The Open Championship

21.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – The 142nd Open Championship, Muirfield, Gullane, East Lothian, Skotsko
(18. – 21. července 2013, časový posun: -1 hodina)

 


Phil Mickelson

Neděle – finálové kolo
Závěrečná hodinovka už byla jen hrou o to, jak se hráči seřadí za Philem Mickelsonem. Američan, jenž jako první golfista v historii této hry získal titul na Scottish Open a British Open v témže roce, se prodral na čelo leaderboardu a v závěru zasadil konkurenci dva údery: birdie na jamkách 17 a 18 znamenala denní skóre 66 (-5). „Bylo to možná nejlepší kolo mé kariéry. Patoval jsem lépe než kdykoli předtím. Je to opravdu úžasné,“ rozplýval se vítěz, na jehož celkové skóre -3 nikdo neměl.
Ani Lee Westwood, jenž měl ještě jako jediný šanci cosi velkého udělat, protože mu zbývaly tři jamky, když Mickelson ukončil turnaj. Angličanova rána doprava do vysoké trávy na šestnácté jamce udělala z pokračujícího dramatu rychle vyluštěnou tajenku. „Nehrál jsem tak špatně, ale zkazil jsem důležité rány. Zkoušel jsem útočit, ale hřiště má svou obranu, na osmičce a devítce mě postihla smůla. Ale Phil ukázal, že je z nás nejlepší, takový závěr, to je opravdu něco, těžko předvést ještě lepší,“ uznal se stopami hořkosti Westwood.
Druhého Henrika Stensona porazil Mickelson o tři údery, takže zůstal jediný v mínusových číslech. O třetí místo se podělil sobotní angliský lídr Lee Westwood, jenž ve finálovém kole zahrál 75 (+4), se svým krajanem Ianem Poulterem a Australanem Adamem Scottem, vítězem letošních Masters. Tiger Woods obsadil dělené šesté místo se ztrátou pěti ran na vítěze.
Mickelson získal svůj pátý major titul. Tři má z Masters, jeden z US PGA Championship, takže v Británii se mu podařilo zvítězit poprvé. přitom se mu na zdejších linksech většinou moc nedařilo. Jen třikrát skončil v top 10 a po předloňském děleném slibném druhém místě loni zase neprošel cutem, už počtvrté. Letos tuto tradici naprosto pobořil. Už v minulém týdnu naznačil, že hra na tvrdých fairwayích s doběhem míče mu nedělá takové problémy jako v minulosti. Hřiště Castle Stuart, kde se hrálo Scottish Open, proměnil ve svůj první titul na britských ostrovech a z nepoměrně těžšího Muirfield teď udělal dějiště jednoho z nejméně čekaných triumfů v moderní éře.
Další pořadí: 11. Snedeker, Cabrera (+4), 13. Jiménez (+5), 15. Schwartzel (+6), 21. Clarke, García (+7), 26. Els (+8), 32. Couples, B. Watson, D. Johnson, Kaymer (+9), 54. Harrington (+11), 58. McDowell, O´Meara (+12).

Konečné Top 10:

