Open d´Italia

30.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Hennie Otto

European Tour – 71° Open d’Italia Presented by Damiani, Circolo Golf Torino, La Mandria, Itálie
(28. – 31. 8.2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Jihoafričan Hennie Otto výkonem 68 ran (-4) stlačil konečné skóre na -20 a uhájil prvenství v turnaji. Ten přinesl zklamání Skotu Stephenu Gallacherovi. Navzdory enormní snaze a výtečnému výkonu 65 (-7) to dotáhl na -17 a na třetí místo. Zůstal jeden úder od druhé pozice, která by mu ještě zajistila automatickou kvalifikaci do rydercupového týmu Evropy. Před něj se v konečném pořadí dostal Angličan David Howell. Podařil se mu totiž mimořádný výsledek 63 (-9), složený z eaglu a sedmi birdie.

„Už před zraněním jsem hrál dobře,“ připomněl Otto dvojnásobnou operaci zad, po níž absolvoval teprve druhý turnajový start. „Že to přišlo tak brzy, mě samozřejmě překvapilo,“ dodal osmatřicetiletý hráč, jehož jedno z předchozích tří vítězství na European Tour bylo právě v Itálii.

Gallacher ještě může doufat v divokou kartu kapitána Paula McGinleyho,. „Je to na něm má na výběr tak pět dalších kluků. Teď už s tím nic nedělám, ale na svůj výkon jsem pyšný,“ doplnil. Z dalších uchazečů o totéž v Itálii uspěl i Nizozemec Joost Luiten, jenž se podělil o čtvrté místo. Turnaj v La Mandrii byl poslední možností před konečnou nominací a jeho závěr se nevydařil domácímu favoritovi Francesku Molinarimu, jenž klesl do druhé desítky výsledkové listiny.

Američan John Hahn, jenž na sebe upozornil i před týdnem na Czech Masters, předvedl fantastickou první devítku. Začal eaglem na pětiparu, na dalších třech jamkách přidal birdie. Další eagle zaznamenal na sedmičce, tentokrát čtyřparové a korunoval první část kola birdie z jamky deváté. Na druhé devítce přidal dokonce třetí eagle (pětipar č. 15), dvě birdie a jedno bogey. Výkon však znehodnotil na trojparové třináctce, kde zatížil výsledek čtyřmi údery navíc, takže z toho bylo 65 (-7).

Další pořadí: 11. Wattell, Sullivan (-11), 18. Broberg, Clarke, F. Molinari (-9), 24. Madsen, Fleetwood (-8), 35. Siem, Warren (-7), 46. O. Fisher (-6), 54. Manassero (-5), 59. Cabrera-Bello, E. Molinari (-4), 67. Levy (-1).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Navzdory double bogey z pětiparové deváté jamky udržel Hennie Otto aspoň průměrné tempo. Zapsal i dvě prostá bogey, ale dostatečný počet birdie jej po denním výkonu 71 (-1) udržel na vedoucí pozici se skóre -16. Otto si protrpěl svoje: „Abych byl upřímný, bl to těžký den. Od osmé jamky mě trápila záda, nebyl jsem schopen normálního švihu. Aale nějak semi podařilo se s tím vyrovnat.“ Na druhé místo se za Jihoafričana vytáhl Skot Ritchie Ramsay, jenž ztrácí na lídra dva údery. Spolu s Indem S.S.P. Chowrasiou předvedl nejlepší denní výkon 66 (-6).

Další skotský golfista Stephen Gallacher nevzdal úsilí získat automaticky místo v rydercupovém týmu Evropy. „Jsem v kontaktu. Půjde o všechno,“ pravil. Potřebuje o tomu skončit v La Mandrii aspoň druhý. Po sobotním výkonu 69 (-3) je na průběžné šesté pozici od vytoužené mety vzdálen na tři rány. Z případných aspirantů na divoké karty kapitána Paula McGinleye se činí Jak Ital Francesco Molinari, tak Joost Luiten z Nizozemska, obe se dělí o sedmou příčku. Skvěle si vede i černý kůň Bernd Wiesberger z Rakouska, aktuálně v Itálii třetí.

Další pořadí: 11. Sullivan, Wattel, Dyson (-6), 20. Fleetwood, Levy, Madsen (-7), 40. Siem, E. Molinari, Cabrera-Bello (-5), 55. Manassero, Broberg (-3), 72. O. Fisher (E).

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Jihoafričan Hennie Otto předvedl něco, co už dlouho nebylo k vidění a nač nikdo neměl – kolo za deset ran pod par. Na první devítce hrál šest birdie, po eaglu na pětiparové dvanáctce přidal další dvě a trochu koketoval s pokořením šedesátky. Přišel však par a na předposlední jamce bogey. Hráči to nevzalo náladu, elán ani um a díky birdie na poslední jamce se dostal na dvouciferný mínusový výsledek. Po 62 ranách (-10) je jeho průběžná bilance -15.

