Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Omega Mission Hills World Cup

27.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Omega Mission Hills World Cup, Mission Hills Resort, Hainan Island, Čína
(24. – 27.11.2011, +6 hod)

Neděle – finálové kolo
Americké vítězství přišlo zčistajasna a Matt Kuchar s Garym Woodlandem si vedení, do nějž se dostali poměrně záhy, podrželi po zbytek nedělního programu. Zaútočili hned zkraje, povedly se jim foursomy na první a druhé jamce, kde zapsali birdie, pak přidali další dvě za sebou na šestce a sedmičce. V té chvíli už byli na  skóre -23 a ve zbytku kola ho srazili až na -24, což bylo skóre vítězné. O druhé místo se se ztrátou dvou úderů podělily dvojice z Anglie a Německa. Pro Alexe Čejku, jenž tvořil spolu s Martinem Kaymerem úspěšný pár západních sousedů, to je největší úspěch letošní sezony, v níž jej pronásledovala travní alergie.
Nejúspěšnější země v historii soutěže se dalšího titulu dočkala po jedenácti letech. Naposledy ho pro ni zajistili Tiger Woods s Davidem Duvalem. „Je to skvělý pocit,“ komentoval toto „nástupnictví“ Woodland a dodal: „Chtěli jsme sem přijet a dobře si zahrát, mít ze hry potěšení. nakonec to vyšlo na výhru.“
Kuchar si nesmírně cení, že jeho jméno je na poháru zapsáno vedle takových hvězdných krajanů jako Arnold Palmer, Jack Nicklaus, Gary Player a další. „Zdejší resort je fantastický. Být tu zapsán jako vítěz Světového poháru je skutečná čest,“ řekl člen vítězného dua Spojených států.
Všechen ten pohyb na předních místech výsledkové listiny způsobil nezdar Graema McDowella a Roryho McIlroye, reprezentujících favorizované Irsko. Také hráli birdie, ale zároveň jim utíkala bogey a jejich poměr se ustálil na čtyři ku čtyřem, což bylo na útočící soupeře málo. Irové klesli na konečné čtvrté místo, o něž se dělí s Australany, Nizozemci a Skoty se shodnou bilancí -21.
Zdaleka nejlépe vyšel finiš Ianu Poulterovi s Justinem Rosem. Díky osmičce birdie a také eaglu na čtyřparové šestnáctce dosáhli i s jedním bogey denního skóre 63 ran (-9), což je bezkonkurenčně nejnižší skóre ve foursomech na letošním ročníku Světového poháru. „Myslím, že jsme hráli líp proto, že jsme se na dnešek líp oblékli,“ žertoval Rose v narážce na trička vyvedená jako národní vlajky. Poulter prozradil, že se spoluhráči na turnaji nijak zvlášť nedružili, chvíle volna trávil každý po svém.
Něco jiného byli Čejka s Kaymerem. V neděli hráli 69 (-3), v jejich skórkartě jsou pouze tři birdie, žádná jamka s chybou. Němci tak za celý víkend nezahráli ani jediné bogey a vylepšili páté místo ve stejném složení z roku 2008. „Nebyli jsme favority, o to lepší náš výsledek je. Ale ukázali jsme, jak dobří hráči jsme a jak skvěle hrajeme spolu. Dokonce jsme měli šanci na vítězství,“ komentoval druhou pozici Kaymer.

