Open de France

07.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Alstom Open de France, Le Golf National, Paříž, Francie
(4. – 7. července 2013, bez časového posunu)


Graeme McDowell

Neděle – finálové kolo
Vítězný Graeme McDowell se souputníkem Richardem Sternem udělali z finálového flightu posledního kola malou jamkovku. Ačkoli hráči před nimi se snažili, žádný z nich se nevklínil do jejich soupeření o titul. Rozhodlo se v samotném závěru, kde těžké hřiště nabírá na dramatičnosti. Jihoafričanova bogey na jamkách 16 a 17 uvolnila cestu Severoirovi, jenž dokonce na předposlední skóroval a svou zkušeností si pojistil titul. Po výkonu 67 ran (-4) dokončil populární G-Mac turnaj s konečným skóre -9 a Sterneho předčil o čtyři rány. O třetí místo se podělili Eduardo De La Riva ze Španělska a Angličan Graeme Storm.
Sterne sice po třech birdie na první devítce svého konkurenta předstihl, ale po desáté jamce bylo srovnáno a na sedmnáctku už si McDowell přinesl vedení o dvě rány poté, co chvíli předtím Jihoafričan nezvládl chip z roughu a zahrál své druhé bogey. To třetí přišlo vzápětí vinou zkaženého nepříliš dlouhého puttu do paru, a to přitom byl Sterne do té doby na greenech jistý. Tohle ale už byla vyšší hra a McDowell prokázal své kvality i tím, že se na rány líp soustředil. „Celý den jsem přemýšlel o tom, jak přijdu na osmnáctou jamku,“ svěřil se třiatřicetiletý profesionál a složil hold tomu, kdo nad ním držel neviditelnou ochrannou ruku: „Netrefil jsem na patnáctce a šestnáctce zrovna nejpřesnější putty, ale spadly tam.“ 
Na osmnáctce druhou ranou raději notně přestřelil vodu, ale i z velké vzdálenosti jistil dvěma putty par. Celkově předvedl u Versailles svrchovaný výkon, v každém ze čtyř dnů mu uteklo vždy jen jedno bogey, což kontrastuje s trápením většiny hráčů. Po jamkovce v Bulharsku je to druhý McDowellův titul na European Tour v sezoně. Půlmilionová prémie jej posune na druhé místo v Race To Dubai za vedoucího Justina Rose. Jedno prvenství má letos už také na americké PGA Tour. „Tohle bylo zvláštních pár měsíců,“ nasměroval pozornost ke své kolísavé výkonnosti. „Moje hra se nijak zvlášť neztrácela, přesto jsem neprošel mnoha cuty, a to vždycky bolí,“ dodal.
Pouze dvanáct golfistů dokončilo turnaj s mínusovým výsledkem, jen dalších pět má výkon na hodnotě even par. Ani jednou nezahrál kolo pod ním Angličan Luke Donald a rozloučil se způsobem, jaký si sám nepředstavoval – na osmnáctce zahrál triple bogey a dokončil turnaj s bilancí +6. Ještě o ránu horší byl Američan Matt Kuchar.
Další pořadí: 13. Kaymer, Warren (E), 18. F. Molinari (+1), 25. Manassero, Poulter (+2), 38. A. Hansen (+5), 42. Donald, Zanotti (+6), 49. Kuchar, Luiten (+7), 58. Jiménez (+9), 59. Jamieson, Aiken (+10).

Top 10 posledního kola:


