Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

The Open Championship

22.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – British Open, Royal Lytham & St Annes GC, Lancashire, Anglie (19. – 22.7.2012, -1 hodina)


 

Neděle – finálové kolo
Zcela nečekaným vítězem se stal Jihoafričan Ernie Els. Ve finálovém kole zahrál 68 ran (-2) a celkově se dostal na bilanci sedm ran pod par. Lídr Adam Scott poté, co ostatní favorité odpadli, neudržel pozici a několika chybami v závěru kola klesl až na -6, což znamená samostatné druhé místo. Tiger Woods se podělil o třetí pozici s americkým krajanem Brandtem Snedekerem, oba dosáhli konečného skóre -3. „Celkově jsem spokojen s tím, co jsem tu předvedl, naneštěstí tu a tam se něco nepovedlo a to mě stálo lepší výsledek,“ zhodnotil bez emocí Woods svůj neúspěšný útok na patnáctý major titul.
Els se dlouho nemohl dostat do hry, protože neproměňoval své šance. Jeho putty byly krátké, nebo nesměřovaly na jamku. Na první devítce zapsal dvě bogey. Pak však přišlo konečně birdie na desáté jamce a do konce hřiště zapsal Els ještě čtyři, včetně toho rozhodujícího na osmnácté. „Věřil jsem spíš v play-off. Když jsem byl na sedmnácté jamce, jeho teprve čekal odpal na šestnátce. Víme všichni, že to není nejtěžší jamka,“ vrátil se Els k dění na hřišti a k soupeření na dálku se Scottem. „Je to můj kamarád a je mi ho líto. Ale takhle to ve sportu je – vyhrajete, prohrajete, a teď prostě přišel můj čas,“ dodal vítěz, jemuž patří šek na 900 tisíc liber.
Naopak Scott vypadal dlouho v pohodě. Ačkoli ztrácel, většina konkurentů kolem něj ztrácela také, a spíš víc než on. Když Australan zahrál birdie na čtrnáctce, zdálo se být rozhodnuto. Jenže série čtyř bogey za sebou stála Scotta první major kariéry. „Jsem strašně zklamaný. Měl jsem to ve svých rukou, ale zahrál jsem špatnou ránu na každé jamce z těch posledních čtyř,“ posteskl si dvaatřicetiletý vítěz osmnácti profesionálních turnajů.
Předtím mu přitom postupně odpadávali další protivníci. Američan Brandt Snedeker ještě na první devítce zapsal dvě double bogey za sebou. Graeme McDowell, s nímž šel Scott v posledním flightu, se v jednu chvíli ocitl na dosah a jeho pohoda šla najednou vniveč – 75 (+5) je o šest ran horší kolo, než jaké zahrál v pátek, a o osm horší než ve čtvrtek a v sobotu.
Spousta hráčů doplatila na to, že nedokázali najít správmé tempo patování. Woods to vystihl za všechny:  „Greeny byly zase o něco pomalejší a i když jsem se snažil svým ranám přidávat, míče zpomalovaly a často končily ještě před jamkou.“ To se stávalo i Elsovi, ale nakonec přišel na způsob, jak si poradit až k vítězství.
Golfistům ztěžoval úlohu i vítr. Foukal v nárazech a místy byl tak silný, že nešlo kontrolovat dopady míčů na green. Z toho, že své kolo absolvoval ještě předtím, než se tento vítr zvedl, těžil Belgičan Nicolas Colsaerts a zdaleka nejlepším nedělním výsledkem 65 (-5) se nečekaně vyšvihl do top 10.
Tam se nakonec ocitl i světový hráč číslo 1 Luke Donald a uhájil čest domácího anglického golfu. „Podpora publika pro mě znamenala hodně,“ svěřil se, kde načerpal sílu ke svému skvělému závěru. „Udělal jsem spoustu dobrých věcí a mohlo to být o čtyři až pět ran lepší, kdybych proměnil několik nadějných puttů,“ dodal muž, jenž se o pátou pozici podělil se Severoirem Graemem McDowellem. Jejich nedělní kola dělí rozdíl šesti úderů.