Denní timeline v SELČ
18:15
Nejvážnějším uchazečem o titul je rázem Phil Mickelson. Zahrál dvojici birdie na jamkách 17 a 18 a dostal se na -3. Výkonem 66 ran (-5) vyrovnal nejlepší kolo turnaje Zacha Johnsona z prvního dne. Jelikož souběžně Lee Westwood těsně minul birdie na patnáctce, ztrácejí on a oživený Henrik Stenson na druhém místě už tři rány.
Také z nástupu Adama Scotta nezbylo skoro nic. Po úspěšné Australanově sérii uprostřed kola přišla další, ale černá, v podobě tří bogey za sebou (jamky 13, 14 a 15). Po vlně zájmu o Tigera Woodse díky jeho nadějnému nádechu vyvolal Američan další vlnu tím, jak zkazil patnáctku, kde zůstal krátký prvním puttem a bylo z toho bogey.
Leaderboard: 1. Mickelson (-3), 2. Westwood, Stenson (E), 4. Poulter, Scott (+1).
17:55
Lee Westwood a Tiger Woods jsou od sebe rázem odděleni pouze mezerou jedné rány. Na vině je Angličanovo bogey na tříparové třináctce, kde zahrál první ránu hodně doprava do vysoké trávy, a zároveň na tom má zásluhu Američanova prvotřídní přihrávka na čtrnáctce na decimetr od praporku, takže z toho bylo birdie. Souběžně s tím Adam Scott zahrál bogey a pozornost se soustředí na Phila Mickelsona, jenž se osamostatnil ve vedení.
Leaderboard: 1. Mickelson (-1), 2. Scott, Westwood (E), 3. Poulter, Woods, Stenson, Z. Johnson (+1).
17:26
Dvěma bogey v rychlém sledu (jamky 12 a 13) odpadl z čela průběžného pořadí Henrik Stenson, zatímco se na prvním místě osamostatnil Adam Scott a s Leem Westwoodem srovnal krok Phil Mickelson. Na birdie zvládl trojpar číslo 13. Tiger Woods už je se skóre +3 mimo první desítku.
Leaderboard: 1. Scott (-2), 2. Mickelson, Westwood (-1), 4. Z. Johnson (E), 5. Poulter, Stenson, Mahan (+1).
17:10
Turnaj má za sebou Ian Poulter a dorovnal nejlepší výsledek finálového kola 67 (-4). Pokud budou chtít hráči, kteří jsou ještě na muirfieldských fairwayích, zvítězit bez play-off, musí se dostat na lepší skóre než +1, s nímž Angličan skončil své účinkování a zajistil si s velkou pravděpodobností pozici v konečném top 10, možná top 5. Vědět o sobě po sérii deseti parů dal Zach Johnson. autor doposud nejlepšího výkonu turnaje z prvního kola, po němž vedl. Je na úrovni even par.
Leaderboard: 1. Stenson, Scott, Westwood (-1), 4. Z. Johnson, Mickelson (E), 6. Poulter (+1), 7. Macujama, Cabrera, Woods, Mahan (+2).
16:55
Čelo je náhle zcela srovnáno. Lee Westwood na osmičce druhou ranou trefil bunker uprostřed fairwaye, krátce předtím na devítce potřetí za sebou zaskóroval Adam Scott a v čele jsou teď tři hráči, jediní pod celkovým parem.
Leaderboard: 1. Westwood, Stenson, Scott (-1), 4. Poulter, Mickelson, Z. Johnson, Cabrera, Woods (+1).
16:42
Na sedmičce po dvojím vyhrání z bunkeru Lee Westwood ztratil ránu, na druhé straně prokázal mistrovství na greenech, neboť dalším jistým úderem odvrátil hrozící double bogey. Do hry o titul se dvěma birdie za sebou vrátil Adam Scott.
Leaderboard: 1. Westwood (-2), 2. Stenson (-1), 3. Scott (E), 4. Poulter, Mickelson, Z. Johnson, Cabrera.
16:21