Sobota – 3.kolo
Další střídání v čele průběžného pořadí jde na vrub dalšímu prudkému zhoršení, jež tentokrát předvedl Fabrizio Zanotti, a stejně jako o den dříve vyklidil pole Anders Hansen, tentokrát to byl paraguayský golfista, kdo pustil před sebe jiné. Vedení převzala dvojcie Graeme McDowell, Richard Sterne. Oba mají průběžné skóre -5, což vypovídá o obtížnosti hřiště.
Favorizovaný Severoir se sice po dvou kolech za 69 ran o jeden úder zhoršil, ale jeho úsporný styl, v němž je základem dosažený par, slaví úspěchy. Tentokrát po dvou birdie mířil McDowell do samostatného vedení, ale na předposlední jamce mu přece jen uteklo bogey. „Nemyslel jsem na to, že bych mířil na titul, ale ta šance tu teď je,“ komentoval zkušený major vítěz fakt, že jen osmnáct hráčů v sobotu stlačilo své skóre pod par. Jihoafrický spolulídr má pestřejší zápis a v něm i double bogey ze čtyřparové pětky, ale po několika peripetiích se uklidněním v těžké závěrečné pasáži hřiště dostal nahoru, vynesla ho tam birdie na jamkách 14 a 17. „Ten finiš je asi nejtěžší na celém okruhu,“ svěřil se Sterne, jak jej vyčerpalo soustředění na konci dne. „Hřiště má sklony trestat a stahovat dolů, spousta kluků už to tady pocítila. Doufám, že zítra dobře začnu a odpíchnu se k dobrému skóre,“ předsevzal si.
Zanottiho zkázou se staly čtyřparové jamky 4 a 7, kde si spousta účastníků vylámala zuby, ale ne tak jako zmíněný golfista, jenž na obou zapsal triple bogey. Zhoršení o deset a propad na dělené 27. místo je pak logickým důsledkem. Naopak o pětadvacet pozic na momentální devatenáctou si polepšil Němec Martin Kaymer. Zahrál 69 ran a posunul se na even par, podobně jako třeba Angličan Ian Poulter a Španěl Miguel Ángel Jiménez. V plusu zůstává bývalá anglická světová jednička Luke Donald.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Dohráno včas a kompletně i s hodinovým zpožděním, zapříčiněným mlhou. Ani tentokrát se nekonala žádná nízká skóre, nejlepší bylo -4 a jen o jednu ránu horší zaznamenal Fabrizio Zanotti. Paraguayec 68 ranami zopakoval svůj výkon z předchozího dne a s průběžnou bilancí -6 se dostal do vedení o jeden úder před trojici, kterou tvoří Dánové Thomas Björn a Sören Kjeldsen s Jihoafričanem Richardem Sternem. Čtvrteční lídr Anders Hansen zahrál o dvanáct ran horší výsledek 78 (+7) a odporoučel se na dělenou 44. pozici.
Nečekaný lídr využil zlepšujícího se stavu fairwayí a greenů v odpoledních hodinách. Postavil čtyři birdie proti jednomu bogey, skóroval na všech třech pětiparech. Na European Tour se třicetiletý Jihoameričan z žádného prvenství dosud neradoval, na kontě má pouze tři druhá místa. Letos devětkrát neprošel cutem, ze šesti úspěšných pokusů se nejvýše vypracoval na 24. příčku v květnovém BMW PGA Championship. „Celý rok ale tvrdě pracuju a tady se ta práce zúročuje, což je pozitivní,“ pochvaloval si Zanotti. „Na tomhle hřišti musíte přijmout všechno, co tu je, být trpěliví a bavit se,“ doplnil.
Do bojů po titul i top 10 s největší pravděpodobností nezasáhnou favorité a rydercupoví hráči, s výjimkou Graema McDowella, jenž šel podruhé v mínusu. Zato v celkovém pořadí klesli Luke Donald, Ian Poulter i Martin Kaymer, u nějž je rozdíl mezi oběma dny osm ran. O pět se zhoršil Američan Matt Kuchar a ani on nemá dobré vyhlídky na nějaké skvělé umístění.
Další pořadí: 12. Donaldson (-2), 18. Warren (-1), 26. Luiten, Manassero (E), 44. Kaymer, Poulter, Donald, A. Hansen (+2), 53. F. Molinari, Kuchar, Jiménez, Aiken (+3).
Neprošli cutem: Jaidee, E. Molinari, Norén, Uihlein, Olesen, Aphibarnrat, Ilonen, Rumford.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Ani v pěkném a golfově přívětivém počasí nedalo hřiště nic zdarma a výkon Anderse Hansena 66 ran (-5) sklidil poctu za to, jak se Dán popasoval s nástrahami obou devítek. Tu druhou, která tak skvěle graduje, absolvoval dřív a zapsal na ní čtyři birdie. To byl základ, z něhož těžil, když přešel na první odpaliště a hned z něj vystřihl své první bogey. Na trojparu číslo 8 přišlo ještě jedno, přesto lídr stlačil ve druhé půlce kola celkové skóre o jednu ránu níž. O ránu za ním druhý je domácí golfista Romain Wattel, na třetím místě už je tlačenice devíti mužů, mezi nimiž má největší věhlas jméno Němce Martina Kaymera, ačkoli zrovna v poslední době nic výrazného nezahrál.
Dvaačtyřicetiletý lídr, jenž se chystá příští týden do Curychu na dlouho plánovanou operaci ruky, uplatnil veškeré své zkušenosti.  Vystříhal se vody, která brzdila mnohé účastníky, a ocenil hřiště: „Pro Ryder Cup je skvělé, to vám povím. Diváci mají skvělý výhled a ten konec je úžasný.“ Měl na paměti, že hřiště vyžaduje neustálou hráčovu pozornost. „Z některých pozic vypadá snadno, ale záhy zjistíte, že hrajete bogey,“ řekl majitel tří turnajových titulů z European Tour. Naposledy se takto radoval před čtyřmi lety.
Pouze tři hráči dokázali obejít kolo bez bogey (Thomas Björn s Matthewem Nixonem na děleném třetím místě a Scott Jamieson na dvanáctém). V zápisech figurují všeho všudy tři eagly, autorem toho nejvýjimečnějšího ze čtyřparové páté jamky je Fabrizio Zanotti, rovněž jeden z mužů na třetí pozici.
Další pořadí: 12. Jamieson, McDowell, Jiménez, Warren (-2), 24. Norén, Donaldson, Kuchar (-1), 42. Jaidee, Luiten, Aiken, F. Molinari (E), 64. E. Molinari (+1), 77. Manassero, Poulter (+2), 120. Ilonen (+5), 137. Olesen, Rumford (+7).

