Obhájce titulu McIlroy a jeho meditace nad kauzou finálové kolo

05.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Rory McIlroy vede turnaj v New Yorku

Rory McIlroy

Už je to pryč, vždyť už to bude měsíc! Ano, tolik času uplynulo od doby, kdy byl tématem číslo 2 světového golfu nezdar Roryho McIlroye ve finálovém kole Masters. U něj doma v Severním Irsku se o něm hovořilo dokonce víc než o výhře Charla Schwartzela.

Mladý aspirant nejvyšších golfových met se teď vrátil do Spojených států, po devíti tréninkových jamkách hřiště Quail Hollow GC si našel čas i na fotbálek a na tiskové konferenci před turnajem Wells Fargo prohlásil: „Nebyl jsem připraven.“

Nebyl připraven na velkou výhru, protože nejslavnější z majorů vyžaduje víc než být ve vedení 63 jamek ze 72. „Byl jsem smutný pár dní. Pak jsem si uvědomil, že to jen golf. Nikdo nezemřel,“ rozhovořil se více o dubnových událostech. V době, kdy vstřebával velkou prohru, přiliš hovorný nebyl.

Teď přiznal, že mu pomohlo popovídat si s Gregem Normanem. Potkali se na Malaysian Open, kde McIlroy startoval hned v následujícím týdnu po Masters.

„Řekl mi, abych nečetl noviny ani golfové magazíny, nedíval se na Golf Channel. Bylo to těžké, ale opravdu jsem nemohl nechat se ovlivnit jinými lidmi ve svém náhledu na věc,“ vysvětlil šestý hráč světa.

Na Masters byl patnáctý, ale herně se oklepal a týden nato obsadil v Kuala Lumpuru třetí místo. Do Charlotte přijel obhajovat loňský titul. Všichni si tady pamatují, že ho potvrdil vynikajícím finálovým kolem – zahrál 62 ran.

Co se stane o nadcházející neděli? Američtí reportéři McIlroye ujistili, že ať na tom bude jakkoli, zraky diváků se na něj upřou možná se stejnou intenzitou jako na lídry.

„Nevím, nikdy jsem v takové situaci nebyl,“ odtušil Severoir. „Rozhodně to bude jako jiná finálová kola, do kterých jdu s úmyslem vydat ze sebe to nejlepší.“

Jednoznačný rozdíl našli komentátoři v tom, že na Masters byl před závěrečným dnem ve vedení, kdežto loni na turnaji v Quail Hollow útočil ze zadní pozice, dokonce ani nebyl členem závěrečného flightu. Pro psychiku hráče naprosto rozhodující moment.

„Ano, ten druhý případ znamená mnohem menší tlak,“ uznal McIlroy. „Prostě jdete a zkusíte to. Myslíte jen na to, která jamka se hraje. Kdežto v Augustě jsem měl v hlavě, že musím udržet náskok před ostatními, což asi nebylo dobré.“

Kdyby si ale měl vybrat, zopakoval by obhájce titulu situaci z letošní Augusty, ne z minulého roku v Charlotte: „Přináší to zkušenosti. A lepší mohu být jedině tehdy, když jich nasbírám co nejvíc. Doufám, že když se do situace, v jaké jsem byl na Masters, budu dostávat častěji, postupně ji zvládnu až ke konečnému úspěchu.“