Olympiáda rezonuje v golfu, všichni tam chtějí

01.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jeev Milkha Singh

Souběh letošních olympijských her v Londýně se dvěma velkými golfovými turnaji je zřejmý – v tomto týdnu se koná Bridgestone Invitational ze série World Golf Championship a za týden následuje PGA Championship, čtvrtý major sezony. Za čtyři roky, až se v Riu golf představí jako součást programu her, bude těžké sladit ho s kalendářem PGA, ačkoli v Brazílii se nebude soutěžit v exponovaném termínu na přelomu července a srpna.

Nicméně hráči jsou natěšení a mnozí z nich potvrdili, že jejich touha startovat pod pěti spojenými kruhy nepohasla ani teď, kdy se o turnaji začíná hovořit už v reálnách obysech a není to jen prostá myšlenka.

„Olympiádu sleduju,“ potvrdil Phil Mickelson, „a jsem opravdu potěšený, že golf je olympijským sportem. Dává mi to velkou motivaci, abych pokračoval v hraní a tréninku, abych se stal olympionikem, byť poněkud postarším. Bylo by to něco, co by se stalo součástí mé kariéry.“

Zcela konkrétní představu o tom, jakou roli by chtěl za čtyři roky převzít, má Jeev Milkha Singh. Rád by nesl vlajku indické výpravy při slavnostním ceremoniálu. „Doufám, že můj otec bude natolik fit, aby to mohl spatřit. Byl by to nejlepší dárek, jaký bych mu mohl dát,“ zasnil se.

Singhův otec býval vynikajícím atletem, startoval na hrách v Melbourne, Římě a Tokiu. V Římě mu až podle fotofiniše utekla bronzová medailem v běžeckém sprintu na 100 metrů.

Světový hráč číslo 1 Luke Donald byl v době zahájení olympijských her doma a zajel se do Londýna podívat na tenis. „Byla tam skvělá atmosféra. Na Regent´s Street vlají vlajky zúčastněných národů. Doufám, že za čtyři roky budu u toho,“ vyjádřil své přání Angličan.

Na druhé místo světového ženříčku už se propracovat někdejší vládce Tiger Woods a také on potvrdil, že ho návrat golfu do olympijského programu enormě zajímá. „Strašně rád bych chtěl dostat šanci reprezentovat svou vlast na olympijských hrách,“ odpověděl zcela ve svém stylu, ale potvrdil mínění, pocity a touhy spousty dalších golfistů.

Dustin Johnson se v minulém týdnu účastnil propagační akce TaylorMade a Adidas v Londýně. Spolu se Španělem Sergiem Garcíou pálili na green plovoucí green po Temži u Tower Bridge, který je ozdobem olympijskými kruhy. „Myslím, že by to bylo opravdu něco. Být olympionikem je něco víc než být sportovcem. Být součástí nečeho je víc než být sám za sebe,“ nechal se slyšet Američan.