Open de Espaňa

18.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Open de España, PGA Catalunya Resort, Girona, Španělsko
(15. – 18. 5. 2014, bez časového posunu)


 

Miguel Ángel Jiménez

Neděle – finálové kolo a play-off

V padesáti letech načal Miguel Ángel Jiménez třetí desítku titulů na European Tour a zároveň dosáhl hranice čtvrt sta turnajových prvenství v součtu všech světových tour. Po dubnové výhře při svém premiérovém startu na Champions Tour v USA tak populární Španěl slaví další prvenství. Mezi ty letošní bavíc vložil svatbu. „Ani nevíte, co to pro mě znamená. Všichni byste si přáli být v mé kůži, ale to vám nedovolím,“ žertoval. Publikum na PGA Catalunya mu připravilo bouřlivé ovace. Nebylo to jednoduché. Jiménez pro ně musel do play-off. Na první přidané jamce však síla jeho osobnosti a par 4 stačily. Protivníci Richard Green z Austrálie a Thomas Pieters z Belgie por tlakem chybovali, hráli bogey a nechali projít špalírem slávy svého velkého soka. Ten si připsal prémii 250 tisíc eur, v Race To Dubai se posunul na pátou příčku za svého krajana Sergia Garcíu, jenž svým nejhorším výkonem turnaje 76 ran (+4) klesl až na konec čtvrté desítky konečného pořadí.

García nebyl sám, komu se závěrečný den nepovedl. Tři účastníci rozehrávky dokončili španělské otevřené mistrovství s konečným skóre -4. To znamená, že výsledek na prvním místě je o tři údery horší, než tomu bylo po sobotě. Jen Green zahrál aspoň par, Jiménez jednu nad a Pieters dokonce tři, čímž ztratil pozici lídra, kam se vyšplhal po pátku. Na vině bylo hlavně triple bogey na čtrnáctce. Ze všech účastníků se jediný, Švéd Niclas Fasth, dostal pod sedmdesát ran, a to jen o jednu.

Jiménez překonal vlastní rekord nejstaršího vítěze na evropském okruhu. Dodatečnou rozehrávku absolvoval po osmé v kariéře, toto je jeho pátá vítězná. Málem ji rozhodl už chipem poté, co ani jeden z tria v play-off nedosáhl greenu v regulaci. Minul jen těsně a nebylo pro něj problémem doklepnout do paru. Druzí dva potřebovali po přihrávce ještě dva putty, přičemž Pieters si málem vynutil pokračování, ale jeho míč na par jen lízl jamku. „Na sedmadvacátý pokus se to povedlo. Několikrát jsem byl blízko a dnes to bylo velice těžké. Ani nevím, jestli jsem cítil tlak, určité napětí tam bylo, ale dopadlo to dobře,“ dodal vítěz.

Další pořadí: 15. R. Fisher (+1), 24. Jacquelin, F. Molinari (+2), 28. Manassero (+3), 38. E. Molinari, García (+4), 49. Fernandez-Castaňo (+5), 57. Levy (+7), 66. Aiken (+10)74. Cabrera-Bello (+15).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Žádný velký posun skóre vedoucího hráče se nekonal avšak navzdory označení moving day přináležejícímu sobotě se nezměnil lídr. Belgičan Thomas Pieters po výkonu 71 ran (-1) stlačil průběžnou bilanci na -7. Vede o dva údery před domácím favoritem Miguelem Ángelem Jiménezem. Tito dva půjdou ve finálovém flightu, až třetí místo je dělené a obsazují ho tři hráči: Skot Richie Ramsay, Australan Richard Green a Angličan Chris Wood. Nejlepší kolo předvedl další Angličan Ross Fisher a díky zlepšení o devět ran oproti pátku se posunul do top 10, na dělenou šestou pozici.

Fisherovy dva eagly neměl šanci nikdo přebít, ale i bez nich se vedoucí duo prezentovalo několika prvotřídními ranami a jamkami. Jiménez už byl také na průběžné bilanci -7, ale neudržel tempo a vinou bogey na patnáctce a osmnáctce vstoupí do finále se ztrátou. Naopak Pieters se ještě na čtrnáctce pohyboval nad parem, dvěma birdie na jamkách 15 a 16 si vrátil nejlepší výchozí pozici. „Byl jsem od začátku velice trpělivý, což je na tomto hřišti nutnost. Moje hra železy dosud není na potřebné úrovni, ale dokázal jsem znovu zabodovat na pětiparech. Na neděli se těším, pochopitelně půjdu po výhře,“ prohlásil bojovně dvaadvacetiletý nováček evropského okruhu.

Další pořadí: 12. F. Molinari (-1), 15. García, Jacquelin (-5), 26. Caňizares (+1), 33. Cabrera-Bello (+2), 41. Manassero (+3), 50. Levy (+4), 62. Aiken (+5).