Konečné Top 10:

 

Adam Scott

Sobota – 3. kolo
Jen jeden člen závěrečného flightu ustál svou roli. Byl jím Australan Adam Scott, i když i jemu v závěru kola lehce docházela šťáva. Díky výkonu 68 ran (-2) se však vrátil do vedení, a to o čtyři údery před Graema McDowella a Brandta Snedekera. Ten byl právě tím, kdo tlak neustál. Vyklidil pozici lídra a hlavně ve skóre ztratil tři rány. Na samostatném čtvrtém místě s odstupem pěti ran od Scotta figuruje Tiger Woods.
Přestože nad dějištěm třetího majoru sezony dokonce i místy svítilo slunce a někteří účastníci dokonce pohrdli druhou vrstvou oblečení a hráli v krátkém rukávu, hřiště zase kousalo. Stačilo několik zrádných navrtání a svou roli sehrály bunkery, samozřejmě rough je nástrahou permanentní. Nízkých skóre bylo pomálu.
Nejlepší denní výsledek 66 ran (-4) zapsal Zach Johnson. Na Američanově příkladu se dá ukázat, jak ošidné jsou předpovědi pro finálové kolo. Vždyť od krajana Snedekera jej před startem sobotního kola dělilo devět ran a teď jsou v leaderboardu skoro sousedy. Johnson, jenž se dělí o pátou pozici s jihoafrickým veteránem Erniem Elsem, sice zapsal dvě bogey, ale birdie na osmnáctce korunovalo jeho úsilí.
Scott si nemyslí, že má vyhráno. „Rozdíl čtyř jamek nic moc neznamenal na žádném turnaji, kde jsem letos hrál,“ řekl a doplnil: „Dobré je na tom to, že když budu hrát v neděli solidní golf, ostatní budou mít těžké mě honit.“  V sobotu hrál bezchybně až do dvanácté jamky. Posbíral cestou tři birdie a občas kouzlil svým dlouhým putterem, což se o mnoha hráčích tentokrát říct nedalo, ať už na greenu používají jakýkoli druh hole. Na třináctce však také Scott zapsal bogey a spadl z průběžné bilance -12 níž. Předtím už vedl o pět úderů.
Pak hrál už jen samé pary a svou hru „chladil“, ačkoli bunker shot na sedmnáctce, jímž si přihrál k praporku a následně zachránil par, byl prvotřídní.
Jeho partner z flightu Snedeker po několika nezdarech působil dekoncentrovaně. První skutečně proměněná šance díky dobře zvládnutému puttu přišla až na šestnáctce a na osmnáctce předvedl nádherný dlouhý putt do birdie, byť poněkud pozdního. Američan hrál 73 (+3).
Naopak po Woodsově boku se srdnatě bil dvaadvacetiletý Dán Thorbjörn Olesen. Vítěz letošního Sicilian Open nesložil zbraně ani po double bogey na čtyřparové čtrnáctce a na poslední jamce se mu putt do paru svezl po okraji.
Woods se oproti dvěma předchozím kolům za 67 ran o tři zhoršil. Po dvou bogey v úvodu sice vyhnal své skóre do mínusu, ale na druhé devítce už měl zase jen jedno bogey a pouhý even par je pro útok na patnáctý major titul málo a bude to pravděpodobně málo i v neděli. Na tu je navíc hlášen silný vítr. „Předpověď je jedna věc a to, co opravdu bude, zase druhá,“ pokrčil rameny Woods. „Já budu chtít uskutečnit svůj herní plán. A když bude foukat, stejně se budu snažit o takový výkon, abych ten plán naplnil.“
Tiše a nenápadně se v té vřavě posunul kupředu McDowell, útočící ze zadních pozic. První devítku obešel vyrovnaně, k druhému nejlepšímu skóre dne 67 ran (-3) si pomohl trojicí birdie na jamkách 13, 14 a 17. Podruhé za sebou bude na majoru členem finálového flightu. „To je pro mě skvělé. Včera jsem mluvil o tom, že nejdu hrát o vítězství, ale že chci hrát soutěživě a dělat ty správné věci, abych byl na dosah lídrovi,“ dodal McDowell, jenž na US Open sekundoval vítězi Webbu Simpsonovi.
Bez šance na dobré umístění jsou světová dvojka Rory McIlroy ze Severního Irska, protože po nadějném úvodu podruhé za sebou nehrál dobře, i domácí oblíbenec Lee Westwood, ve světovém žebříčku třetí. Angličan přidal ke svému skóre zase jednu ráno do plusu.