Top 10 prvního kola:


Hrát na úzkostlivě opečovávaném hřišti, jehož vznik je nedílně spojen s Ryder Cupem v roce 2018, je svátkem. A ten si nenechají ujít někteří mužové, v jejichž kariéře už je i jako jedna z významných položek vítězství v této týmové soutěži. Do boje jdou Angličané Luke Donald a Ian Poulter, Severoir Graeme McDowell, Italové Francesco a Edoardo Molinariové, Němec Martin Kaymer, Španěl Miguel Ángel Jiménez. Evropskou štaci před The Open Championship zahajuje takto brzy Američan Matt Kuchar, mimo jiné v předchozích dvou duelech Evropy a Spojených států člen poraženého celku. Divokou kartu dostal i vítěz z Kunětické Hory Francois Calmels. Pokus obhájit titul podnikne Němec Marcel Siem.

Co ještě dodat k všeobecně propranému, prozkoumanému a občas i kritizovanému hřišti Albatross? Aktuálně to, že bylo oproti loňsku nepatrně prodlouženo na 6 703 metrů, což je na par 71 už něco, nejkratší trojpar tu měří 160 metrů, ale dva jsou nad 190. Devítka je bez čtyř metrů natažena na půlkilometrovou vzdálenost. Vodou obklopený green osmnáctky není až takovou ikonou, hned vedle se nachází podobně situované patnácté jamkoviště, což se ne všem líbí, podobně jako ostrý pravý dogleg č. 13. Hráči zde obvykle využijí všechny hole, které si na začátku hry strčí do bagu a férové hřiště to rozhodně je. Už při jeho vzniku se počítalo s tím, že musí být něčím zvláštní a hodno ornamentálnímu barokně-empírovému slohu nedalekého paláce Versailles. Architekt Hubert Chesneau vytvořil dějiště pro turnaj dotovaný třemi miliony eur (asi 78 milionů korun).

 

Odkazy: … Le Golf NationalHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.