Top 10 třetího kola:

Pátek –  2. kolo
Podruhé za sebou zahrál Belgičan Thomas Pieters 69 ran (-3) a průběžné skóre šest pod znamená vedení o jeden úder před Nizozemcem Joostem Luitenem a Angličanem Eddiem Pepperellem. Čtvrtý už je Ital Francesco Molinari, jenž dokázal stlačit skóre na 67 (-5), v čemž se mu vyrovnal ještě Álvaro Quirós, nejvýše postavený domácí hráč v leaderboardu po polovině turnaje. V top 10 jsou ještě další španělští favorité Miguel Ángel Jiménez a Sergio García. Na posledně jmenovaného ovšem plně dolehlo nevyspání kvůli časovému posunu po návratu z Ameriky, hrál 74 (+2) a pohoršil si o osm míst. Nejlepší výkon dne 66 (-6) předvedl Jihoafričan Darren Fichardt a rovněž se posunul do první desítky. Také ve druhém hracím dnu se diváci na tříparové pětce dočkali jamky trefené na jednu ránu. Ale ani hole-in-one nepomohla Skotu Alastairu Fotsythovi ke cutu.

Catalunya Resort přináší dvaadvacetiletému Pietersovi štěstí. Loni v listopadu si na tomto hřišti ve finálové fázi Q-School zajistil postup na European Tour, nyní zkušenosti zúročil v mnohem vyšší konkurenci. A to začal kolo třemi bogey na úvodních čtyřech jamkách. Přesto vystřídal na pozic lídra o rok staršího Pepperella. „Čekal jsem, že mě někdo dostihne,“ neztratil dobrou náladu Angličan. „Bylo to nahoru a dolů, naneštěstí jsem hrál i double bogey, když jsem se pokusil být agresivní. Ale po dvou kolech to vypadá dobře,“ dodal golfista, jenž si nováčkovskou sezonu odbyl loni.

Další pořadí: 19. Aguilar, Cabrera-Bello (E), 26. E. Molinari, Jacquelin, Manassero (+1), 35. R. Fisher (+2), 46. Levy, Aiken (+3), 64. Caňizares (+4).
Cutem neprošli mj.:
Colsaerts, Larrazábal, Coetzee, Madsen, Uihlei, Fleetwood, Ilonen, Björn.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Favority předčil anglický golfista Eddie Pepperell, jenž sice zahájil turnaj bogey na jedničce, avšak poté už nechyboval a čtyřmi birdie se dostal k výsledku 68 ran (-4). O jeden úder zpět se o druhé místo dělí osm hráčů, mezi nimi tři Španělé. Jsou to čtvrtý muž průběžného pořadí Race To Dubai Sergio García, jenž dorazil teprve ve středu do dějiště turnaje, nestárnoucí padesátník Miguel Ángel Jiménez a Rafael Cabrera-Bello. Ze zbylé pětky lídrových pronásledovatelů na sebe upozornil Nizozemec Robert-Jan Derksen esem na tříparové páté jamce.

„Neměl jsem dobrou noc, kvůli časovému posunu jsme spal asi jen čtyři hodiny, takže jsem spokojen,“ prohlásil García, třetí muž The Players Championship z minulého týdne. „Nemyslím, že by moje hra byla nejlepší, hřiště je těžké a jsou tu jedny z nejužších fairwayí,“ doplnil hráč, jehož vrcholem byl eagle z pětiparové patnáctky.

Další pořadí: 31. Caňizares, Larrazábal, Levy, Madsen (E), 49. F. Molinari (+1), 69. Manassero, Aiken (+2), 94. Björn (+3), 113. Fleetwood (+4), 131. Coetzee (+6), 138. Ilonen (+7).

Top  10 prvního kola:

O čtyři týdny později než loni se evropská garnitura představí na turnaji, jehož historie sahá až do roku 1912, jeho vítězi byli slavní hráči, avšak v posledních letech se ho daří udržet v kalendáři jen s velkým úsilím. Takže se hraje opět bez titulárního sponzora s dotací 1,5 milionu eur (přes 41 milionů korun).
Z minulých vítězů jsou tu třeba Švéd Robert Karlsson, jenž ovšem od roku 2001 výkonnostně klesl, podobně jako Francouz Thomas Levet (2009) či Thomas Aiken (2011). Do formy se však dostává Ital Francesco Molinari (2012) a návrat na výsluní plánuje francouzský obhájce titulu Raphaël Jacquelin, jenž loni zdolal až na deváté jamce play-off Němce Maximiliana Kieffera a Chilana Felipeho Aguilara.
Ozdobou startovního pole bude nestárnoucí domácí hráč Miguel Ángel Jiménez a nenápadný návrat z neúspěšných pokusů prosadit se v zámoří ohlásil Belgičan Nicolas Colsaerts.

Právě on by si však mohl připadat, jako kdyby zůstal v Americe, a to kvůli charakteru hřiště. Oproti loňsku se turnaj přesouvá na stále populárnější hřiště moderního střihu otevřené v roce 1999. Španělské Open se tu hrálo v letech 2000 (vyhrál Angličan Brian Davis) a 2009 (Levet). Od hráčů vyžaduje velkou přesnost na týčku, první rány se často hrají na místa mimo úroveň odpališť. Čtyři z nich byla posunuta a dvě prodloužena, takže maximální délka je o více než 150 metrů delší oproti stavu před pěti lety, kdy se tu European Tour hrála naposledy. Aktuálně tento par 72 měří 6 560 metrů.

Odkazy: … PGA Catalunya ResortHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.