Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Oosthuizen se ve finále Africa Open trápil, ale v play-off s jemnou pomocí štístka zvítězil

09.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Louis Oosthuizen

Nečekané rozuzlení a očekávaný nejlepší muž, jenž se ke svému triumfu dobral až v rozstřelu tří hráčů. To bylo finálové kolo Africa Open, z něhož vzešel přece jen jihoafrický vítěz. Louis Oosthuizen patřil do okruhu favoritů a podařilo se mu na první jamce play-off zahrát birdie.

Za soupeře měl jiné hráče, než kteří se v předchozích třech dnech pohybovali na špici výsledkové listiny. Stejně jako on dosáhli konečného skóre v součtu čtyř kol -18 ještě Angličan Chris Wood a Španěl Manuel Quiros. Oba však na první jamce hřiště East London GC, vybrané pro play-off, zapsali pouze par.

Oosthuizen byl jedním z lídrů prvního letošního turnaje European Tour už po sobotě a ve finále se tak tak držel. Dlouho neměl nic jistého, protože v závěrečné devítce hrál  skoro samé pary a byl by svou pozici ztratil, nebýt pětiparové patnáctky.

Na ní osmadvacetiletý vítěz loňského British Open vystřihl parádní eagle. Zkazil drive a pomohl si až bunker shotem, do něhož šel plným švihem. „Celý den se mi nic nedařilo, až na ten putt na patnáctce, ten mi pomohl,“ uznal vítěz, že ani slunečné počasí a jen velice slabý vánek mu k pohodě nepomohly.

Po celou dobu jej prý uklidňoval caddie. Sám hráč se necítil ve své kůži a ztrácel víru v to, že by se mu ještě povedlo proměnit na greenu nějakou šanci. „On mi ale řekl, že je třeba počkat, jestli se případně něco neumjme,“ prozradil Oosthuizen.

A nakonec se k němu přiklonila i štěstěna. Na odpališti rozstřelové jamky zvolil železo a poslal míč příliš vlevo, ale on se od nerovnosti v roughu odrazil zpátky na fairway. Oosthuizen si pak přihrál asi 2,5 metru k jamce a putt do birdie proměnil.

V East London Golf Clubu si připsal teprve třetí turnajový titul z velkého evropského okruhu. Premiérově se radoval sotva před osmi měsíci na Andalucia Open. Nyní tedy potvrdil oprávněnost svého místa mezi absolutní špičkou a čeká jej vpád do druhé desítky světového žebříčku. Připsal si zároveň prémii 158 500 eur z milionové dotace.

Domácí publikum fandilo celému kontingentu jihoafrických golfistů, kteří měli šanci zvítězit. Avšak jak Charl Schwartzel, tak i Jaco Van Zyl zahráli v neděli navlast shodný výsledek jako Oosthuizen, tedy tři pod. Jim to stačilo na dělené čtvrté místo, které spolu s nimi v konečné klasifikaci zaujal ještě Steven O´Hara.

Skot byl spolu s dalším domácím hráčem Shaunem Norrisem autor nejlepšího finálového výsledku v podobě 66 ran (-7). Norrisovi to stačilo k posunu na dělené osmé místo, kde skončil Markus Brier. Rakušan se po třetím kole dělil s Oosthuizenem o vedení, avšak tlak této pozice nezvládl.

Z předchozích kol:

SOBOTA: Uklidnil se vítr. Louise Oosthuizen se dostal do společného vedení s Rakušanem Markusem Brierem, ačkoli nebyl kdovíjak přesvědčivý. Zapsal mimo jiné i dvě bogey a tím druhým na závěrečné jamce se připravil o samostatné vedení. Vyrovnanost jeho výkonů (postupně 3, 6 a 4 rány pod par) v konkurenci Eastern Cape slavila úspěch.

PÁTEK: Druhé kolo opět ukázalo, kolik hráčů schopných aspirovat na turnajový titul má Jižní Afrika. Když třeba nejlepší hrají jinde, pauzírují, nebo se jim nedaří, zastoupí je jiný golfista. Podařilo se to Brandenu Graceovi. Dvaadvacetiletý rodák z Pretorie se dostal do vedení s průběžným skóre -10 společně se dvěma dalšími účastníky ze starého kontinentu Marcusem Brierem a Milesem Tunncliffem.

Jiný z domácích oblíbenců Retief Goosen ovšem ukázal opak. Po prvním kole, v němž zahrál nad par, zahájil boj o cut. Dlouho se pohyboval těsně pod jeho proměnlivou hodnotou, od deváté jamky sbíral jeden par za druhým, až na předposlední mu uteklo bogey a to byl konec nadějí. Za cutem (even par) zaostal o dvě rány.

ČTVRTEK: Start byl vinou mlhy o hodinu a půl opožděn, a tak osm flightů program dokončilo svůj program až v pátek.  V popředí se pohybovali zejména hráči z temných hlubin světového žebříčku.  Opravdovým unikátem bylo průběžné druhé místo Švéda Fredrika Olssona, jehož world ranking eviduje na 1322. příčce. Vedl Jihoafričan Brandon Pieters. Čtyřiatřicetiletý domácí golfista zde loni skončil osmadvacátý a zahrál 66 ran (sedm pod par).