US Open: roztrhá hráče Pinehurst č. 2?

10.06.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pinehurst č. 2

Při 114. ročníku US Open si nejlepší profesionálové světa budou moci potřetí v dlouhé historii turnaje vyzkoušet Pinehurst č. 2, hřiště dlouhodobě řazené mezi nejlepší desítku ve Spojených státech. Prodloužená varianta čítá 113 bunkerů, ale jen jedinou vodní překážku.

Pinehurst Resort & Country Club spatřil světlo světa už na konci 19. století, ale místní golfová chlouba byla slavnostně otevřena až v roce 1907. Architektem nebyl nikdo jiný než Donald J. Ross, který své dítě pravidelně vylepšoval až do své smrti v roce 1948. Tři roky poté se tu uskutečnil Ryder Cup.

Nové technologie a požadavky donutily majitele resortu k velkým změnám designu. Pod těmi z roku 1974 je podepsán R. T. Jones, v roce 2010 hřiště upravili Bill Coore a Ben Crenshaw. Oproti roku 1999 je nyní o 350 metrů delší.

Resort si svými kvalitními a obtížnými hřišti brzy vysloužil přezdívku »Americké St Andrews«. Tvrdí se, že první s touto myšlenkou přišel už slavný Bobby Jones. Ve zmíněném roce 1974 tu americký prezident Gerald Ford otevřel Síň golfové slávy, která se později přesunula na Floridu.

Na zdejších jamkách se hrálo památné US Open 1999, které i díky birdie na sedmnáctce a závěrečnému fantastickému puttu na parvyhrál legendární Američan Payne Stewart a porazil Phila Mickelsona a Tigera Woodse.

Payne zahrál nejdelší putt, který kdy vyhrál US Open, a fotografie jeho vítězného gesta vstoje na jedné noze obletěla svět. Kdo by neznal muže v modré bekovce, bílých podkolenkách a bílých botách? Za pár týdnů bohužel zemřel při letecké nehodě a dnes jeho socha stojí poblíž osmnáctého greenu.

Podruhé se profesionálové při US Open na náročné hřiště podívali v roce 2005. Největší favorit Tiger Woods se z druhého místa musel sklonit před šokujícím vítězem Michaelem Campbellem z Nového Zélandu. Ten na PGA Tour nikdy předtím ani potom žádný turnaj nevyhrál.

Obtížnost hřiště Pinehurst č. 2 nejlépe vystihují komentáře hvězd světového golfu a samotného autora.

Sam Snead: „Budete tu potřebovat každou dobrou ránu, jinak na vás hřiště skočí a roztrhá na kusy.“

Donald Ross: „Je to nejkomplexnější test golfu, jaký jsem kdy vystavěl.“

David Orr, trenér krátké hry Justina Rose, vítěze US Open 2013: „Musíte přizpůsobit svou rutinu hřišti. Více si zde užijete hru wedgemi a připravte se na patování mimo green.“

 

Hřiště v číslech:
Par: 70
Délka: 6 915 metrů
Course rating: 76,0
Slope rating: 147
Tráva: bermuda, na greenech penn G-2
Rozloha hřiště: 79 hektarů
Počet bunkerů: 113
Počet vodních překážek: 1 (jamka č. 16).

.