Trojkou železem si Lee Westwood na pětiparové pětce pomohl k biride šanci a třímetrovým puttem ji proměnil. Vrací se tak na skóre -3, s nímž se vydal do hry, a vede už dokonce o tři rány, protože první chyby se dopustil Henrik Stenson. Turnaj „dělá“ zároveň Angličan Ian Poulter, jemuž jako by bylo jedno, jestli skončí třetí, nebo třináctý, vrhá míče rovnou na jamky, a přestože teď hraje pary (tři za sebou), je to jasný atak na titul, který by s přispěním chyb konkurentů ještě mohl získat. Čeká ho ale závěr, v němž v předchozích kolech chyboval. Dopředu jde Phil Mickelson, ze hry o vítězství pomalu vypadává Tiger Woods, po šesti jamkách je už na denním skóre +3.
Leaderboard: 1. Westwood (-3), 2. Stenson, Poulter, Mickelson (E), 4. Z. Johnson, Mahan (+1).
15:55
Po dvou ranách z vysoké trávy ztratil na třetí jamce ránu lídr Lee Westwood. Už druhý trojputt na dvousetmetrovém trojparu č. 4 srazil ve výsledkové listině opět o něco níž Tigera Woodse. Naopak v úžasné jízdě pokračuje Ian Poulter, jenž je už na denní bilanci -5, ale teď ho čeká nejtěžší část hřiště, nastupuje na čtrnácté odpaliště.
Leaderboard: 1. Westwood (-2), 2. Stenson (-1), 3. Poulter, Mahan (E), 5. Mickelson, Z. Johnson, Woods (+1).
15:35
Ian Poulter přidal k eaglu dvě birdie a po jedenácti jamkách je na denním skóre -4. Ztratili či získali už i další hráči z top 10, jen vedoucí Lee Westwood má za sebou dva pary poté, co si na greenech počínal více než jistě.
Leaderboard: 1. Westwood (-3), 2. Stenson (-1), 3. Woods, Mahan (E), 5. Poulter, Mickelson, Z. Johnson, Scott (+1).
15:12
Prvním hráčem z top 10, komu se podařilo skórovat hned v úvodu, je Henrik Stenson. Švéd se díky birdie na první jamce dostal na úroveň even par. Následoval ho Japonec Hideki Macujama, po birdie na pětce je už na +2. Eaglem na devítce se na +3 posunul Angličan Ian Poulter, momentálně to znamená dělené 11. místo. Do hry se právě vydal závěrečný flight.
14:06
Stříbrnou medaili pro nejlepšího amatéra získal osmnáctiletý Angličan Matthew Fitzpatrick, jenž zakončil turnaj se skóre +10 a o pět ran předčil svého o rok staršího krajana Jimmyho Mullena. Víc amatérů cutem neprošlo. Dorostenecký mistr Británie Fitzpatrick letos nastupuje studium na NorthWestern University v Chicagu. Ve společném nedělním flightu šel s Američanem Fredem Couplesem. Takřka o pětatřicet let starší golfista byl nakonec o ránu lepší než jeho mladý partner.
Zbývá hodina do startu poslední dvojice Lee Westwood – Hunter Mahan.
13:15
Celá dvě předchozí kola nezahrál nikdo takový výsledek jako Jason Dufner na záívěr. Američan zapsal šest birdie a dvě bogey, dohromady 67 ran (-4), ale s ohledem na ztrátu, kterou dříve nabral, se dostal jen na konečných +8. Ze 40. místa, kde byl ve chvíli, kdy dohrál, se může posunout výš, protože předpověď počasí hovoří o tom, že vítr nejen rozfouká dopolední mraky, ale hlavně se rozfouká do silných poryvů. Dufnerův výkon i řadu dalších skóre pod 70 bude těžší zopakovat. Poslední dvacítka účastníků dosud nevyrazila do hry.

