Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Od Sarazena k Mickelsonovi aneb Nezapomenutelné momenty Masters

06.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Je spousta vynikajících až neuvěřitelných momentů a golfových ran. Když je ale jejich dějištěm hřiště Augusta National a v hlavních rolích jsou hrdinové z Masters, teprve pak se píšou dějiny.

A začalo to záhy, když se výkvět této hry tehdy ještě jen z USA sešel na hřišti Allistera Mackenzieho a Bobbyho Jonese podruhé. Gene Sarazen naroloval čtyřkou dřevem míč až k albatrosu na pětiparové patnáctce, přinutil Craiga Wooda jít do play-off a tam ho zdrtil.

„Rána, kterou bylo slyšet na celém světě,“ zavdala klubovým činovníkům důvod, pojmenovat můstek přes jezírko na green č. 15 podle jejího autora. U Sarazena začíná řada význačných momentů, jimiž je lemována historie The Masters Tournament.

1957: Američan Doug Ford vedl o ránu, když na poslední jamce finálového kola poslal přihrávku místo na green do bunkeru. Písek překryl míč tak, že nebyl vidět. Lídrovi turnaje se podařilo  vyhrát jej na tři metry před jamku a balon se pak do ní hladce dokutálel. Díky tomuto nečekanému birdie Ford zvítězil o tři rány před Samem Sneadem.

1967: O titul soupeřili zejména Arnold Palmer s Tonym Jacklinem, titul jim nakonec vyfoukl Gay Brewer. Pamětníci, kteří měli to štěstí, že byli očitými svědky, ale vzpomínají zejména na výkon pětapadesátiletého Bena Hogana na druhé devítce třetího kola. Dvojnásobný vítěz z let 1951 a 1953 na ní zapsal šest birdie zejména díky famózním puttům, včetně toho na poslední jamce, kde spustil míč do jamky z osmi metrů dolů svahem. Hogan si v neděli pohoršil, i tak ale obsadil dělené 10. místo.

1974: Celé poslední kolo doráželi Dave Stockton a Tom Weiskopf na lídra turnaje Garyho Playera. Jihoafričan si schoval svou pověstnou rozhodující ránu na sedmnáctou jamku. Devítkou železem si přihrál na pětadvacet centimetrů od praporku a pak vítězoslavně doklepl do birdie. Na osmnáctce si jistým parem vychutnával triumf.

1986: Pětinásobný vítěz Jack Nicklaus prohrával po třech kolech s Gregem Normanem o čtyři rány a po sedmi jamkách závěrečného dne už o pět. Pak se naštval. Začal do toho práskat a ještě víc popudil sám sebe ztrátou rány na krátké dvanáctce. Nevídanou střelbou zapsal 30 ran na poslední devítce, jejímiž ozdobami byly eagle na patnáctce a nádherný putt do birdie na sedmnácté jamce. Byl z toho rekordní šestý titul značky „Golden Bear“.

1988: Sandy Lyle drajvoval na poslední jamce turnaje jedničkou železem do písku. Protože byl dobrých 120 metrů od greenu, vytáhl sedmičku a poslal nádherným backspinem míček tři metry k praporku. Birdie proměnil a stal se prvním britským vítězem Masters.

1992: Fred Couples měl konečně možnost zbavit se nálepky „nejlepšího golfisty bez vítězství na majoru“. Bývala by mu zůstala, kdyby na dvanácté jamce neměl trochu štěstí. Svým odpalem jen těsně přestřelil nebezpečný Rae’s Creek a balon se kutálel zpět do vody, než ho v cestě zastavil drn. Couples v krkolomném postoji jen kousíček nad hladinou poslal přesnou pitch na green a zachránil par. Onoho přídomku se pak definitivně zbavil.

1997: Tiger Woods se stal nejmladším vítězem při své teprve třetí účasti i s pomocí záchranné rány na osmé jamce finálového kola. Míč ležel špatně a přihrávce na green překážely stromy, terén ke greenu se tady navíc zvedá. Pozdější světový hráč číslo 1 trefil přesně muldu před greenem, od níž se míč odrazil ke snadné dorážce ze třiceti čísel.

2004: Pět jamek před koncem vedl Ernie Els (67 ran ve čtrvtém kole) nad Philem Mickelsonem o dvě rány, ale levoruký Američan zahrál birdie na dvou ze třech závěrečných jamek a Jihoafričana překonal. Získal poprvé zelené sako při svém dvanáctém startu v Augustě.

REKORDY THE MASTERS TOURNAMENT  
Nejvíc vítězství: 6 – Jack Nicklaus (1963, 1965, 1966, 1972, 1975, 1986)
Nejvíc umístění v top 5: 15 – Jack Nicklaus
Nejvíc umístění v top 10: 22 – Jack Nicklaus
Nejstarší vítěz: Jack Nicklaus (1986) – 46 let, 2 měsíce, 23 dní
Nejmladší vítěz: Tiger Woods (1997) – 21 let, 3 měsíce, 14 dní
Nejnižší skóre na kolo: 63 (-9) – Nick Price (3. kolo 1986), Greg Norman (1. kolo, 1996)
Nejnižší skóre na turnaj: 270 (70+66+65+69) – Tiger Woods (1997)
Nejvyšší náskok vítěze: 12 ran – Tiger Woods (1997)
Nejdelší série účastí: 50 – Arnold Palmer (1955-2004)
Nejvíce dosažených cutů: 37 – Jack Nicklaus