Odváží se Watson nevzít Woodse na Ryder Cup?

31.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ryder Cup

Nehrající kapitán amerického týmu pro Ryder Cup Tom Watson svůj postoj neustále oslabuje. Zprvu tvrdil, že Tiger Woods dostane divokou kartu samozřejmě. Později se opravil a pravil, že samozřejmě za předpokladu, bude-li hráč zdráv. Teď, když nejlepší golfista své generace zdráv je, má Watson zato, že by měl ještě přidat formu. Moc šancí ji prokázat Woods už mít nebude.

Sedmkrát startoval Woods v prestižním klání Ameriky s Evropou. Jen jednou se dočkal vítězství. Není snad paradoxnější situace v moderní historii této hry. Ani v individuálních statistikách Ryder Cupu se Woods neprosadil, nepatří mu žádný rekord ani přední tabulková pozice. Když v roce 2008 pro zranění chyběl, Američané vyhráli.

Brzy začal být problém najít Woodsovi spoluhráče do fourballu či foursomu. V minulých letech hrával ponejvíce se Stevem Strickerem, ten ale letos v týmu s největší pravděpodobností nebude. Před dvěma lety v Medinah navíc tato dvojice třikrát prohrála. Nabízí se spárování s Mattem Kucharem, v loňském Presidents Cupu měli pozitivní bilanci tří výher ku jedné porážce. Ale proč by si vlastně Watson dělal problémy s tím, Woodse vůbec nominovat?

Je tu jeden důvod. Po porážce s Constantinem Roccou při rydercupovém debutu Tiger neprohrál singl. Čtyřikrát vyhrál, dvakrát remizoval. Jeho celková jamková bilance v kariéře je 45 – 15 – 2. To jistou sílu představuje. Jenže je nutné brát ho do manšaftu jen kvůli jménu a statistice, neudělá-li nějaký úžasný výsledek v následujících několika týdnech?

Watson to nebude mít tak snadné jako jeden z jeho předchůdců Corey Pavin, když před čtyřmi lety vyslovil očekávané jméno kvůli dramatičnosti situace jako poslední při oznamování divokých karet. Tehdy Woods neměl nahráno dost bodů vinou privátní krize, o jeho formě se nemuselo zdaleka tolik pochybovat jako nyní.

Je nesnadné citovat amerického nehrajícího kapitána, jehož prestiž je na obou stranách Atlantiku vysoká jako největší vlna, jaká se kdy vodami tohoto oceánu přehnala. V nezáviděníhodné roli se Watson uchyluje k velmi diplomatickým větám a ty od něj nejsou očekávány. „Ujišťuji vás, že nikoho nenominuji automaticky,“ řekl před týdnem při jednom z četných setkání s médii.

Woods ostatně nepředstavuje jediný problém. Mimo postupová místa je i Phil Mickelson a nezdá se, že by měl nahrát dost bodů, aby se na ně dostal. Může se stát, že mezi devítkou automaticky kvalifikovaných budou Brendon Todd a Chris Kirk, o tři kapitánské volby se pak vedle Woodse a Mickelsona budou ucházet třeba i Kuchar, Jason Dufner, Zach Johnson…

Málokdy to měl americký kapitán tak složité. Woodse nyní čeká Bridgestone Invitational v Akronu, kde osmkrát zvítězil. Nečeká se od něj automaticky další titul, ale kdyby prodloužil sérii nezdarů, mezi nimiž letos nemá ani žádný výjimečný úspěch, kde bude ztracený kredit získávat, pokud se nedostane do fedexcupového play-off?

V bodovém pořadí PGA Tour je Woods na 215. místě a už jsou jen tři turnaje, kde může svou pozici vylepšovat. Za týden to bude poslední major sezony PGA Championship a po něm Wyndham Championship, kam se zatím nepřihlásil. A pak konec. V pořadí pro Ryder Cup to je ještě horší, tam je Woods na 70. místě mezi Američany.

.