Sobota – 3. kolo
Australané neudrželi nasazené tempo, zato Irové ano. Do čela se vhrnula dvojice Graeme McDowell, Rory McIlroy. Další páry byly však ještě lepší, a tak se pořadí řádně promíchalo. Třeba i díky Němcům s Alexem Čejkou v sestavě.
Irové nastřádali osm birdie, zbylé jamky parovali a kolem za 64 ran (-8) se posunuli na průběžné skóre -21. To je o dva údery lepší než Německo, Jižní Afrika a  Spojené státy na druhém místě. Austrálie klesla na samostatnou pátou pozici.
Třetímu hracímu dnu dominovaly výkony německého a jihoafrického týmu. V tom evropském sehrál rozhodující roli Martin Kaymer. Na deváté jamce proměnil neuvěřitelný putt do birdie, které bylo již šesté na první polovině hřiště. Světový hráč číslo 4 pak přidal ještě tři a Čejka přidal dvě na jedenáctce a sedmnáctce, to druhé perfektním chipem. „To byl takový bonus, protože jsem nebyl dost dlouhý, abych se dostal na green,“ uznal mariánskolázeňský rodák. Ale počítá se každé birdie a tohle bylo pro nás stejně důležité.“
Kaymer si spolupráci s hráčem českého původu opět pochvaloval: „Hráli jsme birdie opět každý na jiné jamce. Ve čtvrtek jsme měli pomalý start, ale teď nám to teprve sedlo. Víme, co ten druhý dokáže, což je pro mě důležité, protože mi to umožňuje hrát dostatečně agresivně.“
Skóre 61 (-11) zapsali také Jihoafričané Charl Schwartzel a Louis Oosthuizen. Oba dostáli pověsti major vítězů. Zatímco Čejka s Kaymerem se celý rok sotva vidí a těší se na to, jak si zahrají spolu, hráči z Jižní Afriky jsou na tom opačně. „Cestujeme skoro celý rok spolu, jsme dobří kamarádi. myslím, že to je důležité pro každou týmovou soutěž. Čím líp se známe, tím líp nám to spolu jde,“ popsal vztah Oosthuizen.
Že se s nimi musí počítat, dokázali také Matt Kuchar a Gary Woodland. Dosáhli dokonce rekordního počtu deseti birdie, ale zapsali i jedno bogey na pětiparové dvojce.

Pátek – 2. kolo
Po smršti nízkých čísel dokázalo čínské hřiště tentokrát hráče pozlobit. A to i Australany. Brendan Jones s Richardem Greenem se podle očekávání ve foursomech zhoršili a nechali se na prvním místě dotáhnout favorizovanou irskou dvojicí Graeme McDowell, Rory McIlroy. Oba páry mají v polovině soutěže skóre 13 ran pod par, o jeden úder lepší než Skové Stephen Gallacher s Martinem Lairdem na samostatném druhém místě.
Australané zapsali na čtvrté jamce první bogey, ale dvěma birdie ho napravili a na šestce už byl v jejich skórkartě zase jeden eagle. Jones skvěle přihrál svému levorukému partnerovi, jenž putt z pěti metrů proměnil. Green se blýskl i bunker shotem do birdie na pětce. Rozjetá mašina pak jela „na volnoběh“ skrze sérii parů až do dalšího birdie na třináctce, jenže pak se zase mírně zadrhla. Po dvou bogey z toho byl denní výkon 70 ran (-2).
Střídavá hra přece jen více svědčila severoirským brachům, i když i oni dovedli dvě jamky až do bogey. Lépe ale zvládli hektický závěr, v němž měl McDowell nervy na krátký, ale nelehký putt do birdie na šestnáctce. „Myslím,“ že každé číslo začínající šestkou je v tomto formátu dobré,“ uuvedl McIlroy ke konečnému výsledku 68 (-4), což byl výkon dne. McDowell ho doplnil: „Foursome je opravdu těžký. Trochu jsme vypadli z rytmu, ale Rory naštěstí skvěle patoval a podržel nás.“
Nejlepším pátečním výkonem se spolu s Iry prezentovali Portugalci, Jihoafričané, Novozélanďané a také Číňané. Pár z Nového Zélandu se na druhé pětiparové jamce sice dopustil double bogey a zapsal i dvě prostá bogey, avšak osmička birdie to dostatečně kompenzovala. Se zápisem 68 (-4) se dostal na -10 a dělenou čtvrtou pozici. O příčku desátou se mimo jiné dělí i domácí dvojice, což je pro natěšené publikum v Mission Hills slibné.
Stejně slibné vyhlídky na víkend mají Martin Kaymer s Alexem Čejkou, reprezentující Německo. Jsou s osmi ranami pod parem na stejné úrovni s Číňany. Ani jim se foursomy nevyvedly zcela pode představ, hráli tři bogey a dohromady 71 (-1), to však není nic proti trápení jiných. Nejhůř dopadli ve druhém kole Belgičané se skóre 77 (+5). Jejich průběžný even par znamená předposlední místo před outsiderem Guatemalou.

