Okradený šampion a konfrontace v čase

09.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Vzrušující souboj Američanů Tigera Woodse a Zacha Johnsona na exhibičním Northwestern Mutual World Challenge bude ještě dlouho připomínán zejména díky úžasnému chipu, jímž se druhý jmenovaný dostal do play-off proti hostiteli turnaje v kalifornském Sherwoodu a následně ho porazil. Titulky hlásají, že Johnson, jenž po boku hostitele strávil na hřišti celý víkend, Woodsovi titul ukradl.

Jelikož popisovat takové momenty z dálky je vždy těžké, lépe pro tyto účely poslouží video, jež najdete pod tímto odkazem. A pak ať někdo říká, že golf není hrou stadionového typu!

Dlouhá golfové neděle však před tímto vyvrcholením na pacifickém pobřeží přinesla i další zajímavé momenty, jež bychom mohli nazvat neamerickými. V hlavních rolích totiž vystupovali příslušníci národů, jež se neřadí k největším v tomto sportu. A přesto mají skvělé hráče, výtečnou profesionální úroveň a už i tradici.

Jak v Hongkongu, tak v jihoafrickém Sun City bojovali o titul Velšané. Připomeňme, že v Celtic Manor se před třemi lety konal Ryder Cup a tehdejší mladá naděje domácího golfu Rhys Davies byl přizván, aby zažil, jak velká je to soutěž. Jeho výkonnost mezitím poklesla, ale jsou tu jiní. Stuart Manley se na Hong Kong Open podělil o druhé místo a Jamie Donaldson totéž dokázal ve skvělé konkurenci na Nedbank Golf Challenge.

Tam vyhrál Thomas Björn a navázal na dva týdny starý titul svého krajana Mortena Öruma Madsena. Už dlouho nebylo tolik slyšet o dánských hráčích. A Thajci? Když byla minulé neděle ještě mladá, sklízel v Jihovýchodní Asii bouřlivé ovace Prom Meesawat, jenž se k Manleymu a vítěznému Španělovi Miguelu Ángelu Jiménezovi vklínil ze zadní pozice do play-off. A o půl dne později se v hájemství Garyho Playera už poněkolikáté připomněl Thongchai Jaidee osmým umístěním v top 10 v tomto kalendářním roce.

Američané mají doma silnou konkurenci, která předvádí úžasné věci. I proto zvou na turnaje s omezeným počtem startujících jen veličiny, do Thousand Oaks k Woodsovi dorazili jen dva Angličané, dva Severoirové a Australan. Přesto globální konfrontace ve třech rozličných časových pásmech ukázala, že olympijský turnaj, pro který budou brána v potaz národnostní postupová kritéria, nebude druhořadým.

Šampioni týdne:
Zach Johnson (37 let, Spojené státy americké, vítěz Masters 2007)
– bez výraznějšího individuálního amatérského úspěchu;
– trojnásobný vítěz Prezidentského poháru;
– trojnásobný účastník Ryder Cupu, vždy poražený;
– poprvé v kariéře v top 10 světového žebříčku (devátý);
– používá putter značky SeeMore.

Miguel Ángel Jiménez (49 let, Španělsko, nejlepší na majorech: 2. místo US Open 1991)
– nejstarší vítěz na European Tour, v lednu mu bude 50;
– čtyřnásobný účastník ryder Cupu, dvě vítězství;
– dále v týmech vyhrál dvakrát Alfred Dunhill Cup a dvakrát Seve Trophy, nikdy Světový pohár, který hrál čtrnáctkrát;
– před rokem byl na 98. místě světového žebříčku, teď je 38. a z top 50 míří na Masters;
– jako jedenáctý hráč v historii získal 20 titulů na European Tour.

Thomas Björn (42 let, Dánsko, na majorech třikrát druhý – British Open 2000 a 2003, PGA Championship 2005)
– z 29 dánských vítězství na European Tour sám získal patnáct;
– dvakrát na Ryder Cupu, dvakrát vítězný;
– dvakrát vyhrál Seve Trophy, jednou už byl i nehrajícím kapitánem, ale neuspěl;
– opět v top 25 světového žebříčku, kde byl naposledy loni v únoru;
– ujal se vedení v Race To Dubai ziskem 795 338 eura.

Pornanong Phatlum (24 let, Thajsko, z devíti profesionálních titulů získala sedm na asijském ženském okruhu)
– vyhrála Omega Dubai Ladies Masteres ze série Ladies European Tour na hřišti Emirates Golf Course v Dubaji výkonem -15 o jednu ránu před Američankou Stacy Lewis.

Marcelo Rozo (24 let, Kolumbie, první titul v dvouleté profikariéře)
– vyhrál 108° VISA Open de Argentina presentado por Peugeot ze série PGA Latinoamérica na hřišti Nordelta Golf Clubu v Buenos Aires výkonem -10 o dvě rány před Američanem Jeffem Govem.

Jusaku Mijazato (33 let, Japonsko, první titul v profikariéře)
– vyhrál Golf Nippon Series JT Cup ze série Japan Tour na hřišti Tokyo Yomiuri Country Club v Tokiu výkonem -13 o tři rány před Číňanem Wu A-šun.