Opravdu by měl být golf olympijským sportem?

15.07.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Na tuto otázku se nyní v golfovém světě hojně diskutuje. Světoví hráči se chlubí svými názory a většinou podporují golf jakožto další rozšíření palety olympijských sportů.

Jsou tu ale i golfisté, kteří zarputile golf na olympiádě odmítají. Svůj vyhraněný názor na má například australský profesionální golfista Brendan Jones, který se nechal slyšet, že na Olympijské hry v Rio de Janeiru v roce 2016 nepojede, i kdyby byl vybrán, jelikož prý golf není olympijským sportem. „Nesouhlasím s tím, aby se hrál golf na olympiádě, je to jako s tenisem, kdo si například pamatuje, kdo vyhrál olympijské zlato v tenise na poslední olympiádě?,“ nechal se slyšet.

Golf bude v roce 2016 v Rio de Janeiru opět mezi olympijskými sporty, rozhodla o tom olympijská komise již v roce 2009 v hlasování. Společně s golfem přibude v programu i ragby. Golf se na olympijských hrách hrál jen dvakrát v historii, a to v roce 1900 v Paříži a v roce 1904 v St. Luis. Počítá se s ním i v roce 2020. Bude se hrát na 72 jamek na rány a.

Sedmatřicetiletý Jones, se chce profesionálnímu golfu věnovat ještě dalších pět let a pak by chtěl svou kariéru ukončit. Je zastáncem názoru, že jakýkoliv sport, u kterého se necení olympijská medaile jako stěžejní vítězství, by neměl být součástí olympiády. Je pravda, že profesionální golfisté hrají každý týden o miliony dolarů a olympijské zlato v golfu tak nemá takovou váhu jako ostatní trofeje. V golfu jsou hlavními událostmi hlavně majory, je to také otázka již dlouholeté tradice. Každopádně, jakou cenu má olympijské golfové zlato uvidíme už za čtyři roky.

Aneta Zárubová