Sobota – 3. kolo
Nejlepší pozici před finálovým kolem bude mít čtyřicetiletý Angličan Lee Westwood, jeden ze tří hráčů, kteří zůstali na mínusovém skóre. V jeho případě -3. Dalšími dvěma jsou Američané Tiger Woods a Hunter Mahan, oba ztrácejí na lídra dvě rány. „Vím, co mám zítra čekat,“ řekl Westwood v reakci na poznámku, zda nedopadne jako páteční lídr Miguel Ángel Jiménez. Ten ztrácel průběžně, ale držel se na dohled čelu leaderboardu až do čtrnácté jamky. Tam ztratil ránu a následovaly ještě tři, takže Španěl klesl do druhé desítky průběžného pořadí. „Vím, co mám dělat, a vím, co to obdnáší,“ dodal Westwood. Šanci uzmout mu titul má docela slušnou ještě Australan Adam Scott na samostatné čtvrté pozici, u dalších už by to znamenalo stáhnout ztrátu čtyř ran. V neděli vyrazí Scott do hry s Woodsem, finálový flight vytvoří Westwood a Mahan.
Pozornost se v sobotu brzy soustředila na soupeření Westwooda s Woodsem i na to, jak rozdílné strategie používají. Zatímco světový hráč číslo 1 a čtrnáctinásobný major vítěz se důsledně držel želez při všech odpalech a málokdy se na zrádném tvrdém hřišti pokusil být agresivnější, jeho partner z předposledního flightu postupně slavil úspěch s přímočařejší, pestřejší a riskantnější hrou. Musel se sice několikrát zachraňovat do paru, ale jelikož Westwood od začátku turnaje výborně patuje, nakonec to byl on, jehož přístup se prosadil. „Hraju dobře, patuju dobře, a tak nevím, proč bych se měl nějak zvlášť zatěžovat,“ konstatoval.
Woods bude muset do neděle promyslet, zda jeho strategie bude natolik úspěšná, aby vedla k vítězství. Zatím jako by spíš ztrácel, jeho výsledky mají sestupnou tendenci: 69 – 71 – 72. V sobotu čekal na příležitost, která nepřišla. Po svém druhém birdie na devítce hrál samé pary a na předposlední jamce mu uteklo bogey, jelikož byl první ranou v bunkeru bez možnosti hrát směrem na praporek. Američan kontroval v podobném duchu jako ten, koho má porazit: „Už jsem tu věc udělal čtrnáctkrát. Vím, co to znamená, dojít si pro výhru.“
Westwood má ale psychickou výhodu. Zahrál jednu ránu pod par a těží zejména z úspěšného pátečního kola (zatím 72 – 68 – 70). Zahrát 69 ran se ve třetím dějství povedlo třem hráčům a jedním z nich je Mahan, jehož jméno se tak vysoko v průběžném pořadí objevuje trochu nečekaně. Je to odměna za to, že jako jeden z mála zvládl druhou devítku hřiště Muirfield, kde další aspiranti na nejvyšší pocty pohořeli.
Další pořadí: 11. García, Snedeker, D. Johnson, Jiménez (+3), 19. Els, Poulter (+2), 25. McDowell, Schwartzel, Clarke (+6), 34. B. Watson (+7), 51. Couples, O´Meara (+9), 74. Harrington (+12).

