US Open: Zázraky, ale také totální kolapsy

13.06.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Druhý major je historicky bohatý na skvělé výkony, ale nejrychlejší greeny v sezoně přinášejí profesionálům i velké trable. Diváci tak ve 112 ročnících US Open sice viděli tři albatrosy a 42 es, ale také neuvěřitelných 19 úderů na jedné jamce.

O premiérový albatros se v roce 1985 postaral T. C. Chen na druhé jamce hřiště Oakland Hills South Course. Na 482 metrů dlouhou jamku mu v úvodním kole turnaje stačily jen dva údery.

Další „double eagle“ předvedl ve finálovém kole v roce 2010 Shaun Micheel v Pebble Beach. Zadařilo se mu na šesté jamce měřící 478 metrů. Zatím poslední albatros byl spatřen loni v Olympic Clubu. Nick Watney ho vystřihl v prvním kole na sedmnácté jamce dlouhé 477 metrů.

Oblíbená disciplína zvaná hole-in-one byla k vidění častěji, ale úplný výčet by byl dlouhý. První eso zaznamenal už v roce 1907 Jack Hobens ve 2. kole na 134 metrů dlouhé desítce hřiště Philadelphia Cricket Clubu. Zatím poslední zahrál loni John Peterson v Olympic Clubu. Ve 3. kole si poradil s třináctou jamkou měřící 182 metrů.

Turnaj se hraje na mnoha hřištích, a tak je nejlepší výsledek špatně měřitelný. Historicky nejnižší skóre předvedl předloni Rory McIlroy. Hřiště Congressional C. C. Blue Course obešel během čtyř kol za 268 ran (-16, 65+66+68+69).

Zahrát birdie na superrychlých greenech bývá nadlidský výkon. Našli se však dva muži, kteří jich dokázali zahrát šest v jedné řadě. Prvním byl George Burns v roce 1982 na jamkách 2 až 7 na Pebble Beach. Druhý hrdina se jmenuje Andy Dillard, který tento výkon předvedl na stejném hřišti od první po šestou jamku, pouze o deset let později.

Zní to neuvěřitelně, ale pět hráčů dokázalo vyhrát US Open hned při svém prvním startu. Byli jimi Horace Rawlins v roce 1895, Fred Herd (1898), Harry Vardon (1900), George Sargent (1909) a Francis Ouimet (1913). O posledně jmenovaném byl natočen film Golfový sen, vyšla i stejnojmenná kniha.

Protiklad skvělým výkonům jsou totální kolapsy. O ten největší se postaral Ray Ainsley, který na šestnácté jamce (par 4) na hřišti Cherry Hills C. C. užaslým divákům předvedl 19 stylových úderů. Psal se rok 1938.

Nejvyšší výsledek na jedno kolo zahrál J. D. Tucker v roce 1898. Hřiště Myopia Hunt Club v Massachusets obešel v úvodním kole turnaje těžko vysvětlitelnými 157 údery.

Loni se o největší propad postaral Jim Furyk. Na patnácté jamce finále byl v čele turnaje, ale odpal na následující jamce se nesmazatelně zapsal do historie jako největší hook. Míček z jeho dřeva zamířil do lesa už po několika desítkách metrů. Nesmyslné bogey na pětiparu znamenalo konec nadějí a titul tak letos obhajuje Webb Simpson.

 

.