Pět Čechů v Rakousku

25.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Challenge Tour – Kärnten Golf Open presented by Mazda, Golfklub Schloss Finkenstein, Gödersdorf, Rakousko
(22. – 25. 5., bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Na závěr Marek Nový předvedl, že by v této konkurenci mohl pomýšlet i výš. Výkonem 67 ran (-4) se na jeden úder přiblížil svému pátečnímu nejlepšímu kolu. Dostal se na konečné skóre -5 a zařadil se na dělenou 57. pozici. V jeho skórkartě lze nalézt čtyři birdie a dvě bogey a když se jeho vystoupení v Korutanech blížilo ke konci, udělal si radost eaglem na pětiparové šestnáctce, z níž si odváží bilanci pěti ran pod parem. Nový zopakoval loňský úspěch ze stejného hřiště a připsal si 520 eur. Zvítězil Němec Moritz Lampert se skóre -19.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Vstup do finálové fáze turnaje zastihl Marka Nového v lehkém útlumu. Zapsal tři birdie a čtyři bogey, k nim však přidal i double bogey z pětiparové deváté jamky. Dohromady to dává 74 ran (+3), průběžné skóre -1 a pokles na 63. místo leaderboardu. Horší jsou jen dva golfisté z těch, co prošli cutem.
V čele se usadili Cyril Bouniol z Francie a Jeppe Huldahl z Dánska, oba se shodným skóre -14.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Vynikající výkon by Marka Nového jej poslal jako jediného z českých hráčů do víkendového programu. Hodnota cutu se dostala na nezvykle nízké hodnoty a nakonec se ustálila na čtyřech ranách pod parem. Nový přinesl zápis 66 ran (-5) a když na sedmnácté jamce zapsal druhé bogey dne, mohl tušit, že má velkou šanci, ale ještě ne definitivní jistotu, aby se s konečnou bilancí -4 mezi postupující vešel.

Aleš Kořínek svou šanci nevyužil. Stalo se to za okolností, na jaké se dlouho vzpomíná a jemu zůstane devátá jamka rakouského hřiště dlouho v paměti. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měla přijít pohroma. Dvě birdie na jamkách 2 a 3, jinak šest parů. Pětiparová jamka uzavírající první devítku, kde Kořínek hrál o den předtím birdie, přinesla mu tentokrát šest ran navíc. Číslo 11 v zápisu je na vině, že hráč se zhoršil o osm úderů na 75 (+4). Ve druhé polovině totiž zapsal devět parů. Celková „skrečová“ bilance na postup nestačila. Zlepšili se i Filip Mrůzek se Stanislavem Matušem, ale nikdo z dalších Čechů v turnaji hranici cutu zdaleka neohrožoval.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Jediné bogey, naopak pět birdie a výsledek 67 ran (-4) – to dělá z Aleše Kořínka nejen nejúspěšnějšího českého hráče z celé pětice, ale také aspiranta na cut. Pozice v top 15 je pro zdejší golfisty v této konkurenci mimořádná a ostatní čtyři k ní mají hodně daleko. A nejen to, i šance na účast ve víkendové části turnaje jsou velmi nízké. A to i pro Marka Nového, jenž hrál pouze jednu ránu v plusu, nicméně v poli slušných výkonů jeje to řadí na konec první stovky průběžného pořadí. Z ostatních se Filip Mrůzek blýskl eaglem, ale bylo spíš ojedinělé.
V čele je anglická dvojice Max Orrin, Tom Murray doplněná Švédem Pontusem Widegrenem, všichni předvedli výkon 64 ran (-7).
Výsledky a umístění Čechů: 15. Kořínek 67 (-4), 97. Nový 72 (+1), 135. Mrůzek 75 (+4), 140. Matuš a Špůr 76 (+5).

Před turnajem
Před další českou zastávkou na Kunětické Hoře se druholigové evropská série podívá do Rakouska. Turnaj se stěhuje na hřiště blízko hranic s Itálií a Slovinskem pod horské velikány. Má par 71 a měří 6 338 metrů. Pořadatelé ho pojímají ve velkém stylu, například na středeční pro-am přijalo pozvání několik hráčů NHL a hvězdou bude legenda sjezdového lyžování Franz Klammer.

Do hlavní soutěže je přihlášeno pět Čechů, čtyři z Relmost ProGolfTeamu: Aleš Kořínek,Filip Mrůzek, Marek Nový, Ondřej Špůr a Stanislav Matuš ze spolupracujícího týmu WGM. Nejúspěšnějším vyslancem týmu je zatím Angličan Lee Corfield, který skončil v Turecku na 29. místě.  Kromě něj budou startovat v Rakousku i další zahraniční členové týmu Xavier Ruiz Fonhof z Nizozemí a Maďar Roland Hahn.

Do poslední chvíle bude své naděje na účast z čekací listiny živit šestý Čech Ondřej Lieser . Konkurence je vysoká a podobnou spatří diváci o týden později u Pardubic, kam rakouští organizátoři spoustu golfistů přepraví autobusy.

Bude se hrát o podíly z dotace 160 tisíc eur (asi 4,4 milionu korun).

Odkazy: … GC Schloss FinkensteinHřiště na satelitní mapěStránky turnaje