Top 10 třetího kola:

Denní timeline v SELČ
20:00
Tak to je finále třetího dne! Lee Westwood dalším přesným puttem zahrál na pětiparové sedmnáctce birdie, zatímco Woods, jenž se musel po drivu do bunkeru pouze vyhrát na fairway, má z předposlední jamky bogey. Mezi oběma hráči se vytvořila mezera dvou úderů a zůstala i po osmnáctce, kde oba zapsali par 4.
Leaderboard: 1. Westwood (-3), 2. Woods, Mahan (-1), 4. Scott, Stenson (E).
19:43
Tohle jsou ty momenty, kvůli kterým jsou majory tak vzrušující! Lee Westwood se dostal do potíží po odpalu do trávy na tříparové šestnáctce a nedokázal se vyhrát na green, ale z těžké pozice do svahu dopatoval nadvakrát do bogey, zatímco Woodsův pokus zahrát birdie ztroskotal na dvou centimetrech, o které míč minul jamku. Oba členové předposledního flightu jsou opět srovnáni na mínus dvou. Kolo dokončili Ángel Cabrera s Ryanem Moorem, ale na celkový even par to nestačilo.
Leaderboard: 1. Woods, Westwood (-2), 3. Mahan (-1), 4. Scott, Stenson, Jiménez (E).
19:18
Na čtrnácté čtyřparové jamce se podařil kontraatak Leemu Westwoodovi. Díky birdie se opět protlačil do čela před Woodse. Mezitím na tříparové šestnáctce ztratil dva údery Ángel Cabrera. Dohrál Adam Scott, jenž po kolu za 70 ran (-1) zakotvil na průběžném even paru a udržel se ve hře o zisk druhého letošního major titulu po svém triumfu na Masters.
Leaderboard: 1. Westwood (-3), 2. Woods (-2), 3. Mahan, Jiménez (-1).
18:42
Třetím hráčem s konečným výsledkem 68 ran (-3) se po Sergiu Garcíovi a Richardu Sternem stal Američan Hunter Mahan, ten už ale na rozdíl od obou jmenovaných ohrožuje přední pozice. Ve skórkartě má pět birdie a dvě bogey, celkové skóre -1 zachránil i skvělým puttem do paru na osmnácté jamce, kde byl druhou ranou v bunkeru.
Phil Mickelson dokončil kolo se skóre 72 (+1), o lepší postavení ho připravila bogey na jamkách 13, 15 a 16. Momentálně je na bilanci +2, tedy prozatím mimo top 10.
Leaderboard: 1. Woods, Westwood (-2), 3. Mahan, Cabrera (-1), 5. Scott, Moore, Stenson, Jiménez (E).
18:15
Ani ne půl hodiny a už je zase mezi Leem Westwoodem a Tigerem Woodsem všechno „all square“. Po trojputtu na osmičce se Angličan dostal do potíží odpalem do bunkeru na jamce číslo 9, nejlehčí na hřišti. Druhým bogey za sebou kleslo jeho skóre na -2, kam se naopak vyškrábal Američan díky birdie na pětiparu, jímž končí první, relativně snazší část hřiště.
Už čtyři rány proti čtvrtku ztratil ranní lídr Miguel Ángel Jiménez.
Leaderboard: 1. Woods, Westwood (-2), 3. Cabrera, Cabrera-Bello (-1), 5. Mahan, Scott, Stenson (E).
17:46
Jedna jamka a Lee Westwood je rázem ve vedení o tři rány. Po birdie na sedmičce po delší době posunul skóre lídra na -4, a jelikož Tiger Woods chyboval i podruhé na tříparu a lehce ztrácejí další konkurenti, Angličan, jenž devítkou poslal míč na metr a půl od praporku, má rázem komfortní postavení. Polovinu kola má za sebou Ángel Cabrera a zapsal zatím devět parů za sebou.
Leaderboard: 1. Westwood (-4), 2. Cabrera, Woods, Stenson, Jiménez (-1).
17:23
Patování z pozice mimo green není na linksových hřištích nic neobvyklého, ale ne vždy znamená tento herní prvek tolik, co v podání Leeho Westwooda na páté jamce třetího kola The Open. Angličan velkým pravým obloukem poslal míč do jamky, připsal si eagle a dostal se na -3. Tuto hodnotu mezitím opustil Tiger Woods vinou bogey na tříparové čtyřce. Pod parem už je pouze šest hráčů.
Leaderboard: 1. Westwood (-3), 2. Woods, Jiménez (-2), 4. Cabrera, Z. Johnson, Stenson (-1).
16:48
Tiger Woods zaútočil hned na druhé jamce, kde díky pětimetrovému puttu zahrál birdie a dostal se před Miguela Ángela Jiméneze, jenž naopak na dvojce zahrál trojputt, přičemž minul z necelého metru. Po slibném nástupu pohasly naděje Martina Lairda. Skot na trojce dvakrát dropoval nehratelný míč ve vysoké trávě a mezitím tam jednu ránu zkazil. Na čtyřparu zapsal 9 a klesl na +3.
Leaderboard: 1. Woods (-3), 2. D. Johnson, Westwood, Stenson, Jiménez (-2).
16:21
Prvním odpalištěm prošli už všichni. Lídr Miguel Ángel Jiménez trefil první ranou bezpečně fairway. Z hráčů pod parem si polepšil domácí golfista Martin Laird, jenž se díky birdie na dvojce posunul na dělené druhé místo.
Leaderboard: 1. Jiménez (-3), 2. Laird, D. Johnson, Woods, Westwood, Stenson (-2).
15:44
Nejlepší denní výsledek vyrovnal díky čtyřmetrovému puttu do birdie na osmnácté jamce Sergio García. Jeho 68 ran (-3) znamená celkové skóre +3 a posun do momentálního top 25. Španěl má za sebou kolo plné strádání i nadějí, šest birdie prostřídal se třemi bogey, občas se vztekal, jindy rád sklízel ovace.
Mezi drivingem, klubovnou a prvním odpalištěm už zbývá pouhých osm mužů.
15:24
Denní předepsanou dávku jamek má za sebou obhájce titulu Ernie Els a zahrál své nejlepší kolo na turnaji 70 ran (-1). Po dvou stejných za 74 se posunul na průběžných +5 ran. Přesně tolik má na kontě i jeho jihoafrický krajan Richard Sterne, autor nejlepšího sobotního výkonu 68 (-3), sestaveného z jednoho bogey a čtyř birdie. ten předtím zapsal dvakrát 75.
Na zahájení hry čeká ještě 14 účastníků. Z těch, co do ní vstoupili, dosud nikdo čerstvě nepronikl mezi devítku pod celkovým parem.

