Omega European Masters

04.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

David Lipsky

European Tour – Omega European Masters, Crans-sur-Sierre Golf Club, Crans Montana, Švýcarsko
(4. – 7. 9. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Vedoucí hráč Graeme Storm se nakonec musel sklonit před Američanem Davidem Lipskym. Oba skončili na skore -18. Storm hrál v posledním kole čistých pět birdie. Lipsky  zahrál birdie šest, přidal k nim jeden eagle a dve bogey a Storma přivedl do rozehrávky. Rozhodnutí padlo hned na první jamce, když Lipsky zahrál birdie a Storm bogey.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Hole-in-one je počin, po němž si každý zaslouží výsostný post, tak jako si ho vydobyl Graeme Storm. Jen za jedno eso si Angličan vedení v turnaji nevymodlil, zapsal ještě sedm birdie, což při třech bogey dalo denní výsledek 64 (-6) a průběžné skóre -16 ran. O jeden úder za ním je samostatně druhý jeho krajan Tommy Fleetwood, samostatně třetí je Američan Brooks Koepka.

Storm předvedl ránu rovnou do jamky divákům na tříparové jedenáctce. Natýčkoval vlevo, jím odpálený míč dopadl před greenem, přesto skončil v jamce navrtané naopak v pravé části. V tu chvíli se stal majitelem sporťáku BMW o hodnotě přesahující tři miliony korun. „Je to neuvěřitelný pocit. Letos už jsem hrál hole-in-one v Maroku a dostal jsem za to lampu. Tahle cena ji samozřejmě přebíjí,“ řekl 159. hráč Race To Dubai a dal nahlédnout do rodinné situace golfisty jeho úrovně: „Je to skvělé, protože dvě auta jsme si už nemohli dovolit.“

Další pořadí: 13. Willett, Slattery (-9), 16. Wattell (-8), 22. Warren, Jacquelin, Wiesberger (-7), 28. Ilonen, Colsaerts (-6), 40. Manassero, Olesen (-5), 52. Bjorn (-4), 71. Harrington (-1).

Pátek – 2. kolo
Richie Ramsay (-12) vede i nadále Omega European Masters. Hrál sice o čtyři rány hůře, 66 ran, ale i to je skvělé skore a stačí na vedení. Ze spoluvedení odpadl Ital Edorado Molinari, který po o osm ran horším výsledku (70, E) spadl na osmou pozici (-8). Na druhé pozici přenocuje vítěz z Albatrossu Velšan Jamie Donaldson (-11). O třetí příčku (-10) se dělí Američan Brooks Koepka s Angličanem Graeme Stormem. „Dnes to bylo trochu těžší, zvláště na druhé devítce, kde byly některé vlajky navrtány velmi těžce,“ postěžoval si Ramsay.
rotagonista předchozích ročníků tohoto turnaje Miguel Angel Jiménez neprošel cutem.

Další pořadí: 5. Lowry, Maybin (-9), 8. Dubuisson, E.Molinari (-8), 24. Colsaerts (-5), 29. Hansen (-4), 38. Harrington (-3), 49. Olesen, Hanse, Calmels, P.Lawrie (-2),
Cutem neprošli: Kjeldsen, Jiménez, Clarke, Larrazábal, Olázabal, Aiken, Bourdy, Levet, Harto.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší kolo o hodnotě 62 ran (-8) zahráli Ital Edoardo Molinari a Skot Richie Ramsay. Dva údery za nimi se o třetí místo dělí Angličané Graeme Strom s Tommym Fleetwoodem a Severoir Gareth Maybin. V top 10 jsou ještě těžké kalibry Stephen Gallacher ze Skotska a Francouz Victor Dubuisson.

Molinari zapsal osm birdie, byl velice přesný z týčka. „To mi v minulém týdnu chybělo,“ připomněl nezdar na domícím Open. „Pak se přidala železa a mohl jsem správě umisťovat míče,“ doplnil. Ramsay se uvedl eaglem na pětiparové jedničce. „Čtyři pod po třech jamkách, to byl dobrý start,“ usmál se později. Tempo sice zvolnil, takže k témuž výsledku jako spolulídr potřeboval o birdie míň. „Chvíli jsem přemýšlel o 59, ale po puttu na šestnáctce hra skončila,“ dodal.

Další pořadí: 13. Lowry, Björn (-4), 28. Sullivan, Willett (-3), 36. Otto, Baldwin, Wattel, Manassero (-2), 54. Warren, Howell, Aiken (-1), 73. R. Fisher, Broberg, Karlsson, Jiménez (E), 95. Levy, Larrazábal (+1), 123. Ilonen (+3), 138. Zanotti, Coetzee (+4).

Top 10 prvního kola:

Před turnajem
Startovní pole se musí obejít bez největších hvězd, jsou tu však tři, kteří se budou rozehrávat na Ryder Cup – Velšan Jamie Donaldson, obhájce titulu Dán Thomas Björn a Francouz Victor Dubuisson. Dále vítězové majorů Darren Clarke ze Severního Irska a Pádraig Harrington z Irské republiky. Ze zkušených hráčů se přidává Španěl Miguel Ángel Jiménez, přestávku si nedává nedělní vítěz z Itálie, Jihoafričan Hennie Otto, a mladou krev reprezentuje například Ital Matteo Manassero.

Hřiště situované mezi alpské velikány bylo otevřeno už v roce 1908 a prošlo řadou proměn. Tu nejvýraznější vedl v roce 1999 legendární Seve Ballesteros, ovšem některé své jamky by už dnes nepoznal. Šest jich bylo upraveno před loňským ročníkem, největší změnou bylo zvětšené celkové vodní plochy kolem travnatých ploch. Letos proměna pokračovala, hráči musí zvládat jinak modelované fairwaye i bunkery na dalších pěti jamkách. Některé byly prodlouženy, ale většinou se zlepšil výhled z týčka. Pětiparové devítka se té bývalé už moc nepodobá. Par klesl na hodnotu 70, ale hřiště je kratší o pouhých 30 metrů oproti loňsku, kdy to bylo 71, a měří 6 262 metrů. Dotace se oproti loňsku mírně zvedla na 2,3 milionu eur (necelých 64 milionů korun).

Odkazy: … Crans-sur-Sierre Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.