3), 20. Fowler, Walker, Day, Mickelson (-2), 35. Reed, Montgomerie, Todd, Els, Oosthuizen, Rose, García, B. Watson, Kaymer, Donald, Z. Johnson (-1), 53. Spieth, Scott (E), 79. Schwartzel, T. Watson (+1), 93. McDowell (+2), 109. Woods (+3), 126. Björn (+4), 133. Daly (+5), 143. Clarke (+8), …Dufner odstoupil.

Top 10 prvního kola:

Před turnajem:
Klíčová otázka pro start turnaje, zda do něj zasáhne Tiger Woods, či ne, byla zodpovězena vpředvečer turnaje. V oficiální startovní listině hráč, jenž odstoupil v neděli z Bridgestone Invitational pro bolesti zad, formálně figuroval a posléze sám potvrdil, že je připraven. Pořadatelé nebrali obvyklé ohledy a umístili bývalou světovou jedničku a čtyřnásobného vítěze turnaje do flightu s někdejším stínovým rivalem Philem Mickelsonem. Tomu se na většině turnajů všichni raději vyhýbali.

Nikdy spolu nehráli ani Ryder Cup a už vůbec ne ve Valhalle, kde se týmová soutěž konala v roce 2008. Tehdy ji Američané naposledy vyhráli a Woods kvůli jiným zdravotním problémům chyběl. Z tehdejších členů vítězného celku jsou letos na startu čtvrtého majoru sezony spolu s Mickelsonem ještě Stewart Cink, Jim Furyk, Kenny Perry, Hunter Mahan, Boo Weekley, J.B. Holmes a Steve Stricker. Evropu tehdy naposled reprezentoval i Pádraig Harrington, jenž by měl letos do hry vyrazit ve společnosti výše jmenovaných Američanů, pokud Woods účast potvrdí.

Kdyby ne, turnaj by přišel o čtyřnásobného vítěze. Druhý z tohoto kvarteta titulů zde nejlepší hráč své generace získal v roce 2000 právě ve Valhalle, měl tedy vystupovat i v roli „druhého“ obhájce. Jeho tehdejší skóre -18 je zároveň rekordem tohoto majoru, vyrovnal ho v roce 2006 znovu Woods, to se hrálo v Medinah, shodou okolností jiném rydercupovém dějišti, kde ovšem domácí dostali před dvěma lety od Evropanů naloženo i s Woodsem v sestavě.

To je ovšem jen statistika a okolnosti. Letos se okruh favoritů zúžil na dvě jména. Rory McIlroy ze Severního Irska vyhrál The Open Championship a má šanci stát se právě po Harringtonovi prvním golfistou, jemuž se podaří získat dva tituly z akcí velké čtyřky za sebou. Jmenovaný Ir to dokázal v roce 2008 právě v kombinaci The Open – PGA Champ. Dalším vážným aspirantem na nejvyšší metu je Španěl Sergio García, jenž byl druhý při dvou McIlroyových výhrách z uplynulých tří týdnů, včetně té nedělní na Bridgestone, kde si coby sobotní lídr nechal vzít trofej ve finálovém kole.

Je tu samozřejmě řada hráčů s vysokou či rostoucí formou, takže širší okruh favoritů by čítal spoustu jmen. Zvláštní chuť prosadit se by mohl mít Jason Dufner, „první“ obhájce, a sice titulu z loňského ročníku v Oak Hills. Je tu Australan Adam Scott, jenž právě přišel o post světové jedničky. Němec Martin Kaymer letos už jeden major má, a sice z US Open. Třetím, kdo by se v případě výhry ve Valhalle mohl pyšnit dvěma grandslamovými tituly v jedné sezoně, je Američan Bubba Watson, jenž letos podruhé v kariéře triumfoval na Masters. Zvláštní motivaci by mohl mít černý kůň Colin Montgomerie, jenž se kvalifikoval coby čerstvý vítěz seniorského PGA Championship. Klasický major tento Skot nikdy nevyhrál, ve formě ale i po padesátce rozhodně je.

Dalšími postupovými kritérii vedle úspěchů na zmíněných velkých akcích jsou žebříčková postavení ve světovém rankingu, z finančních pořadí kontinentálních PGA Tour vybírá účastníky pořadatelská PGA of America, je možné se kvalifikovat i na základě rydercupových výkonů a pozvánku automaticky získávají i nejlepší z amerického PGA Professional National Championship v roce konání.

Nestává se tedy, že by se v moderní éře mezi účastníky dostal amatér bez nároku na finanční zisk a žádný takový hráč se neobjevil ani letos, kdy se dotace zvýšila na rovných 10 milionů dolarů (necelých 206 milionů korun). Po The Players je PGA Championship druhou akcí s tak vysokými odměnami.

Hřiště bylo otevřeno v roce 1986 a jeho parametry vytvořil Jack Nicklaus, sám pětinásobný vítěz PGA Championship. Má par 71 a v letošní podobě měří 6 820 metrů. Vyznačuje se dvěma odlišnými devítkami. První se vine jako klasický „parkland“ a překážkami jsou tu zejména umně vystavěné bunkery či dobře zvolené pin pozice. Druhá devítka zavede hráče výš, do krajiny více

poseté stromy a skrze čtyři jamky se vine potok. Také letos bude pastí dvojitý rough a pořadatelé i majitelé by si přáli, aby se o vítězi rozhodlo na poslední jamce. Osmnáctka je pětipar s koncovou částí kolem greenu do tvaru podkovy, kde po dobrém drivu je druhá rána do eaglu velkým riskem i lákadlem zároveň.

Odkazy: … Valhalla Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.czFedEx CupRace To >Dubai

.