Pátek – 2. kolo
Nejnižší denní skóre je -4, ale nestačí na první místo. To převzal v pozdním odpoledni Miguel Ángel Jiménez, jenž zahrál na úrovni even par 71, a patří mu i po dohrání všech hráčů, neboť ti, kteří byli průběžně před ním, nezvládli závěr. Dvě birdie a dvě bogey ve Španělově zápisu svědčí o kontrolovaném výkonu, ačkoli i on musel předvést nějakou tu záchranu z bunkeru. V součtu dvou kol se dostal na -3 a vede o jeden úder před čtveřicí konkurentů. „Je to major a já miluju hru na The Open Championship,“ řekl devětačtyřicetiletý golfista. Kdyby se stal vítězem, byl by nejstarším mužem, který kdy vyhrál některou z akcí velké čtyřky.  
Ale teď ještě to nejnižší skóre. Charl Schwartzel ve čtvrtek vzteky mrštil holí, až ji zlomil, ale do pátku vyrazil nepoznamenán tím, že na úvod zahrál čtyři rány nad par. Naopak jej to vybičovalo k tomu, že takřka stejný počet úderů tentokrát srazil dolů a málem se dostal na celkový even par. Jediné bogey ze šestnácté jamky mu to zkazilo, i tak ale Jihoafričanův výkon znamená prozatím nejlepší zápis druhého kola 68 (-3), který vzápětí vyrovnal Lee Westwood. „Myslel jsem si, že být na plus jedna bude dobré, takže mínus dva je nad plán,“ pochvaloval si Angličan.
Původně se zdálo, že by mohl překonat výkon lídra Zacha Johnsona. Už na první devítce zahrál pět birdie a šesté přidal na dvanácté jamce. Zatímco v první polovině mu víceméně všechno vycházelo, tady už tak trochu bojoval podobně jako den předtím. „Greeny byly měkčí, než jsme měli včera,“ připomněl výměnu startovních časů. „Na dvojce a trojce jsem dokonce vypichoval. Ale velice rychle začaly tvrdnout,“ doplnil. Podařilo se mu několik záchranných puttů, ale v závěru přece jen slevil. Tři bogey, z toho jedno na finálové jamce, vrhlo Westwooda zase o něco zpět, i tak ale průběžných -2 značí pozici v top 10.
Po bok Westwoodovi se zařadil Tiger Woods, jenž se musel popasovat s menší přesností druhých ran. Birdie na poslední jamce však přece jen světovou jedničku usmířilo. „Jsem s takovou pozicí spokojen,“ hlesl. „Nedostaneme tolik příležitostí skórovat. Když ji mám, dokážu ji využít. Chci v té trpělivosti pokračovat,“ dodal. Výkon na úrovni even par 71 ponechává čtrnáctinásobného vítěze majorů ve hře o další takový titul. V něm jsou i Švéd Henrik Stenson a Američan Dustin Johnson, další kdo po polovině turnaje hrají -2 a dělí se o druhou pozici.
Ještě hodinu a půl předtím, než kolo skončilo, byl stále ve vedení Zach Johnson, ale čtvrtečnímu lídrovi došel dech. Nezačal den moc dobře, ale ze ztrát na první devítce se ještě dostal zpátky na -5. Pak přišel druhý zlom, bogey a double bogey na jamkách 14 a 15, z čehož se už nevzpamatoval a na poslední zapsal další bogey. Podobně nabíral Argentinec Ángel Cabrera, jehož skóre se na hodnotě -4 drželo ještě po třinácti jamkách, nakonec i on třemi bogey klesl společně s Johnsonem a dalšími dvěma hráči na dělenou šestou pozici, dvě rány za lídrem. Jiménez vedení, jež mu takto spadlo do klína, přijal s klidem: „Samozřejmě, že cítím tlak. Všechno, co je pro vás důležité, s sebou přináší tlak. Ale jakmile se s tím naučíte zacházet, není to problém.“
Další pořadí: 11. Clarke, Schwartzel, Scott, B. Watson, Poulter, Mickelson (+1), 24. O´Meara, Lehman (+4), 34. McDowell, Kaymer (+4), 39. Snedeker (+5), 50. Harrington, García, Els (+6), 59. Couples (+7).
Cutem neprošli: Colsaerts, Villegas (+9), Furyk, Donald, Rose (+10), T. Watson (+11), V. Singh, Fowler, McIlroy (+12).

