Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nový na Madeira Islands Open

08.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Madeira Islands Open – PortugalBPI, Clube, de Golf do Santo da Serra, Madeira, Portugalsko
(8. – 11. 5. 2014, časový posun: -1 hodina)

 

Neděle – finálové kolo
Turnaj vyhrál Angličan Daniel Brooks, jenž díky paru na první jamce play-off zdolal Scotta Henryho ze Skotska. Oba po dvou kolech dosáhli skóre -9, což je o tři údery lepší než nejbližší konkurenti. Henry přitom zahrál birdie na třech závěrečných jamkách, čímž si vynutil rozehrávku.

Sedmadvacetiletý Brooks se zdržel velkých oslav premiérového titulu, za něž získal 75 tisíc eur, z piety k zesnulému caddiemu Iainu McGregorovi. Nosič holí Skota Alastaira Forsytha podlehl infarktu přímo na hřišti. Stalo se to na fairwayi deváté jamky, která byla pro hráče poslední, ještě ji dokončil a obsadil dělené 63. místo.

Sobota – 1. kolo
Ani napotřetí nebylo možné začít v původně stanovených časech a turnajové ředitelství rozhodlo o zkrácení podniku na 36 jamek. Až v poledne místního času se hráči vydali k dokončení prvního kola, přesto zůstalo nedohráno i v tento třetí hrací den.
Marek Nový má celou osmnáctku za sebou. Žádnou díru do světa s ní neudělal. Zapsal dvě birdie a dvanáct bogey. Jeho výsledek 82 ran (+10) je třetí nejhorší z doposud dosažených a zanechal ho daleko za hranicí cutu.

Pátek – 1. kolo nedohráno
Kvůli mlze zůstalo páteční přesunuté první kolo nedohráno. Lídrem v klubovně s plným počtem jamek je Skot Henry Scott (-5). Marek Nový přerušil na 8. jamce. Začal birdie, pak ale přišla čtyři bogey a skóre +3 řadí českého golfistu do druhé stovky průběžného pořadí.

Čtvrtek – 1. kolo se nehrálo
Přes noc padla na areál položený v nadmořské výšce 700 metrů mlha a nezvedla se do odpoledne. Ve špatné viditelnosti pořadatelé nepustili účastníky do hry a odložili celý program o den. „Neměli jsme jinou šanci. Na některých jamkách kolem klubovny akutně hrozily ztráty míčů,“ řekl turnajový ředitel José María Zamora pro oficiální web europeantour.com. Startovní časy zůstaly beze změny, Marek Nový by se měl za normálních okolností vydat na hřiště ve 14:10 SELČ, jeho partnery ve flightu budou Nizozemec Maarten Lafeber a Angličan Chris Hanson.

 

Jméno Marka Nového mezi účastníky turnaje velkého evropského okruhu přitahuje pozornost českých fanoušků mnohem víc než celá startovní listina. Jména předních hráčů European Tour v ní chybí, konkurenci tvoří spíš kmenoví členové Challenge Tour, do jejíhož finančního žebříčku se výsledky rovněž započítávají. Přesto Ondřej Lieser se svým statusem zůstal pod čarou přihlášek. Domácí Ricardo Santos, vítěz z roku 2012, je v průběžném pořadí Race To Dubai na 89. místě, výš je jen osmačtyřicátý Angličan Oliver Fisher. Loňský americký vítěz Peter Uihlein titul neobhajuje.

S dotací 600 tisíc eur (16,5 milionu korun) patří teprve druhý turnaj na starém kontinentu v tomto roce k nejchudším. Kopcovité hřiště s výhledy na Atlantický oceán je ovšem exkluzivním prostředím, nepodobá se ničemu, co je k vidění na pevnině. Místy jsou tu široké výhledy, jinde se fairway zúží do průseku mezi stromy a tu a tam se stáčí ve zrádném doglegu. Par je 72 a délka 6 241 metrů.

Odkazy: … CG do Santo da SerraHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeRace To DubaiChallenge Tour Ranking

.