Top 10 třetího kola:

 

Brand Snedeker

Pátek – 2. kolo
V dějišti třetího majoru sezony přece jen pršelo, ale přes noc. Ve druhém kole tudíž zůstaly greeny poměrně pomalé, nicméně pověstné britské počasí ani tentokrát účastníky příliš nepotrápilo. A tak se zase našel jeden z nich, který dokázal zahrát supervýsledek. Jmenuje se Brandt Snedeker a v jeho osobě má turnaj nového lídra. Navíc s vyrovnaným rekordem The Open.
Jednatřicetiletý Američan zapsal 64 ran (-6) a přidal je ke svým čtvrtečním šestašedesáti. Jako kdyby mu prostředí v Royal Lytham and St. Annes náhle svědčilo, počínal si neuvěřitelně jistě. Obě jeho denní skórkarty se obejdou bez bogey a Snedeker prokázal chytrost, jakou do hry dává, i tím, že zapsal birdie na týchž třech jamkách jako den předtím – 1 (třípar), 7 a 11 (pětipary).
Na patnáctce a osmnáctce navíc po zkažených odpalech prokázal srdce i dostatek umu, aby se skvěle zvolenou i provedenou strategií zachránil do paru. „Hlavně na osmnácté jamce jsem se bál bogey,“ přiznal hráč, jenž vyrovnal turnajový rekord Nicka Falda ve skóre, dosaženém po šestařiceti jamkách, tedy -10. „To jsem tedy ve čtvrtek ráno na mysli vůbec neměl. Chtěl jsem prostě cut,“ usmál se Snedeker, jenž si myslí, že těží z toho, jak je hřiště v těchto povětrnostních podmínkách „amerikanizované“.
Těžko říct, zda tento fakt pomáhá Adamu Scottovi, což je sice Australan, ale také zvyklý většinou na hřiště ve Spojených státech. Čtvrteční lídr každopádně zdaleka nevyklidil pozice, i když klesl na druhou, o jeden úder za Snedekera. V pátek zapsal 67 ran (-3) s jedním bogey ve skórkartě – stejně jako den předtím se ho dopustil na čtyřparové trojce.
Scott měl skóre muže, jenž ho předstihl, před sebou jako metu a i když nedosáhl přímo na ni, v sobotním flightu se oba hráči, kteří utekli zbytku startovního pole, poměří přímo. Také Australan použil při hře hlavu: „Nijak zvlášť jsem neriskoval, když jsem nemusel. Bylo to docela bez stresu, i když jsem si chtěl pro víkend samozřejmě vybudovat dobrou pozici.
Třikrát, na sedmé, desáté a jedenácté jamce, přece jen musel vytáhnout něco z vyšší chlapecké a jelikož se mu záchranné rány povedly, je na tom tak, jak si předsevzal. To Tiger Woods by se býval asi viděl výš, protože opět nijak zvlášť nekazil a zahrál stejné kolo jako Scott, tedy 67 (-3), jen s drobnými obtížemi na jamce číslo 11, kde měl první i druhou ránu v roughu. Bylo z toho jediné Američanovo bogey dne.
Někdejší vládce světového golfu tentokrát ani nepředvedl žádné unikátní putty jako ve čtvrtek, protože si lépe přihrával, ale nakonec v něm publikum spatřilo toho, kdo ondy drtil konkurenci geniálními momenty – osmnáctý green ze své hry Woods vynechal, protože dokončil kolo chip-inem z bunkeru. Tím si zajistil samostatné třetí místo se skóre -6.
S Woodsem v zádech se nehraje dobře, takže před druhou polovinou turnaje je všechno otevřené. Vynikajících výsledků dosáhli ve druhém dnu i další hráči a na 68 (-2) se z úvodního paru zlepšil také Luke Donald. Světová jednička drží prapor pořadatelské Anglie spolu s mnohem méně známým Jamesem Morrsionem, oba se s bilancí -2 dělí o 11. místo. Naopak jejich favorizovaný krajan Lee Westwood těsně prošel cutem s hraničním skóre +3. Pod tuto linii spadli například Martin Kaymer a Phil Mickelson.
Očistcem prošel Rory McIlroy, protože do osmé jamky byl na denní bilanci even par, ale tříparová devítka mu vynesla double bogey a ve druhé polovině hřiště zapsal tři bogey. Jeho 75 (+5) znamená mezidenní zhoršení o osm ran, pokles do druhé padesátky průběžného pořadí a nutnost zahrát dva mimořádné výsledky, aby Severoir mohl pomýšlet na nějaké top umístění.
Další pořadí: 4. Olesen (-5), 5. Paul Lawrie, Kuchar, McDowell, Dufner, Aiken (-4), 11. Donald, Stricker (-3), 28. Oosthuizen, Jiménez, Poulter, B. Watson (E), 40. Mahan, F. Molinari, Watney, D. Johnson (+1), 51. Harrington, McIlroy (+2), 68. K. Bradley, Fowler, Westwood, T. Watson (+3).
Cutem neprošli: Siem, Coetzee, Wilson, Rose, García, Schwartzel, Cink, Byrd, Kaymer, Clarke, Wagner, Mickelson.