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Ve vedení je po prvním slunečném dnu Američan Zach Johnson výkonem 66 ran (-5). Jen o jeden úder horší jsou na děleném druhém místě Španěl Rafael Cabrera-Bello a Američan Mark O´Meara. Tiger Woods a Phil Mickelson se dělí  o devátou pozici, kolo pokazili světová dvojka Rory McIlroy, vítěz US Open Justin Rose i další anglický favorit Luke Donald, ten nejvíc.
Johnson do dvanácté jamky nahrál šest ran do mínusu, i s pomocí eaglu na pětiparové pětce. V těžkém závěru hřiště se mu ale přestalo tak dařit a mezi samé pary vklínil jediné bogey na jamce číslo 14. I tak z toho byl výsledek nad očekávání. „Tohle hřiště vyžaduje velkou odolnost,“ vystihl lídr devízu, s níž museli všichni na hřiště přijít, nebo ji tam nalézt. „Odolnost v každém kole, na každé jamce, den po dni.“ 
Další věc, které sedmatřicetiletý rydercupový reprezentant využil, byla zkušenost. „Ta přichází s tím, jak vstřebáváte, co se vám přihodí. Jak se naučíte házet věci za hlavu a co si z toho vezmete do budoucna.“ Měl tím na mysli hlavně minulý týden, kdy měl na holi výhru v John Deere Classic, ale v závěru chyboval, spadl do play-off a v něm se nechal porazit devatenáctiletým Jordanem Spiethem. Ten zahájil britský turnaj v top 10. „Jestli jsem si vzal něco z minulého týdne, pak to, že hraju skvěle a můžu jít do hry spokojený s tím, co předvádím,“ dodal Johnson.
Jestli někdo uplatnil zkušenost, pak to byl Tiger Woods, jenž to na linksových hřištích umí jako málokdo. Mimo jiné takřka vynechal hru dřevy a jeho trojka železo z odpaliště byla to, co na Muirfield platilo. Tak jako se prosazoval dokonce dvojkou v roce 2006 na Royal Liverpool, kdy vyhrál British Open potřetí a naposledy. Při jeho hře v odpoledním programu se zvedl místy silný vítr, světový hráč číslo 1 však navzdory nezdaru na první jamce, kde zatáhl drive, postupně získával na jistotě a hlavně díky skvělému výkonu na těžké druhé devítce dosáhl konečného skóre 69 (-2). „Bylo to těžké, zvlášť s pokročilou dobou, jak hřiště vysychalo,“ ulevil si Woods. „Byl jsem vždy velice potěšen, když jsem zahrál na par nebo ještě líp.“
V době, kdy Cabrera-Bello dokončil kolo za 67 (-4), zahrál Rory McIlroy na dvanácté jamce double bogey a klesl na průběžné skóre +5. K trápení na greenu přidal Severoir i neúspěšnou ránu z roughu na vyvýšený green. Výrazu tváře i unavený pohyb těla hovořily jasně: světová dvojka není v pohodě a svou loňskou hru hledá. Na patnácté jamce přišlo další double bogey a den zakončil čtyřiadvacetiletý hráč, jenž má přitom hru na linksech zažitou, dvěma bogey. Výkon 79 (+8) nevěstí pro jeho další účinkování na turnaji nic dobrého. McIlroy přiznal, že vůbec neporozuměl hřišti, protože po měsíci, kdy se věnoval jiným aktivitám než hře, má problém s koncentrací. „Cítil jsem se jako v bezvědomí,“ přiznal se druhý hráč světového žebříčku a prozradil, že má domluvenou schůzku s psychologem.
Další pořadí: 15. B. Watson (-1), 21. Scott (E), 27. Kaymer, Dufner, Poulter, Clarke, Westwood (+1), 47. Harrington (+2), 59. Els (+3), 77. T. Watson, Rose, García, McDowell (+4), 134. McIlroy (+8), 143. Donald (+9).

Top 10 prvního kola:

Před turnajem:
Byli blízko. Tiger Woods a Adam Scott. Řeč je o loňském ročníku slavného turnaje a jediného neamerického majoru. Jenže zatímco Woods skončil třetí a jeho čekání na patnáctý velký titul kariéry trvá, Scott se mezitím dočkal prvního, a to na dubnovém US Masters. Pořadatelé nadcházejícího podniku byli ohleduplní a nedali do jednoho flightu bývalého a současného zaměstnavatele caddieho Steva Williamse. Ale dost o loňských poražených, teď slovo o šampionovi. Ernie Els rozhodně nečekal, že zvítězí, vždyť po sobotě ztrácel z pátého místa na Scotta šest ran. Jenže Australanův kolaps v podobě série čtyř bogey na závěrečných čtyřech jamkách vynesl Claret Jug příjemně překvapenému Jihoafričanovi. Ten přijíždí do Invernessu jako dvojnásobný obhájce. K loňskému vítězství je třeba připočíst to, jehož dosáhl v roce 2002, kdy se naposledy The Open hrálo v Muirfieldu. Letos to bude po šestnácté.

