Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Ochoa chce na olympiádu, ale ne jako hráčka

29.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bývalá světová jednička Lorena Ochoa projevila zájem být členkou mexické výpravy na olympijských hrách. Na jednu stranu je to další z impulsů, který dostává návrat golfu pod pět spojených kruhů v Riu de Janeiro, na druhé je to další z neřídkých projevů hrubé neznalosti olympijského prostředí v golfovém světě.

Přestože profesionální kariéru Ochoa ukončila před dvěma lety, její příležitostné starty ukazují, že je schopna se dostat do dobré formy. Krom toho, její země žádnou světovou hráčku nemá, a tak se v tuto chvílí zdá, že by si třicetiletá žena nejspíš zajistila místo v nominaci jako hráčka. Tedy podle toho, jaká budou výběrová či nominační kritéria, s jejichž definitivním schválením si odpovědná místa dávají na čas.

„Nějakým způsobem bych se chtěla zúčastnit,“ potvrdila Ochoa v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Věřím, že to bude neopakovatelná zkušenost. Nemyslím si, že bych měla hrát, ale ráda bych se nějak podílela, třeba jako trenéra federace, prostě bych ráda cestovala s mexickým týmem.“

Ano, takových zájemců o členství ve všech výpravách, co jich na světě je, by byly tisíce. Co Ochoa buď neví, nebo prostě přehlíží, je fakt, že účastnické kvóty pro členy doprovodu sportovců Mezinárodní olympijský výbor drží v přísně omezených počtech. Je vysoce nepravděpodobné, že by mexický golfista, pokud by se vůbec na hry kvalifikoval, získal možnost mít s sebou trenéra či trenérku. To by jistě mezi ostatními sporty, zejména v těch, kde bude mít středoamerická země šanci na medaili, vyvolalo řádné pozdvižení.

I když se nesmí zapomínat na celebritální sílu, což je veličina, která má v dnešním světě často větší váhu než samotné schopnosti, znalosti a dovednosti. Ochoa je doma tak populární, že je dost času na to, vymyslet způsob, jak ji do olympijské výpravy začlenit, pokud k tomu bude vůle.

Ochoa má více želízek v ohni, her by se mohla zúčastnit i jako VIP. Společně s Australanem Gregem Normanem totiž vytvořili návrh na design pro olympijské hřiště. Finální výběr se uskuteční v březnu. „Je osm finalistů a my očekáváme dobré zprávy,“ vyjádřila své naděje držitelka 27 turnajových titulů na LPGA Tour.

Letos se Ochoa zúčastní většího počtu turnajů než v předchozích dvou letech, většinou exhibičních. Mohla by se však pustit i mezi tu nejostřejší konkurenci. „Nechávám si otevřené dvěře pro US Open a Kraft Nabisco Championship. Budu mít na každý pár docela nabitý termínový kalendář,“ potěšila Mexičanka své fanoušky.

Ti se těší na připravovanou autobiografii, která by se měla v knihkupectvích objevit letos v listopadu, a vytvářejí solidní sledovanost televizního pořadu, v němž Ochoa hovoří o golfu. „Ten program je skvělým příkladem toho, jak se golf rozšířil v Mexiku a Jižní Americe. Vždyť se podívejte, kolik Latinoameričanů hraje na různých profesionálních okruzích. Myslím, že děláme pozitivní věc pro náš sport,“ dodala.