Otazníky a úvahy nad evropským výběrem pro Ryder Cup

13.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Čtenáři to nemají rádi, ale kontrolní otázka na úvod jednou za čas neuškodí. Tak tedy: kdo si vybaví hráče jménem Joost Luiten? Autor dotazu samozřejmě předpokládá většinovou odpověď, a tak vyjděme z takového odvážného předpokladu i teď: znalosti jsou chabé, není-liž pravda? A přesto se tento hráč nachází v dobrém postavení, aby se kvalifikoval do evropského rydercupového týmu.

Cesta k definitivnímu potvrzení místa v prestižním výběru bude pro Luitena, ale i další hráče ještě dlouhá, potrvá zhruba devět měsíců. Průběžné pořadí bodových žebříčků však napovídají, jak na tom tým obhájců titulu vlastně je. Hovoří se totiž o tom, že starý kontinent poráží Ameriku na všech frontách.

Nicméně při vší úctě k Luitenovým kvalitám a aniž by bylo na místě zpochybňovat počet bodů, které až doposud tento Nizozemec nasbíral: nejsou ta evropská vítězství nad Státy pouze dílem úzké špičky?

V širší kvalitě to stále ještě může být jinak a k říjnovému dění v Medinah Country Clubu vzhlížejí odpůrci teorie o evropském přebírání vlády nad světovým golfem s nadějí, že jim vynese potřebné argumenty.

Loni, kdy domácí celek z bláta velšského Celtic Manor vyhrabal cennou trofej, si žebříčkové místo si v hodině dvanácté zajistil Peter Hanson. Nedejme se mýlit tím, že ho známe, protože vyhrál Czech Open, což bylo pro jeho cestu do týmu rozhodující. Běžný golfový fanoušek by tehdy Švédovo jméno zařadil zhruba do stejné přihrádky jako letos Luitenovo.

Kapitán Colin Montgomerie měl však poměrně usnadněné rozhodování, komu udělit své divoké karty – Edoardo Molinari se krátce před Ryder Cupem dostal do vynikající formy a Luke Donald, jenž bodové žebříčky opomíjel tím, že si na obou stranách Atlantiku budoval pozici pro svůj pozdější úžasný vzestup, byl žolíkem vysoké kvality.

V tomto ohledu bude José María Olazábal pravděpodobně v jiné situaci. Hlavně se změnila kritéria a kapitán bude svou volbou obsazovat už jen dvě místa. A dá se předpokládat, že v obou bodových žebříčcích, z nichž si místo v týmu zajistí vždy pětice nejlepších, budou figurovat stejná jména současných evropských velikánů, jichž napočítáme… no řekněme čtyři. Lze se tedy dohadovat, jaká kvalita vytvoří zbytek, tedy šest míst, což je polovina týmu.

Olazábal změnu kritérií nicméně podpořil. „To hráči jsou hvězdy,“ komentoval oslabení kapitánské pozice při sestavování výběru. Kdyby byla uzávěrka kvalifikace teď, deset jistých mužů pro Ryder Cup by mělo tato jména: Kaymer, McIlroy, Fernandez-Castaňo, Quirós, García, Donald, Rose, McDowell, Westwood, Luiten.

A další kondicionál – kdyby měl Olazábal už teď jmenovat zbylé dva, jen těžko by pominul Paula Lawrieho, protože ve finále v Dubaji prokázal vynikající aktuální formu a je v evropském žebříčku navíc na první „nepostupové“ příčce. Jako další by se nabízeli třeba Martin Laird a Fredrik Jacobson, protože coby hráči US PGA Tour znají Spojené státy. Kdo by pak o Ryder Cup v Chicagu přišel: Anders Hansen, Thomas Björn, Simon Dyson, Alex Norén, oba bratři Molinariové… Chyběli by vám?

Oba žebříčky pro výběr do týmu se v příští sezoně budou jistě proměňovat. Možná se objeví ještě další hráč, který podpoří onu diskutovanou evropskou vládu nad světovým golfem. Například nečekaný vítěz některého z majorů. Obecně se herní síla kolektivu ale asi už nezmění.

Takže pro případ, že by se kvalifikoval Luiten, pamatujme si: na konci listopadu získal svůj první velký titul na Johor Open v Malajsii, v lednu mu bude šestadvacet, ve světovém žebříčku mu patří 66. příčka a v konečném pořadí Race To Dubai skončil čtyřiadvacátý.