Čtvrtek – 1. kolo
Tak to byla palba! Australská dvojice Richar Green, Brendan Jones se ujala vedení velice záhy, protože už na první devítce zahrála čtyři birdie. To ale zdaleka nebylo všechno, rozhodující atak přišel ve druhé polovině kola, kdy méně známí, ale sehraní golfisté přidali další tři birdie a navrch dva eagly – na pětiparové dvanáctce a čtyřparové šestnáctce. Výsledek 61 ran (-11) jim dává jasné vedení o dvě rány před páry z Irska a Skotska.
„Velice dobře jsme se doplňovali,“ řekl Green, „Brendan hodně dobře začal a položil základ k našemu výsledku.“ Jo, bylo to moc fajn. Jak Richard řekl, start se mi vydařil a pak i ten první eagle. Pak to ode mě převzal on,“ smál se Jones nad rekapitulací mimořádně vydařených fourballů.
Podle Jonese panuje mezi oběma nominovanými velké porozumění, které popsal jako někoho třetího, kdo je na hřišti s nimi. „Klape nám to opravdu výborně. Nedublovali jsme svá birdie,“ připomněl. Náhoda, nebo umění? To ať zodpoví každý podle sebe.
Obavy, že by čas rozdělil dvojici severoirských parťáků Roryho McIlroye a Graema McDowella, rozptýlili oba členové užší světové špičky dost razantně. Také v jejich skórkartě je eagle, a to z pětiparové šestky. K tomu sedm birdie a dobrá pozice pro další kola. Na stejnou se zařadili Stephen Gallacher s Martinem Lairdem. Tito Skotové se v sezoně přitom moc nepotkávají, protože první hraje European Tour, kdežto druhý bydlí v Arizoně a má kartu na americkou PGA Tour. Jak vidno, sednout si mohou i takoví krajané, v jejichž skórkartě je pro změnu eagle ze šestnácté jamky…
Souhra se prokáže zejména ve foursomech, které prověří účastníky turnaje v pátečním kole. Německá dvojice Martin kaymer, Alex Čejka do něj vystartuje z poměrně nadějné dělené šesté pozice. Světová čtyřka s hráčem českého původu přinesli také skórkartu s eaglem – světe div se – na jamce č. 16.
Méně se dařilo italským obhájcům titulu, Edoardo a Francesco Molinariové zahráli pět birdie, to ale v letošní konkurenci znamená umístění ve druhé polovině leaderboardu, konkrétně na dělené 19. pozici.

Turnaj World Cup nebo lépe řečeno Světový pohár dvojic se vrací do golfového dění po dvou letech. Světový pohár dvojic bude hrát 28 národních párů. Můžeme se těšit na páry Martin Kaymer a Alex Čejka, M. A Jiménez a Alvaro Quiros, Graeme McDowell a Rory McIlroy, obhájci titulu bratři Molinari, Matt Kuchar a Gary Woodland, Ian Poulter a Justin Rose.

Hraje se na hřišti Serengeti Golf Club s parem 72 a délkou 7 139 metrů.

Dotace turnaje je 7,5 mil. dolarů (142,5 mil. korun českých). Vítězové si odnesou šek v hodnotě 2,4 mil. dolarů (45,6 mil. korun českých).

Odkazy:Mission Hills ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnaje