Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Oosthuizen nevyhrál, ale tvořil dějiny Masters

10.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Louis Oosthuizen

Kdyby býval vyhrál, byl by Louis Oosthuizen oslavován jako pravý triumfátor na Masters zejména pro svůj výkon na druhé jamce finálového kola. Přestože v play-off podlehl Bubbu Watsonovi, zůstává Jihoafričanův albatros nejvýraznějším počinem hráče na jednotlivé jamce. Znamená totiž historický primát.

Co to ta dvojka vlastně je? Jednoznačně skórovací jamka na birdie, tu a tam na eagle. Pětipar, na němž se nakonec dočkal birdie dokonce i Tiger Woods, jemuž se jinak nejdelší jamky s parem 5 v Augustě letos nedařily. Dvojka následuje za extrémně těžkou jedničkou, která byla v právě skončeném ročníku prvního majoru sezony jednoznačně nejtěžší.

Dogleg zvaný Pink Dogwood v základní délce 575 yardů (asi 526 metrů) je stvořen k tomu, aby po dobrém drivu hráči atakovali druhou ranou green. Ten je z hráčova pohledu chráněn dvěma bunkery, mezi nimiž vede travnatá cesta k praporku. Samozřejmě záleží na navrtání.

Nedělní pin position Oosthuizenovi přála. Vlajka golfisty zdravila ze zadní části protáhlého greenu ve tvaru ledviny, mírně vpravo. A právě lehce doprava se stočil míč, odpálený autorem albatrosu z vynikající pozice na fairwaji. Dopadl do přední části greenu mezi bunkery a pak už se kutálel a kutálel až „do inu“.

„Když jsme šli po osmnáctce, řekl jsem Louisovi, že jsem si s ním chtěl plácnout,“ svěřil se Watson, jeho partner z nedělního flightu. Nechal ale v tu dobu vedoucího muže turnaje, aby si „high-five“ vychutnal se svým caddiem. Oosthuizen se na chvíli zastavil uprostřed scény a s rukama nad hlavou přijímal ovace.

„Můj první albatros,“ prozradil autor „double eaglu“. Hůl, kterou si vybral, byla čtyřka železo. A míč, odpálený jejím majitelem, se přenesl na vzdálenost 253 yardů. „Bylo to asi 210 yardů na okraj greenu, takže ta hůl byla pro mě akorát,“ komentoval Oosthuizen svou volbu.

Watsonovi ležela podívaná, jíž byl svědkem, ještě nějakou dobu v hlavě, přestože se musel soustředit na vlastní výkon. „Neuvědomil jsem si v tu chvíli, že právě vede,“ pokračoval Američan v komentáři. „Myslel jsem na to, jak skvělá to byla rána.“

Oosthuizen potvrdil, že ji tak zamýšlel. „Potřeboval jsem posadit míč tak pět až šest palců na green a věděl jsem, že když se to podaří, poběží míč směrem k jamce,“ prokázal dobrou znalost hřiště i zakřivení greenu. „Ale v životě by mě nenapadlo, že skončí vevnitř.“

Devětadvacetiletý vítěz British Open z roku 2010 získal přízvisko „Albatross Man“, přidělované v Augustě členům úzké elitní společnosti. Jsou jen čtyři, jimž se povedlo ušetřit hned tři rány na jedné jamce v historii Masters.

Prvním byl Gene Sarazen, jenž čtyřkou dřevem trefil patnáctou jamku ve čtvrtém kole v roce 1935. Jelikož pak v play-off porazil Craiga Wooda, získala jeho „rána, kterou slyšel celý svět“ vysoký věhlas.

Až v roce 1967 se další albatros podařil Australanu Bruci Devlinovi na osmičce prvního kola Masters a třetím úspěšným exekutorem se stal Američan Jeff Maggert ve třetím kole 1994 na jamce číslo 13.

Komentátorka PGA Tour Melanie Hauserová si dala práci a našla kameramana, který snímal historický let Oosthuizenova míče. Muž jménem David Dzurilla se svěřil, že už když rutinně vedl kameru, stoupal mu adrenalin v těle a jakmile publikum propuklo v ohlušující řev, neslyšel pokyny z režie. „Je to asi požehnání, stát se na velikonoční neděli součástí golfové historie,“ dodal pracovník CBS, když se dozvěděl, že na druhé jamce se před Oosthuizenem nic takového žádnému golfistovi nepovedlo.

Záznam Oosthuizenova albatrosu: