Olazábalova volba: Poulter a Colsaerts

27.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

José María Olazábal

Ryder Cup si zahraje první Belgičan v historii golfu. Nicolas Colsaerts získal spolu s Angličanem Ianem Poulterem důvěru kapitána Evropy Josého Maríi Olazábala. Právě jimi dvěma Španěl zkompletoval svůj tým na konečnou dvanáctku. Deset hráčí si účast zajistilo díky výkonům v sezoně.

„Nicolas bude jediným nováčkem jinak velice zkušeného týmu,“ připomněl Olazábal a doplnil: „Vyhrál letošní Match Play Championship ve Španělsku a jeho bilance v jamkovce je velice dobrá.“ Což ostatně platí o dalším z nedávných šampionů jamkové hry Poulterovi.

Ten v telefonickém rozhovoru pro Olazábalovu tiskovou konferenci prohlásil, že je ve velkém očekávání, jak to v Medinah Country Clubu dopadne. „Americký tým bude nevyzpytatelný a silný,“ prohlásil muž, jenž v zámoří tráví dost času na to, aby budoucí konkurenty detailně znal.

Colsaerts jakožto přímý účastník tiskovky byl středem pozornosti. Mimo jiné přitakal myšlence, že jeho úspěch by mohl pomoci golfu v jeho zemi. To, jaký sportovní osud má za sebou, je inspirativní. Poté, co v roce 2000 přestoupil k profesionálům, čekal jedenáct let na své první vítězství na European Tour. V roce 2009 dokonce vypadl z první tisícovky světového žebříčku. Momentálně je v něm pětatřicátý.

„Nikdy jsme neztratil víru v to, že se všechno v dobré obrátí,“ řekl. Když mu to letos začalo jít, vloudila se mu do hlavy myšlenka na Ryder Cup. „Nosil jsem ji s sebou neustále. Pořád se vracela, byla neodbytná,“ řekl. Když se mu v neděli na Johnnie Walker Championship nepodařilo proniknout mezi desítku hráčů s jistou kvalifikací, čekala jej noc, kdy špatně spal. Ráno následujícího dne mu však přineslo dobrou zprávu.

Než Olazábal oznámil Poulterovi s Colsaertsem svou volbu, absolvoval i jiné telefonické rozhovory. „Prohodil jsem pár slov s Martinem,“ řekl na adresu Němce Kaymera, na něhož při Colsaertsově nezdaru zbylo poslední místo v týmu podle bodového pořadí. Jenže aktuální forma tohoto hráče vzbuzuje pochybnosti. „Potvrdil mi, že tvrdě pracujea že je se svými výkony na drivingu spokojen.“ Kaymer se nekvalifikoval do zámořského play-off, a tak před týmovou soutěží absolvuje dva evropské turnaje v Nizozemsku a Itálii.

Olazábal hovořil také o hráčích, jimž telefonicky oznámil, že se do týmu nevešli. Na jeho seznamu byli David Lynn, Rafael Cabrera-Bello, Gonzalo Fernandez-Castaňo, Álvaro Quirós a Pádraig Harrington. „Nebylo to jednoduché. Byli zklamaní, ale přijali mé rozhodnutí dobře,“ prohlásil evropský kapitán.

Podle Olazábala není za tím, že opominul Harringtona, jejich dávný spor ze Seve Trophy, kdy si Harrington vyžádal rozhodčího, aby povolil Olazábalovi opravit pitchmarky na greenu, zatímco Španěl to bez čekání udělal a dopatoval. „Hrál v poslední době dobře,“ uznal Španěl Irovi tři umístění v top 10, včetně čtvrté pozice na US Open. „Ale v bodovém pořadí byl až devatenáctý, což bylo moc daleko.“

Evropský tým pro Ryder Cup:

Z evropského bodovacího žebříčku: Rory McIlroy (Severní Irsko), Justin Rose (Anglie), Graeme McDowell (Severní Irsko), Paul Lawrie (Skotsko), Francesco Molinari (Itálie).
Ze světového bodovacího žebříčku: Luke Donald, Lee Westwood (oba Anglie), Sergio García (Španělsko), Peter Hanson (Švédsko), Martin Kaymer (Německo).
Divoké karty: Ian Poulter (Anglie), Nicolas Colsaerts (Belgie).