obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Osud nečekaného major vítěze může být všelijaký. Hamilton proto radí Schwartzelovi: pořádně to oslav

19.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Charl Schwartzel

Malajská štace dobře prověřila, zda má Charl Schwartzel šampionské vlohy. Po slavném triumfu na Masters se musel poprvé vypořádat s nevídaným tlakem. Obstál solidně, ale teprve nejbližší období ukáže, zda je schopen trvale se usadit ve světové špičce. To totiž znamená nejen dobře hrát. Todd Hamilton by o tom mohl vyprávět…

Vraťme se s ním proto v krátkém flashbacku o sedm let zpátky, kdy se málo známý Američan stal nečekaným vítězem majoru. V Troonu to dotáhl až do play-off proti uznávanému Erniemu Elsovi. Porazil jej a převzal slavný Claret Jug pro vítěze britského The Open. To byl první a zároveň poslední vrchol jeho kariéry.

„Gratuloval jsem mu,“ prozradil Hamilton, že Schwartzela po jeho triumfu v Augustě vyhledal. „Chtěl jsem mu říct, ať si naplno užije, protože dokázal něco, co mu už nikdo v životě nevezme,“ dodal.

Dnes pětačtyřicetiletý golfista zároveň upozornil o generaci mladšího Jihoafričana, aby se nenechal strávit slávou. „Myslím, že to má v hlavě dobře uspořádané,“ odhadl zkušený harcovník, jenž se zájmem sledoval hru mladého majitele zeleného saka na Malaysian Open.

Schwartzel tam poznal, co znamená být vítězem. Tak například zmeškal letadlo, protože v Augustě musel poskytnout spoustu rozhovorů, a tak se minulou neděli prostě ze Spojených států nedostal.

Taková věc není v životě profesionálního hráče mimořádná. „Nebylo to porvé, s tím se musí počítat,“ potvrdil rodák z Johannesburgu, jenž však místo obvyklého klidu po pětadvacetihodinovém cestování přes Pacifik nalezl jen další hordu novinářů a fanoušků.

Hamilton to zažil: „Každý se vás ptá znovu na totéž. Odpověděl jsem jednomu, zašel jsem za roh a další mi položil tutéž otázku. Jdu na oběd a hned se někdo přihrne se stejným dotazem.“

Není pochyb o tom, že Schwartzel absolvuje třetí kolečko doma. Nyní totiž míří odpočinout si do Jižní Afriky. Slíbil, že dá na Hamiltonovu radu a konečně si vychutná velkou věc, kterou dokázal. V Malajsii totiž vystupoval soustředěně a klidně.

Nepočínal si špatně ani na hřišti, skončil na děleném jedenáctém místě. Od úvodního kola na 73 ran, což byla pochopitelná daň únavě, zahrál pak v Kuala Lumpuru tři lepší výsledky.

„On to ustojí. Stojí pevně na zemi, nebude mít problém ustát takový úspěch,“ předpověděl Hamilton Schwarztelovi.

Jejich osudy jsou vzdáleně podobné i v tom, že oba před ziskem svého major titulu měl každý na kontě v dané sezoně jedno vítězství na hůře obsazené akci – Američan čtyři měsíce před The Open 2004 vyhrál Honda Classic a Jihoafričan tři měsíce před letošním Masters zase Joburg Open.

Hamiltonova kariéra šla ale potom dolů, momentálně je v šesté stovce světového žebříčku a za posledních sedm let nevyhrál nic ani doma ani na japonském okruhu, kde se mu předtím docela dařilo. Co asi čeká nečekaného vítěze Masters Schwartzela?