Nová éra golfu je ve vzduchu, ale odkdy?

22.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Amerika se nechala přesvědčit. Možná. „Bylo by předčasné hovořit o konci jedné éry a začátku nové, Ale možná se tomu bodu blížíme,“ napsal v reakci na vítězství Roryho McIlroye sloupkař oficiálního webu pgatour.com Brian Wacker.

Předchozí éra je samozřejmě érou jednoho muže. Tiger Woods ovládal světový golf tak dlouho, že je těžké představit si ho bez něj, ačkoli nejenže nevítězí, ale skoro nehraje, a hlavně marodí.

Jihoafričan Charl Schwartzel, jenž po vítězství na Masters obsadil na druhém majoru sezony dělenou devátou pozici, si myslí, že změna je už nezvratná.

„Přicházejí skutečně úžasní golfisté,“ podpořil své mínění šestadvacetiletý zástupce nové generace.

Mnozí teď předpovídají velkou kariéru McIlroyovi, jenž by se snad v počtu titulů mohl přiblížit i Woodsovi, ale už od začátku roku se hlavně přetřásá nástup celé generace golfistů mezi dvacátým a šestadvacátým rokem života. Takřka bezvýhradně se vyučili na nových tréninkových postupech Tigera Woodse.

Na obou letošních majorech skončil druhý Jason Day. Tomuto Australanovi je třiadvacet, letos nasbíral už sedm umístění v top 10 a chtěl by přidat další vítězství k loňskému na Byron Nelson Championship.

Neznamená to, že by starší hráči nemohli být úspěšní. Bývalý rydercupový kapitán USA Davis Love III skončil na US Open dělený jedenáctý, a to je mu sedmačtyřicet. Na vývoj golfu se může podívat jak z nadhledu, tak se zásobou informací člověka, který golfem žije.

„Všechno má své fáze. Svět je dnes menší, takže si na to budeme muset zvyknout,“ potvrdil nepřímo teorii o tom, že nadchází postwoodsovské období. Jestli už nenastalo.

Zatímco za zlomový bod by někdo mohl označit přelom listopadu a prosince 2009, kdy na Woodse praskla jeho kolosální nevěra, zástupci Evropy stavějí nový milník do října loňského roku. Ano, to se hrál Ryder Cup.

Bylo to těsné, ale byl to bezesporu evropský triumf. Kapitán vítězů Colin Montgomerie zcela zastínil svého kolegu Coreyho Pavina a rozhodující putt proměnil Graeme McDowell. Trochu symbolicky, protože právě on ukradl Američanům loňský US Open a zámoří je od té doby už pět majorů bez vítěze.

Mezitím Woods odevzdal post světové jedničky a v současném top 10 žebříčku patří hráčům z USA jen tři místa od pátého do sedmého. „Já myslím, že to začalo Pádraigem Harringtonem,“ přisadil si Martin Kaymer, vítěz loňského PGA Championship, jenž už také ochutnal místo světové jedničky.

Němec měl na mysli výhry zmíněného irského hráče na British Open v letech 2007 a 2008 a PGA Championship 2008. Od roku 2007 dodens se hrálo 18 majorů, Američané vyhráli přesně třetinu, Evropané třetinu a o tu zbylou se podělili hráči z JAR, Austrálie, Argentiny a Jižní Koreje.

I proto varuje stálá korespondentka pgatour.com Melanie Hauserová před umělým vytvářením antagonismu Amerika vs. Zbytek světa. „Rors je důkazem, že je to nesmysl. Copak nepřicházel na každou jamku v Congressional, aniž by se neslo volání „Ror-y, Ror-y“? pokládá řečnickou otázku.

Nicméně přechod do jiné fáze připouští i ona citací McDowellových slov: „Neměl jsem šanci zahrát si s Tigerem, když byl ve největším laufu.“ A to je populární G-Mac vlastně Woodsovým vrstevníkem, přesněji mladší o tři a půl roku.

Love III si pak v hledání východiska z tématu „bod zlomu“ pomáhá ještě starší historií. „Evropané ať děkují Sevu Ballesterosovi a Bernhardu Langerovi, díky nimž poznali, že stojí za to tvrdě pracovat, přijet sem a soutěžit s Američany.“

obrázek © Lev Savytskyi

.