„Přijet v roli šampiona a vrátit Claret Jug na R&A je vždycky čest, Byl to hezký moment,“ uvedl Els, když přestal být dočasným majitelem trofeje na dvanáct měsíců. A jak se dívá na své vyhlídky? „Byl jsem tady před dvěma týdny trénovat a hřiště se mi po těch změnách líbilo,“ podotkl. Je hladší a rychlejší, přesnost na něm bude platit,“ doplnil. Do hry se třiačtyřicetiletý „Big Easy“ vydá ve společnosti Američana Brandta Snedekera a Angličana Justina Rose, tedy momentálně posledního major šampiona. „Mám k tomuto turnaji citový vztah už od čtrnácti let, kdy jsem vedl regionální kvalidikaci ve svém klubu. A všichni víme, co se stalo v roce 1998,“ řekl v dějišti turnaje Rose. V onom roce jako sedmnáctiletý amatér skončil čtvrtý. Výhra na červnovém US Open z něj udělala hráče první kategorie a do ještě užší společnosti by se dostal, kdyby se vítězem stal tuto nedělei. Získat tituly z druhého a třetího majoru sezony v jednom roce před ním dokázali jen Bobby Jones, Gene Sarazen, Ben Hogan, Lee Trevino, Tom Watson a Woods.

Ostře sledovaný Američan bude mít ve flightu Jihoafričana Louise Oosthuizena a Severoira Graema McDOwella, tedy také už majitele titulů z akcí velké čtyřky a hlavně pohodáře, kteří Woodsovu společnost zároveň ocení i bez problémů stráví. Woods po příletu vyjádřil přání jít trénovat co nejdřív. „Mám rád ranní vstávání, zvlášť tady, kde slunce vychází  ve čtyři nebo v pět ráno. Nemohu spát,“ vysvětlil, ale zároveň si nechal vysvětlit, že pravidla neumožňují začít hru před sedmou hodinou, takže si těch pár desítek minut počkal. Vstávat, když je solidní počasí, se chce kdekomu, i když zrovna McDowell mezi příznivce kuropění nepatří. Navíc překvapil znalostí toho, jak to tady před jedenácti lety bylo, když se rozednilo do sobotního třetího kola. „Hrál jsem v Německu svůj první turnaj Challenge Tour,“ vrátil se ve vzpomínkách. „Dohráli jsme a v klubovně jsme sledovali ten nekončící masakt v Muirfieldu,“ popsal barvitě.

McDowell má letos na kontě výhry z obou stran Atlantiku, což čerstvě platí o Philu Mickelsonovi, jenž si před týdnem na Scottish Open vyzkoušel, že mu jde hra na linksu s tvrdým podkladem. Z Castle Stuart to neměl daleko a na rozdíl od Woodse už si zvykl na časový posun. Do hry se vydá společně s Japoncem Hidekim Macujamou a Severoirem Rorym McIlroyem. S tím bylo až do středy ticho po pěšině a po jeho výkonech se zrovna jemu moc nevěří.

Jenže Muirfield může být nevyzpytatelný. Jack Nicklaus to tady miloval, ale většina světové špičky spíš hovoří o respektu. Hřiště je placaté a nehraje se na něm tolik slepých ran, ale rough bude opět tvrdou zkouškou, bunkery taktéž a nová odpaliště na sedmi jamkách prodloužila tento par 71 až na 6 576 metrů. Letošní ditace činí 5,25 milionu liber (asi 157 milionů korun) a vítěz si do finančního žebříčku European Tour připíše 1,087 milionu eur (asi 28,2 milionu korun). Pro některého ze 39 úspěšných vítězů různých kvalifikací by to byla vpravdě pohádková výhra.

Odkazy: … MuirfieldHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz