ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Opravdu by měl být golf olympijským sportem?

15.07.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Na tuto otázku se nyní v golfovém světě hojně diskutuje. Světoví hráči se chlubí svými názory a většinou podporují golf jakožto další rozšíření palety olympijských sportů.

Jsou tu ale i golfisté, kteří zarputile golf na olympiádě odmítají. Svůj vyhraněný názor na má například australský profesionální golfista Brendan Jones, který se nechal slyšet, že na Olympijské hry v Rio de Janeiru v roce 2016 nepojede, i kdyby byl vybrán, jelikož prý golf není olympijským sportem. „Nesouhlasím s tím, aby se hrál golf na olympiádě, je to jako s tenisem, kdo si například pamatuje, kdo vyhrál olympijské zlato v tenise na poslední olympiádě?,“ nechal se slyšet.

Golf bude v roce 2016 v Rio de Janeiru opět mezi olympijskými sporty, rozhodla o tom olympijská komise již v roce 2009 v hlasování. Společně s golfem přibude v programu i ragby. Golf se na olympijských hrách hrál jen dvakrát v historii, a to v roce 1900 v Paříži a v roce 1904 v St. Luis. Počítá se s ním i v roce 2020. Bude se hrát na 72 jamek na rány a.

Sedmatřicetiletý Jones, se chce profesionálnímu golfu věnovat ještě dalších pět let a pak by chtěl svou kariéru ukončit. Je zastáncem názoru, že jakýkoliv sport, u kterého se necení olympijská medaile jako stěžejní vítězství, by neměl být součástí olympiády. Je pravda, že profesionální golfisté hrají každý týden o miliony dolarů a olympijské zlato v golfu tak nemá takovou váhu jako ostatní trofeje. V golfu jsou hlavními událostmi hlavně majory, je to také otázka již dlouholeté tradice. Každopádně, jakou cenu má olympijské golfové zlato uvidíme už za čtyři roky.

Aneta Zárubová

Počet přečtení: 2 060
Komentáře
 • Andrej napsal:

  Jednoznacne suhlasim so zaradenim golfu ako sportu na olympiade, ale podla mna je jednoznacne lepsi format jamkovkovy turnaj ako turnaj na rany. Ako uplne povodneho formatu golfu a zaroven v tom vidim ovela vacsi naboj a vacsiu sancu na prekvapenie.

 • Jan Jenčovský napsal:

  S názorem Brendana Jonese naprosto nesouhlasím! Jeho pohled je velmi subjektivní, zabývá se tím jen z pohledu profesionálního hráče a nevnímá řadu dalších přidružených synergií, které s tímto souvisí. Jednoznačně je velmi prospěšné, že golf bude olympijským sportem, protože to s sebou nese pro tento sport nesporná pozitiva. Je například daleko jednodušší popularizovat sport, který patří mezi olympijské vč. například i lepší výchozí pozice pro získávání podpory pro golf jako sport a výchovy mladých talentů. Možná je tomu však v Austrálii jinak a stát ani nikdo jiný z podporovatelů sportu se nedívá na to, který sport je či není olympijský? Pak bych australanům záviděl.
  Jan Jenčovský, prezident ČGF

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017