Ottův nástup jakž takž zachytil Bernd Wiesberger. Jeden ze čtvrtečních lídrů přinesl zapsáno 66 (-6) a zařadil se na tři údery za vedoucího muže. Naopak domácí Francesco Molinari nezopakoval výsledek z úvodního dne, hrál jen v paru (dvě birdie, dvě bogey) a ztratil kontakt s čelem turnaje. Výkonem 65 (-7) si do první desítky polepšil Stephen Gallacher ze Skotska, ale na druhé msto, odkud by se automaticky kvalifikoval do rydercupového týmu Evropy, má stále daleko. „S tím double bogey je to dobrý výsledek,“ poukázal na svou skórkartu Gallacher. „Stále je to o tom, zahrát jeden nízký výsledek,“ dal si naději do druhé poloviny turnaje.

Další pořadí: 16. F. Molinari (-6), 23. Warren, Dyson (-5), 29. E. Molinari (-4), 44. Broberg, Levy, Wattel, Siem, O. Fisher (-3), 57. Clarke, Fleetwood, Sullivan, Manassero (-2).
Cutem neprošli mj.: Colsaerts, Bourdy, Aiken, Jacquelin, Coetzee, McGinley, Harrington, Levet.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Francesco Molinari zatím plní rydercupovou misi a na důvěrně známém hřišti si říká o zařazení do evropského týmu na divokou kartu. Italův výkon 66 ran (-6) dokázal napodobit pouze Rakušan Bernd Wiesberger. Oba předvedli bezchybné kolo se šesti birdie. Molinari postupně zlepšil krátkou hru a to poslední zapsal na osmnácté jamce a potvrdil společnou dominanci s Wiesbergerem. Ve dvojici se ujali vedení před pěti konkurenty v tamto složení: Američan John Hahn, Severoir Gareth Maybin, Skot Richie Ramsay, Angličan Richard Bland, Jihoafričan Hennie Otto.

Z dalších uchazečů o právo hrát blížící se utkání proti Spojeným státům začal solidně Joost Luiten z Nizozemska, jenž na lídry ztrácí tři rány, zatímco Stephena Gallachera ze Skotska čeká v pátek boj o cut. Druhé místo, jež by ho posunulo na pozici zajišťující automatickou příslušnost k týmu, je daleko. „Jsem trochu zklamán, několik ran jsem vysloveně zahodil, být v roughu se na tomto hřišti nevyplácí. Ale několik želez se povedlo. Od předních pozic mě dělí jedno dobré skóre,“ nasměroval myšlenky na další kola Gallacher.

Další pořadí: 15. Luiten, Aiken, R. Fisher, Warren (-3), 26. Sullivan (-2), 43. E. Molinari, Dyson (-1), 66. Fleetwood, Gallacher, Clarke, Harrington (E), 82. Siem, Manassero, Broberg, Cabrera-Bello, Levy, Coetzee, Wattel, Colsaerts, McGinley (+1), 103. O. Fisher, Jacquelin (+2).

Top 10 prvního kola:

Otevřené mistrovství Itálie je poslední možností získat body pro nominaci do mužstva Evropy pro Ryder Cupu. Turnaj se odehraje za přímé pozornosti kapitána týmu Paula McGinleyho, který bude zároveň hrát. Po uzavření obou bodových žebříčků v neděli udělí McGinley v úterý 2. září tři divoké karty. Mezi kandidáty startujícími v Circolu jsou Skot Stephen Gallacher, Ital Francesco Molinari a Nizozemec Joost Luiten.

Pozornost italského publika bude upřena především na členy klubu bratry Edoarda a Francesca Molinarie a na dalšího Itala Mattea Manassera. Italové získali evropský titul naposledy v roce 2006, kdy se o to na Castello di Tolcinasco zasloužil Francesco Molinari. Nebudou to mít lehké. Vedle jmenovaných budou dalšími konkurenty Darren Clarke, Pádraig Harrington, Nicolas Colsaerts, Grégory Bourdy, a další.

Hraje se na šestatřicetijamkovém hřišti u Turína, které se nachází v přírodním parku La Mandria, bývalé lovecké oboře Savojského rodu. V těsném sousedství hřiště I Roveri, kde se Open D´Italia hrálo v roce 2012. Hraje se kombinace modrá s parem 721 a délkou 6 588 metrů. Dotace turnaje je 1,5 milonu eur, zhruba 42 milionů českých korun. Na vítěze čeká prémie 250 000 eur, téměř sedm milionů korun. Obhajovat titul bude Francouz Julien Quesne.

Odkazy:Circolo Golf TorinoHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai

.