Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Osud nečekaného major vítěze může být všelijaký. Hamilton proto radí Schwartzelovi: pořádně to oslav

19.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Charl Schwartzel

Malajská štace dobře prověřila, zda má Charl Schwartzel šampionské vlohy. Po slavném triumfu na Masters se musel poprvé vypořádat s nevídaným tlakem. Obstál solidně, ale teprve nejbližší období ukáže, zda je schopen trvale se usadit ve světové špičce. To totiž znamená nejen dobře hrát. Todd Hamilton by o tom mohl vyprávět…

Vraťme se s ním proto v krátkém flashbacku o sedm let zpátky, kdy se málo známý Američan stal nečekaným vítězem majoru. V Troonu to dotáhl až do play-off proti uznávanému Erniemu Elsovi. Porazil jej a převzal slavný Claret Jug pro vítěze britského The Open. To byl první a zároveň poslední vrchol jeho kariéry.

„Gratuloval jsem mu,“ prozradil Hamilton, že Schwartzela po jeho triumfu v Augustě vyhledal. „Chtěl jsem mu říct, ať si naplno užije, protože dokázal něco, co mu už nikdo v životě nevezme,“ dodal.

Dnes pětačtyřicetiletý golfista zároveň upozornil o generaci mladšího Jihoafričana, aby se nenechal strávit slávou. „Myslím, že to má v hlavě dobře uspořádané,“ odhadl zkušený harcovník, jenž se zájmem sledoval hru mladého majitele zeleného saka na Malaysian Open.

Schwartzel tam poznal, co znamená být vítězem. Tak například zmeškal letadlo, protože v Augustě musel poskytnout spoustu rozhovorů, a tak se minulou neděli prostě ze Spojených států nedostal.

Taková věc není v životě profesionálního hráče mimořádná. „Nebylo to porvé, s tím se musí počítat,“ potvrdil rodák z Johannesburgu, jenž však místo obvyklého klidu po pětadvacetihodinovém cestování přes Pacifik nalezl jen další hordu novinářů a fanoušků.

Hamilton to zažil: „Každý se vás ptá znovu na totéž. Odpověděl jsem jednomu, zašel jsem za roh a další mi položil tutéž otázku. Jdu na oběd a hned se někdo přihrne se stejným dotazem.“

Není pochyb o tom, že Schwartzel absolvuje třetí kolečko doma. Nyní totiž míří odpočinout si do Jižní Afriky. Slíbil, že dá na Hamiltonovu radu a konečně si vychutná velkou věc, kterou dokázal. V Malajsii totiž vystupoval soustředěně a klidně.

Nepočínal si špatně ani na hřišti, skončil na děleném jedenáctém místě. Od úvodního kola na 73 ran, což byla pochopitelná daň únavě, zahrál pak v Kuala Lumpuru tři lepší výsledky.

„On to ustojí. Stojí pevně na zemi, nebude mít problém ustát takový úspěch,“ předpověděl Hamilton Schwarztelovi.

Jejich osudy jsou vzdáleně podobné i v tom, že oba před ziskem svého major titulu měl každý na kontě v dané sezoně jedno vítězství na hůře obsazené akci – Američan čtyři měsíce před The Open 2004 vyhrál Honda Classic a Jihoafričan tři měsíce před letošním Masters zase Joburg Open.

Hamiltonova kariéra šla ale potom dolů, momentálně je v šesté stovce světového žebříčku a za posledních sedm let nevyhrál nic ani doma ani na japonském okruhu, kde se mu předtím docela dařilo. Co asi čeká nečekaného vítěze Masters Schwartzela?