Top 10 druhého kola:

 

Adam Scott

Čtvrtek – 1. kolo
Výkon Adama Scotta byl hoden velkého turnaje, který začal za lehkého mžení, to ale opadlo a ani vítr nijak hráčům jejich roli neztěžoval. A tak tudy, kde se ostatní potýkali s nástrahami hřiště, jež jsou přitom jasně zřetelné a prozkoumané, proplul australský golfista mezi většinou z nich ve velkém stylu. A když dvakrát zaváhal, což se promítlo do dvou bogey, buď to vzápětí napravil, nebo měl už dost nahráno, aby ho to nepřipravilo o vedení.
Mohlo být ještě větší, nebýt onoho bogey na osmnáctce. „Začal jsem přemýšlet, že zahraju 62, ale pak jsem se podíval na leaderboard a uvědomil jsem si, že je to par 70,“ zakroutil hlavou Scott, jenž má ze svých dvanácti účastí na britském majoru zatím jedno umístění v top 10. „Když začnete přemýšlet o tom, jaké by mohlo být vaše konečné skóre, je zle,“ dodal muž, jenž na letošním Masters skončil osmý a na US Open patnáctý. Pomohl mu rozhovor se Stevem Williamsem, stejně jako promluva zkušeného caddieho před startem. „Řekl mi, abych šel na první odpal, jako by to měl být ten na 72. jamce,“ doplnil australský golfista.
Jelikož na skórkartu přidal osm birdie, jeho výsledek 64 ran (-6) byl nejlepší ze dne a o jeden úder lepší, než jaký zahráli Skot Paul Lawrie, Američan Zach Johnson a autor eaglu na čtyřparové druhé jamce Nicolas Colsaerts z Belgie na děleném druhém místě.
Lawrie byl v klubovně rozpačitý. „Byl to asi nejdivnější začátek turnaje, jaký jsem kdy měl,“ kroutil hlavou. „Byl jsem po šesti jamkách tři pod, aniž bych zahrál nějakou zvlášť dobrou ránu,“ dodal ještě. Dvakrát totiž zahrál chip-in. „Smůly jsem si užil dost, takže je fajn, když to pro změnu jde hladce,“ usmál se a „uznal“, že ve zbytku kola přece jen nějaké skvělé rány předvedl.
Vítěz The Open z roku 1999 Lawrie zapsal pouze jedno bogey, podobně jako Tiger Woods. Velký favorit trefil na patnácté jamce rough a nedokázal se z husté vysoké trávy napoprvé vyhrát, přestože dal do rány neuvěřitelnou sílu, až se zdálo, že riskuje zranění. Bogey bylo v tom případě ještě solidní a 67 ran (-3) znamená dělenou šestou pozici.
