Pettersson: Je to hon na čarodějnice

04.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Carl Pettersson

S těžkým kalibrem vyrazil na obranu dlouhých putterů americký profesionál Carl Pettersson. Podle něj se lidé na rozhodujících místech nechali zmást tím, že tři z předchozích pěti majorů vyhráli hráči užívající takzvaný belly putter a jen proto ho plánují zakázat. Pětatřicetiletý majitel šesti turnajových výher se pozastavil nad tím, že najednou by mělo vadit něco, co existuje tolik let.

„Je to nešťastně,“ citovala Američana agentura Associated Press. „Připadá mi, že jsem se vrátil o šestnáct let zpátky, protože jsem šestnáct let nepoužíval na patování nic jiného,“ připomněl muž, jenž začal využívat hůl opírající se o hruď v době, kdy končil střední školu a začal studovat na univerzitě North Carolina State.

Organizace U.S. Golf Association a Royal & Ancient Golf Club připravují zákaz používání těchto putterů na rok 2016 a v nejbližších měsících by měl dostat písemné znění. „Je to hon na čarodějnice,“ přisadil si Pettersson a odmítl, že by on a další hráči měli proti ostatním nějakou výhodu. Strávil prý tisíce hodin tréninkem něčeho, co mu nebylo úplně vlastní. Ještě ale neví, zda se přidá k žalobě na pravidlo, pokud vstoupí v platnost.

To, že nemíní nic měnit, potvrdil Pettersson tím, že na první turnaj sezony v havajské Kapalue trénoval normálně se svým dlouhým putterem, stejně jako jeho krajan Keegan Bradley. Ten je jako vítěz PGA Championship z roku 2011 jedním z oněch zmíněných tří major vítězů. Patří k nim ještě Webb Simpson (US Open 2012) a Ernie Els (British Open 2012).

„Nic nebudu měnit,“ potvrdil Bradley, jenž si klasický putter vyzkoušel před měsícem na exhibiční World Challenge. Tam ho prý dokonce jeden z diváků nazval podvodníkem. „Počkám, až to pravidlo opravdu zavedou, pak o tom začnu přemýšlet,“ dodal.

Incident z World Challenge přiměl USGA vydat prohlášení, že dlouhé puttery jsou stále ještě povoleny. Mluvčí PGA Tour v reakci na čerstvá Petterssonova slova sdělil, že komisionář Ted Finchem k problematice veřejně vystoupí až za dva týdny po hráčském mítinku v Torrey Pines. Od 28. listopadu loňského roku, kdy se americká i britská organizace shodly na roku 2016, existují spekulace, že na americkém profesionálním okruhu by zákaz mohl vstoupit v platnost i dřív.

Nové pravidlo má vlivné zastánce. Tiger Woods, Steve Stricker a Graeme McDowell už přitakali, že belly putter jim vadí. Žádný z nich však neodkázal vysvětlit své stanovisko než iracionálně. Woods prostě prohlásil, že je tradicionalista, a Arnold Palmer se spokojil se slovy, že takové náčiní do golfu nepatří. „Nikdo nedokázal, že by to mělo představovat nějakou výhodu. Kdyby to bylo tak jednoduché, používal by to každý,“ oponuje Pettersson.

První belly putter vyrobila firma Callaway už ve 30. letech minulého století jako pomůcku pro golfisty s bolavými zády. Tato zdravotní komplikace typická pro přelom tisíciletí pronásleduje třeba i Freda Couplese. „Co teď? Co teď?“ hořekoval v reakci na chystaný zákaz.

Jednou z možností je i to, že kdo bude chtít používat dlouhý putter, bude se muset prokázat zdravotním osvědčením.

 

.