Pozoruhodné bylo zejména Woodsovo patování. Jako by se vrátily staré zlaté časy, kdy úžasnými výkony na greenu ničil soupeře, kteří se horko těžko dostávali do kontaktu s nepřekonatelným Američanem na zbylých částích hřiště. „Dal jsem snad jen jeden putt, který neměl správný směr,“ přitakal Woods. „Chtělo to dávat do toho větší sílu, nejsou tady rychlé greeny,“ vysvětlil.
Domácí favorit Lee Westwood naopak vyhořel. „Nemám ze svých ran takový pocit, jaký jsem měl na US Open,“ připustil. „Nemůžete být neustále ve skvělé formě. prostě mi to teď létá vlevo či vpravo, nedokážu být dost rovný,“ vystihl Angličan příčinu toho, že do druhého kola půjde s hendikepem špatného výsledku 73 (+3). Z konce první stovky průběžného pořadí se na cut útočí hodně špatně.
Na chvostu leaderboardu jsou i jiná jména sledovaných hráčů. Obhájce titulu Darren Clarke ze Severního Irska zaznamenal výsledek 76 (+6) a Němec Martin Kaymer, jenž nemá zrovna nejlepší sezonu, byl ještě o jednu ránu horší.
Další pořadí: 5. Snedeker (-4), 6. Woods, Els, B. Watson, McDowell, Muto, McIlroy, Stricker, Hanson (-3), 21. Kuchar, Schwartzel, F. Molinari (-1), 37. V. Singh, Mahan, Harrington, Donald (E), 54. Jiménez, Watney, T. Watson, K. Bradley (+1), 80. Daly, Cink, Oosthuizen (+2), 99. Westwood. D. Johnson, Mickelson (+3), 143. Clarke (+6).

 

Největším evropským turnajem je British Open. Nenechá si ho ujít téměř nikdo z hráčů a tak bude startovní pole jedna hvězda vedle druhé. Minulý rok vyprášil kožich všem hráčům Darren Clarke a vzniká otázka, vyhraje někdo opět ze starších hráčů či někdo z mladší nastupující generace? Počasí nebude nejvlídnější, někdo by mohl říci i špatné. Na takové počasí je specialistou Dustin Johnson. Na 141. ročníku bude hráč Tiger Woods, Luke Donald, Rory McIlroy, Phil Mickelson, Bubba Watson, Matt Kuchar, Zach Johnson, Lee Westwood, Justin Rose, Hunter Mahan, Padraig Harrington či Tom Watson, který tento turnaj vyhrál pětkrát.

Hřiště Royal Lytham & St Annes GC má délku 6 478 metrů a par 70.

Dotace turnaje je 8 milionů dolarů (zhruba 167,2 milionů českých korun). Na vítěze čeká prémie 1,450 mil. dolarů (asi 30,3 milionů korun českých).

Odkazy: … Royal Lytham & St Annes GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříčekFinanční žebříček